دوشنبه , تیر ۲۳ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

به به گفته ایسنا، دکتر خسرو صادق‌نیت در نشست خبری هفتمین کنگره روز جهانی خواب، اختلالات تنفسی را یکی از مهم‌ترین اختلالات شایع در کشور عنوان کرد و همچنین افزود: شیوع آن اختلالات که مهم‌ترین علت آن هم خر و همچنین پف شبانه می باشد، به حدی بالا می باشد که شهروندان و مردم شهر آن هم را عادی تلقی می‌کنند. بیش از ۸۰ نوع اختلال خواب وجود دارد که معمولا در زمان خواب صورت می‌گیرد و همچنین خود بیمار متوجه آن هم نمی‌می شود. به همین علت خیلی زیاد دیر به پزشک رفت و آمد و مراجعه می‌کند و همچنین آن امر باعث بروز عوارض متعددی جهت فرد و همچنین اطرافیان می‌می شود.

او همچنین خواب‌آلودگی در طی روز، افزایش فشار خون، چاق شدن، بروز افسردگی، دیابت و همچنین همچنین بیماری‌های مرگباری مثل معظلات و مسائل و مشکلات قلبی و همچنین عروقی و همچنین همچنین تصادفات رانندگی را از عوارض اختلال در خواب عنوان کرد و همچنین افزود: یک‌چهارم مردان خر و همچنین پف و همچنین وقفه تنفسی دارند که معمولا بعد از سن ۴۰ سالگی رخ می‌دهد. جهت زنان آن رقم ۱۰ قسمت و بخش ذکر شده می باشد که بعد از سن ۵۰ سالگی اتفاق می‌افتد. حدود ۳۰ قسمت و بخش اشخاص تجربه بی‌خوابی دارند. ۱۰ قسمت و بخش شهروندان و مردم شهر نیز ممکن می باشد بی‌خوابی مزمن داشته باشند که آن بیماری به دلایل متنوع و گوناگون و مختلف در زنان شایع‌تر می باشد.

او همچنین عدم رعایت بهداشت خواب و همچنین بی‌نظمی در آن هم، کار در شیفت شب و همچنین همچنین بیداری تا پاسی از شب به دلیل بهره بری و استفاده از اینترنت و همچنین شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی را باعث بی‌نظمی در خواب روز دانست و همچنین ادامه داد: مصرف بعضی داروها مثل فشار خون و همچنین اعصاب و همچنین روان و همچنین همچنین ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و همچنین پروستات پهناور و بزرگ که همراه با درد می باشد می‌تواند خواب را برهم زند.

صادق‌نیت، اختلال در شروع خواب، بیداری مکرر در حین خواب، بیداری در صبح خیلی زود قبل از خاتمه خواب و همچنین همچنین نداشتن احساس سرخوشی جهت افرادی که به مقدار و اندازه کافی خوابیده‌اند را از انواع چهارگانه بی‌خوابی عنوان کرد.

رییس انجمن خواب ایران بی‌خوابی را در بروز حملات صرع موثر دانست وافزود: بعضی تشنج‌ها ممکن می باشد در زمان خواب رخ دهد، ولی باید توجه داشت طی روز علامت ویژه ای نداشته باشد. توجه به معظلات و مسائل و مشکلات اختلالات خواب فرد می‌تواند در درمان موثر او تاثیر جدی داشته باشد.

خستگی و همچنین خواب آلودگی، مهم‌ترین عوامل حوادث شغلی

در ادامه آن نشست، زهرا بنفشه آل ‌محمد درخصوص تاثیر اختلالات خواب بر حوادث و همچنین همچنین بهره‌وری شغلی، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین علل حوادث شغلی، خستگی و همچنین خواب‌آلودگی می باشد که تست خواب به عنوان راه درمان آن هم پیشنهاد می‌می شود. بیماری نارکولپسی که طی آن هم فرد به صورت ناگهانی و همچنین بدون کنترل دچار حمله خواب می‌می شود یا ممکن می باشد در اثر هیجان‌زدگی با ضعف عضلات روبه‌رو می شود نیز از عوامل ساخته یا ایجاد اختلال در خواب می باشد.

آن فلوشیپ خواب، نداشتن ساعات خوابی جهت فرد و همچنین همچنین عدم رعایت بهداشت خواب و همچنین ساعت مکفی جهت خوابیدن را از مهم‌ترین دلایل خواب‌آلودگی و همچنین بروز حوادث ترافیکی عنوان کرد و همچنین افزود: شیفت‌کاری اشخاص را در معرض اختلال خواب قرار می‌دهد. بعضی آن اختلال ریتم را که منجر به بروز بیماری‌هایی مثل گوارشی، قلب و همچنین عروقی و همچنین خلقی می‌می شود را به سختی تحمل می‌کند.

تنظیم شیفت‌های کاری به صورت چرخشی و همچنین در جهت عقربه ساعت و همچنین استراحت کافی شامل راهکارهایی جهت تحمل راحت‌تر شیفت‌های کاری می باشد.

۲ تا ۴ بعد از ظهر و همچنین نیمه شب، ساعاتی حادثه خیز جهت رانندگان

در ادامه آرزو نجفی، فلوشیپ خواب، ساعات ۲ تا ۴ بعدازظهر و همچنین نیمه شب را که اشخاص در آن هم به صورت طبیعی دچار خواب‌آلودگی می‌شوند به عنوان ساعات حادثه‌خیز دانست و همچنین توصیه کرد: خواب خوب پیش از سفر، بهره بری و استفاده کمتر از مواد غذایی چرب و همچنین شیرین و همچنین همچنین استراحت به مدت ۲۰ دقیقه در زمان خواب‌آلودگی حین رانندگی از بروز حادثه در حین رانندگی جلوگیری می‌کند. افرادی که با خواب‌آلودگی مفرط روبه‌رو خواهند بود احتمال تصادف در آنان افزایش پیدا می‌کند و همچنین آنها بایستی و حتما در کوتاه‌ترین زمان درمان شوند.

آن فلوشیپ خواب در خصوص “خستگی پرواز” که معمولا در زمان مسافرت‌های هوایی که به سرعت از نصف‌النهارها عبور می‌کنند نیز توضیح داد: خواب‌آلودگی در طول روز، بی‌خوابی شبانه، اختلالات گوارشی، عروقی، اضطراب و همچنین افسردگی، از عوارض خستگی پرواز می باشد که با توجه به اختلاف ساعت مبدا و همچنین مقصد، مدتی طول می‌کشد تا چرخه خواب فرد تنظیم می شود.

نجفی افزود: سفر به منطقه ها و مناطق شرقی همراه با علایم بیشتری خواهد بود. بروز آن اختلال در سیاستمداران، خلبانان، ورزشکاران و همچنین افرادی که مشاغل مهمی دارند، باعث عدم تمرکز و همچنین بروز مشکل می‌می شود. نوردرمانی تحت نظر پزشک، بهره بری و استفاده از داروهای خواب‌آور یا هورمون‌های مرتبط با خواب بر حسب مقصد سفر می‌تواند از بروز آن اختلال پیشگیری کند.

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

در ادامه رامین نیافر، روانپزشک و همچنین فلوشیپ اختلالات خواب در خصوص ارتباط و رابطه بیماری‌های روانپزشکی و همچنین همچنین ساخته یا ایجاد اختلال در خواب اشخاص گفت: در صورتی که فرد دچار بی‌خوابی می شود، در بعدی ممکن می باشد با بیماری‌های روانی اضطراب و همچنین افسردگی روبه‌رو می‌می شود و همچنین در روابط فرهنگی و اجتماعی و همچنین کارکردهای هر روز خدا او نیز اختلال ساخته یا ایجاد خواهد شد.

او همچنین افزود: بیماری اضطراب با خواب ارتباط بسیاری دارد و همچنین می‌تواند آن هم را منقطع کند. حمله‌های اضطرابی می‌تواند طی شبانه‌روز جهت فرد اتفاق افتد. در آن حالت فرد به روش ناگهانی از خواب بیدار می‌می شود و همچنین با تپش قلب شدید، تنگی‌نفس و همچنین همچنین احساس مردن و مرگ روبه‌رو می‌می شود.

آن روانپزشک و همچنین فلوشیپ اختلالات خواب، اختلال اضطراب بعد از سانحه، اختلالات خلقی مانند افسردگی، اسکیزوفرنی‌ها، اختلالات دو قطبی، مصرف موادمخدر مثل کوکایین یا شیشه، وابستگی به قرص‌های خواب‌آور، ابتلا به دمانس و همچنین آلزایمر در سالمندی و همچنین همچنین سوءمصرف الکل را از عوامل بی‌خوابی برشمرد.

نیافر ادامه داد: بیماری وحشت خواب که اکثرا و بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد، حرف زدن در خواب، کابوس‌های شبانه، فلج خواب یا آن هم بختک که فرد بیدار می باشد ولی قادر به حرکت افراد بدن نیست، شب ادراری، ناله در خواب و همچنین غذا خوردن در خواب از مهم‌ترین بیماری‌های روانپزشکی خواهند بود که با اختلال خواب در ارتباط خواهند بود.

در ادامه امین آمالی، فلوشیپ خواب و همچنین متخصص گوش و همچنین حلق و همچنین بینی اختلالات شدید خواب مثل خرخر را با جراحی قابل درمان عنوان کرد و همچنین افزود: در حال حاضر با عمل جراحی می‌قدرت صدای خرخر را خیلی زیاد کاهش داد، ولی باید توجه داشت عوارض مختلفی مثل وقفه تنفسی خواب را که به عنوان حملات اختلالات خواب نامیده می‌شوند، ممکن می باشد نتوان کاهش داد. همچنین بهره بری و استفاده از پروتزهای دهانی می‌تواند در درمان آن اختلالات بهره بری و استفاده می شود.

او همچنین افزود: ما در دو سال شمسی اخیر در درمان بیمارانی که از اختلالات خواب ناشی از بیماری‌های گوش و همچنین حلق و همچنین بینی رنج می‌برند پیشرفت قابل توجهی داشته‌ایم. خرخر کردن حین خواب از مهم‌ترین اختلالات خواب می باشد که در اثر وقفه‌های تنفسی ساخته یا ایجاد می‌می شود. ما بهترین نتایج خود را جهت درمان خرخر در موارد خفیف و همچنین متوسط دیده‌ایم.

هفتمین کنگره روزجهانی خواب۷ تا ۱۰ اردیبهشت ماه سال شمسی بعدی، با همکاری رشته‌های مرتبط مانند گوش و همچنین حلق و همچنین بینی، روان علم پزشکی جدید، طب کار، مغز و همچنین اعصاب، اطفال، ریه و همچنین … توسط انجمن خواب ایران برگزار می‌می شود.

ارتباط صرع و همچنین اختلال خواب، روش‌های درمانی شناختی – رفتاری اختلالات، بیماری‌های شغلی و همچنین اختلال خواب، خستگی و همچنین روش تشخیص آن هم، جراحی اختلالات خواب از مهم ترین محورهای آن کنگره با ۱۶ امتیاز بازآموزی جهت رشته‌های مذکور خواهد بود.

http://migna.ir/vdcipzap.t1aqq2bcct.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *