چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / چرا بعضی از خانم های باردار پرخاشگر و عصبی می شوند؟

چرا بعضی از خانم های باردار پرخاشگر و عصبی می شوند؟

چرا بعضی از خانم های باردار پرخاشگر و همچنین عصبی می شوند؟

n00030598 b چرا بعضی از خانم های باردار پرخاشگر و عصبی می شوند؟

« از زمانی که همسرم باردار شده دیگر آن هم زنی نیست که می شناختم! قبلا فوق العاده آرام و همچنین صبور بود ولی باید توجه داشت حالا پرخاشگر و همچنین بدخلق شده می باشد. با شنیدن کوچک ترین مخالفتی از سوی من بهم می ریزد و همچنین داد می زند. انگار دائما عصبی می باشد.» شاید اینها حرف های شمایی که قرار می باشد به زودی پدر شوید هم باشد. در مواجهه با آن رفتار معمولا سوال های بسیاری ذهن اطرافیان را مشغول می کند؛ چه اتفاقی افتاده؟ چرا رفتار او آن گونه تغییر کرده می باشد و همچنین… خبر خوش آنکه آن حالت طبیعی و همچنین البته گذر می باشد و همچنین جای نگرانی ندارد.با دکتر   رضایی، متخصص زنان و همچنین زایمان، در مورد علت های بروز آن تغییر گفت وگو کردیم.

چرا در دوران بارداری ناگهان رفتار بعضی خانم ها تغییر می کند و همچنین پرخاشگر و همچنین عصبی می شوند؟
دلیل آن موضوع تغییرات هورمونی می باشد. هورمونهای استروژن و همچنین پروژسترون روی رفتار خانم ها تاثیر میگذارند و همچنین به خصوص استروژن باعث می می شود خانم باردار صبوری خود را از دست بدهد و همچنین سر کوچک ترین مساله پرخاش کند. حتی ممکن می باشد سرمساله ای بی اهمیت گریه و همچنین مرتب اطرافیان را سرزنش کند. البته در آن میان تنها و فقط هورمون ها مقصر نیستند. تغییرات فیزیکی دوران بارداری، حالت تهوع و همچنین بروز بعضی دردها در ۳ ماهه نخست بارداری و همچنین ترس از زایمان، ترس از تربیت فرزند بعدی و همچنین ترس از بی توجهی همسر بعد از تولد فرزند مخصوصا قسمتهای آخر بارداری و همچنین خستگی و همچنین مشغله زیاد بعد از زایمان می تواند باعث تغییر رفتار خانم باردار باشد.

آن تغییر خلق تا چه زمانی ادامه پیدا می کند؟
تغییرات خلق و همچنین خو در ۳ ماهه اول مشخص تر می باشد. بعد از اتمام ۱۲ هفته نخست بارداری به تدریج آن حالت برطرف می می شود و همچنین در ۳ ماهه آخر دوباره بروز می کند. البته در بعضی خانم ها در تمام طول دوران بارداری آن تغییر وجود دارد و همچنین کاهش آن هم به رفتار اطرافیان و همچنین حمایت های آنها وابسته می باشد.

یعنی پرخاشگری و همچنین عصبی بودن، در تمام خانم های باردار وجود دارد؟
نه، خانم هایی هم خواهند بود که اصلا دچار تغییرات خلق و همچنین خو نمی شوند. حتی آن موضوع در یک خانم از یک بارداری به بارداری دیگر تفاوت دارد و همچنین به مقدار و اندازه و میزان حساسیت خانم به مسائل برمی گردد.

 

خانم باردار چه کمکی می تواند به خود کند؟
استراحت و همچنین حفظ آرامش بهترین راهکار می باشد. ماساژدرمانی، شنا در آب یا ورزش یوگا به افزایش آرامش مادر بعدی کمک می کند. کار غیره ای که توصیه می کنم و همچنین در احادیث نیز به آن هم اشاره شده، خواندن قرآن و همچنین دعا کردن می باشد. احادیث بسیاری داریم که در آنها ذکر شده در هر ۳ ماهه از بارداری خواندن چه سوره هایی از قرآن و همچنین چه دعاهایی مستحب می باشد و همچنین روی جنین اثر مثبت می گذارد. آن کار آرامشی درونی به خانم باردار می دهد. تحقیقات علمی روی افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند نشان داده خواندن دعا مخصوصا در افرادی که تحت آموزش های دینی قرار گرفته اند، اثری مشابه و همچنین حتی اکثرا و بیشتر از مسکن های قوی دارد.

 

اطرافیان یک خانم باردار در مواجهه با چنین دگرگونی و تغییری چه بایستی و حتما کنند؟
همسر نقش خیلی زیاد کلیدی در آن میان بازی می کند. شاید بهتر باشد به جای قضاوت و همچنین انتقاد از مادر بعدی، درک کند که تغییرات خلق و همچنین خو در آن دوران طبیعی و همچنین البته گذر می باشد و همچنین گرچه رفتار مادر بعدی تند می باشد و همچنین او را می آزارد ولی باید توجه داشت بایستی و حتما سعی کند شوهر یا همسر خود را بفهمد و همچنین پشتیبان او باشد. صبوری و همچنین آرام بودن بهترین رفتار در مقابل خانم بارداری می باشد که پرخاشگر شده می باشد.

  آیا مصرف فلوکستین در بارداری مجاز می باشد؟
داروی فلوکستین از داروهای ضدافسردگی در روان علم پزشکی جدید می باشد که با تجویز متخصص مغز و همچنین اعصاب بایستی و حتما مصرف می شود و همچنین دارویی آزاد و همچنین بدون ورژن و نسخه محسوب نمی می شود. سرانه مصرف آن دارو در کشورهای اروپایی و همچنین آمریکایی بالاست زیرا پذیرش شهروندان و مردم شهر آن کشورها جهت مصرف آن نوع داروها بالاتر از کشور ماست. در دوران بارداری مصرف آن دارو مجاز می باشد و همچنین اثر منفی بر سلامت جنین ندارد ولی باید توجه داشت مصرف خودسرانه را توصیه نمی کنیم.

خانم بارداری که دچار تندخویی و همچنین پرخاشگری می باشد، حتما در کنار چکاپ های روتین نزد متخصص زنان و همچنین زایمان بایستی و حتما از یک روان پزشک نیز مشاوره بگیرد. تنها به واسطه آنکه خانمی در دوران بارداری دچار تندخویی شده، مصرف دارو توصیه نمی می شود. در اکثرا و بیشتر موارد با رعایت بهداشت روان می قدرت خشم را مدیریت کرد ولی باید توجه داشت در صورتی که خانمی سابقه اختلالات روان علم پزشکی جدید دارد و همچنین در دوران بارداری عود کرده، می تواند با رفت و آمد و مراجعه به روان پزشک به کمک داروهایی که در بارداری مصرف آنها خطرناک نیست، پرخاشگری و همچنین عصبانیت خود را کنترل کند.

کلمات کلیدی: خانم های باردار،پرخاشگر،عصبی،فلوکستین

http://migna.ir/vdcevn8x.jh87oi9bbj.html
برترین خبرهای اسپورت و ورزشی : چرا بعضی از خانم های باردار پرخاشگر و همچنین عصبی می شوند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *