شنبه , آذر ۴ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / قلعه تاریخی خدا رحم خان چالشتر آماده بازدید علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی

قلعه تاریخی خدا رحم خان چالشتر آماده بازدید علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی

قلعه تاریخی خداوند تبارک و تعالی رحم خان چالشتر آماده بازدید علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی

قلعه تاریخی خداوند تبارک و تعالی رحم خان چالشتر در استان چهارمحال و همچنین بختیاری با قدمت ۱۱۰ سال شمسی آماده بازدید علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی در نوروز می باشد.

3068203 914 قلعه تاریخی خدا رحم خان چالشتر آماده بازدید علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی
 به به گفتهروزنامه نویس و خبرنگار باشگاه خبرنگاران شهرکرد:مجموعه قلعه تاریخی خداوند تبارک و تعالی رحم خان در استان چهارمحال و همچنین بختیاری که به قلعه خانی مشهور می باشد در تاریخ ۱۳۲۱هجری قمری در چالشتر احداث شد.

آن قلعه تلفیقی از معماری دوران قاجار با معماری اروپایی می باشد که با ستونهایی ایستاده از سنگ و همچنین نقش برجسته‌های جذاب و دیدنی خودنمایی می‌کند. قلعه چالشتر، در پنج کیلومتری شهرکرد به عنوان یک اثر باشکوه از نظر معماری و همچنین هنری حجاری در ایران می باشد. منطقه چالشتر در دوره صفویه مرکز حکمرانی چهارمحالی‌ها بوده که به وسیله کلانتران روستاها و همچنین منطقه ها و مناطق تحت سیطره خود را کنترل می‌کردند و همچنین بعد از انتصاب حسین قلی خان به عنوان ایلخان بختیاری، در اواسط حکومت ناصرالدین شاه، حکمرانان آن منطقه از حاکمیت بر چالشتر خلع و همچنین به زمین داران پهناور و بزرگ تغییر پیدا کردن شدند. مجموعه تاریخی چالشتر شامل: سردر سنگی، خان نشین، اندرونی، حمام، انبارها و همچنین اصطبلها می باشد و همچنین قلعه عیانی و همچنین خان نشین آن مجموعه تاریخی شامل ۳۸ ستون سنگی با سر در و همچنین ایوان می‌باشد.

ازاره سنگی منقوش آن مجموعه قلعه شامل: نقوش افسانه‌ای و همچنین اسطوره‌ای، زندگی روزمره، گل و همچنین گیاه، گل و همچنین گلدان، گل و همچنین مرغ، نقوش پیچش گیاهی و همچنین نقوش فرشته می باشد واین نقوش به صورت ماهرانه و همچنین زیبا خلق شده و همچنین در بعضی موارد به صورت برجسته حجاری شده می باشد.

در آن قلعه، اندرونی با یک دالان به قسمت خان نشین ارتباط داشته و همچنین ایوان آن هم شامل ۱۰ ستون سنگی می باشد و همچنین ایوان با آجرکاری و همچنین کاشی معرق در لچکی‌ها و همچنین پیشانی بنا با ازاره‌های سنگی منقوش شامل: درختان تاک، گل و همچنین گلدان، گل و همچنین مرغ و همچنین سرو و همچنین کاج تزئین شده می باشد.

اتاقهای آن مجموعه قلعه نیز، با نقوشی به سبک نقاشی لندنی که تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و همچنین اروپایی می باشد، مزین می باشد و همچنین آن سبک نقاشی که در دوره قاجار به آخر خود می‌رسد، شامل: نقوش گل و همچنین گلدان، افسانه لیلی و همچنین مجنون و همچنین نقوش اسلامی شامل: یوسف و همچنین زلیخا به همراه خط نوشته‌ای از آیات قرآن می باشد. در بخشی از سر درهای آن مجموعه قلعه، همچنین معماری سنتوری که به صورت مثلثی شکل با نقوشی به سبک شیر و همچنین شکر می باشد، به چشم می‌خورد و همچنین حمام قلعه تاریخی چالشتر نیز مزین به کاشی آبی فیروزه‌ای و همچنین سفید سربی بوده می باشد.

سقف اندرونی آن قلعه، به صورت قابهایی از چوب گردو می باشد و همچنین درها و همچنین پنجره‌های اتاقهای آن مجموعه نیزازجنس چوب گردو به صورت گره چینی شده می‌باشد و همچنین آن مجموعه قلعه شامل پنج ایوان می باشد و همچنین پنج اتاق نیز در اندرونی آن هم وجود دارد و همچنین در مجموع شامل ۴۰ ستون می باشد.

انتهای پیام/ع

http://www.yjc.ir/fa/news/5164066/%D9%82%D9%84%D8%B9%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%B1%D8%AD%D9%85-%D8%AE%D8%A7%D9%86-%DA%86%D8%A7%D9%84%D8%B4%D8%AA%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%82%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%86%D8%B1-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید فرهنگی و اجتماعی : قلعه تاریخی خداوند تبارک و تعالی رحم خان چالشتر آماده بازدید علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *