سه شنبه , فروردین ۵ ۱۳۹۹
خانه / مقالات / مقایسه وایمکس: ایرانسل یا مبین نت؟

مقایسه وایمکس: ایرانسل یا مبین نت؟

مقایسه wimax: ایرانسل یا مبین نت؟
wimax weblogina مقایسه وایمکس: ایرانسل یا مبین نت؟
شارژ رایتل

وایمکس (Wimax) را می‌توان تکنولوژی نوپا در کشور قلمداد کرد. اتصال به اینترنت پرسرعت با پوششی در سطح یک شهر که قابلیت انتقال اندازه بالایی از داده‌ها را دارد می‌تواند تجربه هیجان‌انگیز باشد که این هیجان و لذت استفاده از اینترنت بی‌سیم با فضای به مراتب بیشتر از وایرلس را دو شرکـت ایرانسل مبین نت در اختیار ما قرار می‌دهند. قبل از دو شرکـت مربوطه، شرکت ‌هایی در سطح استان‌ها بوده‌اند که این تکنولوژی را با قیمت‌های نسبتا بالا با توجه به نوپا بودن آن عرضه می‌کردند ولی با صادر شدن مجوز کمپانی ‌هایی همچون مبین‌نت ایرانسل، دسترسی برای بیشتر افراد جامعه ممکن شد.

ابتدا ایرانسل با مجوز ۷ شهر پایه‌های رابطه وایمکس را ایجاد کرده و وایمکس رسانی به شهرهای بزرگ کشور را شروع کرد تا چند ماه بعد از آن مبین نت کار را به عنوان اپراتور همه ی شروع کند خدمات وایمکس را این بار برای همه ایران طی بازه زمانی فراهم نماید . در حال حاضر ایرانسل پوشش ۷ شهر خود را کامل کرده است و در شهرهای مربوطه خدمات می‌دهد کمپانی رقیب یعنی مبین‌نت با پوشش همه ی به صورت کلی و تنها در مرکز استان‌ها با تعداد دکل‌های تعریف شده شروع به ارائه خدمات کرده است. برای افرادی که در مرکز استان‌های تحت پوشش ایرانسل نمی‌باشند فقط گزینش باقی می‌ماند آن مبین نت است ‌! ولی برای مصرف از خدمات مبین نت نیز نسبتا باید در مراکز استان باشید. اگر در منطقه‌ای باشید که هر دو اپراتور دارای پوشش هستند باید یکی را انتخاب بکنید این انتخاب با مقایسه آسان‌تر می‌شود. ما در این مقاله به نقد این دو اپراتور وایمکس پرداخته‌ایم تا کار را برای شما آسان‌تر کنیم.
مناطق تحت پوشش
مبین‌نت: مهم‌ترین فاکتوری که مبین نت به آن افتخار می‌کند و در تبلیغات خود بسیار از آن یاد می‌کند همین پوشش همه ی این اپراتور است که آن را از اپراتور رقیب یعنی ایرانسل متمایز می‌کند.‌‌ همان گونه که در بالا گفته شد مبین نت کل ایران را تحت پوشش قرار می‌دهد و تا به حال به صورت گذرا این کار را انجام داده است ولی یک مسئله وجود دارد و آن قوی بودن سیگنال‌ها (امواج) است که این مورد فقط در مرکز شهر‌ها به چشم می‌خورد اگر شما کمی در حاشیه شهر باشید اقطعا لا جزو پوشش مبوسیله ، ضعیف حساب می‌شوید. شما با مراجعه به سایت مبین نت می‌توانید مناطق تحت پوشش را با تفکیک شهر‌ها ببینید و پوشش بیرونی، داخلی گـوگل ارث را هم مشاهده بکنید از وضعیت منطقه خود اگاه شوید، وجود نقشه گـوگل ارث برای معین کردن منطقه تحت پوشش مزیت مبین نت به ایرانسل می‌باشد که شما در چند دقیقه می‌توانید از وضعیت شهر، خیابان پوشش محل زندگی اقوام خود نیز آگاه شوید.
ایرانسل: ‌به نظر می‌رسد ایرانسل با پوشش شهرهای کمتر، کار سبک تری را در پیش دارد در وهله به وهله به قدرت امواج شهرهای تحت پوشش خود اضافه می‌کند. ایرانسل نیز مانند مبین‌نت مرکز شهر‌ها را تحت پوشش قرار داده است کمی آن‌طرف‌تر از مرکز شهر را در میزان سیگنال‌دهی متوسط نگاه داشته است کار تقویت آنتن دهی را به فازهای بعدی منتقل کرده است. در سایت ایرانسل پوشش نقاط مختلف به شکل عکس (نقشه) با سه رنگ بندی متمایز شده که جزئیات خیلی در آن معین نمی‌باشد چنانچه با پشتیبانی ارتباط بگیرید، اپراتورهای کمپانی دسترسی به نقشه کامل را برای غیر ممکن اعلام می‌کنند صرفا شخصی دسترسی به نقشه کامل (شبیه گـوگل ارثی که مبین‌نت در وب سایت قرار داده است) دارد که بعد از ثبت نام شما برای کنترل منطقه تحت پوشش بودن منطقه با شما ارتباط می‌گیرد تاییدیه پرداخت را می‌دهد.
مودم‌ها و تعرفه راه اندازی
مبین‌نت: مبین‌نت برای تنوع یک مـدل وای فای شبیه اپراتور ایرانسل با قیمت ۱۱۰ هزار تومان عرضه کرد با این کار کمی مشتریان را راضی کرد. اما ایرانسل مسائل ی با ارائه همین مودم‌های نو شیک دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم. نرخ راه اندازی اولیه وایمکس (نصب) در اپراتور مبین نت ۱۰ هزار تومان می‌باشد. برای افرادی که آنتن دهی ضعیف دارند مودم فضای باز تجویز می‌شود که قدرت گیرندگی بالاتری نسبت به مودم‌های داخلی دارد و اما قیمت بالاتری‌! این مودم‌های مشابه مودم‌های ایرانسل هم از لحاظ کمپانی سازنده هم قیمت مصرف کننده می‌باشد.
ایرانسل: ایرانسل ابتدا مودم‌های رو میزی نسبتا حجیم خود را با قیمت پایه ۱۱۰ هزار تومان عرضه کرد
و به مرور زمان این قیمت به ۸۰ هزار تومان رسید بعد از آن، این مودم‌ها ناپدید شد مودم‌های نو ایرانسل با پورت usb با تقویت کننده قابلیت حمل (بدون نیاز به کابل شبکه) با‌‌ همان قیمت ۸۰ هزار تومان معرفی شد که از این مودم‌ها استقبال بهتر ی به عمل آمد. در همین بازه‌های زمانی مبین‌نت مشغول به فروختن مودم‌های شبیه مودم‌های ابتدایی ایرانسل بود. ایرانسل در کنار این مودم مدل وای فای نیز عرضه می‌کند که نو ا این مودم‌ها به‌روز رسانی شده‌اند آنتن‌های ان حذف شده جمع جور‌تر گشته‌اند. تعرفه راه اندازی وایمکس (نصب) در اپراتور ایرانسل ۸ هزار تومان می‌باشد. برای گیرندگی بهتر نیز شبیه مبین‌نت مودم‌های بیرونی با قیمت ۲۰۰ هزار تومان نصب می‌شود. مودم‌های رومیزی طرح قدیمی که مبین‌نت با قیمت ۸۰ هزار تومان عرضه می‌کند، ایرانسل با ۵۰% درصد این قیمت (به‌تازگی) به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
نکته: اخیرا ایرانسل در جشنواره دهه فجر شروع به تخفیف ویژه (۵۰ % ارزان‌تر) برای مودم‌های داخلی از نوع usb و وای فای را کرده بود که شما مودم‌ها را نیم بها تحویل می‌گرفتید ولی شروع شدن جشنواره همانا و تاخیرهای پی در پی همانا! به طور معمول ایرانسل بعد از ثبت سفارش شما در روزهای عادی بعد از حداکثر ۷۲ ساعت نسبت به نصب راه اندازی وایمکس بوسیله کار‌شناسان کار می‌کند ولی افرادی که در طول جشنواره ثبت نام کرده بودند تا لذت تخفیف برای را بچشند بیشتر از هفته باید منتظر می‌ماند در انتها با گفتن این عبارت که «مودم‌ها تمام شده»‌‌ همان مودم‌های رومیزی را برای شما به صورت امانی (ممکن است نیز برای همیشه) می‌آوردند به شما می‌گفتند که تا آمدن مودم‌ها باید از همین مودم‌ها مصرف بکنید . تخفیف ویژه این مشکلات را دارد!
سرعت‌های دسترسی، نرخ ‌ها، جشنواره‌ها
مبین‌نت: اپراتور مبین‌نت در اولین روز دسترسی شما تا قبل از وصل شدن حساب اصلی شما یک سرعت Demo به شما می‌دهد که مگابیت یا دومگابیت بر ثانیه (برای ۵۱۲ کیلوبیت به بالا) با پهنای باند ۱۲۸ مگابایت است و شما می‌توانید از آن تا وصل شدن سرویس استفاده بکنید . مبین‌نت دارای تعرفه ‌های گوناگونی در سرویس‌های است ولی چیزی به نام نامحدود وجود ندارد تمام سرویس‌ها دارای محدودیت هستند تا مصرف بیش از میزان از سرویس نشود. سرعت‌های مختلف این اپراتور با نام‌های مختلف معین می‌شود سرعت‌ها از ۱۲۸ کیلوبیت بر ثانبه (کاربران خانگی) تا ۲ مگابیت بر ثانبه ادامه دارد که هر دارای یک اندازه پهنای‌باند معین هستند که با توجه به نیاز کاربر گزینش می‌شود. مبین‌نت دارای جشنواره فصلی یا اشتراک سالیانه است که شما با گزینش آن یک مودم داخلی هدیه می‌گیرید. اما شرایط جشنواره با توجه به نیاز کاربر ممکن است مناسب باشد یا نباشد.
ایرانسل: در اپراتور ایرانسل کلمه‌ای به نام «نامحدود» وجود دارد ولی این نامحدودیت به شکلی محدود شده است و این بدین مفهوم است که شما نمی‌توانید بیش از میزان از اینترنت استفاده بکنید تا حقوق دیگران هم حفظ شود و چنانچه اینطور شود و در ماه بیش میزان (این میزان را اپراتور ایرانسل تعیین می‌کند) استفاده بکنید وارد لیست سیاه خواهید شد مصرف شما محدود می‌شود. ‌پس باید حواستان باشد و استفاده بیش از میزان نکنید. ایرانسل دارای سرعت‌های مختلف از ۱۲۸ کیلوبیت تا ۲ مگابیت بر ثانیه است فرق عمده آن با مبین‌نت در پهنای‌باند ماهیانه کاربر است. ایرانسل دارای طرح‌های تشویقی مفرق ی است، به طور مثال اگر هزینه ۶ ماه اشتراک (نامحدود) را یکجا پرداخت بکنید مودم رایگان هدیه می‌گیرید و یا ۳۳% تخفیف در قیمت‌ها برای شما اعمال می‌شود.
کیفیت خدمات
مبین نت: پوشش کامل مناطق مبین‌نت بر روی وب سایت معین شده است اگر در منطقه‌ای باشید که امواج به خوب ی به مودم شما برسد و آنتن‌ها پر باشد کیفیت قابل قبول است سرعت دانلود مناسب و در اندازه حقیقی و بعضی اوقات بیشتر از میزان استاندارد می‌شود که تمام این‌ها بستگی به پوشش منطقه شما و تراکم ساختمان‌ها دارد. نوسانات Ping نیز در میزان متعادل می‌باشد و برخی اقات پینگ شما ممکن است به میزانی بالا رود که انتظار آن را نباشید و در اجرای ارتباط‌های آن مثل گیم آنلاین یا دیدن فیلم زیبا ‌ها کمی به مساله بر بخورید. در برخی از روز‌ها ممکن است کیفیت افت شدیدی داشته باشد که ممکن است به ارتقاء سخت افزاری یا مشکلات در شبکه باشد. فناوری وایمکس طوری است که رابطه مستقیمی با نحوه رابطه شما و دید دکل دارد ممکن است برخی افراد در مناطق به اصطلاح کور باشند پوشش خوب ی نداشته باشند که همین امر باعث می‌شود سرعت دریافت /آپلود بهتر ی را تجربه نکنند.
ایرانسل: اپراتور ایرانسل در ابتدا که شروع به ارائه فناوری وایمکس کرده بود دارای مسائل ی بوده که اکثر آن به ضعیف بودن سیگنال‌ها یا به عبارت خوب نبود دکل کافی مربوط می‌شد ولی با گذشت وقت کیفیت خدمات خود را در شهرهای تحت پوشش افزایش داده در در مرکز شهر‌ها اطراف آن پوشش دهی خوب ی دارد گرچه ممکن است گاهی از افراد از ضعیف بودن سیگنال‌ها گله داشته باشند ولی در کل مراکز شهرهای تحت پوشش سیگنال‌های دریافتی که با توجه به تراکم ساختمان‌ها نزدیکی به دکل است مناسب می‌باشد در حاشیه شهر‌ها ممکن است کیفیت امواج دریافتی ضعیف یا در میزان مبوسیله باشد که این مساله با مودم بیرونی حل می‌شود.
نکته: در مورد کیفیت آنتن‌دهی این‌که کدام یک پوشش بهتری دارند اظهار نظر سخت است چون در هر منطقه با توجه به موقعیت جغرافیایی، تراکم ساختمان‌ها و تعداد دکل‌های موجود شرایط تفاوت می‌کند.
پشتیبانی وایمکس
مبین‌نت: این اپراتور دارای خط برای برای ارتباط مشتریان با مرکز پشتیبانی است که شما بعد از شنیدن عبارات پیشفرض با فشردن دکمه ارتباط با اپراتور به پشتیبان‌های این شرکـت وصل می‌شوید. ‌با توجه به ساعات ارتباط شما و ترافیک ارتباط ‌ها ممکن است چند دقیقه به موزیک انتظار گوش فرا دهید. پشتیبان‌های مبین‌نت می‌توانند به شما در پاسخگویی در در زمینه ‌ مشکلات مودم، قطع شدن سرویس، پرداخت‌ها، ضعیف شدن پوشش و علت آن روش ی‌های ابتدایی در مورد اتصال مودم نحوه اتصال آن به رایانه روش استفاده از آن یاری برسانند.
ایرانسل: ‌ایرانسل دارای دو خط برای پشتیبانی مشترکین خود است؛ خط برای برای ارتباط از خطوط ایرانسل یک خط برای ارتباط ازبقیه خطوط که به شما پیشنهاد می‌کنیم چنانچه از وایمکس ایرانسل مصرف می‌کنید قطعا یک خط مخصوص برای ارتباط با پشتیبانی تهیه بکنید چون برای حرف با اپراتور حداقل باید ۱۵ دقیقه منتظر بمانید اگر با خطوط ایرانسل ارتباط بگیرید هزینه یک دقیقه از حساب شما کم می‌شود. بعد از اینکه بعد از ۱۵ یا ۲۰ دقیقه صوت آهنگ انتظار را شنیدید و به اپراتور وصل شدید شبیه مبین‌نت پشتیبان با‌‌ همان اطلاعات اولیه با شما حرف می‌کند در مورد مسائل شما که می‌توانند از عدم پوشش خوب تا خرابی مودم و دیرکرد کار‌شناسان نصب باشد به شما یاری کنند.
مدت وقت نصب وایمکس
مبین‌نت: چنانچه در شهرهای بزرگ باشید و از طریق نمایندگی‌ها اقدام بکنید ممکن است بعد از چند ساعت سرویس شما را وصل شود ولی این مورد بیشتر بستگی به شهر شما نمایندگی کمپانی مبین‌نت دارد ممکن است تا سه روز طول بکشد ولی بیشتر نصب‌ها در ۲۴ ساعت بعد از ثبت نام انجام می‌شود.
ایرانسل: این اپراتور شرایط مشابه مبین‌نت را دارد ولی ا بعد از جشنواره‌های دهه فجر و عرضه مودم‌های نیم بهاء، اپراتور ایرانسل مجبور به تحویل مودم‌های قدیمی به علت نداشتن مودم کافی شده است مدت نصب به‌‌ همان علت نداشتن مودم ممکن است به بیشتر از یک هفته و ممکن است بیشتر از این مدت بی‌انجامد.
نتیجه‌گیری کلی
با تذکر به مقایسه بالا هر کاربر بنا به شرایط خود نیاز‌ها، اپراتور را برای سرویس‌دهی گزینش می‌کند. اپراتور ایرانسل دارای مزیت‌هایی همچون مودم ارزان‌تر، سرویس نامحدود (به شکل محدود) و یا پوشش کامل‌تر هفت شهر تحت پوشش است در آن سو اپراتور مبین‌نت با پوشش همه ی، یک اپراتور خوب کامل برای رقابت با ایرانسل است. مزیت مبین‌نت را می‌توان در پوشش همه ی کل کشور دانست که شما با مسافرت نیز می‌توانید در هر شهر از وایمکس مصرف بکنید . گزینش بین این دو اپراتور بستگی به شرایط کاربر میزان پوشش دهی دارد. در منطقه ممکن است اپراتور ایرانسل نسب به مبین‌نت قوی‌تر عمل نماید یا بالعکس، ‌برای انتخاب یکی از این دو اپراتور باید تمام جوانب را در نظر گرفت و پوشش منطقه راسنجید و مورد مناسب‌تر را گزینش کرد. شما می‌توانید تجربیات خود را در رابطه با استفاده از خدمات وایمکس هر دو کمپانی با وبلاگینا به‌اشتراک بگذارید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *