شنبه , فروردین ۹ ۱۳۹۹
خانه / مقالات / نقد فیلم زیبا جرم

نقد فیلم زیبا جرم

تحلیل فیلـم جرم
articles 1916 نقد   فیلم زیبا جرم
دانلد فیلم بزرگسالان
fixcsu.org

سینمانگار: حسین ارومیه چی ها: در کلام ما مجرمین همیشگی جرممان فقط عشق به سینمای کیمیایی نیست.، جرم ما ممکن است این است که نمی خواهیم به خودمان دروغ بگوییم. ما همان چیزی را می بینیم که برایمان آشناست درکش می کنیم. اکنون چنانچه این اطوارها از مد افتاده، کهنه نخ نماست. بگذارید راه را برویم، ما همین طور راحتیم.

قبل از هر چیز بگویم «جرم»، کیمیایی ترین فیلم جذاب دهه هشتاد کیمیایی است !. آدم ها ازهمان جنس اند هم اکنون این بار فضا هم به کمک فیلم دیدنی آمده تمام چیز را برای سر و کار داشتن با فیلم جالب کیمیایی وار ناب مهیا ساخته است. «جرم» از نظر دیگر بهترین فیلـم دهه هشتاد کیمیایی هست. از آن نظر که در این فیلم دیدنی او همان حرف ها و چیز هایی را می گوید که در فیلم زیبا های قبلی کمی دست به عصاتر بیان می شد حتی متهم به مخفی کردنشان بود. به مانند دیگر فیلم زیبا ها اینجا نیز اسطوره است که می خواهد خود بدون اتکا به عنصر نامطلوبی به نام قانون کار را پیش ببرد. او نمی خواهد عقایدش را زیر پا بگذارد، حتی ی پای پول وسط می آید. حتی وقت ی ممکن است در این راه به مقصد نرسد.

هر چه در مورد «جرم» تا کنون گقته شده را کنار می گذارم. کاری هم به برگزیده شدنش به عنوان بهترین فیلـم جشنواره ندارم. بحث من خود فیلم جذاب است. این فیلم جالب است که این بار با تمام مولفه های آشنایی که از سینمای کیمیایی سراغ داریم ما را ذوق زده می نماید همان حس و حال شیرین آشنا را برایمان به ارمغان می آورد. ولی در این بین به شخصه با مساله ای که مساله داشته دارم همچنان ضعف در فیلم دیدنی نامه ای است که در آثار اخیر کیمیایی به روشنی قابل تشخیص است. انگار فقط با تکیه بر سری دیالوگ های کیمیایی گونه فضاسازی و اسطوره پروری باید به خودمان تلقین کنیم که جریان همین است و جز این نیست. ممکن است این مساله از بی حوصلگی فیلم جالب ساز بر بیاید ولی به هر حال برای ما که از عاشقان سینمای کیمیایی هستیم و همواره با او و فیلم جذاب هایش خاطرات تلخ شیرین بسیاری داریم هضم این مساله کمی دشوار است. چه بسا چنانچه او کمی بیشتر به فیلم جالب نامه در فیلم جذاب ش بها دهد دیگر این دستاویز را به منتقدینِ همواره حاضر به یراقش ندهد دیگر این ایرادها مکانی از اعراب نداشته باشد. ممکن است چنانچه داستان کمی قوی تر بود و فیلـم نامه قرص تری داشت دیگر کسی به دیده شدن چند ماشین امروزی و کانال کولر بند نمی کرد. اتفاقا همین مورد باعث می شود که منتقدین قلم تیز کرده با استناد به اینکه بار دیگر با فیلم جذاب ی از کیمیایی طرف هستیم، تکلیف را روشن بدانند و بروند که فیلـم را بکوبند.

اما پس چه چیزی باعث می شود همچنان فیلـم را رفیق بداریم و با آن رابطه برقرار کنیم.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *