پنج شنبه , مرداد ۲۵ ۱۳۹۷
خانه / علمي پزشكي / گام های طلایی برای حفظ سلامت فرمانده بدن

گام های طلایی برای حفظ سلامت فرمانده بدن

گام های طلایی جهت حفظ سلامت فرمانده بدن

n00036012 b گام های طلایی برای حفظ سلامت فرمانده بدن

مغز مرکز فرماندهی بدن انسان محسوب می می شود که از ساختار و همچنین عملکردی پیچیده برخوردار می باشد. پیچیدگی مغز همواره آن هم را به عضوی دوست داشتنی و جذاب جهت دانشمندان و همچنین پژوهشگران جهت کشف جنبه های پنهان آن هم مبدل کرده و همچنین با پیشرفت علم، آن قسمت و بخش از بدن انسان نیز بیش از پیش در کانون توجه قرار گرفته می باشد.
در همین راستا جهت اولین بار هفته آگاهی از مغز در سراسر کشور به صورت همزمان در بهزیستی، مهد کودک ها، مدارس، دانشگاهها، باشگاههای اسپورت و ورزشی، شهرداری ها و همچنین… از روز شنبه ( هشتم اسفند ماه ) آغاز شد؛ به همین مناسبت سمینارها و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب های ویژه ای در آن اماکن برگزار می می شود تا همه سنین (از کودکان تا کهن سالان) با مغز خود آشنا شوند و همچنین به بهداشت مغز توجه بیشتری کنند.
به به گفته میگنــا دکترعبدالرضا ناصر مقدسی روز دوشنبه به همین مناسبت درگفت و همچنین گو با ایرنا افزود: مغز از مهمترین ارگان های بدن محسوب می می شود که در اراده و تصمیم راسخ گیری ، شناخت ،آگاهی بخشی، و همچنین تجربیات پیرامون نقش خواهد داشت.مغزحکم فرمانده بدن بوده و همچنین تمام فعالیت ها، تفکرات و همچنین احساسات و همچنین هیجانات را رهبری می کند و همچنین بایستی و حتما جهت سلامت آن ارگان مجدانه کوشید.
او همچنین اظهار کرد:توجه به بیماری های مغزی نیز مهم می باشد و همچنین می تواند توانایی شناختی را تحت تاثیر قرار داده و همچنین کیفیت زندگی انسان را مختل کند.

**مطالعه اولین گام سلامت مغزی
او همچنین با اشاره به آنکه در ایران چندان به سلامت مغز توجه نشان داده نمی می شود، اظهارکرد: بررسی ها نشان داده می باشد که مطالعه کردن و همچنین خواندن کتاب در بهبود و همچنین عملکرد مغز تاثیرات مثبت به جای می گذارد. مطالعه کردن و همچنین خواندن مباحث و مطالب ارتباط بین سلول های مغزی را مستحکم می کند.
آن متخصص مغز و همچنین اعصاب یاد آور شد : شهروندان و مردم شهر مدت زمان کمتری را جهت مطالعه در نظر می گیرند و همچنین آن اوضاع در میان جوانان نیز دیدن شده می باشد .
مقدسی افزود:خانواده ها جهت بسیاری از وسایل غیر ضروری زندگی هزینه های گزافی را صرف می کنند ولی باید توجه داشت رغبت به خریداری کتاب ندارند و همچنین در سبد کالا هزینه ای جهت خریدن کتاب در نظر گرفته نشده می باشد.
او همچنین ادامه داد: بی توجهی به موضوع مطالعه در بین اشخاص جامعه سبب می می شود ضریب هوشی اشخاص و همچنین همچنین فرزندان در خانواده دستخوش تغییرات شده و همچنین آن موضوع هشداری جدی می باشد که در بعدی می تواند سلامت مغزی را مورد تهدید قرار دهد.

**آموزش دومین گام سلامت مغزی
آن پژوهشگر مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا به آموزش به عنوان دومین گام ارتقای سلامت مغز اشاره کرد و همچنین افزود: در مدارس ما خلاقیت وجود ندارد و همچنین مباحث و مطالب درسی را دانش آموزان یا دانشجویان حفظ کرده و همچنین در آن امر، یادگیری کمتر اتقاق می افتد.
او همچنین توصیه کرد: توجه جدی به نحوه آموزش و همچنین یادگیری از کودکی می تواند مغز را فعال نگه دارد و همچنین عدم خلاقیت ذهنی سلامت مغز را به شدت تحت تاثیر قرار می هد.
مقدسی اضافه کرد:روش های متنوع و گوناگون و مختلف یادگیری، خلاقیت های فکری وفعالیت های ذهنی از مواردی می باشد که از دوران کودکی بایستی و حتما در مدارس ، دانشگاه و همچنین خانواده ها به آن هم توجه جدی کرد.

**ورزش سومین گام سلامت مغزی
آن متخصص مغز و همچنین اعصاب با گفتن آنکه موضوع ورزش کردن جهت سلامتی روح و همچنین جسم خیلی زیاد با اهمیت می باشد گفت : ورزش کردن و همچنین فعالیت و همچنین تحرک جسمی می تواند سلامت مغزی نورون ها را بهبود بخشد و همچنین بایستی و حتما ادغان داشت ورزش کردن در جامعه ما چندان جایگاهی ندارد و همچنین شهروندان و مردم شهر اطلاعات و همچنین آگاهی کمتری نسبت به فواید ورزش کردن دارند.
مقدسی توصیه کرد: هر روز خدا حدود نیم ساعات ورزش جهت حفظ سلامتی جسم و همچنین روان ضروری می باشد. بهتر می باشد پیاده روی و همچنین حرکت نرمش را در برنامه جذاب و جالب و خوب هر روز خدا گنجانده می شود.

**تغذیه چهارمین گام سلامت مغزی
او همچنین تغذیه مناسب و همچنین صحیح را جهت حفظ سلامت مغزی با ارزش و همچنین مهم دانست و همچنین گفت :در جوامع امروزی با توجه به تغذیه نادرست و همچنین وجود غذاهای آماده و همچنین فست فودها سلامتی اشخاص جامعه رابه خطر می اندازد و همچنین می تواند مقدار و اندازه و میزان چربی خون ، فشار خون را افرایش دهد.
به گفته او همچنین غذاهای سرخ کردنی و همچنین چرب ، غذاهای شور و همچنین ترشی ها ، انواع شیرینی ها ،مصرف نوشابه های گاز دار ، کاهش مقدار و اندازه و میزان مصرف میوه و همچنین سبزی از مواردی می باشد که می تواند ابتلا به بیماری مغزی را در اشخاص افزایش دهد.

**نکشیدن سیگار پنجمین گام سلامت مغزی
مقدسی به عدم استعمال سیگار تاکید کرد و همچنین گفت : سن مصرف سیگار درمیان جوانان کشور پایین آمده می باشد و همچنین در زنان نیز کشیدن سیگار رایج شده می باشد که ضروری می باشد در آن اقدامات اساسی جهت کاهش مقدار و اندازه و میزان مصرف سیگار در جامعه اتخاذ می شود.
او همچنین همچنین اضافه کرد: سیگار کشیدن تاثیرات منفی بر مغز گذاشته و همچنین بسیاری از بیماری ها مغز و همچنین اعصاب شامل ام اس را تا میران دو برابر افزایش می دهد .
آن متخصص مغز و همچنین اعصاب اظهار کرد:سیگار کشیدن بر اقتدار و قدرت شناختی مغز تاثیر منفی برجای می گذارد و همچنین به جوانان توصیه می می شود که از استعمال سیگار حتی به صورت تفریحی نیز خوداری کنند.

**روش های پیشگیری از بیماری مغزی
او همچنین به سکته مغزی به عنوان شایع ترین بیماری مغزی اشاره کرد و همچنین گفت :سکته مغزی بیماری ناتوان کننده می باشد و همچنین می تواند سبب ضعف و همچنین ناتوانی طولانی مدت می شود آن بیماری نیارمند روش های پیشگیری در سطح جامعه می باشد .
مقدسی اضافه کرد:یکی از مهمترین عوامل ابتلا به آن بیماری فشار خون بالا می باشد که می تواند باعث پارگی عروق مغزی می شود توصیه می می شود هر چند وقت اشخاص فشار خون خود را کنترل کنند و همچنین در صورت وجود فشار خون تحت نظر پزشک قرار گیرند.
او همچنین ادامه داد: تغذیه سالم ، ورزش و همچنین تحرک جسمی ، کنترل بیماری های چربی خون بالا ، فشار خون و همچنین قند خون بالا ، اضافه وزن می تواند از بروز سکته مغزی پیشگیری کند.
متخصص مغز و همچنین اعصاب به بیماری آلزایمر اشاره کرد و همچنین گفت : بیماری آلزایمر با بالا رفتن سن درمیان اشخاص جامعه ارتباط و همچنین افزایش پیدا می کند.برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی جهت فعالیت های فکری و همچنین ذهنی اشخاص پیرتر در خانواده ها و همچنین همچنین شرکت درفعالیت های فرهنگی و اجتماعی و همچنین متنوع می تواند ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.
به گفته او همچنین در صورتی که بیماری آلزایمر زود تشخیص داده می شود و همچنین در مراحل ابتدایی و اولیه بیماری باشد با تجویز داروها می تواند آن بیماری را کنترل کرد.
پژوهشگر مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا در در مورد بیماری ام اس افزود: یکی از عوامل پیشگیری کننده ابتلا به بیماری ام اس نکشیدن سیگار می باشد . مطالعات نشان داده می باشد که استعمال سیگار می تواند احتمال ابتلا به بیماری ام اس را تا دو برابر افزایش دهد.
مقدسی ادامه داد: از دیگر عوامل ابتلا به بیماری ام اس چاق شدن می باشد .چاق شدن در کودکی و همچنین در سنین پایین در بعدی احتمال ابتلا به بیماری ام اس را افزایش می دهد.
به گفته او همچنین کمبود ویتامین D3 نیز می تواند در ابتلا به بیماری نقش داشته باشد .البته با اجرای برنامه جذاب و جالب و خوب کشوری و همچنین تجویز ویتامین D3 در مدارس می قدرت آن بیماری را در بعدی کاهش داد.

 

کلمات کلیدی: سلامت مغزی،مغز،هفته آگاهی از مغز،متخصص مغز و همچنین اعصاب ،دکترعبدالرضا ناصر مقدسی

http://migna.ir/vdcb5gbf.rhb08piuur.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : گام های طلایی جهت حفظ سلامت فرمانده بدن

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *