پنج شنبه , مرداد ۲۵ ۱۳۹۷
خانه / علمي پزشكي / کودکان چپ‌دست را مجبور به «راست‌دستی» نکنید

کودکان چپ‌دست را مجبور به «راست‌دستی» نکنید

کودکان چپ‌دست را مجبور به «راست‌دستی» نکنید

n00035829 b کودکان چپ‌دست را مجبور به «راست‌دستی» نکنید

یک روان‌شناس گفت: چپ‌دستی امری خلاف شرع و همچنین غیر عادی نیست. از همین‌رو، دلیلی ندارد که والدین و همچنین مربیان در برابر آن هم ایستاده و همچنین کمر همت به تغییر آن هم ببندند. متأسفانه بعضی والدین کودکشان را به راست‌دستی ترغیب می‌کنند، در حالی که کارهایی از آن قبیل جهالت محسوب می‌می شود و همچنین هیچ‌کس حق ندارد فرزندش را به بهره بری و استفاده از دست راست مجبور کند.

به نقل از میگنا، «پروانه قربان‌زاده» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اشخاص چپ‌دست انعطاف‌پذیرتر، باهوش‌تر و همچنین سازگارتر از اشخاص راست‌دست خواهند بود ولی باید توجه داشت تنها و فقط ۱۰ قسمت و بخش جمعیت را شامل می‌شوند. در واقع، آن‌که چرا یک فرد یا شخص راست دست یا چپ دست می‌می شود رازی سربه‌مهر می باشد که دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند علت آن هم را کشف کنند، ولی باید توجه داشت بعضی محققان دانشگاه‌های کالیفرنیا معتقدند که راست‌دست یا چپ‌دست شدن انسان توسط ژنتیک مشخص کردن می‌می شود و همچنین بعضی نیز عوامل فرهنگی و اجتماعی و همچنین تقلید را علت شکل‌گیری آن خصیصه می‌دانند.

آن روان‌شناس ادامه داد: یکی از مهم‌ترین نظریه‌هایی که در آن ارتباط و رابطه وجود دارد آن می باشد که چپ‌دستی و همچنین راست‌دستی را نیمکره مغزی ضد آن هم مشخص کردن می‌کند. به آن صورت که در صورتی که نیم‌کره چپ مغز قوی‌تر باشد اشخاص راست‌دست می‌شوند و همچنین برعکس، آن در حالی می باشد که چپ‌دست‌ها خیلی زیاد راحت‌تر از سایرین از دست راست خود بهره بری و استفاده می‌کنند. همچنین و علاوه‌بر آن، چپ‌دست‌ها به سرعت قادر به تعویض و همچنین دگرگزینی بوده و همچنین در واکنش به موارد ترسناک اکثرا و بیشتر از راست‌دست‌ها دچار ترس و همچنین وحشت می‌شوند.

او همچنین افزود: رابط مغزی بین دو نیم‌کره در اشخاص چپ‌دست ۱۱ قسمت و بخش پهناور و بزرگ‌تر از راست‌دست‌هاست و همچنین آن نشانگر ارتباطات قوی‌تر و همچنین عمیق‌تر دو نیمکره در پرورش اطلاعات می باشد. از آن‌رو، در صورتی که کودک چپ‌دست‌مان را به راست‌دست بودن عادت دهیم بایستی و حتما در وهله نخست به یک روانشناس رفت و آمد و مراجعه کرده و همچنین با چند آزمایش ساده روشن کنیم که آیا فرزندمان به واقع چپ‌دست می باشد یا خیر؟

آن روان‌شناس اظهار کرد: به‌عبارتی آن‌که کودک صرفاً وسایل را با دست چپ برمی‌دارد نمی‌تواند علت محکمی بر چپ‌دست بودن باشد. هم‌چنین، در صورتی که بنای آن تغییر را از ۲ سالگی آغاز کرده و همچنین به‌تدریج او را به دست‌راست عادت دهیم، با هر سال شمسی که می‌گذرد امکان بازگشت کمتر خواهد بود. البته نباید فراموش کنیم که شکستن عادت حتی در سنین خردسالی کار دشواری می باشد.

قربان‌زاده با تأکید بر آن‌که طرز برخورد والدین با کودک چپ‌دست بایستی و حتما دوستانه باشد، تصریح کرد: کودکان بر اثر تمرین و همچنین ممارست خیلی زود دست از عادت می‌کشند و همچنین مثل چوب تری خواهند بود که به سادگی می‌قدرت آن هم‌ها را کج و همچنین راست کرد، ولی باید توجه داشت در صورتی که آن تمرین‌ها و همچنین تغییر عادت‌ها همراه با جبر باشد، کودک را به مقاومت وا می‎دارد و همچنین باره را جهت موضع‌گیری او فراهم می‌کند. همچنین و علاوه‌بر آن، اجبار کودک به راست‌دستی موجب لجبازی‌های مکرر و همچنین بروز اختلال در رفتارش می‌می شود، طوری‌که ممکن می باشد ناخودآگاه در بعضی زمان‌ها خود را خیس کند.

آن روان‌شناس خاطرنشان کرد: بروز لکنت و همچنین شکل‌گیری ناراحتی عاطفی در کودکان از دیگر عوامل اجبار جهت راست‌دست بودن می باشد. به گونه‌ای که گاهی کودکان به خاطر فشار والدین احساس حقارت و همچنین گناه کرده و همچنین پریشان‌حال، دلواپس و همچنین مضطرب می‌شوند. هم‌چنین کودکانی که دچار زبان‌گرفتگی خواهند بود نیز با تشدید آن هم مواجه می‌شوند.

او همچنین تصریح کرد: بعضی محققان معتقدند اشخاص چپ‌دست وابستگی عاطفی کمتری دارند، زیرا و به درستی که مجبورند با دنیای اطراف خود سازگاری بیشتری داشته باشند.

 

کلمات کلیدی: چپ‌دست،پروانه قربان‌زاده،کودکان چپ‌دست

http://migna.ir/vdcgy79w.ak9nx4prra.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : کودکان چپ‌دست را مجبور به «راست‌دستی» نکنید

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *