شنبه , آذر ۴ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / مصرف خودسرانه دارو؛ بلای جان یا آرامش تن؟!

مصرف خودسرانه دارو؛ بلای جان یا آرامش تن؟!

مصرف خودسرانه دارو؛ بلای جان یا آرامش تن؟!

از طرف دیگر باز هم به دلیل همین فرهنگ اشتباه، پیش از اتمام کامل داروها، مصرف آنها قطع می‌می شود و همچنین همین موضوع سبب انباشت بیش از حد مستلزم و نیاز دارو در منازل می‌می شود.

 

متاسفانه تعداد افرادی که با همین روش و همچنین به شکل خودسرانه، خوددرمانی می‌کنند و همچنین با وجود هشدار مکرر پزشکان، داروسازان و همچنین حتی اورژانس نسبت به عواقب درمان‌های بدون مشورت با پزشک، همچنان به آن روال ادامه می‌دهند، کم نیست.

 

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار ایسنا دکتر حسین بیگی در همین راستا افزایش فشارخون و همچنین دفع کلسیم را در کمین مصرف کنندگان خودسرانه دارو دانست و همچنین گفت: با توجه به افزایش سن جامعه و همچنین به دنبال آن هم افزایش مصرف کنندگان دارو، مصرف خودسرانه نیز افزایش می‌یابد چرا که دوران کهولت اشخاص شایع‌ترین سن جهت مصرف خودسرانه مسکن‌هاست که به دنبال افزایش درد در آن سنین می باشد.

 

آن دکترای داروسازی با اشاره به آنکه بهره بری و استفاده از داروهای داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) بایستی و حتما زیر نظر پزشک معالج مصرف می شود، گفت: مصرف بی‌رویه و همچنین خودسرانه داروها به دلیل وجود ترکیبات حاوی سدیم، عملکرد کلیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین داروهای دیکلوفناک سدیم با داروهای حاوی پتاسیم جایگزین می‌شوند تا بیماران کلیوی در صورت درد بتوانند از آن دارو بهره بری و استفاده کنند.

 

او همچنین در ادامه افزود: بسیاری از شهروندان و مردم شهر بدون در نظر گرفتن کارکردهای یک دارو، در شرایط متنوع و گوناگون و مختلف اقدام به مصرف آن هم می‌کنند که آن مصرف‌های بدون مشورت، موجب بروز عواقب سوئی شامل مسمومیت‌های دارویی، درمان نشدن، افزایش غلظت دارو در خون و همچنین حتی مردن و مرگ می‌می شود.

 

بیگی با گفتن آنکه سدیم موجود در داروها باعث دفع بیش از حد کلسیم بدن می‌می شود، تاکید کرد: تسریع روند پوکی استخوان‌ها شامل عوارض مهم مصرف خودسرانه و همچنین بی‌رویه داروست که اشخاص با عارضه فشار خون و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات کلیه بایستی و حتما داروهای شیمیایی و همچنین گیاهی را زیر نظر متخصص خود مصرف کنند.

 

دکتر سعید واقفی، عضو انجمن داروسازان ایران نیز در خصوص نحوه مصرف نادرست دارو، خاطرنشان کرد: عدم مصرف دارو تا پایان، موجب انباشت انواع دارو در منزل می‌می شود و همچنین با عود مجدد بیماری، بیماران اقدام به درمان خودسرانه یا داروهای باقی‌مانده می‌کنند. آن در حالی می باشد که هر قلم دارو با توجه به شدت بیماری، تجویز می‌می شود و همچنین بایستی و حتما تا پایان مصرف می شود. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که در بسیاری از مواقع، شیوه درمان بیماری‌های مشابه، متغایر و متفاوت می باشد و همچنین نباید خودسرانه از داروهای قبلی جهت درمان بیماری جدید بهره بری و استفاده می شود.

 

آن عضو انجمن داروسازان ایران با گفتن آنکه صنعت داروسازی ایران در مقایسه با کشورهای هم‌تراز رشد چشمگیری داشته می باشد، یادآورشد: اکنون از نظر صنعت داروسازی وضع بسیاری خوبی داریم، ولی باید توجه داشت در فرهنگ بهره بری و استفاده از دارو با مشکل مواجه هستیم، چراکه آموزش نقش موثری در آن باره دارد ولی باید توجه داشت رسانه‌ها در مورد آن آموزش‌ها، نقش خود را به خوبی ایفا نکرده‌اند.

 

در ادامه دکتر مینو، فوق تخصص کلیه نیز با اشاره به آنکه داروهای داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شامل مسکن‌ها با اثر عوارضی بر روی کلیه و همچنین فشار خون می باشد، تاکید کرد: جایگزین شدن آن دارو با داروهای استامینوفن که عوارض به نسبت کمتری دارند، بایستی و حتما تحت نظر پزشک مربوطه صورت گیرد، چرا که مهندسین و متخصصین با آگاهی از داروهای متنوع و گوناگون و مختلف می‌توانند داروهای با عوارض کمتر را پیشنهاد کنند.

 

آن فوق تخصص کلیه با گفتن آنکه مصرف کنندگان داروهای فشارخون در صورتی که آن هم را همزمان با داروهای داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) مصرف کنند، آن امر می‌تواند باعث تشدید فشار خون می شود، افزود: نارسایی حاد و همچنین مزمن کلیه، اختلالات آب و همچنین الکترولیتی، سرطان کلیه و همچنین افزایش و همچنین تشدید فشار خون شامل عوارض مصرف داروهای NSAID به همراه داروهای فشار خون می باشد. بنابراین اشخاص پیرتر که با وجود درد مفاصل و همچنین به خصوص زانوها به سمت مصرف آن نوع دارو می‌روند، بایستی و حتما آگاه شوند تا با مصرف خودسرانه، بروز معظلات و مسائل و مشکلات کلیه را افزایش ندهند.

 

او همچنین کاهش استرس و همچنین تصحیح عادت‌های روزمره را در زمان کوتاه در کنترل فشار خون موثر دانست و همچنین خاطر نشان کرد: با افزایش سن، کنترل فشار خون امری اجتناب ناپذیر می باشد که می‌توانیم با ساخته یا ایجاد تغییرات بر وعده غذایی و همچنین افزودن مواد حاوی پتاسیم به آن هم، تاثیرات و همچنین اثرات ناشی از سن بر فشارخون را دخیل کرد.

 

آن عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پایان یادآور شد: با اجتناب از کم تحرکی، افزایش فعالیت و همچنین جنب و همچنین جوش و همچنین کاهش مصرف نمک می‌قدرت فشارخون و همچنین بیماری‌های کلیوی را کنترل کرد. همچنین آموزش به بیمار جهت رسیدن به هدف در کاهش ریسک فشارخون و همچنین به حداقل رساندن عوارض داروها کمک کننده می باشد.

 

http://migna.ir/vdca6ene.49nwy15kk4.html
بهترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : مصرف خودسرانه دارو؛ بلای جان یا آرامش تن؟!

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *