یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
خانه / سياسي /  مشاجره لفظی اوباما و منندز بر سر موضوع تحریم ایران

 مشاجره لفظی اوباما و منندز بر سر موضوع تحریم ایران

مشاجره لفظی اوباما و منندز بر سر موضوع تحریم ایران

9310 11m3537  مشاجره لفظی اوباما و منندز بر سر موضوع تحریم ایران

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و رابرت منندز، سناتور تندرو، در جریان جلسه ای که شب گذشته برگزار شده، درباره موضوع تحریم های جدید علیه ایران به بحث پرداخته اند و کار آن ها به مشاجره لفظی کشیده است.

در این بحث که در جریان کنفرانسی با حضور سناتورهای دموکرات در هتل هیلتون بالتیمور صورت گرفته، اوباما تأکید کرده که در صورت تصویب طرح تحریم های جدید علیه ایران که از سوی رابرت منندز دموکرات و مارک کِرک جمهوری خواه مطرح شده، آن را وتو خواهد کرد. برخی حاضران گفته اند تأکید اوباما در این جلسه بر متعهد ماندن به مواضع خود در مقابل کنگره، با استقبال بیشتر هم حزبی های وی روبرو شده است.

به گفته حاضران در جلسه، اوباما از اعضای کنگره خواسته از تلاش برای وضع تحریم های جدید علیه ایران دست بردارند و گفته چنین اقدامی می تواند سبب ضربه خوردن اقتدار وی و شکست مذاکرات شود. به گفته وی، چنین اقدام تحریک کننده ای سبب خواهد شد همه ناظران بین المللی، آمریکا را مسئول شکست مذاکرات هسته ای با ایران بدانند.

اوباما گفته فشاری که نمایندگان کنگره از سوی رأی دهندگان و دیگران با آن مواجه هستند را درک می کند، اما از آن ها می خواهد به جای انجام اقدامی که دربردارنده منافع کوتاه مدت سیاسی است، دیدگاه آینده نگرانه تری را اتخاذ کنند. در این زمان، منندز که در ردیف نخست حاضران بوده، از جای خود بلند شده و اظهارات اوباما را توهین به شخص خود می خواند.

منندز به اوباما گفته که به مدت ۲۰ سال برای بازداشتن ایران از پیگیری برنامه های هسته ای خود تلاش کرده و همیشه بر منافع بلندمدت این جریان متمرکز بوده است. وی همچنین به اوباما هشدار داده در صورتی که کنگره برای وضع تحریم ها دست نگه دارد، در صورت شکست مذاکرات نمی توان به سرعت تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد.

البته حاضران در جلسه گفته اند با اینکه لحن اوباما و منندز در مقابل یکدیگر تند بوده، اما بحث آن ها همراه با احترام بوده و نشانه ای از خشم و عصبانیت در آن وجود نداشته است. کاخ سفید و دفتر منندز پاسخی به سوال خبرنگاران برای توضیح این ماجرا نداده اند.

از سوی دیگر، سایت خبری «پولیتیکو» جزئیات بیشتری از اظهارات اوباما را در جلسه شب گذشته منتشر کرده که از تصمیم وی برای پافشاری بر مواضعش در مواردی که با کنگره اختلاف نظر وجود دارد، حکایت می کند. وی ضمن اشاره به اینکه در مقابل تلاش جمهوری خواهان برای ضربه زدن به سیاست هایش قاطعانه می ایستد، از هم حزبی های خود خواسته به وی کمک کنند تا بتواند طرح های جمهوری خواهان را وتو کند.

اوباما با اشاره به اینکه طی دو سال باقیمانده از دوران ریاست جمهوری اش در مقابل جمهوری خواهان در حاشیه قرار نخواهد گرفت، گفته: «من قصد ندارم دو سال آینده را در موضع دفاعی باشم. من قصد دارم نقشی تهاجمی بازی کنم». به گفته حاضران، این سخنان اوباما با استقبال حاضران در جلسه مواجه شده است.  

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

اعلام عارف و سکوت‌ لاریجانی!

به گزارش نامه‌نیوزو روز قدیم محمدرضا عارف منتخب اول مردم تهران در مجلس دهم که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *