چهارشنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۹
خانه / بين الملل / گزارش تکان‌دهنده سنا از اقدامات وحشیانه سیا

گزارش تکان‌دهنده سنا از اقدامات وحشیانه سیا

گزارش تکان‌دهنده سنا از اقدامات وحشیانه سیا

9309 10m2408 گزارش تکان‌دهنده سنا از اقدامات وحشیانه سیا

این مقام آمریکایی در خصوص گزارش سنا از عملکرد سیا تصریح کرد که تکنیک‌های بازجویی این سازمان موثر نبوده و در عین حال خشونت استفاده شده در این تکنیک‌ها بسیار بیشتر از چیزی بوده که مقامات اذعان کرده‌اند.

در گزارش سنا به تعامل سیا با کاخ سفید، وزارت دادگستری، کنگره و دیگر نهادهای آمریکایی اشاره و گفته شده که سیا در بسیاری از تعامل‌ها اطلاعات نادرست و غیرکافی در اختیار قرار داده است.

اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت که روش‌های مبتنی بر شکنجه در بازجویی‌ها که در گذشته استفاده شده، باید کنار گذاشته شود.

رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در اظهارات خود هنگام انتشار این گزارش گفت: هشت سال پیش متوجه شدیم که سیا از تکنیک‌های به اصطلاح پیشرفته در بازجویی‌ها استفاده می‌کند و در این خصوص گزارش درستی به کنگره ارائه نشده است.

وی افزود: سیا در این اقدامات از مامورانی استفاده کرده که سابقه خشونت و سوء استفاده دارند. همچنین در بازجویی‌ها بر خلاف اظهارات رییس وقت سیا، افراد بازجویی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

گزارش مهم کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا درباره کاربرد شکنجه در بازجویی سیا از مظنونان در “جنگ علیه تروریسم” بعد از مدت ها تاخیر منتشر می‌شود.

در این گزارش آمده است که این شیوه ها به اطلاعات مهم و قابل پیگیری منجر نشده و جزئیات به دست آمده از این بازجویی ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

گزارش منتشر شده صرفا خلاصه‌ای از تحقیق ۶۷۰۰ صفحه ای این کمیته است.

رئیس کمیته اطلاعاتی سنا، سناتور دیان فاینستاین هم‌زمان با انتشار نتیجه تحقیق چند ساله این کمیته گفت، گزارش نتیجه بررسی دست کم ۱۹ بازداشتگاه مخفی سیا در کشورهای ثالث و بازجویی دست‌کم ۱۱۹ تن با شیوه های خشن که در مواردی به شکنجه تبدیل شده است.

این گزارش با نتیجه گیری های تکان دهنده ای که حاصل ماه ها ملاقات با سازمان مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا و دسترسی به میلیون ها صفحه مکاتبات و اسناد داخلی این سازمان بوده به موارد زیر اشاره دارد:

شیوه‌های بازجویی خشن این سازمان به اطلاعات کلیدی برای دفاع از امنیت ملی آمریکا منجر نشده است.

سیا به طور مستمر اطلاعات غلطی درباره اجرای این بازجویی ها و تاثیر آن به سیاستمداران و مردم آمریکا داده است و آن‌ها را گمراه کرده است.

مدیریت سیا بر برنامه “بازجویی های خشن” به شدت ناکافی و مخدوش بوده است.

جمهوری‌خواهان سنا در اولین واکنش خود به انتشار این گزارش گفته اند اطلاعات به دست آمده از بازجویی ها در دستگیری تروریست ها از جمله اسامه بن لادن موثر بوده است.

فاینستاین در ارائه نتیجه گزارش گفت: واژه شکنجه به هر معنای معمولش تفسیر شود نتیجه آن است که بازداشتی های سیا شکنجه شده اند. شیوه های به کار رفته شامل محرومیت از خواب، سیلی و کوبیدن فرد به دیوار، جای دادن بازداشتی در جعبه های کوچک، نگهداری فرد در انزوا و تهدید مدام به مرگ بوده است. بر اساس این گزارش از شیوه القاء حس خفگی در بازجویی سه نفر از بازداشت شدگان استفاده شده است و بسیاری از بازداشت شدگان دچار مشکلات روانی شده اند.

دست کم سه تن در طول بازداشت به آزار اعضای خانواده‌شان تهدید شده اند. افسران سیا به یکی از آنه‌ا گفته اند در صورت عدم همکاری “کودکانش آزار خواهند دید” و دیگری را به “بریدن گلوی مادرش” تهدید کرده‌اند.

رییس وقت سیا یافته های این گزارش را رد کرده و گفته است برنامه بازجویی های خشن به دستگیری رهبران القاعده و حذف آنها از میدان جنگ با آمریکا منجر شده است و جان هزاران آمریکایی را نجات داده است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سفر یک روزه ظریف به کابل

سفر یک روزه ظریف به کابل محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (سه‌شنبه) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *