جمعه , تیر ۲۰ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / نارکولپسی یا حملات خواب

نارکولپسی یا حملات خواب

نارکولپسی یا حملات خواب

نارکولپسی عبارت می باشد از حملات غیرقابل کنترل خواب در طول روز که منجر به خوابیدن فرد حتی در موقعیت‌های نامناسب می‌می شود.‌‌شروع نشانه ها و علائم نارکولپسی معمولا از دوران بلوغ و همچنین جوانی می باشد. حداکثر شیوع آن بیماری در ۱۵ تا ۳۰ سالگی بوده و همچنین مقدار و اندازه و میزان شیوع در زن و همچنین مرد مساوی می باشد.

حملات خواب‌آلودگی می‌تواند در حالات و همچنین مکان‌های نامناسب مثل رانندگی، صحبت کردن و همچنین خوردن رخ دهد. خواب جهت چند دقیقه تا نیم ساعت طول می‌کشد و همچنین اغلب فرد بعد از آن هم احساس شادابی و همچنین سرحالی می‌کند. تناوب آن حملات از چند حمله در روز تا یک حمله هرچند ماه یکبار می باشد. حملات در تمام طول عمر وجود دارد، ولی باید توجه داشت گاهی ممکن می باشد با گذشت زمان فروکش کند.‌‌ در ۷۰ قسمت و بخش بیماران با نارکولپسی نوعی حالت به نام کاتاپلکسی دیده می‌می شود که در آن هم فشردگی ارادی عضلات به صورت ناگهانی به دنبال هیجان زیاد مثل جذاب و جالب و خنده یا عصبانیت از بین می‌رود، یعنی فرد به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه شل می‌می شود ولی هوشیاری خود را از دست نمی‌دهد.‌ در ۲۵ تا ۵۰ قسمت و بخش بیماران با نارکولپسی نوعی حالت به نام فلج خواب وجود دارد که در اصطلاح عامیانه به آن هم بختک می‌گویند. آن حالت در شروع خواب یا در موقع بیدار شدن از خواب ساخته یا ایجاد می‌می شود و همچنین می‌تواند باعث وحشت فرد می شود.‌ یکی دیگر از نشانه ها و علائم همراه نارکولپسی، توهمات زمان خواب می باشد که در شروع خواب یا هنگام برخاستن از خواب ساخته یا ایجاد می‌می شود.

بهترین راه تشخیص سندرم نارکولپسی اخذ شرح‌حال و همچنین معاینه و همچنین در صورت لزوم تست‌های تکمیلی نظیر بررسی کردن خواب تحت نظر مهندسین و متخصصین خواب و همچنین مغز و همچنین اعصاب می باشد.‌ خواب‌آلودگی شدید بجز نارکولپسی علل غیره ای نیز دارد که بایستی و حتما مدنظر باشد. ازجمله آن موارد می‌قدرت به انسداد مجاری هوایی حین خواب یا سندرم آپنه خواب، مصرف داروها، افسردگی و همچنین پرخوابی ابتدایی و اولیه اشاره کرد.‌ درمان نارکولپسی شامل روش‌های غیردارویی و همچنین دارویی می باشد.‌ روش‌های غیردارویی عمدتا شامل رعایت اصول بهداشت خواب می‌می شود که مهم‌ترین آن اصول عبارتند از: ساخته یا ایجاد نظم در زمان خواب و همچنین بیداری، اجتناب از مصرف کافئین بعد از غذا، اجتناب از مصرف سیگار و همچنین الکل، ورزش منظم و همچنین داشتن چرت‌های استراتژیک طی روز.‌ درمان‌های دارویی نیز عمدتا محرک‌های سیستم عصبی خواهند بود که حتما بایستی و حتما تحت نظر پزشک متخصص باشد.

– 

http://migna.ir/vdcaoine.49nma15kk4.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : نارکولپسی یا حملات خواب

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *