جمعه , آذر ۲۴ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب باز کردن باب گفت‌وگو در شرایط دشوار اسلام‌هراسی بود

نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب باز کردن باب گفت‌وگو در شرایط دشوار اسلام‌هراسی بود

نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب باز کردن باب گفت‌وگو در شرایط دشوار اسلام‌هراسی بود

ریاست نهاد حفاظت محیط زیست با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی، گفت: آن گامی جهت گفت‌وگو بود، آن هم هم در شرایط دشواری که فضای اسلام هراسی وجود دارد و همچنین اقدام رهبری خیلی زیاد جذاب و جالب بود جهت باز کردن آن باب.

3041515 335 نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب باز کردن باب گفت‌وگو در شرایط دشوار اسلام‌هراسی بودبه به گفته حوزه حکومت باشگاه خبرنگاران، معصومه ابتکار، ریاست نهاد محیط زیست به عناون نخستین زنی که تصویرش به عنوان یکی از تسخیرکنندگان سفارت آمریکا پخش شد و همچنین نخستین زنی که بعد از انقلاب وارد کابینه شد و همچنین نخستین بانویی که رکورد ریاست نهاد حفاظت محیط زیست را دارد، مهمان برنامه جذاب و جالب و خوب «شناسنامه» آن هفته به سردبیری محمدحسین رنجبران و همچنین تهیه‌کنندگی محمد صراف بود.

ابتکار در ابتدای آن برنامه جذاب و جالب و خوب گفت: خیلی از دخترها و همچنین پسران جوان ایرانی دو اسم دارند. اسم من در شناسنامه معصومه می باشد. پدرم جهت نذری که داشت آن نام را جهت من انتخاب کرد. مادرم نام نیلوفر را دوست دارند و همچنین به همین دلیل خانواده من را به نام نیلوفر صدا می‌کنند.

او همچنین در پاسخ به آن سوال که ابتکار سال شمسی ۵۸ با ابتکار سال شمسی ۹۳ چه تفاوت‌هایی دارد، گفت: سنم کمی بالا رفته می باشد. انسان‌ها در کوران حوادث و همچنین تجربیات، دچار تحولاتی می‌شوند. امیدوارم آن تحولات مثبت باشد. در صورتی که آن سیر تکامل را طی نکند دچار رکود و همچنین جمود شدند. امیدوارم آن سفر به قله‌های دست نیافتنی منتهی می شود.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد تغییر معیارهای شهروندان و مردم شهر نسبت به سال شمسی‌های ابتدایی انقلاب، گفت: معیارها و همچنین ارزش‌ها به درون آدم‌ها بر می‌گردد، در صورتی که فرد بتواند با عقل و همچنین دل خود درست تشخیص دهد چه کاری انجام دهد. من سال شمسی ۶۰ در شرایط دفاع مقدس ازدواج کردیم. خیلی از افراد فامیل یا درگیر جنگ بودند یا شهید شده بودند. خیلی از دوستان نزدیک همسرم هاشمی شهید شده بودند. مصطفی چمران شهید شده بود. فضای ما متاثر از آن فضا بود و همچنین خیلی دوست داشتیم مراسم عروسی ما نشات گرفته از علاقه هایی باشد که ما داشتیم. ما در منزل مراسم را گرفتیم و همچنین سعی کردیم با سادگی آن کار را انجام دهیم. مادرم تلاش کردند که مراسم خوب باشد و همچنین حتی لباس من را خودشان تهیه کردند و همچنین با حداقل هزینه مراسم برگزار شد. ما واقعا به آن موضوع نظر داشتیم و همچنین نیت و اراده دیدن کردن و نمایش نداشتیم.

ابتکار اضافه کرد: پسر من دو و همچنین نیم دهه بعد ازدواج کرد. مراسم او هم خیلی تشریفاتی نبود و همچنین مثل خیلی از مراسم هایی بود که برگزار می‌می شود. در یک سالن و همچنین با ۲۰۰ فرد یا شخص مهمان.

او همچنین با تاکید بر آنکه جوانان نسل امروز نمی توانند به سادگی سال شمسی‌های زمان انقلاب زندگی کنند، گفت: در آن هم زمان ملاک‌های غیره ای مطرح بود. آن هم زمان الگو‌هایی داشتیم و همچنین نقش مبارزات قبل و همچنین بعد از انقلاب در زندگی ما مشهود بود. اکنون الگوها تغییر کرده می باشد. جهت من آن هم الگوها وجود دارد ولی باید توجه داشت بایستی و حتما با یکسری تغییرات در شکل کنار بیایم تا اصول ها بماند. قالب‌ها نباید آن هم قالب‌های قبلی باشد. مثلا ازدواج بایستی و حتما بر مبنای پیوند دو روح باشد.

ریاست نهاد محیط زیست در پاسخ به آن سوال که آیا زن ایرانی بایستی و حتما با زن اروپایی متغایر و متفاوت باشد، گفت: من معتقدم زن ایرانی از الگوهایی متفاوتی نسبت به زن اروپایی تبعیت می‌کنند. البته زن ایرانی بایستی و حتما به عنوان یک کسی که عضو شهر است جهانی از خرد و همچنین تجربه جهانی بهره بری و استفاده کند و همچنین بتواند در عالی ترین سطوح از آن تجربه‌ها بهرمند با شد. البته نقش ایرانی بودن خیلی مهم می باشد. حوزه تمدنی ایران و همچنین نفوذ و همچنین تاثیراتش و همچنین غنای آن هم ایجاب می‌کند که آن هم را حفظ کنیم. هویت اسلامی هم مهم می باشد. ما در هویت اسلامی حرف های بسیاری جهت گفتن داریم. هرچند که امروز خیلی تلاش می می شود تا چهره ای انحرافی از دین ارائه می شود ولی اسلام گنجینه عظیمی از معرفت بشری دارد. زن ایرانی می تواند با بهره مندی از آن گنجینه خیلی از کاستی هایی که در باره زنان در جامعه بشری وجود دارد را برطرف کند.

ابتکار افزود: جامعه جهانی و همچنین صنعتی در حوزه زنان پیشرفت‌هایی داشتند، ولی باید توجه داشت در جاهایی به آن موضوع رسیدند که مشکلاتی دارند. ما نیز در جامعه خود به پیشرفت‌هایی در حوزه زنان رسیدیم و همچنین چالش‌هایی هم داشتیم. ما شاید خیلی جاها نتوانستیم معرفت دینی را به عمل تغییر پیدا کردن کنیم. آن از موضوعاتی می باشد که بر شانه نسل اول انقلاب سنگینی می کند. در صورتی که جوانان ما بگونید تو متهم هستید و همچنین نتوانستید آرمان‌ها را بررسی کننده و پروهشگر کنید، حق دارند.

او همچنین گفت: زنان ایرانی در عرصه‌هایی مانند آموزش پیشرفت خوبی داشتند. آنها در رسیدن به مدارج بالای علمی پیشرفت‌های خوبی داشتند. ولی باید توجه داشت در حوزه‌های غیره ای مانند حقوق چالش‌هایی وجود دارد که به یکسری مباحث فقهی و همچنین واقعیت‌های فرهنگی و اجتماعی بر می‌گردد. پیشرفت ما اکثرا و بیشتر از معظلات و مسائل و مشکلات بوده می باشد و همچنین نباید به آن سمت برویم که از هر چیزی کورکورانه دفاع کنیم. ما یک جامعه متکثر در ایران هستیم. بایستی و حتما فضا را به شکلی باز کنیم که آن موضوعات مطرح می شود و همچنین نسل‌های بعدی ما بتوانند پیوند و همچنین علقه‌ای را برقرار کنند. آن پیوند عاطفی می باشد و همچنین تا هنگام و زمانی که ذهن آنها اقناع نشود و همچنین جایگاه ما را درک کنند آن علاقه به وجود نمی‌آید.

ریاست نهاد محیط زیست گفت: یکبار یکی از وزرای اروپایی گفت من کتاب «تسخیر» تو را خواندم. او گفت من به عنوان یک وزیر اروپایی نمی‌توانم بگویم با کار تو موافقم ولی باید توجه داشت می‌گویم دلیل کار تو را فهمیدم. آن به نظرم یک گام مهم می باشد. ما بایستی و حتما اکثرا و بیشتر بشنویم و همچنین تحمل کنیم. پدیدار شدن جریان‌ها افراطی مانند داعش خود خوانده نشان دهنده آن می باشد که در غرب هم به مقدار و اندازه کافی گفت‌وگو نشده می باشد.

او همچنین ادامه داد: نامه مقام معظم رهبری باز کردن یک باب گفت‌وگو بود. آن گامی جهت گفت‌وگو بود آن هم هم در شرایط دشواری که فضای اسلام هراسی وجود دارد. اقدام رهبری خیلی زیاد جذاب و جالب بود جهت باز کردن آن باب. هنگام و زمانی که آن نامه را خواندم گفتم بچه‌های خودمان هم می‌توانند مخاطب آن نامه باشند. جوانانی که اعتقادات قلبی دارند ولی نمی‌خواهند بروز دهند یا نمی‌خواهند در قالب‌های رواج پیدا کرده بروز دهند، زیرا احساس می‌کنند قالب های رسمی نتوانسته روح دین را حفظ کند. روح دین عدالت، دروغ نگفتن و همچنین وفای به عهد می باشد. ما چند دسته جوون داریم. دسته اول جوانان مذهبی خواهند بود. جوانان غیره ای خواهند بود که در ورطه جریان‌های افراطی افتادند که در اقلیت خواهند بود. دسته غیره ای هم خواهند بود که ضمیر پاکی دارند ولی آن سوالات جهت انها مطرح می باشد. گاهی آنها از ظواهر مذهبی گریزانند و همچنین یک جاهایی بایستی و حتما به آنها حق دهیم.

چادر را به خاطر موقعیت سیاسی انتخاب نکردم

او همچنین در پاسخ به آن سوال که در صورتی که مسئولیتی در جمهوری اسلامی نداشتید، باز هم پوشش چادر را جهت خود انتخاب می‌کردید، گفت: من قبل از انقلاب روسری و همچنین مانتو می‌پوشیدم و همچنین بعد از انقلاب خودم چادر را انتخاب کردم. در یک دوره‌ای که بچه کوچک داشتم، دیدیم نمی‌توانم از آن هم بهره بری و استفاده کنم. حالا هم انتخاب چادر به خاطر موقعیت سیاسی من نیست، ولی دوست ندارم آن نشانه ای از تعصب و همچنین واپسگرایی باشد. آن موضوع در بعضی اشخاص القا شده و همچنین جهت همین دوست دارم از لباس‌های رنگی بهره بری و استفاده کنم. زیرا و به درستی که در موقعیت‌هایی که هستیم بایستی و حتما پیام‌های درستی را به جوانان منتقل کنیم. بانوان روستایی ما از چادر مشکی بهره بری و استفاده نمی کنند، ولی حجاب خوبی دارند. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کنم بایستی و حتما تنوع پوشش زن و همچنین مرد را داشته باشیم و همچنین اساس را بر آن هم اصل رعایت شئون بگذاریم.

ابتکار گفت: من از پدرم اثر گرفتم زیرا و به درستی که خیلی با علی شریعتی رفت و همچنین آمد داشت و همچنین خیلی تحت تاثیر فکر کردن و اندیشیدن او بود. ما جلسات او در حسینه ارشاد را می رفتیم با آنکه سن بسیاری نداشتم و همچنین ۱۵ سالم بود. حس زیبای فکر کردن و اندیشیدن در حوزه‌های دینی و همچنین آنکه دین امری تحمیلی نیست خیلی جهت من زیبا بود.

او همچنین گفت: هنگام و زمانی که من سه سالم بود پدرم بورسیه ای جهت تحصیل در آمریکا گرفت و همچنین من تا ۹ سالگی آنجا بودم. در آنجا پدرم جزو پایه گذاران انجمن‌های اسلامی دانشجویان مسلمان آمریکا بود. در انجا دکتر مصطفی چمران خیلی کار کرده بود. او خیلی با پدرم دوست بود و همچنین رفت و همچنین آمد خانوادگی داشتیم. شکل گیری جریانات اسلامی در آمریکا و همچنین خیلی از کشورهای دیگر توسط افرادی که در آنجا درس می‌خواندند از انجا رقم خورد.

با وجود پیشنهاد ناسا پدرم جهت آموزش به جوانان ایرانی قبول نکرد در آمریکا بماند

ریاست نهاد محیط زیست تاکید کرد: چمران خیلی با محبت بود و همچنین محبت نافذی داشت. پدرم جزو شاگردان اول رشته سیالات بود و همچنین تزش در مورد یک سانتریفیوژ پر سرعت بود، جهت همین خیلی دوست داشتند پدرم در آمریکا بماند. ناسا یک بورس کامل داد و همچنین خیلی اشخاص را تطمیع می‌کردند. پدرم می گفتند من خیلی علاقمند هستیم با بچه‌های ایرانی کار کنم و همچنین معلم آنها باشند. خیلی هم سخت بود. ما در ایران منزل و خانه و همچنین ماشین نداشتیم و همچنین تنها حقوقی بود که دانشگاه معین کرده بود.

ابتکار گفت: در زمان انقلاب در همه تظاهرات‌ها بودیم. در یک زمانی دانشگاه‌ها هم تعطیل شد زیرا و به درستی که تظاهرات‌ها در صحن دانشگاه زیاد بود و همچنین سر ریز می‌کرد در خیابان‌ها. همه چشم نگران و همچنین خیلی زیاد امیدورا بودیم. من بعد از انقلاب دانشجو بودم و همچنین در کمیته کارگری بودم و همچنین مسئولیتم در سوادآموزی بود.

او همچنین در مورد تسخیر لانه جاسوسی گفت: من از تسخیر کنندگان نبودم. سه روز بعد از آنکه دانشجویان انجمن اسلامی که من می‌شناختمشان و همچنین یکی از انها هاشمی، همسر من بود سفارت را تسخیر کردند به ما گفتند که تو به کمک ما بیایید زیرا و به درستی که به زبان مسلط هستید و همچنین می‌توانید کمک کنید. من گفتم بایستی و حتما فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کنم و همچنین از پدر و همچنین مادرم اجازه بگیرم زیرا و به درستی که من تنها دختر خانواده بودم. من با والدینم صحبت کردم. شرایط ملتهبی بود و همچنین انها خیلی صبوری کردند و همچنین آن جهت توکلشان بود. هنگام و زمانی که رفتیم آنجا تمام وقت درگیر بودیم.

ریاست نهاد محیط زیست در پاسخ به آن سوال که برداشت تو از اقدام دانشجویان در تسخیر سفارت آمریکا چه بود، آنها با طراحی رفته بودند یا کاری انجام داده بودند و همچنین در آن هم مانده بودند؟ گفت: آنها با طراحی رفته بودند ولی شاید تصورشان آن بود که در طول ۳ یا ۴ روز تمام می‌می شود. ولی استقبالی که امام و پیشوا(ره) از آن موضوع کردند فرق داشت. امام و پیشوا با درایتی شرایط انقلاب را می‌دیدند و همچنین تجربه انقلاب های دیگر را می دانستند. ما هم در آن موردها حرف می زدیم ولی باید توجه داشت در سطح و همچنین مقدار و اندازه خودمان. مثلا موضوع انقلاب شیلی خیلی نگران کننده بود زیرا خیلی سریع با یک کودتا همه چیز از دست رفت. امام و پیشوا(ره) هم می دیدند خیلی تهدیدها جدی می باشد. ما نه حکومت داشتیم، نه مجلس داشتیم، نه انتخاباتی گرفته شده بود، ما شرایط بدی داشتیم. کشور سر و همچنین سامان نداشت و همچنین نیروهای انتظامی هنوز بر کشور مسلط نبودند. تنها ۸ ماه از انقلابی می گذشت که همه عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی را متحول کرده بود.

ابتکار اضافه کرد: دانشجویان تحلیلشان آن بود که آن اتفاق می‌تواند تا حدودی جلوی تهدیدهایی که می‌رود انقلاب را از بنیان و همچنین اساس نابود کند را بگیرد. امام و پیشوا خمینی(ره) هم آن اقدام را انقلاب دوم نامیدند و همچنین شهروندان و مردم شهر هم خیلی خوب استقبال کردند و همچنین موج استقبال شهروندان و مردم شهر غیر قابل تصور بود. هیچکدام از آن استقبال ها در پیش بینی دانشجویان نبود. آن استقبال ها نشان از یک وحدت ملی و همچنین تقویت روحیه ملی داشت. آن فضا توانسته بود به نوعی حاشیه امنی جهت نمایش انتخابات و همچنین تصویب قوانین و قانونی اساسی باشد.

او همچنین گفت: بعدازظهرها مسئولیت من در قسمت و بخش اسناد بود. آنها برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی خوبی کرده بودند و همچنین با وجود جوون بودن مدیریتشان خیلی خوب بود. ما تا آن هم زمان در عمرمان اسناد سیاسی معمولی هم ندیده بودیم تا چه رسد به اسناد سیاسی محرمانه و همچنین فوق سری ولی دانشجویانی مثل من بودند که به زبان مسلط بودند و همچنین طبقه بندی آن اسناد را انجام می‌دادند.

سندی بود در مورد جزئیات منزل و خانه امام و پیشوا خمینی(ره) در قم، آن سند تمام جزئیات معماری آن منزل و خانه را نوشته بود. از بنی صدر هم سندی بود در مورد یک اسم رمز. آن سند جزو رشته ها بود. عده‌ای می گفتند آن اسناد از بین رفته می باشد ولی باید توجه داشت تیمی از دانشجویان پارامترهایی را طراحی کردند و همچنین تخته‌های چوبی شامل کش ساختند و همچنین آن اسناد را بازسازی کردند.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد عدم اعتماد دانشجویان به حکومت بازرگان جهت سپردن گروگان‌ها به آنها، گفت: حکومت بازرگان بارها با معظلات و مسائل و مشکلات مواجه شده بود و همچنین بارها استعفا داده بود. با توجه به آنکه تحلیل انها متغایر و متفاوت بود از آن هم ساعات اول استعفا دادند و همچنین اینبار امام و پیشوا(ره) استعفا را پذیرفت. به همین دلیل اصلا بحث سپردن گروگان‌ها به حکومت اصلا مطرح نبود. بازرگان سرویس ها و خدمات بسیاری را انجام داده بود و همچنین دانشجویان احترام ویژه ای به او می‌گذاشتند ولی باید توجه داشت مخاطرات شرایطی را به وجود آورده بود که اختلاف نظراتی وجود داشت در آن باره که چگونه می‌می شود بعدی انقلاب را تضمین کرد. بازرگان فرد با تجربه‌ای بود ولی دانشجویان شور و همچنین نشاط جوانی را داشتند و همچنین اتفاقات را از منظر غیره ای می دیدند. حتما در جاهایی آن شور جوانی در کار موثر بود. دانشجویان متاثر از حس های جوانی و همچنین انقلابی آن کار را انجام دادند. ولی خیلی سخت می باشد که بگوییم در صورتی که دانشجویان آن کار را انجام نمی دادند چه می می شود زیرا و به درستی که تهدیدها خیلی جدی بود. چندی پیش در مصر دیدیم که انقلاب ظرف یک هفته با یک کودتای نظامی تمام شد. ما دلیلی جهت پشیمانی نداریم البته بحث بر سر آن می باشد که ادامه آن مسیر درست بود. دانشجویان فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کردند طی چند روز آن اقدام را انجام می‌دهند و همچنین با دخالت نیروهای امنیتی ماجرا تمام می می شود ولی باید توجه داشت نظر امام و پیشوا(ره) چیز غیره ای بود. شرایط پیش آمده فضا را تغییر داد و همچنین فضای بعد لزوما مورد اثبات و یا تایید دانشجویان و همچنین تحت اختیار آنها نبود.

او همچنین افزود: بعد از اتمام ۴۴۴ روز و همچنین تحویل گروگان‌ها و همچنین نوشتن قرارداد الجزایر، بحث مواجه با آمریکا و همچنین مناسبات آنها با ایران دیگر در اختیار دانشجویان نبود و همچنین لزوما مورد اثبات و یا تایید آنها نبود. شاید می‌شد در جاهایی مسائل را متعادل کرد و همچنین با حفظ منافع و همچنین مصالح ملی آن کار را انجام داد.

دیدگاه امام و پیشوا خمینی(ره) با دیدگاه دانشجویان تسخیر کننده سفارت آمریکا تفاوت داشت

ابتکار در پاسخ به آن سوال که چرا نظرات خود را به امام و پیشوا(ره) منتقل نکردید، گفت: نظرات را منتقل می‌کردند ولی ایشان دیدگاه‌های خودشان را داشتند و همچنین معتقد بودند فضای وحدت ملی که ساخته یا ایجاد شده می باشد، فضایی ارزشمند می باشد که بایستی و حتما حفظ می شود. الان اینگونه تحلیل می می شود که آن اتفاق مسبب خیلی از گرفتاری‌هایی می باشد که بعد از ان به وجود آمده می باشد. آن تحلیل هم خیلی جای بحث دارد و همچنین خیلی ساده انگارانه می باشد. آن که بگوییم در صورتی که آن اتفاق نمی‌افتاد حوادث بعدی به وجود نمی آمد با آنکه بگوییم در صورتی که در ادامه مسائل حل می‌شد و همچنین عوارض آن هم تا آن حد زیاد نمی‌شد، فرق دارد. ما کسی از دانشجویان را نداریم که بگوید ما از آن کار پشیمانیم.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد چاپ کتابش در کانادا گفت: آن کتاب را جهت چندین ناشر آمریکایی فرستادم ولی آنها قبول نکردند. زیرا و به درستی که در کانادا  ناشری پیدا شد که کتاب را چاپ کند، آن موضوع را پذیرفتم. من می خواستم آن کتاب به زبان انگلیسی چاپ می شود. من آن کتاب را جهت مخاطب آمریکایی نوشته بودم زیرا معتقد بودم آنها بیش از هرکسی نتوانسته بودند واقعیت و حقیقت آن موضوع را درک کنند و همچنین فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کردند آن اقدام دانشجویان به دلیل وجود یک نفرت و همچنین کینه می باشد. می خواستم دلایل اصلی آن مضوع را بگویم. بعد از نوشتن کتاب جهت مخاطب خارجی فهمیدم که مخاطب داخلی هم داریم و همچنین شاید مخاطب اصلی فرزندان خودمان خواهند بود. نسل‌های بعدی بایستی و حتما بدانند دانشجویان چرا آن کار را کردند.

او همچنین گفت: خیلی صحبت شده می باشد که فیلمی در مورد آن موضوع ساخته می شود. دانشجویان بسیاری خواهند بود که آن توانمندی را دارند که در ساخت چنین اثری فعالیت کنند.

ابتکار در پاسخ به آن سوال که تا حالا فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن کردید در صورتی که دانشجو پیرو امام و پیشوا(ره) نبودید چه بعدی‌ای در پیش رو داشتید، گفت: تا بحال اینگونه به موضوع فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکردم. فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نمی کنم آن دائما خیلی به موقعیت کمک کند و همچنین ممکن می باشد محدودیت هم ساخته یا ایجاد کند. خیلی ها فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کردند آن قسمت و بخش از تاریخ بایستی و حتما نادیده گرفتن می شود ولی من کتابم را نوشتم. بعد از تسخیر هم من تغییر رشته دادم و همچنین مردکم را در رشته ایومونولوژی از دانشگاه شهید مدرس گرفتم.

او همچنین در ادامه گفت: کار من دائما در دانشگاه و همچنین در ان جی او های غیر دولتی بود. من در شرکت همسرم همکاری نمی کنم و همچنین قبلا هم همکاری نداشتم.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد حضور نزدیکانش در جبهه ۸  سال شمسی دفاع مقدس، گفت: علی هادی‌پور و همچنین علی صبوری از دوستان هاشمی بودند که شهید شدند. خواهرزاده آقای هاشمی در آن هم اوایل جنگ شهید شد. در لیستی که من دارم حدود ۱۵ فرد یا شخص از دوستان تسخیر لانه جاسوسی در سال شمسی‌های جنگ شهید شدند.

ابتکار با تاکید بر آنکه از سال شمسی ۶۸ تا ۷۶ در دانشگاه فعال بوده می باشد، گفت: وضع آزادی گفتن در دانشگاه‌ها در آن هم دوران شامل فراز و همچنین نشیب‌هایی بود. در بعضی مواقع خوب بود و همچنین در بعضی دیگر سخت بود. در جاهایی خیلی محدودیت هایی اعمال می شد و همچنین نگاه امنیتی وجود داشت. متاسفانه آن برخوردها سلیقه ای بود و همچنین عده‌ای فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می کردند امنیت کشور با سخت گیری و همچنین جلوگیری از گفتن واقعیت‌ها تامین می می شود. بعضی نقد را هم خلاف انقلاب و همچنین حرکتی ضد انقلاب می دانستند. گاهی اوقات در ممیزی ها خیلی سخت‌گیری ها وجود داشت. نوع برخوردها به آن بر می گشت که چقدر مطالبات جدی می باشد. در ان زمان هم بعضی معتقد بودند که خانم‌ها بایستی و حتما تنها در رشته‌های محدود تحصیل کنند.

او همچنین گفت: دوم خرداد ۷۶ محصول گفتمانی بود که تلاش می کرد در برابر گفتمان افراطی و همچنین محدودیت‌ها و همچنین ضفای موجود مقاومت کند. فضای ان زمان به گونه‌ای بود که خیلی از دلسوزان انقلاب حس می کردند گفتمان انقلاب دارد خدشه دار می‌می شود. مسیری که می رفتیم داشت آزادی ها تهدید می‌شد.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد دعوت از او جهت فعالیت در نهاد محیط زیست گفت: خیلی اتفاقی بود. من در کیهان می‌شناختمشان. من با حبیبی مشاور امرو زنان حکومت هاشمی رفسنجانی کار می‌کردم. سال شمسی قبلش یک همایشی در پکن برگزار شده بود که یک هیات دولتی و همچنین غیر دولتی آنجا بودیم. زمانی هم وزیر فرهنگ بودند من را می‌شناختند. همچنین خانواده من و همچنین آقای هاشمی را می‌شناختند.

ابتکار در مورد اولین مسئولیش در حکومت اصلاحات گفت: خیلی سخت بود زیرا و به درستی که آن جهت اولین بار بود که یک خانم مسئولیت اجرایی در حد دست یار ریاست جمهور را بر عهده می‌گرفت. ابتدا هم با آن پیشامد جدید مخالفت شده بود و همچنین خاتمی توضیح داده بود. از یک جاهایی شبهات شرعی مطرح کرده بودند ولی خاتمی روی آن پیشامد جدید محکم ایستاد و همچنین فصل جدیدی از حضور بانوان در کابینه رقم خورد. آقایان هم خیلی خوب آن پیشامد جدید را پذیرفتند. آن تحولات در فضای اصلاحات پذیرفتنی بود. خیلی ها به من می گفتند امیدوارم موفق شوید زیرا و به درستی که دخترک های جوان و ازدواج نکرده من با دیدن موفقیت های تو می توانند موفق شوند. خیلی ها هم می گفتند امیدورایم قرار گرفتند در آن جایگاه هم به محیط زیست و همچنین هم به جایگاه زنان در جامعه کمک کند.

او همچنین در مورد دیدارهای خصوصی با مقام معظم رهبری گفت: در آن هم اوایل جلساتی با ایشان در مورد مسائل محیط زیست داشتم و همچنین توضیحاتی در آن مورد دادم. جلسه خوبی هم بود. ایشان هم نقطه نظراتشان را گفتند. ایشان مشکلی با حضور خانم‌ها نداشتند و همچنین همراهی خوبی داشتند. در آن هم دوره به من به عنوان یک خانم نگاه می‌کردند ولی در آن دوره اکثرا و بیشتر به عنوان همکار نگاه می‌کنند و همچنین نگاه جنسیتی کنار گذاشته شده می باشد.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد حضور اصلاح طلبان در مجلس ششم گفت: نقد هم می‌تواند مطرح باشد. هاشمی رفسنجانی در آن هم دوره نقد شد، تخریب را هیچکس قبول ندارد ولی ممکن می باشد اتفاقت خارج از چارچوبی در هر دوره اتفاق بیافتد. لازمه تحولات دوره اصلاحات نقد دوره قبل بود. جهت تغییر و همچنین تحولات پیش رو بایستی و حتما یک نقد واقع بینانه و همچنین منصفانه داشته باشیم. هاشمی از شخصیت های پهناور و بزرگ انقلاب خواهند بود و همچنین سرویس ها و خدمات بزرگی داشتند ولی هر انسانی کاستی هایی دارد. مجلس ششم بیشترین مقدار ایثارگری را داشت. رزمندگان ایثارگر و همچنین دانشجویان خط امام و پیشوا حاضر در آن مجلس نیروهای دل داده انقلاب بودند. آنها در صورتی که هم نقدی داشتند نقد درونی بود. آنها خیلی صریح به موضوع فساد وارد شدند و همچنین آن سوال را مطرح کردن که چرا بایستی و حتما جاهایی باشند که از نظارت و همچنین دادن مالیات معاف باشند.

ابتکار افزود: بعد از آن هم برخوردها با مجلس ششم که طیف گسترده‌ای از آن هم افراد اصلاحات بودند شروع شد. بخشی از برخوردها دلسوزانه و همچنین از روی نگرانی بود که آن جریان  از چارچوب امنیتی و همچنین ارزشی نظام خارج نشوند. متاسفانه جریانی هم بود که اصلاحات را رقیب خود می دانست و همچنین جهت آنها کسب کرسی اقتدار و قدرت خیلی مهم بود.

او همچنین در واکنش به آن جمله رنجبران، مجری برنامه جذاب و جالب و خوب که گفت افراد مجلس ششم در بعضی اوقات خیلی وارد فضای تنش شدند و همچنین آن باعث شد بعضی از تندروی های آنها نگران باشند، گفت: بایستی و حتما تعریف کنیم تندروی چیست؟ بعضی معتقدند ما نقد درونی را نگوییم زیرا و به درستی که دشمن گزک می‌گیرد. من معتقدم در صورتی که ما نقد درونی نکنیم به یک اضمحلال درونی می‌رسیم. ما نباید به سمت سیاه نمایی برویم ولی بایستی و حتما نقد واقع بینانه داشته باشیم. مجلس ششم هم نقاط مثبت بسیاری داشت ولی ممکن می باشد در یک جاهایی از حد فرا رفته باشد ولی در ارزیابی با مجلس های بعدی و همچنین مجلس های دیگر یکی از مجلس های سالم بوده زیرا و به درستی که بر اساس یک اصولی پیش می رفتند. درست می باشد اسمشان اصلاحطلب بوده ولی در جاهایی اصولگرا تر از اصولگرایان عمل کردند. آنها معتقد بودند هرچقدر آزادی‌های اساسی را بسط دهیم با آنکه ممکن می باشد آسیب‌هایی داشته باشد ولی باید توجه داشت سرجمع به نفع نظام انقلاب می باشد.

ریاست نهاد محیط زیست در پاسخ به آن سوال که مدل‌های منطقی را همه می‌پذیرند ولی باید توجه داشت قبول دارید که بعضی مدل‌های تند هم در آن مجلس وجود داشت، گفت: مدل‌های تند همه جا وجود دارند. افرادی را داریم که در جریان اصولگرایی تندروی هایی کردند. آن یک داستان می باشد. یک داستان گذشت از چارچوب ها می باشد. مبانی ارزشی ما صداقت می باشد. از جایی که دروغ شروع می‌می شود و همچنین فرد با سپر دین دروغ می گوید اشتباه می باشد. من قول دادم در جایگاهم به محیط زیست کمک کنم، نمی می شود هنگام و زمانی که در آن جایگاه قرار گرفتم بگویم قولم مهم نیست. متاسفانه ما گروه و حزب در کشور نداریم. احزاب آن اطمینان را می‌دهند که نمایندگان مجلس بعد از وارد شدن به مجلس نسبت به شعارهایشان پاسخگو باشند. پاسخگویی جزو ارزش‌های دینی ماست. ما همانقدر که به معاد در آخرت معتقدیم بایستی و حتما در دنیا هم معتقد باشیم.

قانون مداری بایستی و حتما در بین سیاسیون جابیافتد

ابتکار در پاسخ به آن سوال که در انتخابات ریاست جمهوری نهم به چه کسی رای داده می باشد، گفت: در مرحله اول به معین و همچنین در مرحله دوم به هاشمی رای دادم و همچنین در انتخابات ۸۸ به میرحسین موسوی رای دادم.

او همچنین در مورد رای نیاوردن معین و همچنین هاشمی در انتخابات ۸۴ گفت: آنجا فضا سازی های پی در پی اتفاق می‌افتاد و همچنین فضاهایی را القا می‌کردند. خیلی از آن اتفاقات رسانه ای شد و همچنین نرخ مشارکت را خیلی پایین آورد. یکی از دلایلش نبودن مدیریت درونی و همچنین غیره ای نبودن مدیریت رسانه‌ای بود.

ریاست نهاد محیط زیست در مورد قصدش جهت نامزد شدن در انتخابات ۸۸ گفت: آن هم موقع آن موضوع مطرح بود و همچنین بررسی کردن های ابتدایی و اولیه ای انجام دادیم ولی با توجه به فضای کشور که همه معتقد بودند بایستی و حتما یک وحدت به وجود بیاید من انصراف دادم.

ابتکار در مورد انتخابات ۸۸ گفت: شرایط آن هم زمان خیلی پیچیده بود و همچنین تخلفات در سطح بالایی رخ داد. در حال حاضر اتفاقات خوبی در حال رخ دادن می باشد و همچنین سیاست های کلی نظام  در انتخابات در حال بررسی کردن می باشد. حکومت خیلی روی آن موضوع بحث کرده می باشد. شرایط مدیریت انتخابات خیلی مهم می باشد. در صورتی که قرار می باشد وزارت کشور و همچنین شورای نگهبان در مورد موضوعی قضاوت کنند بایستی و حتما اصل بر بی طرفی باشد.

رنجبران در ادامه گفت: آن تیم داوری شورای نگهبان آن هم تیم داوری بود که آن نامزدها را انتخاب کرد. ابتکار در پاسخ به او همچنین گفت: داور از اول تا آخر بایستی و حتما بی طرف باشد. چرا شرایط بایستی و حتما بعد از انتخابات تا آن حد ملتهب می شود. آن مسائل خیلی مهم می باشد. در حال حاضر با حضور روحانی و همچنین حضور همه طیف‌های انقلاب در نظام فضا خوبی در حال رقم خوردن می باشد ولی باید توجه داشت در صورتی که بعضی مسائل روشن نشود بد می باشد. ما مستلزم و نیاز به همدلی نیروها داریم.

رنجبران گفت: دکتر ولایتی موضوعی خوبی را مطرح کردند و همچنین گفتند یکسال بعد از انتخابات ۸۸ انتخاباتی در آمریکا بود و همچنین همین شبهات آنجا مطرح شد ولی هیات حل اختلافی تشکیل شد که اکثرشان از جریانی بودند که در آمریکا رای اورده بود. ولی باید توجه داشت انجا هنگام و زمانی که آن هیات حل اختلاف رای داد موضوع تمام شد ولی باید توجه داشت چرا اینجا اینگونه نشد. در سال شمسی ۹۲ هم همین اتفاقات افتاد و همچنین خیلی از کاندیداها احراز صلاحیت نشدن و همچنین روحانی تنها با ۳۰۰ هزار رای توانسته بود بالاتر از ۵۰ قسمت و بخش رای بیاورد و همچنین موفق می شود و همچنین همه هم به او تبریک گفتند. آن قانون مداری بایستی و حتما جا بیافتد.

ابتکار در خصوص تفاوت حکومت روحانی و همچنین خاتمی در مدیریت نهاد محیط زیست، گفت: هرکدام دشواری های خاص خودش را دارد. در حکومت روحانی وزرا با تجربه خواهند بود ولی شرایط سخت تر می باشد. آدم فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند بعد از آن همه سال شمسی بایستی و حتما شرایط بهتر شده باشد ولی باید توجه داشت متاسفانه اینگونه نیست و همچنین ما یک خلا جدی را در آن دوران داشتیم و همچنین کار بسیاری جهت بازسازی و همچنین بازیابی خیلی از فرصت ها صورت می گیرد.

او همچنین در مورد دخالت اراده و تصمیم راسخ‌های سیاسی در حوزه فعالیتش گفت: آن دو شامل حیطه های متفاوتی خواهند بود. البته نمی می شود هنگام و زمانی که به چیزی باور دارید در انتخاب اشخاص به ملاک هایتان بی توجه باشید. آن ملاک ها متاثر از نگاه سیاسی هم هست ولی باید توجه داشت آنکه تو فردی را به خاطر یک گرایش سیاسی بخواهید حذف کنید، نه. یکی از معاونان من کسی می باشد که از دوره قبل منصوب شده می باشد. مهم آن می باشد که اشخاص با سیاست های حکومت روحانی مطابق و یکدست باشند و همچنین با موازینی که ما جهت کار داریم که صداقت، تخصص، پاکدستی و همچنین ساخته یا ایجاد وفاق ملی می باشد همخوانی داشته باشند.

شماره‌گذاری ۵ خودرو را متوقف کردیم

ریاست نهاد محیط زیست در مورد آخرین هشدارش به وزارت صنعت و همچنین معدن جهت آلودگی هوا گفت: دو هفته پیش اعلام کردیم که  ۵ نوع خودرو داخلی تاییدیه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری محیط زیست را جهت نمره شدن ندارند. آن شماره گذاری متوقف شده می باشد.

او همچنین در مورد واردات بنزین گفت: واردات بنزین توسط وزارت نفت صورت می گیرد. شرکتی در آن باره وجود دارد که آن کار را انجام می‌دهد. واردات بنزینی کاملا ضرر می باشد زیرا و به درستی که در خارج مرزهای ایرانی لیتری ۳ تا ۴ هزار تومان می باشد ولی باید توجه داشت در ایران ۱ هزارتومان به فروش می رسد و همچنین بایستی و حتما به آن هم سوبسید تعلق بگیرد و همچنین آن باعث می می شود هیچ رانتی در آن باره وجود نداشته باشد. ما به آنکه بنزینی وارداتی باشد یا تولید داخل کار نداریم ما بنزین را در جایگاه‌های بنزین تست می‌کنیم.

اوضاع هوای تهران از سال شمسی قبل بهتر می باشد

ایتکار افزود: ما هر سه ماه یک بار آزمایش می کنیم و همچنین آلودگی هوا را هم  در شهرستان ها مقدار و اندازه گیری می کنیم . دستگاه های ما آلودگی هوا را به روش برخط آنلاین و همچنین لحظه ای و همچنین رمزی می‌گویند. یکی از دستاوردهای مهم حکومت یازدهم که بعضی از آنها هم با زحمات حکومت نهم و همچنین دهم انجام شده آن می باشد که  پالایشگاه های ما موفق شدند بنزین و همچنین گازوئیل استاندارد تولید کنند. انها بنزین را به استاندارد یورو۴ رسا ندند واین مفهومش آن می باشد که حدود بیش از ۲۵میلیون لیتر بنزین یورو۴دارد تولید می می شود. آزمایش های ما آن را نشان می دهد که از قسمتهای آخر سال۹۲ واوایل۹۳بعد از انجام مصوبه حکومت که بنزین یورو۴ اجباری شده و همچنین گازوئیل بهبود یافته و همچنین  مقدار و اندازه و میزان ۷هزار قسمت گوگرد در میلیون به ۱۵۷ قسمت در میلیون رسیده اوضاع بهتر شده می باشد.

او همچنین افزود: ما مقدار و اندازه گیری هایی که داریم به روش مستمر با نهاد هواشناسی و همچنین شهرداری مشترکا در تهران و همچنین کلان شهرهای دیگر انجام می‌دهیم. در۷شهر دستگاه های سنجش به روش مرتب مقدار و اندازه گیری هوا را اعلام می کند.هیچ روزی در آن مدت لااقل در تهران از اول ۹۳تا الان نبوده که شرایط هوا به حالت اضطراری  برسد و همچنین اوضاع تعطیلی را بخواهد در حالی که در سال شمسی قبلش داشتیم .تقریبا حداکثر روی ۱۵۰بوده سال شمسی قبل شاخص آلودگی به ۱۸۰و۱۹۰رسیده که خیلی بالا بوده می باشد. الان شاخص متوسط آلودگی هوا ۱۱۰تا۱۱۵است و همچنین امروز که داریم صحبت می کنیم۴۰ روز نسبت به سال۹۲ با آنکه بارندگی کمتری داشتیم هوای تهران سالم تر بوده می باشد. آلودگی هوا یک فرایند بلند مدت می باشد .مشارکت بلند مدت حکومت، شهروندان و مردم شهر، شهرداری  و همچنین همه را می طلبد. اصلا کاری نیست که یک شبه با اقدامات ضربتی انجام می شود.همه بایستی و حتما در آن موضوع مشارکت داشته باشند .الان خوشبختانه شهرداری تهران برنامه جذاب و جالب و خوب های خوبی جهت کاهش آلودگی هوادارد. بایستی و حتما آنها هم کمک کنند .شهروندان و مردم شهر در آن باره نقش کلیدی دارند. نمی می شود هرکسی سوار ماشین خودش بشود راه بیافتد در یک شهر۱۲میلیونی. روزها۱۲میلیون فرد یا شخص در تهران در حال تردد خواهند بود. ما نمی توانیم الگوی حمل و همچنین نقل فردی یا شخصی مان را ادامه دهیم وانتظار داشته باشیم ترافیک و همچنین آلودگی هوا کم می شود.

ابتکار گفت: در آن یک سال شمسی ونیم تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه اتفاق مهمی بود. تشکیل یک تیم مطالعاتی که همه مطالعات را جمع کند خیلی کارمهمی بود. تسریع اقدامات و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب های اجرایی انجام شده می باشد. اعتبارات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری جهت آن طرح ها حدود۵۰۰میلیارد تخصیص داده شده و همچنین دستگاه ها هرکدام در ردیف خودشان مشغولند. ما یک طرح جدی داریم جهت بحث احیای تالاب های اطراف دریاچه ارومیه که موفقیت آمیز هم بوده می باشد. جهت لای روبی مسیرهایی که منتهی به دریاچه می باشد، جهت آموزش توسعه پایدار کشاورزی که همگام با محیط زیست باشد و همچنین کاهش مصرف آب و همچنین اصلاح الگوی کشت برنامه جذاب و جالب و خوب داریم. آن ها از برنامه جذاب و جالب و خوب های جدی وزارت کشاورزی می باشد. ما داریم با آنها کارمی کنیم. جهت زنان روستایی آن هم منطقه برنامه جذاب و جالب و خوب های ویژه ای داریم. بایستی و حتما خیلی جدی باشیم .به روش نسبی راضی هستیم ولی در آن هم نقطه  بارندگی خیلی خوب بوده علی رغم نقاط دیگر کشور که خیلی مشکل داریم.

ریاست نهاد محیط زیست گفت: ایده یوزپلنگ روی پیراهن ملی پوشان فوتبال، ایده جوانان طرفدار محیط زیست تشکل های غیردولتی و همچنین شهروندان و مردم شهر نهاد بود. ما تیم‌های هنرمند خیلی خوبی داریم که پیشنهاد آنها بود و همچنین من هم استقبال کردم و همچنین مطرح کردم. به روش اتفاقی  دیدیم آقای سر بلاتر دارد به ایران می آید و همچنین با آقای شریعتمداری صحبت کردم زیرا و به درستی که آن هم موقع هنوز وزیر ورزش مشخص کردن نشده بود و همچنین ایشان سرپرست بودند و همچنین ایشان هم گفتند خیلی دیر گفتید و همچنین ببینیم می‌می شود مطابق و یکدست کرد. فردا صبح تماس گرفتند که ایشان فردا اول وقت آنجا خواهند بود. ما به نمایشگاه تنوع زیستی ایران رفتیم و همچنین من به ایشان گفتم یک پیام خیلی مهمی داریم که می خواهیم به شهروندان و مردم شهر خودمان و همچنین شهروندان و مردم شهر دنیا بدهیم که ما به محیط زیست مان علاقه مندیم. محیط زیست مخلوق خداوند می باشد، ما در قبال آن هم مسئولیم، ما می خواهیم آن پیام صلح و همچنین دوستی شهروندان و مردم شهر ایران را بدهیم. او پرسید چگونه و همچنین گفتیم نماد تنوع زیستی ما یوزپلنگ می باشد که خیلی کم می باشد و همچنین درمعرض آسیب می باشد و همچنین جهت آن هم یک برنامه جذاب و جالب و خوب حفاظتی خوب تهیه کردیم که کاری بین المللی می باشد، نهاد ملل هم به ما کمک می کند ،می خواهیم عکسش روی پیراهن تیم ملی باشد و همچنین پیام را اینگونه منتقل کنیم. او گفت خیلی کارسختی می باشد و همچنین فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن نکنم به آن راحتیاجازه بدهند ولی  من حتما مطرح می کنم. قول قطعی نداد و همچنین دوستان هم می گفتند احتمالش خیلی کم می باشد زیرا و به درستی که فیفا تا حالا آن کار را نکرده می باشد. بعد از چند وقت به گفته دادند که قبول کردند و همچنین گفتند طرح هایتان را بیاورید تا بررسی کردن کنند و همچنین بلاخره یک طرح را پذیرفتند.

او همچنین در مورد تصادفش گفت: بحث و داستان تصادف درسی شد برایم که هروقت دیگران را به چیزی توصیه می کنیم خودمان هم ممکن می باشد به آن هم مبتلا شویم. من دائما توصیه می کنم عقب ماشین هم کمربند ایمنی را ببندید زیرا و به درستی که الان هم واقعا قانون می باشد، نمی دانم چرا آن هم روز غفلت داشتم، عجله هم داشتم، قرار بود صبح در حکومت بحث آلودگی هوا مطرح می شود، متن مصوبه ای که آخرش۱۰اردیبهشت مطرح شد که مبنای اقدامات آلودگی هوا بود. نگران بودم که دیر نرسم، باران آمده بود وترافیک بود، تند رفتیم و همچنین اشتباه کردیم و همچنین دستم از چند نقطه شکست. الان پلاتین گذاشتم. خداروشکر بهترم به پزشکان ومتخصصین کشور افتخار می‌کنم.

ابتکار در پایان در خصوص بنیاد خیریه‌اش گفت: خیریه مرتبط به مادر می باشد و همچنین حدود۲۰۰-۳۰۰خانواده عزیز دارد که سرپرست خانواده خواهند بود. من خیلی  کم توفیق حضور دارم به علت مشغله کاری محیط زیست. ولی مادر با یک تیم خیلی خوب از مادران خیلی زیاد خوب که خود را خادمین حضرت زینب (س) می‌دانند تلاش می‌کنند. ما هم امیدواریم از بهره های معنوی آنها بهره بری و استفاده کنیم.

انتهای پیام/

http://www.yjc.ir/fa/news/5155893/%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%B9%D8%B8%D9%85-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D8%B1%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%A8-%DA%AF%D9%81%D8%AA%E2%80%8C%D9%88%DA%AF%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AF%D8%B4%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%E2%80%8C%D9%87%D8%B1%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF
تازه ترین و جدیدترین خبرهای فرهنگی و اجتماعی : نامه مقام معظم رهبری به جوانان غرب باز کردن باب گفت‌وگو در شرایط دشوار اسلام‌هراسی بود

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *