یکشنبه , اسفند ۴ ۱۳۹۸
خانه / مقالات / یک انتخاب صحیح ، یک عمر آرامش

یک انتخاب صحیح ، یک عمر آرامش

یک انتخاب صحیح یک عمر آرامش
%name یك انتخاب صحیح ، یك عمر آرامش
مشاوره خانواده

مشاوره خانواده,مشاوره ازدواج,مشاوره آنلاین

خانواده کوچکترین، با اهمیت ترین مقدس ترین نهاد اجتماعی و بخش بزرگی از جهان ی اجتماعی کودک است از پیوند بین یک دختر و یک پسر تشکیل می شود و فرزندان ثمره و مکمل آن می باشند در صورتی که این پیوند سرمایه گذاری درست و اصولی انجام شود، این شراکت سوددهی خواهد داشت ؛ یعنی فرزندان صالح و با آینده روشن تربیت می شوند اگر زن و شوهر بدون علاقه و صرفاً بر طبـق جنبه های مادی و یا رفع تکلیف اقدام به ازدواج نمایند ، این شراکت ضرر می دهد و فرزندان حاصل از این همسرداری آینده مبهم و تاریکی درانتظارشان است.
همسرداری
مردم به دلایل گوناگون ازدواج می کنند : عاطفی ( که اکثرا در سن پایین انجام می شود) مذهبی ( که بر اساس اشتراک عقیده ایدئولوژی انجام می شود) اقتصادی ( که صرفاً بر اساس ثروت یکی از طرفین انجام می شود) و اجتماعی ( که شایعترین فرم بوده و بر طبـق سنت ها و عمدتاً به صورت خواستگاری انجام می شود).
تجربه نشان داده است که ازدواج های عاطفی ( که بر طبـق علاقه ی فرد نسبت به است ) اجتماعی موفق تر از انواع دیگر هستند .
شروط مهم همسرداری
۱- بلوغ جسمی، روحی اجتماعی : بلوغ جسمی بر اساس شرایط جغرافیایی، تغذیه ای نژادی فرق می کند ولی به طور مبوسیله برای پسران ۱۳ – ۱۵ سالگی و درمورد دختر ان ۱۱-۱۳ سالگی است.
بلوغ روحی ۲-۴ سال بعد از بلوغ جسمی و بلوغ اجتماعی حدوداً ۲ سال بعد از بلوغ روانی صورت می پذیرد متاسفانه هنوز در گاهی خانواده ها به محض ایجاد علائم بلوغ جسمی ، اقدام یا تشویق به همسرداری نوجوان می نمایند و یا برای فرزندان عقب مانده ی ذهنی خود علیرناراحتی بلوغ بدنی و عدم رشد و بلوغ روحی و اجتماعی، همسر تعیین می نمایند.
۲- داشتن انگیزه : بایستی یک دختر و پسر جوان انگیزه ای واقعی برای ایجاد پیوند جنسی با شخص مورد نظر داشته باشند و خواست علاقه والدین یا آشنایی تایید آنها دلیل درست بودن این پیوند ناست . چه بسا جوانانی که بدون انگیزه ، ازدواج مدت کمی بعد از مراسم ازدواج اقدام به جدایی و طلاق می کنند.
۳- داشتن اطلاعات : فرد متقاضی همسرداری باید اطلاعات کامل در مورد همسرداری و نیازهای روانی و اجتماعی طرف مقابل خود و هم چنین ویژگیها روانشناختی زن و مرد داشته باشد و یاد بگیرد که همسرداری یک پیوند مقدس الهی است و صرفاً به عنوان روشی جهت ارضاء غرایز نیست.

معیارهای گزینش همسر
۱- تشابهات شخصیت ی
۲- تشابه فرهنگی اجتماعی ( زوجین در یک طبقه باشند.)
۳- از نظر دیدگاه های فکری وعاطفی قرابت ( نزدیکی ) داشته باشند.
۴- اختلاف سن ، ترجیحاً ۲-۷ سال و مرد بزرگتر باشد.
۵- ترجیحاً میزان تحصیلات و درآمد مرد بیشتر از زن باشد.
۶- خوب است دخمل پسر مورد نظر مدتی قبل از همسرداری با یکدیگر آشنا بوده و در خانواده ها با نظر های فکری و اجتماعی دلایل پروگرام ریزی های یکدیگر در زندگی مشترک آشنا بشوند.
بعد از حصول اطمینان از توافق اخلاقی مراسم خواستگاری با کمترین تشریفات انجام شود و بهتر است خانواده ها در مورد مهریه و جهیزیه دخالتی نکرده و آن را به عهده ی زوج جوان بگذارند.
متأسفانه در شرایط فعلی ، همسرداری ها بیشتر به صورت چشـم وهم چشـم ی و رقابتی انجام می شود اکثرا ٌ انگیزه های مادی وجود دارد روز به روز مراسم عروسی پرتعرفه تر تشریفاتی تر می شود و تأمین جهیزیه کابوسی برای خانواده ها شده است . به همین انگیزه جهت ازدواج و انجام این سنت الهی کاهش یافته و در بسیاری از خانواده ها یک دختر یا پسر در سن ۳۰ – ۴۰ سالگی مجرد زندگی می کنند.
کمال مطلوب این است که در مورد فاصله ی سنی بین فرزندان نیز بین زن شوهر توافق قبلی صورت گیرد.
گاه فرزندانی که متولد می شوند ناخواسته اند که یا به علت عدم آمادگی توافق زن و مرد برای بچه دار شدن بوده است و یا این که نسبت به جنسیت فرزند متولد شده علاقه توافق ندارد . به هر دلیل فرزندی که ناخواسته به جهان بیاید هیچ وقت مهر و مهربانی واقعی را از والدین نخواهد دید در بزرگسالی کاندید ابتلا به اختلال افسردگی و اضطراب است. رفتار کودکان با روش های رفتاری والدینشان همبستگی خیلی ی دارد و کودکان ناخوب اکثرا ٌ ً محصول ارتباطات ناسالم و نامطلوب والدین بوده از تذکر محبت آنها محروم هستند .
تجربه نشان داده است والدینی که از محبت پدر مادر محروم بوده اند، اکثرا نسبت به فرزندان بی مهر هستند و نمی توانند والدین موفق ی باشند.

والدین با به کارگیری تشویق تنبیه نمونه قرار دادن خود و روش های تربیتی و سنتی خود در قدیم به رفتار فرزندان خود شکل می دهند. خوب است اجازه دهیم فرزندان شبیه ما پیراهن هایی را پاره از این راه تجربه کسب کنند.
تمام والدین خواهان سلامت ی و نیکبختی ، رفاه وامنیت فرزندانشان هستند ولی روشهای غلط آنها در تربیت اطفال سبب بیشتر شدن رفتارهای سازش ناپذیری در کودکان می شود. پدران و مادران کودکان را به دلیل خطاها و اختلالات رفتاری و ناسازگاری هایشان محکوم و تنبیه می کنند، درصورتی که ندانم کاری ها و غلط ات خودشان سبب ظهور مشکلات آنها است .
مشاجرات بین والدین و تبعیض قائل شدن بین فرزندان از علل اختلال رفتار کودکان است. اختلافات خانوادگی تشنجات و توهین ها، محیطی نا امن برای طفل به وجود آورده واو را وادار به نافرمانی می کند.
خانه برای کودک مکانی است که او تجربه اجتماعی روزانه ی خود را با شتاب به درونش می آورد تا آن را مورد بررسی قرار دهد به خاطر آن ستایش و تحسین شود.
در صورتی که انتظارات والدین از کودک زیادتر از میزان توانایی امکانات کودک باشد، سبب شکست و ایجاد نگرش بد نسبت به خود می شود. کودکی که بیش از اندازه مورد تذکر والدین باشد، نازپرورده بار آمده نمی تواند اعتماد به نفس کافی داشته باشد توانایی مواجهه با مشکلات زندگی، تضادها محرومیت ها را نخواهد داشت قادر به پذیرش مسئولیت های اجتماعی نخواهد بود. پشتیبانی محبت بیش از اندازه، کودک را خودخواه ترسو، خجالتی و بی فرق و پرخاشگر بار می آورد. کودک ناز پرورده در طول زندگی خود نیاز به ارتباطات عاطفی شدید بیش از میزانی دارد که بتواند آنها را جایگزین ارتباطات عاطفی زمان کودکی کند. وی دمدمی مزاج ، تحریک پذیر، پر توقع تراز معمول و تا حدود زیاد ی بی نظم است.
طرد کودک سبب احساس ناامنی ترس بی اعتمادی، حسادت ، کینه جویی ناتوانی در ابراز دوستی قبول آن می شود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *