شنبه , آذر ۴ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / مثانه عصبی چیست؟

مثانه عصبی چیست؟

مثانه عصبی چیست؟

فوق تخصص کلیه اطفال با گفتن علل ابتلا به مثانه عصبی، گفت: آموزش به کودکان جهت تخلیه بهتر ادرار و همچنین موظف کردن آنها جهت آنکه هر چند ساعت یک بار ادرار خود را تخلیه کنند نقش مؤثری در عدم ابتلا به مثانه عصبی دارد.

سیدعباس اسحاق‌حسینی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان در مورد مثانه عصبی در کودکان، اظهار داشت: خلقت بشر به گونه‌ای می باشد که هنگام و زمانی که مواد اضافی بدن که ناشی از سوخت و همچنین ساز آن هم می باشد تولید می‌می شود به صورت جریانی آهسته از کلیه‌ها ترشح شده وارد مثانه می‌می شود و همچنین هنگام و زمانی که مثانه به حجم مشخصی رسید مستلزم و نیاز به تخلیه شدن پیدا می‌کند.

او همچنین ادامه داد: هنگام و زمانی که مثانه در حال تخلیه شدن می باشد به هیچ وجه فشار داخل آن هم به کلیه‌ها منتقل نمی‌می شود از طرفی زیرا و به درستی که مثانه در جریان محیط بیرونی قرار می‌گیرد احتمال آلودگی آن هم وجود دارد که خالق هستی آن سیستم را به گونه‌ای طراحی کرده که در حالت طبیعی مشکلی جهت کلیه‌ها به وجود نمی‌آید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی گفت: بنابراین هنگام و زمانی که مثانه در فرآیندی منظم و همچنین دقیق به حجم ویژه ای برسد بایستی و حتما بدون آنکه فشار و همچنین عفونت به کلیه‌ها منتقل می شود بتواند خود را تخلیه کند و همچنین در صورتی که به هر دلیلی اختلالی در آن روند ساخته یا ایجاد می شود فرد به مثانه عصبی مبتلا شده می باشد.

* دلایل ابتلا به مثانه عصبی (نوروژن)

آن فوق تخصص کلیه اطفال تصریح کرد: ضایعات مغزی، نخاعی، عضلانی یا انسدادهایی که در مسیر خروجی مثانه وجود دارد می‌تواند موجب ساخته یا ایجاد مثانه عصبی می شود که در نهایت باعث عفونت و همچنین فشار مکانیکی روی کلیه‌ها می‌می شود و همچنین اختلال کارکرد کلیه‌ها را همراه دارد.

او همچنین ادامه داد: خانواده‌ها بایستی و حتما نحوه ادرار را در کودکان زیر ۲ سال شمسی که هنوز توانایی کنترل دفع ادرار ندارند بررسی کردن کنند زیرا از آن طریق می‌قدرت متوجه شد که آیا کودک نارسایی یا عفونت کلیه دارد یا خیر. همچنین خانواده‌ها بایستی و حتما گاهگاه کودک را پوشک نکنند تا نحوه ادرار او را ببیند از طرفی بوی ادرار کودک می‌تواند در تشخیص عفونت کلیه‌ها مؤثر باشد زیرا گاهی عفونت‌های پیشرفته نیز علایمی ندارند بنابراین نحوه ادرار و همچنین بوی آن هم می‌تواند در باره تشخیص اختلال مؤثر باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی گفت: اختلال بافت عضلانی و همچنین یبوست نیز در ابتلا به مثانه عصبی مؤثر می باشد آن موضوع به ویژه در سنین مدرسه که دانش‌آموزان از دستشویی بدشان می‌آید و همچنین بر اساس آن هم دستشویی خود را به تعویق می‌اندازند دیده می‌می شود بنابراین نظافت دستشویی مدارس نقش مؤثری در عدم ابتلا به مثانه عصبی در کودکان دارد.

آن فوق تخصص کلیه اطفال اظهار داشت: بعضی پسران جوان به دنبال ختنه دچار تنگی مجرا می‌شوند و همچنین فشار مکانیکی ناشی از تنگی مجرا می‌تواند به کلیه‌ها انتقال یابد و همچنین موجب ضایعه به کلیه و همچنین ابتلا به مثانه عصبی می شود در دخترک های جوان و ازدواج نکرده نیز چسبندگی پوست بر اساس عفونت‌های قارچی ناشی از پوشک‌ کردن مداوم عفونت ادراری و همچنین مثانه نوروژن را همراه دارد.

* درمان مبتلایان به مثانه عصبی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی تصریح کرد: پیشگیری از بروز عفونت ادراری در کودکان و همچنین مصرف به موقع آنتی‌بیوتیک‌ها در صورت ابتلا به عفونت‌های ادراری نقش مؤٍثری در کاهش ابتلا به مثانه عصبی دارد توصیه می‌می شود والدین به هیچ وجه از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها نترسند.

او همچنین خاطرنشان کرد: همچنین آموزش به کودکان جهت تخلیه بهتر ادرار و همچنین موظف کردن آنها جهت آنکه هر چند ساعت یک بار ادرار خود را تخلیه کنند نقش مؤثری در عدم ابتلا به مثانه عصبی دارد. همچنین بیمارانی که با شدت ضایعات مواجه خواهند بود بایستی و حتما تحت دارو درمانی قرار گیرند که یکی از آن داروها شل‌کننده عضلانی جهت تخلیه بهتر مثانه می باشد.

http://migna.ir/vdcaoine.49nwe15kk4.html
بهترین خبرهای اسپورت و ورزشی : مثانه عصبی چیست؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *