چهارشنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۹
خانه / مقالات / فوائد مذهبی و اصلاح ی سنگ ها

فوائد مذهبی و اصلاح ی سنگ ها

فوائد مذهبی اصلاح ی سنگ ها
77 فوائد مذهبی و  اصلاح ی سنگ ها
اشیای عتیقه
تسبیح انگشتری

روایات ذیل در مورد فوائد عقیق وارد شده:

امام صادق (ع ) می فرماید : دستی جهت دعا به سوی خدا بالا نمی رود محبوب تر از دستی که در آن انگشتر عقیق باشد (وسائل الشیعه , ج ۵, ص ۸۷).

در روایتی از حضرت فاطمه زهرا(ع) از پیامبر خدا(ص) آمده است : کسى که انگشتر عقیق به دست کند، همیشه خیر می بیند.(وسائل الشیعه, ج ۵ ص۸۸, ابواب احکام الملابس,باب۵۲ حدیث۲ )

و در روایتی از پیامبر (ص) نقل شده است کسی که انگشتر عقیق به دست نماید حوائجش برآورده می شود .

همین طور در روایتی از آن حضرت آمده است انگشتر عقیق به دست بکنید چون مادامی که در دست است غمی به دارنده آن نمی رسد.

در روایتی از امام صادق علیه الدرود آمده است کسی که انگشتر عقیق داشته باشد فقیر نمی شود . (وسائل الشیعه ج۵ ص ۸۶-۸۷).

در روایتی آمده است که امیرمؤمنان، انگشتر عقیق را جهت حرز و دشمنان و بلاها در دست می کرد. (حلیه المتیقین، فصل سوم، ص ۳۲)

در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک است و امید هست که نتیجه صاحبش مقرون به خیر نیکی باشد. چنین از ایشان
منقول است که انگشتر عقیق سبب ایمنی است در سفر .

انگشتر شرف الشمس همان انگشتری عقیق است که بر آن اسمای متبرکه نوشته شده است. بنابرای ن همان فوائد آثار انگشتر عقیق را دارد.

در مورد فوائد انگشتر فیروزه روایات ذیل وارد شده :

پیامبر (ص) : خداوند عالمیان می فرماید که من شرم دارم از دستی که بسوی من بلند شود به دعا در آن انگشتر فیروزه باشد آنرا نا امید بر گردانم .

امام صادق(ع): هر که انگشتر فیروزه در دست کند دستش فقیر نشود.

شخصی به امام رضا (ع) از نداشتن فرزند شکایت می نماید حضرت میفرماید انگشتر از فیروزه بگیر بر آن بنویس «رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین » (وسائل ج۵ ص ۹۴-۹۵)

روایات ذیل در مورد دُر نجف وارد شده:

امام صادق (ع) فرمودند: دُر نجف که در نجف اشرف خدا ظاهر می سازد بدرستی که هر که آن را دست نماید به هر نظر کردنی به آن خداوند زیارتی حجی یا عمره ای در نامه عمل او بنویسد که ثوابش اجر پیامبران صالحان باشد و چنانچه خدا رحم نمی کرد بر شیعیان ما هر آیینه هر نگین از آن به قیمت زیاد میرسید. (وسائل ج۵ ص۴۰۳ – ۴۰۴)

در مورد این که در نجف از اشکهای امیر مومنان درست شده باشد این مطلب صحیح نیست و مستندی ندارد .

روایات ذیل در مورد یاقوت وارد شده:

در روایتی از امام رضا پیامبر علیهما السلام آمده است که انگشتر یاقوت را در دست بکنید که فقر را بر طرف می نماید (وسائل ج۵ ص۹۲-۹۳)

روایات ذیل در مورد حدید وارد شده:

در روایتی نقل شده است شخصی از حاکمی ستمگر به امام صادق شکایت نمود امام فرمود : انگشتری که نگین آن از حدید صینی است بساز و روی آن در سه سطر بنویس « اعوذ بجلال الله » «اعوذ بکلمات الله » «اعوذ برسول الله » و در زیر نگین در دو سطر نوشته شود «آمنت بالله وکتبه» « انی واثق بالله ورسله » و بر دور نگین نوشته شود « اشهد ان لا اله مخلصا » پس امام فرمودند این انگشتر را در هر چیر که بر تو مساله وسخت می شود در دست کن هر گاه از دشمن ترسیدی هم آنرا به دست کن همچنین هرگاه همراه زنی شود که زایمانش سخت شده وضع حملش آسان خواهد شد . (مستدرک الوسائل ج۳ ص ۲۹۹)

در مورد نوشتن بر روی انگشتر علاوه بر روایت فوق روایات زیادی داریم که حاکی از این است که بر روی نگین انگشتر هر از امامان چیزی نوشته شده بود از عبارت : امام صادق (ع) میفرماید نقش نگین پیامبر (ص) «محمد رسول الله » بود و نقش نگین امیر مومنان (ع) «الله الملک» بود و نقش نگین پدرم « العزه لله» بود.

و در روایتی از احمد ابن ابی نصر روایت شده که می گوید امام رضا (ع) انگشتر پدرش موسی بن جعفر و جدش جعفر بن محمد را به من نشان داد بر روی انگشتر امام صادق (ع) نوشته بود « انت ثقتی فاعصمنی من الناس » بر روی انگشتر موسی بن جعفر (ع) نوشته شده بود «حسبی الله »

همچنین در روایتی وارد شده است کسی که بر انگشترش بنوسید «ماشاء الله لا قوه الا بالله استغفر اللیه » از فقر سخت نجات پیدا می نماید . (وسائل الشیعه ج۵ ص ۹۹-۱۰۱)

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *