دوشنبه , آبان ۲۹ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / وقتــی آب بینـی بند نمی‌آید

وقتــی آب بینـی بند نمی‌آید

وقتــی آب بینـی بند نمی‌آید

n00030934 b وقتــي آب بينـي بند نمي‌آيد

رینیت آلرژیک بیماری‌ای التهابی با واسطه IgE می باشد که با احتقان بینی، آبریزش، عطسه و همچنین خارش بینی تعریف می‌می شود. در این بیماری مخاط پوشاننده سطح د اخلی بینی به دنبال استنشاق ماده‌ای که فرد نسبت به آن هم حساسیت دارد (مانند گرده‌های گیاهان)، ملتهب می می شود. رینیت آلرژیک ممکن می باشد، بر اساس الگوی بروز بیماری به اشکال گذرای فصلی (ناشی از تماس با گرده گیاهان)، الگوی مداوم و همچنین سالیانه (مثل موارد حساسیت به مایت گرد و همچنین غبار) یا دوره‌ای (مانند حساسیت به موادی که فرد به روش معمول در محیط زندگی خود با آنها در تماس نیست) تقسیم‌بندی می‌می شود. گاهی اوقات نیز دسته‌بندی براساس دفعات تکرار نشانه‌ها یا شدت آنها صورت می‌گیرد. تقسیم‌بندی رینیت آلرژیک بر این اساس می‌تواند به انتخاب مناسب‌ترین روش درمانی برای فرد کمک کند.

رینیت آلرژیک را براساس شدت نشانه‌ها می‌قدرت به دو تیم خفیف (هنگامی که شدت نشانه ها و علائم به حدی نیست که کیفیت زندگی فرد را تحت‌تاثیر قرار دهد) و همچنین شدید تقسیم می‌کنند. این بیماری با ایجاد اختلال در فعالیت‌های روزمره، مسائل شغلی، ورزشی یا تفریحی و همچنین نیز ایجاد مشکل در فرایند خواب فرد، کیفیت زندگی بیمار را پایین می‌آورد.

متن زیر شامل چکیده توصیه‌های جدید آکادمی مهندسین و متخصصین گوش و همچنین گلو و همچنین بینی ایالات متحده برای مدیریت بیماری رینیت آلرژیک می باشد که به تازگی نشر یافته شده شده می باشد:

شرح حال و همچنین معاینه فیزیکی: تشخیص رینیت آلژیک باید هنگامی توسط پزشک مدنظر قرار گیرد که شرح حال و همچنین معاینه بالینی فرد مطرح کننده وجود یک علت آلرژیک بوده و همچنین یک یا چند نشانه از نشانه ها و علائم زیر در بیمار دیده می‌می شود: احتقان بینی، آبریزش یا خارش بینی و همچنین عطسه. نشانه‌هایی که وجود یک منشا حساسیتی را برای بیماری مطرح می‌کنند شامل شفاف بودن ترشحات بینی، احتقان و همچنین رنگ‌پریدگی مخاط پوشاننده حفره بینی و همچنین حضور همزمان چشمان قرمز و همچنین اشک‌آلود در بیمار می‌شوند. البته احتمال منشا آلرژیک تنها محدود به نشانه‌های فوق نبوده و همچنین ممکن می باشد با نشانه ها و علائم دیگری نیز مطرح می شود.

آزمون‌های حساسیتی: پزشکان زمانی نیاز به انجام آزمون‌های حساسیتی خاص بر پایه IgE (به صورت پوستی یا خونی) دارند که بیمار علیرغم تشخیص بالینی رینیت آلرژیک به درمان امپریک اولیه پاسخ نداده باشد، هنوز تشخیص بیماری با تردید وجود داشته باشد یا شناسایی عامل حساسیت‌زای خاص برای روند درمان فرد ضروری به‌شمار آید.

تصویربرداری: پزشکان نباید به صورت روتین برای بیمارانی که با نشانه‌های رینیت آلرژیک به ایشان رفت و آمد و مراجعه می‌کنند، درخواست تصویربرداری از سینوس‌ها و همچنین بینی کنند.

عوامل محیطی: توصیه به دوری جستن از مواد حساسیت‌زای خاص تنها در مورد بیمارانی سودمند می باشد که حساسیت آنها نسبت به یک ماده حساسیت‌زای خاص به اثبات رسیده و همچنین نشانه ها و علائم بالینی آنها در زمان روبرو شدن با این آلرژن بروز کرده می باشد. بنابراین توصیه به بهره بری و استفاده از فیلترهای هوا، دوری جستن از حیوانات خانگی، بهره بری و استفاده از روکش‌های خاص تشک و همچنین به کاربردن مواد شیمیایی کشنده مایت گرد و همچنین غبار خانگی در اغلب بیماران اندیکاسیون ندارد.

بیماری‌های مزمن و همچنین زمینه‌ای: بیمارانی که تشخیص رینیت آلرژیک برای آنان مطرح می‌می شود، باید از نظر حضور بیماری‌های همراهی مانند آسم، درماتیت اتوپیک، اختلالات تنفسی هنگام خواب، کونژکتیویت، رینوسینوزیت و همچنین اوتیت مدیا مورد بررسی قرار گرفته و همچنین نتایج در پرونده پزشکی آنان ثبت می شود.

استروییدهای موضعی: بهره بری و استفاده از استروییدهای داخل بینی در بیمارانی که شدت نشانه ها و علائم کیفیت زندگی آنان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، توصیه می‌می شود.

آنتی‌هیستامین‌های خوراکی: در بیمارانی که شکایت اصلی آنان عطسه و همچنین خارش بینی می باشد، بهره بری و استفاده از آنتی‌هیستامین‌های خوراکی نسل دوم که خاصیت خواب‌آور کمتری دارند، توصیه می‌می شود.

آنتی‌هیستامین‌های موضعی داخل بینی: پزشکان می‌توانند از این داروها در درمان بیماران دچار رینیت آلرژیک فصلی، مداوم یا دوره‌ای بهره بگیرند.

داروهای خوراکی ضدگیرنده لوکوترین: بهره بری و استفاده از داروهای خوراکی ضدگیرنده لوکوترین به عنوان درمان اولیه در بیماران دچار رینیت آلرزیک توصیه نمی‌می شود.

درمان ترکیبی: پزشکان می‌توانند درمان چند دارویی را در بیمارانی که به درمان‌های تک دارویی پاسخ کافی نمی‌دهند، مدنظر قرار دهند.

ایمونوتراپی: در بیمارانی که به درمان‌های دارویی یا کنترل عوامل محیطی پاسخ مناسبی نمی‌دهند، ارجاع به یک متخصص آلرژی برای ایمونوتراپی (زیرزبانی یا زیرپوستی) پیشنهاد می‌می شود.

عمل جراحی کاهش مقدار و اندازه شاخک تحتانی بینی: در بیماران دچار رینیت آلرژیک که نشانه ها و علائم انسداد مجاری هوایی بینی داشته یا دچار هیپرتروفی شاخک تحتانی بوده و همچنین به درمان دارویی پاسخ مناسب نداده‌اند، ارجاع به جراح بینی جهت کاهش مقدار و اندازه شاخک تحتانی به وسیله جراحی می‌تواند کمک‌کننده باشد.

طب سوزنی: در بیمارانی که تمایلی به مصرف دارو ندارند، می‌قدرت از طب سوزنی بهره گرفت.

داروهای گیاهی: با توجه به محدودیت مطالعات انجام شده و همچنین وجود تردیدهای جدی در مورد کیفیت و همچنین نحوه استانداردسازی داروهای گیاهی، در حال حاضر بهره بری و استفاده از این نوع درمان‌ها پیشنهاد نمی‌می شود.

پیشنهادهایی برای اضافه کردن داروی دوم در درمان رینیت آلرژیک

در صورتیکه درمان اولیه با استرویید استنشاقی در کنترل نشانه‌های بیمار موفق نباشد، می‌قدرت از اضافه کردن آنتی‌هیستامین‌های استنشاقی یا اکسی‌متازولین (تنها و فقط به مدت ۳ روز) سود جست.

در صورتی که درمان اولیه با آنتی‌هیستامین‌های خوراکی برای بیمار شروع شده و همچنین قادر به کنترل موفق نشانه‌ها نشده باشد، می‌قدرت درمان را به درمان تک دارویی با استروییدهای استنشاقی یا آنتی‌هیستامین‌های موضعی تغییر داد. در غیر این صورت می‌قدرت داروهای ضداحتقان را به رژیم درمانی بیمار اضافه کرد که البته سبب افزایش عوارض جانبی ناخواسته مانند سردرد، افزایش فشار خون، خشکی دهان و همچنین عصبیت بیمار خواهد شد. در صورت نیاز به درمان‌های بیشتر بهره بری و استفاده از آنتاگونیست‌های گیرنده لکوترین‌ها نیز مجاز می باشد، البته شواهد متناقضی در این زمینه وجود دارد. در صورتی که این درمان نیز موفقیت‌آمیز نبود، افزودن استرویید استنشاقی مورد تایید نبوده و همچنین توصیه می‌می شود، درمان به رژیم حاوی استرویید استنشاقی تغییر یابد.

هنگامی که درمان اولیه با آنتی‌هیستامین استنشاقی شروع شده و همچنین نشانه ها و علائم بیمار برطرف نشده باشد، می‌قدرت استرویید استنشاقی را به رژیم درمانی بیمار اضافه کرد. اطلاعات در مورد تاثیر اضافه کردن دسته‌های دارویی دیگر محدود می باشد.

 

 –

 

روزنامه سپید

http://migna.ir/vdci53ap.t1aup2bcct.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : وقتــی آب بینـی بند نمی‌آید

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *