پنج شنبه , فروردین ۷ ۱۳۹۹
خانه / بين الملل / واکنش عربستان سعودی به رویکرد غرب در مذاکرات هسته‌ای ایران

واکنش عربستان سعودی به رویکرد غرب در مذاکرات هسته‌ای ایران

واکنش عربستان سعودی به رویکرد غرب در مذاکرات هسته‌ای ایران

9309 10m3878 واکنش عربستان سعودی به رویکرد غرب در مذاکرات هسته‌ای ایران

در ادامه مطالب منتشره طی روزهای اخیر درباره موضوع قیمت های جهانی نفت، روزنامه «نشنال پست» کانادا طی تحلیلی به بررسی دلایل خودداری عربستان سعودی از کاهش میزان تولید خود – که به کاهش فزاینده قیمت های نفت منجر شده – پرداخته است. این روزنامه می نویسد سعودی ها بر این باورند که غرب قصد دارد در مذاکرات هسته ای با ایران، به خواسته های جمهوری اسلامی ایران تن دهد و از دید آن ها، ضربه زدن به قیمت های جهانی نفت و فراهم کردن زمینه برای کاهش قیمت ها، ابزاری است که با استفاده از آن می توان در مقابل این روند مقاومت کرد.

در همین حال، در مطلبی مربوط به موضوع هسته ای، خبرگزاری «ترند» از خوشبینی وزیر خارجه ایتالیا به روند مذاکرات هسته ای ایران و غرب خبر داده است. این خبرگزاری می نویسد پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا، روز گذشته نسبت به کسب نتیجه ای بهتر در مذاکرات هسته ای ایران در سال ۲۰۱۵ ابراز خوشبینی کرده است. وی گفته امیدوار است تا تاریخ ژوئن ۲۰۱۵، نتیجه مورد نظر از مذاکرات هسته ای حاصل شود. وزیر خارجه ایتالیا همچنین ضمن اشاره به نقش مهم ایران در مبارزه با گروه تروریستی داعش، گفته ایران می تواند به مبارزه بین المللی با تروریسم پیوسته و جوامع مسلمان شیعه را نیز با خود همراه کند.

اما در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «آناتولی» ترکیه اظهارات اخیر وزیر دفاع ایران را بازتاب داده که درباره خطوط قرمز ایران در عراق سخن گفته است. این خبرگزاری می نویسد حسین دهقان، وزیر دفاع ایران گفته در صورتی که اماکن مقدس در عراق از سوی داعش یا هر گروه مسلح دیگری مورد تهدید قرار گیرند، ایران فوراً علیه این گروه ها وارد شده و مداخله خواهد کرد. وی همچنین افزوده: «امنیت ما برایمان بسیار مهم است. اگر تهدیدی تروریستی در نزدیکی مرزهای ما وجود داشته باشد، ما دست به اقدام خواهیم زد». دهقان همچنین گفته در صورت درخواست کمک دولت عراق، ایران آماده فراهم کردن کمک برای این کشور است.

در نهایت، در مطلبی دیگر درباره عراق، سایت خبری «عراقی نیوز» از برنامه رئیس مجلس ایران برای سفر به عراق خبر داده است. این سایت می نویسد علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران قصد دارد طی هفته آینده به عراق، سوریه و لبنان سفر کند. سفر منطقه ای لاریجانی روز یکشنبه آغاز خواهد شد و شامل دیدار با همتایان خود در کشورهای مذکور و همچنین دیگر مقامات این سه کشور خواهد بود. وی همچنین با این مقامات درباره مهمترین تحولات منطقه ای و نیز اوضاع امنیتی موجود در منطقه با مقامات عراق، لبنان و سوریه گفت و گو خواهد کرد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سفر یک روزه ظریف به کابل

سفر یک روزه ظریف به کابل محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (سه‌شنبه) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *