شنبه , آذر ۴ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / پرتوهای سرطان‌زا کدامند؟

پرتوهای سرطان‌زا کدامند؟

پرتوهای سرطان‌زا کدامند؟

 

13931102000008 PhotoA پرتوهای سرطان‌زا کدامند؟سیدحسین داوودی در گفت‌وگو با فارس گفت: امواج الکترومغناطیسی با طول موج فرکانس و همچنین انرژی طبقه‌بندی می‌شوند و همچنین تأثیر آن امواج بر روی سیستم بدن، به شدت تابش و همچنین مقدار و اندازه و میزان انرژی جذب‌شده بستگی دارد.

او همچنین افزود: پرتوی یونیزان به عنوان یک عامل سرطان‌زای مهم شناخته شده که می‌تواند در قسمت‌های مختلفی از بدن سرطان ساخته یا ایجاد کند. سرطان‌هایی مثل خون، سینه، تیروئید، ریه، کبد، پوست و همچنین استخوان از آن نوع سرطان‌هاست.

آن متخصص تغذیه در مسائل سرطان گفت: خطر ساخته یا ایجاد سرطان، به مقدار و اندازه و میزان دوز دریافتی، مدت زمان گرفتن پرتو، سن فرد و همچنین جنسیت آن هم متغایر و متفاوت می باشد. مثلاً خطر ساخته یا ایجاد سرطان تیروئید به دنبال تابش پرتو در کودکی اکثرا و بیشتر می باشد.

او همچنین ادامه داد: انواع غیره ای که سرطان‌زا بودن آن هم به اثبات رسیده، پرتوی ماورای بنفش خورشید می باشد که ساخته یا ایجاد سرطان پوست به خصوص در اشخاص سفیدپوست می‌کند. مقدار و اندازه و میزان بروز آن سرطان البته در جوامع متنوع و گوناگون و مختلف براساس مقدار و اندازه و میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و همچنین نوع لباس و همچنین مقدار و اندازه و میزان پوشش، متغایر و متفاوت می باشد.

او همچنین افزود: در مورد امواج دیگر مانند تلویزیون، تلفن همراه، مایکروویو مطالعاتی انجام شده می باشد و همچنین هر چند نتایج روشنی وجود ندارد، ولی باید توجه داشت تعداد مقالات منتشرشده مبنی بر سرطان‌زا بودن پرتوهای الکترومغناطیس در حال افزایش می باشد.

داوودی گفت: تعدادی از مطالعات اپیدمیولوژیک در مورد سرطان خون در کودکان، ارتباط احتمالی با طیفی از امواج با فرکانس خیلی زیاد پایین را نشان می‌دهد.

آن متخصص تغذیه در مسائل سرطان ادامه داد: بدن انسان به روش ناخواسته در معرض امواج بسیاری قرار دارد و همچنین بیشترین تماس انسان با پرتوهای یونیزان می باشد.

 

 

 

http://migna.ir/vdciqrap.t1auv2bcct.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : پرتوهای سرطان‌زا کدامند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *