شنبه , آذر ۴ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / نوروز روزی است که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت/این نماز را و دعا را در نوروز بخوانید

نوروز روزی است که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت/این نماز را و دعا را در نوروز بخوانید

نوروز روزی می باشد که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت/آن نماز را و همچنین دعا را در نوروز بخوانید

“نوروز” را ایرانیان گرامی می‌دارند و همچنین آیینی می باشد کهن که گرچه طی هزاران سال شمسی دگرگون یافته،‌ ولی باید توجه داشت هرگز از میان نرفته و همچنین از سوی اقوام و همچنین مذاهب مختلفی که درسرزمین ایران حضور پیداکرده‌‌اند، مهر تأییدخورده می باشد.

3055577 651 نوروز روزي است كه كشتي نوح بر كوه جودي قرار گرفت/این نماز را و دعا را در نوروز بخوانیدبه به گفته روزنامه نویس و خبرنگار معارف باشگاه خبرنگاران؛نوروز واژه‌ای می باشد مرکب از دو جزء که روی هم به معنای روز نوین می باشد و همچنین بر نخستین روز از نخستین ماه سال شمسی خورشیدی آن هم گاه که آفتاب به برج حمل انتقال می‌‌‌یابد گذارده می‌می شود. و همچنین اصل پهلوی این واژه نوک روچ یا نوک روز بوده می باشد.

بیرونی در تعریف نوروز نقل می‌کند “نخستین روز می باشد از فروردین ماه و همچنین از این جهت روز نو نام کردند، زیرا که پیشانی سال شمسی نو می باشد و همچنین آنچه از پس اوست از این پنج روز همه جشن‌هاست.”

مورخین و همچنین محققان در باره جایگاه نوروز با هم اختلاف دارند. به نظر می‌رسد آریائی‌ها از مهاجرت به فلات ایران و همچنین هم مرز شدن با تمدن میان‌رودان سال شمسی را به دو قسمت تقسیم می‌‌کردند که هر یک با انقلابی شروع می‌شد و همچنین دو جشن نوروز و همچنین مهرگان سرآغاز این دو انقلاب بودند. یعنی هنگام انقلاب تابستانی جشن نوروز گرفته می‌شد و همچنین زمان انقلاب زمستانی جشن مهرگان پاس داشته می‌شد. برخی معتقدند که جشن نوروز و همچنین مهرگان جشنی بوده‌ می باشد که در ایران قبل از وارد شدن آریائی‌ها وجود داشته می باشد و همچنین اقوام قبل از آریائی‌ها که در فلات ایران ساکن بوده‌اند به آن هم عمل می‌کرده‌اند.

“نوروز” را ایرانیان گرامی می‌دارند و همچنین آیینی می باشد کهن که گرچه طی هزاران سال شمسی دگرگون یافته،‌ ولی باید توجه داشت هرگز از میان نرفته و همچنین از سوی اقوام و همچنین مذاهب مختلفی که در سرزمین ایران حضور پیدا کرده‌‌اند، مهر تأیید خورده می باشد. بدین سان امروزه نوروز از نمادهای پهناور و بزرگ و همچنین وحدت قسمت و بخش ملت ایران با همه تکثرهای قومی، مذهبی، فرهنگی و همچنین زبانی می باشد.

آیین‌ها و همچنین رسم‌های شهروندان و مردم شهر فرآیند الزامات و همچنین نیازهای درهم تنیده مادی و همچنین معنوی، در پیوند جغرافیایی و همچنین شیوه‌های تولید و همچنین ساختارهای اقتصادی دوره‌ای متنوع و گوناگون و مختلف‌اند که برحسب ضرورت پیوسته در حال تغییرند و همچنین به مقوله‌هایی که در ژرفا معنا دارند پاسخ می‌دهند.

ظهور اسلام و همچنین برخورد مسالمت آمیز آن هم با سایر ادیان و همچنین آیین‌ها شامل اعتقادات مذهبی و همچنین ملی ایرانیان موجب شد که مراسم و همچنین آداب مربوطه، به یکباره از جامعه اسلامی ایران رخت بر نبندد، تنها و فقط با مسلمان شدن تدریجی ایرانیان از وسعت آنها کاسته شد و همچنین اندک اندک همراه اعتقادات دینی اسلام، اسطوره‌ها و همچنین داستان‌های عربی نیز در میان توده شهروندان و مردم شهر نفوذ کرد. طی گذشت ایام، زمانی که برخی از سنت‌ها و همچنین آداب در تضاد آشکار با اعتقادات و همچنین رسوم قبل قرار می‌گرفت ایرانیان می‌کوشیدند سنت کهن ملی را در قالب شخصیت‌های اسلامی باز یابند و همچنین به عبارت روشن‌تر سنت‌های ملی ایرانی را با سنت‌های اسلامی در آمیختند.

احترام نوروز در اسلام هر چند که به مذهب شیعه منحصر نیست، ولی باید توجه داشت چنان در میان شیعیان فراگیر می باشد که حتی روایاتی از امامان شیعه در بزرگداشت نوروز نقل شده می باشد. برای مثال علامه مجلسی در “السماء‌والعالم” از امام و پیشوا صادق‌ علیه‌السلام حدیثی را بدین مضمون نقل می‌کند: “در آغاز فروردین، آدم آفریده شد و همچنین آن هم روز فرخنده‌ای می باشد برای طلب حاجت‌ها و همچنین برآورده شدن آرزوها و همچنین دیدار پادشاهان و همچنین کسب دانش و همچنین زناشویی و همچنین مسافرت و همچنین داد و همچنین ستد. در آن هم روز خجسته بیماران بهبودی می‌یابند و همچنین نوزادان به آسانی زاده می‌شوند و همچنین روزی‌ها فراوان می‌گردد.”مجلسی همچنین حدیث دیگری را در مورد نوروز نقل می‌کند که منتسب به امام و پیشوا کاظم علیه‌السلام می باشد و همچنین آن هم این که “این روز بسیار کهن می باشد. در نوروز خداوند از بندگان پیمان گرفت تا او را پرستش کنند و همچنین برای او شریک قائل نشوند و همچنین به آیین فرستادگان‌شان درآیند و همچنین دستورشان را بپذیرند و همچنین آن هم را اجرا نمایند و همچنین آن هم نخستین روزی می باشد که آفتاب بدمید و همچنین بادهای بار دهنده بوزید و همچنین گل‌های روی زمین پدید آمد و همچنین هم جبرئیل بر پیامبر نازل شد و همچنین نیز روزی می باشد که ابراهیم بت‌ها را شکست و همچنین هم پیامبر علی را بر دوش خود گرفت تا بت‌های قریش را از منزل و خانه کعبه بینداخت.

در کتاب‌های مشهور ادعیه همچون اقبال الا‌عمال سید‌ابن‌طاووس و همچنین مصباح المتهجد شیخ توسی اشاره‌‌ای به دعای تحویل سال شمسی نگردیده و همچنین این نشان می‌دهد چه در منابع اهل سنت و همچنین چه در منابع اهل تشیع سند روایی مورد اعتماد برای آن هم موجود نیست. ولی باید توجه داشت مجلسی در کتاب زادالمعاد در خصوص این دعا به گفته می‌کند که در کتب غیر مشهوره روایت کرده‌اند که در وقت تحویل سال شمسی این دعا را بسیار بخوانید: یا مقلب‌القلوب والابصار یا مدبر اللیل والنهار یا محول الحول و همچنین الاحوال حول حالنا الی احسن الحال.

در هر حال جدا از این که دعای تحویل سال شمسی در کدام یک از مأخذ حدیثی نقل شده می باشد، نفس دعا یا خواندن و قرائت قرآن یا حتی نمازگزاردن هنگام تحویل سال شمسی نشان از اسلامی شدن نوروز دارد. حتی بعضی‌ها معتقدند که عبارات دعای تحویل سال شمسی برگرفته از عبارات قرآنی یا احادیث و همچنین روایاتی می باشد که در معتبرترین مأخذ شیعی نظیر “التهذیب” شیخ توسی نقل شده‌اند.

از این قبل پهناور و بزرگ‌ترین نماد آیین نوروز که “هفت سین” می باشد، فلسفه‌ای باستانی و همچنین اسلامی دارد. “محمد علی دادخواه” که اخیراً پژوهشی با عنوان “نوروز و همچنین فلسفه هفت سین” را به نگارش در آورده، در این باره می‌نویسد:‌ “عدد هفت برگزیده و همچنین مقدس می باشد. در سفره نوروزی انتخاب این عدد بسیار قابل توجه می باشد.

در نجوم عدد هفت، منزل و خانه آرزوهاست و همچنین رسیدن به امیدها را در منزل و خانه هفتم نوید می‌دهند. علامه مجلسی می‌فرماید: آسمان هفت‌ طبقه و همچنین زمین هفت طبقه می باشد و همچنین هفت ملک یا فرشته موکل برآنند و همچنین در صورتی که موقع تحویل سال شمسی، هفت آیه از قرآن مجید را که باحرف سین شروع می‌شودبخوانند آنان را از آفات زمینی و همچنین آسمانی محفوظ می‌دارند.”

همچنین تقدس دینی لحظه تحویل سال شمسی چنان در نظر مردمان پر رنگ می باشد که در شهرهای مقدس شهروندان و مردم شهر به امامزاده‌ها و همچنین اماکن متبرکه می‌روند. شیرازی‌ها به حرم شاهچراغ و همچنین حرم علی‌بن حمزه روی می‌آورند و همچنین مشهدی‌‌ها به پابوس حضرت رضا (ع) می‌شتابند و همچنین بسیاری از شهروندان و مردم شهر قم در بارگاه حضرت معصومه گرد می‌آیند و همچنین بعضی از شهروندان و مردم شهر ری و همچنین تهران در حرم شاه‌عبدالعظیم.”

با این وجود صیغه اسلامی نوروز که با توجه به اکثریت مطلق مسلمانان در ایران امری بدیهی می باشد، مانع از آن هم نشده که پیروان سایر مذاهب در بزرگداشت آن هم کمتر از ایرانیان مسلمان اهتمام ورزند. امروزه نوروز، آیینی متعلق به همه مذاهب و همچنین اقوام و همچنین فرهنگ‌های ایرانی و همچنین بسیاری دیگر از کشورهای تحت نفوذ فرهنگ ایرانی زیرا و به درستی که افغانستان، پاکستان، هندوستان،‌ کشورهای آسیای میانه و همچنین قفقاز و همچنین منطقه ها و مناطق کردنشین ترکیه، عراق و همچنین سوریه می باشد

در روایات اسلام نوروز روزی می باشد که جبرئیل بر حضرت محمد (ص) نازل شد، روز غدیر خم می باشد، و همچنین روز ظهور حضرت صاحب‌الزمان (عج) خواهد بود. در اعتقادات کهن ایرانی روزی می باشد که آفریدگار از خلقت جهان فارغ می‌می شود و همچنین روز آفرینش انسان می باشد.

واژه (عید) در قرآن کریم تنها یکبار در آیه ۱۱۴، سوره مائده آمده می باشد: (عیسی ابن مریم گفت بارالها! ای پرودگار تو ما از آسمان مائده ای فرست تا این روز برای ما و همچنین کسانی که بعد از ما آیند روز عید مبارکی گردد و همچنین آیت و همچنین حجتی از جانب تو برای باشد، که تو بهترین روزی دهندگانی.

عیسی بن مریم این دعا را آن هم هنگام که حورایون به او گفته بودند که: ای عیسی ابن مریم، آیا خدای تو می تواند برای ما از آسمان مائده فرستد؟ عیسی در پاسخ آنان می گوید: در صورتی که ایمان آورده اید از خداوند تبارک و تعالی بترسید! و همچنین هرگز شک در اقتدار و قدرت خداوند تبارک و تعالی و همچنین یا شک در اجابت دعای پیغمبر خداوند تبارک و تعالی نکنید. حواریون گفتند (ما شک نکرده ایم لیکن) می خواهیم که از آن هم مائده آسمانی تناول کنیم تا دل های ما مطمئن می شود (و همچنین بر یقین ما بیفزاید) و همچنین تا به راستی عهدهای تو پی بریم و همچنین بر آن هم گواه باشیم.

عید خود مصدری می باشد مانند عود به معنای بازگشتن و همچنین به همین مناسبت، سالگردها و همچنین یادبودها را (عید) گویند. البته، این نامگذاری به یاد بودهای خوش وتوأم با شادمانی اختصاص دارد.

(عید) روزی می باشد که در آن هم سود و همچنین منفعتی به دست بیاید و همچنین در شرع مقدس اسلام، روزهای اضحی و همچنین فطر عید نامیده می‌شوند. که در عید اضحی قربانی، و همچنین در عید فطر زکات فطره مطرح می باشد. نیز می‌قدرت گفت، عید آن هم روزی می باشد که در آن هم نماز ویژه‌ای برگزار کنند، یا روزی می باشد که مجمعی در آن هم فراهم آید، و همچنین یا آنکه عید روزی می باشد که خلق از ماتم به شادمانی (عود) کنند، یا روزی می باشد که زندانیان را از زندان رها کنند، و همچنین یا کودکان را از مکتب بیرون فرستند، یا روزی می باشد که تفاوتی میان درویش و همچنین توانگر نباشد، یا آنکه (عید) روز شریف و همچنین ارجمندی می‌تواند باشد.

از آیه (مائده) بهره بری و استفاده می‌می شود که حضرت عیسی روز نزول مائده را که سالروز وقوع یک معجزه الهی در تاریخ می باشد برای همه انسان‌ها (عید) قرار داده می باشد، تا این روز آیت و همچنین حجتی از جانب خداوند برای مردمان در تمامی اعصار بوده باشد و همچنین به میمنت این پدیده پر برکت همه ساله شادمانی و همچنین خجستگی آن هم روز تکرار گردد.

از آنجا که (مائده) به معنای خوان پر نعمت، تنها دوبار در سوره مائده آمده می باشد، می‌قدرت گفت نزول رزق از آسمان به درخواست حضرت عیسی مسیح (ع) ویژگی خاصی داشته می باشد که به خاطر آن هم عنوان (مائده) را به خود گرفته می باشد.

بنابراین، عید در این آیه اشاره دارد به نزول یک برکت آسمانی در پوشش طبق یا طبق‌هایی از طعام و همچنین خوردنی که می‌تواند تکرار و همچنین بازگشت آن هم روز نیز آن هم برکات را به همراه داشته باشد و همچنین از این جهت، آیت و همچنین حجتی دیگر از جانب خداوند متعال برای انسان‌ها و همچنین فرصتی دیگر برای ایجاد ارتباط با خداوند تبارک و تعالی و همچنین ذکر و همچنین یاد او در دل‌ها و همچنین زبان‌ها بوده باشد.

آداب اسلامی نــوروز

در کتاب مفاتیح‌الجنان که طی دهه‌‌های قبل یکی از پهناور و بزرگ‌ترین کتاب‌های مورد رجوع عموم برای انجام مستحبات مذهبی بوده به نماز عید نوروز اشاره شده که نمازی می باشد توأم با خواندن و قرائت سوره حمد و همچنین سوره‌های قدر، کافرون، توحید، فلق و همچنین ناس و همچنین بسیار شبیه به نمازی می باشد که ضمن آداب و همچنین اعمال روز جمعه و همچنین روز عید غدیر خم وارد شده می باشد.

مفاتیح الجنان همچنین روایتی از معلی‌بن‌خنیس را در مورد نوروز ذکر کرده می باشد که اعمال این روز و همچنین دعای مرتبط به آن هم را همراه دارد. بی‌آنکه اشاره‌ای به فضیلت این روز کرده باشد. ولی بحارالانوار مجلسی روایات معلی‌بن‌خنیس را به تفصیل آورده می باشد. در آن هم روایات به فضیلت و همچنین برتری این روز نسبت به سایر ایام بسیار پرداخته می باشد و همچنین یکی از روایات مفصل معلی‌بن‌خنیس از نوروز را این گونه تجلیل کرده می باشد: نوروز روزی می باشد که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت، روزی می باشد که جبرئیل بر نبی علیه‌السلام نازل شد، روزی می باشد که رسول اکرم صلی‌‌الله علیه‌وآله، علی علیه‌السلام را بر دوش کشید تا بت‌های قریش را از بالای کعبه می‌کند، روزی می باشد که نبی علیه‌السلام به وادی جن رفت و همچنین از ایشان بیعت گرفت، روزی می باشد که برای علی علیه‌السلام از شهروندان و مردم شهر بیعت گرفت (غدیر خم) روزی می باشد که قائم آل محمد ظهور خواهد کرد و همچنین روزی می باشد که امام و پیشوا عصر عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف بر دجال پیروز خواهد شد.

و همچنین ولی باید توجه داشت روایت خنیس به نقل از امام و پیشوا صادق علیه‌السلام در مفاتیح الجنان:

فرمود: زیرا و به درستی که نوروز می شود غسل کن و همچنین پاکیزه‌ترین جامه‌های خود را بپوش و همچنین به بهترین بوی‌های خوش خود را معطر گردان پس زیرا و به درستی که از نمازهای پیشین و همچنین پسین و همچنین نافله‌های آن هم فارغ شدی، چهار رکعت نماز بگذار یعنی هر رکعت به یک سلام و همچنین در رکعت اول بعد از حمد ده مرتبه اناانزلنا و همچنین در رکعت دوم بعد از حمد ده مرتبه سوره قل یا ایهاالکافرون و همچنین در رکعت سوم بعد از حمد ده مرتبه قل اعوذ برب الناس و همچنین قل اعوذ برب الفلق را بخوان و همچنین بعد از نماز به سجده شکر برو و همچنین این دعا را بخوان.

آن هم روش که دیدن می‌می شود این روز نیز زیرا و به درستی که اعیاد اسلامی با غسل کردن، پوشیدن جامه نو و همچنین معطر گردیدن به بوی‌های خوش و همچنین روزه داشتن آغاز می‌می شود، ضمن آنکه نمازی مشابه نمازهای سایر اعیاد اسلامی دارد.

نماز عید نوروز

نماز عید نوروز مشتمل می باشد بر خواندن و قرائت سوره حمد و همچنین سوره‌های قدر، کافرون، توحید، فلق و همچنین ناس و همچنین بسیار شبیه به نمازی می باشد که ضمن آداب و همچنین اعمال روز جمعه و همچنین همین روش اعمال روز عید غدیر خم وارد شده می باشد.

از آنجا که خواندن و قرائت سوره قدر در نماز عید نوروز توصیه شده می باشد می‌قدرت دریافت که عید نوروز نیز زیرا و به درستی که دیگر اعیاد اسلامی با نزول برکات و همچنین آیات الهی همراه بوده می باشد. تاکید بر خواندن و قرائت سوره‌های کافرون، توحید، معوذتین نیز می‌تواند اشاره به درخواست دفع انواع شرور و همچنین بدی‌ها داشته باشد.

دعای عید نوروز

دعای مخصوص عید نوروز با درود و همچنین صلوات بر رسول اکرم صلی‌‌الله علیه‌وآله و همچنین آل او و همچنین اوصیا و همچنین همه انبیا و همچنین رسولان آغاز می‌می شود آنگاه با فرستادن درود بر ارواح و همچنین اجساد ایشان ادامه می‌یابد.

در این دعا آمده می باشد: (هذا الذی فضله و همچنین کرمته و همچنین شرفته و همچنین عظمت خطره) این فراز با اندکی جابجایی در کلمات در دعای مخصوص ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن نیز آمده می باشد.

فراز پایانی دعای مخصوص عید نوروز : ( اللهم …. ما فقدت من شی فلا تفقدنی عونک علیه حتی لا اتکلف مالا احتاج الیه یا ذالجلال و همچنین الاکرام ) از آن هم جهت که در آن هم سخن از گم شدن و همچنین گمشده‌ها به میان می‌آید بیش از مقدار و اندازه قابل توجه می باشد زیرا، چنانکه نقل شده می باشد عید نوروز آن هم روزی می باشد که حضرت سلیمان علیه‌السلام انگشتری خویش را بعد از مدتی پیدا کرده می باشد.

توصیه بعضی مراجع در مورد آداب تحویل سال شمسی نو

در معارف اسلامی آمده می باشد هر روزی که در آن هم گناه صورت نگیرد، عید می باشد چنان که حضرت علی(ع) می‌فرماید: “کل یوم لا یعصی الله فیه فهو یوم عید.”

عید نوروز که با تحویل سال شمسی و همچنین چرخیدن یک دور کامل زمین به گرد خورشید شروع می‌می شود، شامل اعیادی می باشد که تاریخ پیدایش آن هم قبل از اسلام می باشد. آن عید با آمدن اسلام و همچنین زدودن خرافات از چهرۀ آن هم مورد موافقت و همچنین تأیید اسلام قرار گرفت؛ در روایات نیز آمده می باشد که روزی جهت حضرت علی(ع) هدیه‌ای آوردند، حضرت فرمود آن چیست؟ گفتند: ‌ای امیر المؤمنین، امروز نوروز می باشد. فرمود هر روز را جهت ما نوروز قرار دهید. امام و پیشوا صادق(ع) در مورد نوروز فرموده‌ می باشد: “هیچ نوروزی نیست که ما در آن هم متوقع گشایش و همچنین فرجی نباشیم؛ زیرا نوروز از روزهای ما و همچنین شیعیان ما می باشد.”

امام و پیشوا خمینی(ره) در یکی از پیامهای نوروزی می‌فرماید: “آن عید، هر چند یک عید اسلامی نیست ولی اسلام آن هم را نفی نکرده می باشد.”

مرحوم محمد حسین کاشف الغطاء در جواب آن سؤال که نظر شیعه و همچنین روش تو دربارۀ روز اول سال شمسی(نوروز) چیست؟ چنین نوشت: نوروز مقتضای جهان می باشد در بشر و همچنین حیوان و همچنین جماد، بلکه در آسمان و همچنین زمین و همچنین هوا و همچنین فضا و همچنین بر آن اساس روایاتی از اهل بیت(ع) دربارۀ نوروز به ما رسیده که عید گرفتن را تأیید کرده اند و همچنین نیز به نماز، ذکر و همچنین عبادت سفارش نموده اند و همچنین …

حضرت آیت الله العظمی مظاهری ،نکات مهمی را در سه قسمت و بخش خواندن و قرائت دعا ،توسل به اهل بیت ومحاسبه اعمال ودوری از اختلافات خانوادگی یادآور شده و همچنین مرقوم نمودند :

۱- بهترین چیزها در موقع تحویل، خواندن آن دعا، با توجه به معنی می باشد: «یا مقلّب القلوب و همچنین الابصار یا مدبّر الّیل و همچنین النّهار یا محوّل الحول و همچنین الاحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال». ای خدایی که همه چیز در دست تو می باشد، سال شمسی خوشی به همۀ ما عنایت فرما.

و همچنین از خداوند متعال با توسل به اهل بیت«علیهم السلام» بخواهید در آن سال شمسی، تقوا و همچنین ارتباط و رابطه با خودش و همچنین سلامتی و همچنین امنیت، مقدّر تو بکند و همچنین فرج حضرت ولی عصر«ارواحنافداه» انشاءالله حاصل می شود.همچنین محدث قمی در مفاتیح، در آخر دستورات ماهها، نمازی در آن هم روز نقل می کند و همچنین بعد از نماز دعائی و همچنین در آن هم دعا شرافت و همچنین کرامت آن هم عید را نقل می کند که خواندن آن هم خوب می باشد.
۲- هرکس بایستی و حتما جداً حساب سال شمسی را و همچنین قبل را بکند و همچنین در صورتی که گناهکار می باشد، جداً توبه کند و همچنین با حالت توبه وارد سال شمسی می شود.

۳- بایستی و حتما آن آتش اختلاف که در همه منزل و خانه ها رفته می باشد، با دامن نزدن به آن هم خاموش می شود و همچنین از قبل ها هیچ حرفی زده نشود و همچنین گرمی و همچنین اتّحاد منزل و خانه و همچنین خانواده و همچنین مجالس با یگدیگر حفظ می شود.

همچنین حضرت آیت الله العظمی مبشر کاشانی ،ضمن توصیه همگان به رعایت آداب واعمال وارده در کتب ادعیه به شرح دعای یا مقلب القلوب پرداخت و همچنین سپس نکات مهمی را جهت زمان تحویل سال شمسی متذکرشده و همچنین مرقوم نمودند :

نماز و همچنین دعاهای ویژه ای جهت تحویل سال شمسی در مفاتیح الجنان و همچنین کتب ادعیه دیگر آمده که سزاوار می باشد به آنها عمل می شود،مطلب مهم توجه به لزوم تحول در سیر انفسی انسان می باشد که به تحول در طبیعت بایستی و حتما در انسان ساخته یا ایجاد می شود پس بایستی و حتما باتوجه دعاکنیم وبگوییم:

“یا مقلب القلوب والابصار،یامدبراللیل والنهار،یامحول الحول والاحوال،حول حالناالی احسن الحال “مدبر ودبیر آفرینش در حوزه حالات بشری ،مقلب القلوب والابصار،ودر طبیعت مدبراللیل والنهار ومحول الحول الاحوال می باشد که باتدبیر خود ،جهان را از حالی به حالی متحول نموده ودوآیت خود”لیل ونهار ” راتدبیر می کند تا نظام احسن ،مستقر وپایدار باشد .

بعد از حضرتش مسئلت می نمائیم که حال ما را به “احسن حال”تغییر پیدا کردن نماید زیرا طبیعت بشر به جهت تعاقب وتنازع دوآیت “نفس اماره ولوامه”دستخوش تحولاتی می می شود که باتمایلات نفسانی و همچنین وساوس شیطانی غالبا سیر نزولی داشته و همچنین (اسوء الحال) می گردد وفقط اوست که اقتدار و قدرت تحویل اسوءالحال به احسن الحال را دارد .بعد از او می خواهیم تا نظام هستی انسان نیز به احسن الحالات تغییر پیدا کردن می شود .

ترک گناه ،تطهیر ظاهر وباطن ،نظافت لباس وخانه ومحیط کار ،تغییر روشهای غلط زندگی ،به روشهای صحیح ،تجلیل از والدین ،دید وبازدید وصله ارحام ، اداءحقوق الناس،راضی شدن از شهروندان و مردم شهر وراضی نمودن دیگران که به عللی از ما ناراضی باشند ،شادنمودن دلها با هبه وبخشش،عیادت مریض،دستگیری از فقرا ومستمندان ،ذکر وتوجه قلبی ولسانی به خداوند متعال وتوسل به اهل البیت علیهم السلام و همچنین … تماما از اموری خواهند بود که از نشانه ها و علائم استجابت دعای ما هنگام سال شمسی تحویل وتحول وتکامل روح ونفس انسان می باشد.

همچنین حضرت آیت الله العظمی علوی گرگانی ،ضمن گفتن ضرورت تحول درروح وروان آدمی در زمان تحویل سال شمسی به هفت سین قرآنی اشاره نموده ومرقوم نمودند:

تحویل سال شمسی بایستی و حتما در واقعیت و حقیقت تحول در روح و همچنین روان انسانها و همچنین زنده شدن نفس غفلت زده انسان باشد همانطور که در عالم طبیعت نیز بیداری طبیعت به وجود می آید و همچنین آن آن هم معنای حقیقی یا محول الحول و همچنین الاحوال می باشد و همچنین لذا در روایات سفارش شده که در هنگام تحویل سال شمسی سیصد و همچنین شصت مرتبه ذکر یا محول الحول و همچنین الاحوال الی آخر خوانده می شود که آن خود شاید باعث بیداری نفس انسان در آن دنیای ظلمانی و همچنین پر از فتنه می شود و همچنین چقدر خوب می باشد که همچنین و علاوه بر هفت سین باستانی از هفت سین قرآنی که امیر المومنین علی علیه السلام دستور داده اند بهره بری و استفاده می شود و همچنین آن هم آن می باشد که : بر روی ظرف چینی با زعفرانی که با گلاب مخلوط شده آن هفت ذکر قرآنی نوشته می شود :

۱ _ سلام علی آل یاسین ۲ _ سلام علی نوح فی العالمین ۳ _ سلام علی ابراهیم ۴ _ سلام علی موسی و همچنین هارون ۵ _ سلام قولا من رب رحیم ۶ _ سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین ۷ _ سلام هی حتی مطلع الفجر سپس آن نوشته ها با آب شسته می شود (که بهتر می باشد آب زمزم و همچنین یا باران باشد) و همچنین آب جمع شده را به اشخاص خانواده بنوشانید امید می باشد که باعث دفع بلا و همچنین کسب سلامتی در طول سال شمسی جدید می شود .

انتهای پیام/

http://www.yjc.ir/fa/news/5160578/%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%8A-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D9%83%D9%87-%D9%83%D8%B4%D8%AA%D9%8A-%D9%86%D9%88%D8%AD-%D8%A8%D8%B1-%D9%83%D9%88%D9%87-%D8%AC%D9%88%D8%AF%D9%8A-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D8%A7-%D9%88-%D8%AF%D8%B9%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%A8%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%AF
بهترین خبرهای جدید فرهنگی و اجتماعی : نوروز روزی می باشد که کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت/آن نماز را و همچنین دعا را در نوروز بخوانید

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *