سه شنبه , آبان ۲ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و بویراحمد + عکس

چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و بویراحمد + عکس

چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و همچنین بویراحمد + عکس

باغ “چشمه بلقیس” در استان کهگیلویه و همچنین بویراحمد، در دشتی هموار معروف به شهرک “قلعه کره شهبازی” از توابع شهرستان چرام و همچنین در ۹ کیلومتری شرق شهرستان چرام و همچنین یک کیلومتری روستای شهرک در میان تپه ماهورها و همچنین کوه‌ها واقع شده می باشد

چندین نهر فصلی و همچنین دایمی در آن دشت جریان دارد و همچنین محصولات غلات زیرا و به درستی که گندم، جو و همچنین برنج در آن منطقه کشت می‎می شود.

آن بنا به گفته اهل منطقه توسط زنی به نام بلقیس حدود قسمتهای آخر دوره ساسانی و همچنین اوایل دوره اسلامی احداث شد. در سال شمسی ۱۳۲۷ شهروندان و مردم شهر محل در اطراف آن هم به احداث چند باغ کوچک اقدام کردند و همچنین در سال شمسی ۱۳۳۸ فردی یا شخصی به نام اسکندر خان چرامی آن هم را خریداری شد و همچنین به گسترش آن هم اقدام کرد.

چشمه بلقیس نام جدید روزگار ما جهت باغی می باشد که مرحوم اسکندر خان چرامی در اطراف آن چشمه بر جای باغی که از ازمنه پیش از او، در آن محل وجود داشت توسیع و همچنین تجدید رونق کرده می باشد.

مدتی نیز آن باغ و همچنین یک آبادی کوچک نزدیک آن هم در مکاتبات و همچنین اسناد و همچنین بعضی از سفرنامه ها به نام اسکندریه شناخته شدن و شهرت گرفته می باشد… به نظر می‎رسد آن باغ مرتبط به قسمتهای آخر دوره قاجار و همچنین اوایل دوره پهلوی می‎باشد.
3034203 708 چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و بویراحمد + عکس

آن باغ با مساحتی در حدود ۳۸۹۶۰ متر مربع و همچنین شامل فضاهایی زیرا و به درستی که ۴ برج به ابعاد ۷۰ *۱۵۰ متر در ضلع اروپایی باغ، چشمه، استخر و همچنین در قسمت شرقی آن هم صخره‎ای پهناور و بزرگ به ارتفاع ۲۰ متر تشکیل شده می باشد. آن باغ در حال حاضر در تملک شهرداری می‎باشد.
پوشش گیاهی آن باغ بدلیل گرمسیری بودن آن منطقه شامل اکالیپتوس، سدر، بلوط، سرو و همچنین شامل درختان متنوع میوه‎ای زیرا و به درستی که گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج، نخل و همچنین … می‎باشد. همچنین بوته‎های گیاهی گوناگون و همچنین گلهای متنوع و گوناگون و مختلف در آن هم به چشم می‎خورد.

3034202 140 چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و بویراحمد + عکس
نظام آبیاری آن باغ بر اساس فوران آب چشمه‌های اصلی و همچنین چندین چشمه فرعی می‎باشد که بوسیله نهرهای کوچک و همچنین پهناور و بزرگ متعددی در باغ جریان می‎یابد و همچنین آب مازاد آنها بوسیله جویی پهناور و بزرگ به طرف استخر باغ که در ضلع جنوب اروپایی باغ واقع شده هدایت می‎می شود. آن استخر زیبا به شعاع ۱۰ متر و همچنین عمق ۱/۵ متر بصورت دایره و همچنین شامل سه ورودی و همچنین یک خروجی می‎باشد که آب چشمه از مسیر خروجی به رودخانه فشیان می‎ریزد. آن استخر، باغچه‎ای به قطر ۴ متر که پوشیده از درختان نخل، نارنج، پرتقال و همچنین گلهای زیبا و همچنین متنوع می باشد را در آغوش گرفته می باشد.
3034201 257 چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و بویراحمد + عکس

چشمه بلقیس یکی از جاذبه های مهم گردشگری آن استان و همچنین از منطقه ها و مناطق هدف گردشگری نهاد میراث فرهنگی می باشد.
سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار گردشگر از باغ “چشمه بلقیس” چرام واقع در شهرستان چرام مرکز شهرستان چرام در۲۲۰ ‪ کیلومتری جنوب غرب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و همچنین بویراحمد دیدن می‌کنند..

3034200 568 چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و بویراحمد + عکس

آن باغ زیبا مشکلاتی داشت که با مصوباتی کمپینگ، سرویس بهداشتی حمام و همچنین آلاچیق ساخته یا ایجاد شد و همچنین آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران می باشد.

انتهای پیام /ق

http://www.yjc.ir/fa/news/5153488/%DA%86%D8%B4%D9%85%D9%87-%D8%A8%D9%84%D9%82%DB%8C%D8%B3-%DA%86%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D9%87%DA%AF%DB%8C%D9%84%D9%88%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D8%A8%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B9%DA%A9%D8%B3
برترین خبرهای جدید فرهنگی و اجتماعی : چشمه بلقیس چرام بهشتی در کهگیلویه و همچنین بویراحمد + عکس

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *