چهارشنبه , بهمن ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / مقالات / ویژگیهای PHP 5 و PHP 6

ویژگیهای PHP 5 و PHP 6

PHP Development ویژگیهای PHP 5 و PHP 6

آموزش php

نسخه ۵ از PHP تحول بزرگی دیگری در این زبان برنامه نویسی بود. اگرچه نسخه های قبلی حاوی تعداد خیلی ی از کتابخانه هایی بودند که اخیرا اضافه شده بودند، ولی نسخه ۵، حاوی ارتقای توابع موجود و اضافه کردن چندین ویژگی بود که امکان رابطه این زبان را با معماری های دیگر زبانهای برنامه نویسی پیشرفته می داد:

قلبلیتهای شی گرایی بطور وسیع ی پیشرفت کرده بودند: ارتقای امکانات شی گرایی در PHP، قابل رویت ترین ویژگی در ورژن بود. نسخه ۵ حاوی اضافه کردن تعداد بسیاری از توابع می شد، توابعی شبیه سازنده ها و نابود کننده ها، تکثیر اشیاء، تجرید سازی کلاس ها (Class Abstraction)، حوزه متغیرها، رابط ها، و ارتقای طریقه مدیریت کردن اشیا توسط PHP. فصول ۶ ۷، مقدمه هایی بر این موضوعات خواهند بود.

مدیریت خطاهای try/catch: طریقه مدیریت دستی خطاها در زبانهای پروگرام نویسی سازمان یافته، خطا پذیر سخت است . جهت غلبه بر این مشکل، نسخه ۵، از مدیریت خطاها پشتیبانی می کرد. مدیریت خطاها در بسیاری از زبانهای برنامه نویسی مثل C++، C#، Phyton، Java، وسائل ی عالی را جهت استاندارد سازی منطق گزارش خطاها بدست می دهد. در فصل ۸ بیشتر با این مورد آشنا خواهیم شد.

ارتقای پشتیبانی از XML و وب سرویس ها: پشتیبانی از XML، با استفاده از کتابخانه libxml2 ارائه شد و نیز توابعی نسبتا آینده دار برای خواندن دستکاری در XML ارائه شدند. نام این افزونه جدید SimpleXML نام دارد. افزونه SOAP هم با این نسخه ارائه شد. در فصل ۲۰، با این دو افزونه به همراه تعدادی دیگر از افزونه های وب سرویس بیشتر آشنا خواهید شد.

پشتیبانی از SQLite: ویژگی که واقعا حیاتی نبود ولی پروگرام نویسان با محبت تمام این ویژگی را برای پشتیبانی از نسخه ای خلاصه شده از دیتابیس سرور به نام SQLite فراهم کردند. SQLite راه حلی آسان را جهت پروگرام نویسانی که به دنبال استفاده از دیتابیس هستند ولی نمی خواهند با پیچیدگیهای مدیریتی آن دست پنجه نرم کنند فراهم می نماید . پشتیبانی PHP از این موتور قدرتمند پایگاه داده، در فصل ۲۲ مورد بحث قرار خواهد گرفت.

توجه : ارتقای امکانات شی گرایی که در ورژن PHP 5 ارائه داد ه شدند منجر شد تا قدرت این زبان پروگرام نویسی ارتقا یابد: این قابلیتها این امکان را می دادند تا با استفاده از این زبان فریم ورک بتواند ساخته شود.

با بیرون آمدن ورژن ۵، شهرت PHP به بالاترین حد خود در آن زمان رسید. طبق گزارشات Netcraft، PHP نسبتا در ۱۹ میلیون دامنه نصب شده بود. PHP همین طور زیاد دیده شده ترین ماژول Apache بود که نسبتا روی ۵۴ درصد از کل سیسـتم های Apache نصب شده بود. این آمار طبق گزارشات شرکت E-Soft ارائه شده است.

خصوصیات PHP 6

در نگارش این متن، PHP 6 در ورژن بتا یا آزمایش ی قرار دارد قرار است تا انتها سال ۲۰۰۷ میلادی بیرون داده شود. تصمیم بر سر اینکه آیا این نسخه می بایست نسخه ای اصلی باشد (نسخه ۶) یا ورژن ای میانی، توسط بسیاری مورد بحث قرار گرفته است آنطور که بنظر می رسد بسیاری از آزمایش کنندگان این نسخه ، آن را ورژن ای اصلی می دانند برای چه که حداقل ویژگی با اهمیت زیاد به آن اضافه شده است: پشتیبانی از یونیکد. در هر صورت، در جهان ی پروگرام نویسی، جمله تغییر مهم، نشان دهنده چشم گیر قابل حس بودن است در نتیجه نبایستی مجوز داد تا خصوصیات با اهمیت دیگر اضافه شده به این ورژن ، نادیده گرفته شوند. لیستی از تغییرات مهمی که همراه این ورژن ارائه شده اند در زیر آورده شده است:

پشتیبانی از یونیکد: پشتیبانی از یونیکد در این ورژن اضافه شده است که باعث می شود تا تهیه برنامه های چند زبانه آسان تر صورت گیرد.
ارتقای امنیت: افزایش امنیت پیشرفت خیلی ی در این ورژن کرده است و بطرز چشم گیری منجر به کاهش غلط ات امنیتی شده است که ممکن است بتوان گفت ایراد این زبان نبوده بلکه از غلط ات پروگرام نویسان نامتجرب ناشی می شدند. این موارد در فصل ۲ مورد بحث قرار خواهند گرفت.
ویژگیهای و سازه های زبان: تعدادی از خصوصیات دستوری به این ورژن اضافه شده اند که مهمترین آنها حاوی ، متغیرهای صحیح نوع ۶۴ بیتی، ساختار foreach جهت آرایه های چند بعدی و پشتیبانی از break label ها. گاهی از این ویژگیها در فصل ۳ تحلیل خواهند شد.
در زمان نگارش این کتاب، محبوبیت PHP در اوج قرار دارد. بر طبق گزارشات Netcraft، PHP بر روی بیش از ۲۰ میلیون دامنه نصب شده است. بر طبق گزارشات مجموعه E-Soft، PHP مشهور ترین ماژول Apache است که در بیش از ۴۰ درصد از از سیسـتم های Apache نصب شده است.

تا به اینجا در این فصل، تنها به تحلیل خصوصیات جهت این زبان در هر نسخه پرداختیم. هر نسخه مجموعه ای از معین ه ها را حاوی می شود که نقش مهمی را در جذب مراقبت مصرف کنندگان بر عهده دارد. در بخش بعد، با خصوصیات مهم این زبان بیشتر آشنا خواهید شد.

توجه : امکان دارد تعجب بکنید چرا فقط از نسخه های ۴، ۵ و ۶ در این فصل حرف شد. ممکن است این سوال نیز پیش آید که ورژن آخر، مهمترین ورژن این زبان نیست؟ درحالیکه شما را به استفاده از آخرین ورژن پایدار این زبان تشویق می کنیم، ولی ورژن های ۴ ۵ مورد مقبولیت استفاده بسیاری قرار گرفته اند و اقطعا ل آنکه خیلی زود از صحنه زقابت خارج شوند پایین خواهد بود. در نتیجه داشتن دیدی در مورد امکانات هر ورژن و محدودیتهای آنها، در عمل ایده خوب ی است ، بخصوص در صورتیکه با مشتریانی کار بکنید که تمایلی به مصرف از بروزترین تکنولوژیهای PHP را ندارند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *