شنبه , مرداد ۲۷ ۱۳۹۷
خانه / علمي پزشكي / فرق داروی ضد افسردگی و داروی شادی آور!

فرق داروی ضد افسردگی و داروی شادی آور!

فرق داروی ضد افسردگی و همچنین داروی شادی آور!

توقع پایین؛ شادی بالا

پژوهشی در دانشگاه یو ال سی در باره چگونگی ساخته یا ایجاد شادی، نشان می دهد پایین نگه داشتن سطح توقع و همچنین انتظار، احتمال پس نتیجه آن می شود که مطلوب را افزایش می دهد. همچنین و علاوه براین، هنگام و زمانی که توقع کم می باشد، پس نتیجه آن می شود که مطلوب، شادی زیاد به همراه می آورد و همچنین پس نتیجه آن می شود که نامطلوب کمتر ناگوار می باشد. بنابراین پایین نگه داشتن توقع می تواند روشی مفید باشد ولی باید توجه داشت بایستی و حتما در نظر داشته باشیم که پایین نگه داشتن سطح توقع تا زمانی که پس نتیجه آن می شود که عمل یا اراده و تصمیم راسخ روشن می شود، کیفیت زندگی را می کند.

 با آن حال نباید فراموش کرد حتی اتفاق نامطلوب هم می تواند شادی ساخته یا ایجاد کند. در صورتی که در سالن انتظار فرودگاه اعلام کنند پرواز یک ساعت تاخیر دارد، کسی خوشحال نمی می شود. در صورتی که اعلام کنند به احتمال زیاد پرواز شش ساعت تاخیر خواهد داشت باز هم کسی خوشحال نخواهد شد. ولی باید توجه داشت در صورتی که بعد اعلام کنند که به جای شش ساعت، تاخیر پرواز یک ساعت خواهد بود، در کل باعث احساس خوشحالی مسافران خواهد شد.

محققان دانشگاه یو ال سی می نامند شادی را می قدرت با فرمول را پیدا کرده اند. به گفته آن محققان آن فرمول به دقت شادی فرد را پیش و همچنین بعد از اتفاقاتی که به تازگی رخ داده پیش بینی می کند. شادی به آن ربطی ندارد که اوضاع چگونه پیش می رود، بلکه به آن ربطی ندارد که اوضاع چگونه پیش می رود، بلکه به آن ربط دارد که اوضاع چقدر بهتر از انتظار و همچنین توقع ما پیش می رود. دکتر راب راتلج پژوهش گر ارشد آن بررسی می گوید: ما انتظار داشتیم که ببینیم شادی فرد در هر لحظه به پاداش هایی که اخیرا گرفته ربط داشته باشد ولی باید توجه داشت در کمال تعجب دیدیم که انتظار و همچنین توقع ها در شادی نقش خیلی زیاد مهمی دارند.

شادی های کودک درون

در تحلیل رفتار،ساختار شخصیت را به سه قسمت و بخش تقسیم می کنند (کودک، بالغ، والد). آن نظریه تکامل یافته نظریه فروید می باشد. کودک به فهم خردسالی نیست. آن هم قسمت از ساختار شخصیت ما می باشد که دنبال احساسات، عواطف ، شادی، شادمانی و همچنین خشم می باشد. (البته شادی و همچنین خشم ذاتی نه اکتسابی) و همچنین در واقعیت و حقیقت قسمت و بخش کودک در شخصیت ماست که شادی آفرین می باشد و همچنین اصولا آن امر بستگی به سن ندارد. دقیقا یک مرد و همچنین یا زن پیرتر ۷۰ یا ۸۰ ساله هم با فعال بودن قسمت و بخش کودک وجودش می تواند شاد بوده و همچنین احساس شادمانی کند.

هنگام و زمانی که کسی کودک درونش فعال نیست، آن فرد به صورت دل مرده و همچنین غمگین می باشد. ما خیلی از آدم ها را می بینیم که به دنبال ارزش ها و همچنین تعصبات خود خواهند بود و همچنین کودک درون خود را طرد کرده اند. یعنی آن آدم ها نیز کودک درون دارند ولی باید توجه داشت با پیروی از تعصبات خشک، آن قسمت و بخش از شخصیت آن هم ها غیر فعال شده و همچنین کودک درون آن هم ها افسرده می باشد .

مثلا هنگام و زمانی که فرد مسنی را می بینیم که در مراسمی مانند چهارشنبه سوری با شادی فراوان از روی آتش می پرد، آن حرکت در واقعیت و حقیقت ناشی از فعال بودن کودک درون اوست که تولید شادی می کند. یا مثلا پدربزرگ یا مادربزرگی که با شادی فراوان با نوه کوچک خود بازی می کند، آن دقیقا بازتاب حضور کودک درون خود ، پیدا کنیم.

در واقع شادی یکی از هیجانات اساسی انسان می باشد که وجود آن هم به انسان کمک می کند سلامت روان بهتری داشته باشد. شاد بودن و همچنین شاد زندگی کردن یکی از عوامل مهم پیشگیری از ابتلا به اختلالات روان شناختی می باشد. به عبارتی می قدرت گفت، شادی نوعی حالت هیجانی می باشد که نشان گر مقدار و اندازه و میزان رضایتمندی فرد در باره های متنوع و گوناگون و مختلف به ویژه باره های روانی می باشد. هنگامی که انسان شاد می باشد بعضی منطقه ها و مناطق مغز او تحرک می می شود و همچنین ترشح بعضی هورمون ها شامل سروتونین و همچنین نوراپی نفرین و همچنین دوپامین در بدن افزایش پیدا می کند.

750472 652 فرق داروی ضد افسردگی و داروی شادی آور!

شاد بودن و همچنین شاد زندگی کردن و همچنین روی خوش نشان دادن به زندگی و همچنین مقابله با مشکلاتی که در زندگی جهت هر فردی به وجود می آید از ارکان سلامت روان محسوب می می شود. اشخاص سالم که دچار افسردگی نیستند به صورت ذاتی به دنبال شادمانی خواهند بود. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که در حالت شادی انرژی بدن افزایش می یابد و همچنین عملکرد ذهنی فرد کارآمدتر و همچنین بهینه تر می می شود. اشخاص در مورد یک پدیده یکسان به مقدار و اندازه و میزان هیجان شادی از خود نشان نمی دهند و همچنین به همین دلیل راهکارهای متفاوتی پیشنهاد می می شود تا در نهایت همه اشخاص بتوانند شادی خود را افزایش دهند.

چرا افسرده ام؟!

جهت بررسی کردن معضل افسردگی و همچنین هم چنین دلایل ساخته یا ایجاد افسردگی و همچنین نحوه رفع افسردگی و همچنین دلایل روی آوری به قرص های شادی آور، گفت و همچنین گویی با دکتر سید مهدی صابری، ، متخصص روان علم پزشکی جدید، انجام دادم. او همچنین در مورد دلایل بروز افسردگی معتقد می باشد: « افسرگی یک اختلال خلقی می باشد که از یک افسردگی خفیف تا افسردگی خیلی زیاد شدید همراه با حالت های روان پریشی ، متخصص روان علم پزشکی جدید، انجام دادم.

 او همچنین در مورد دلایل بروز افسردگی معتقد می باشد: «افسردگی یک اختلال خلقی می باشد که از یک افسردگی خفیف تا افسردگی خیلی زیاد شدید همراه با حالت های روان پریشی فرق می کند. افسردگی های خفیف که شیوع بیشتری دارند، اکثرا و بیشتر از عوامل محیطی ناشی می شوند. مثل درگیری های شغلی و همچنین خانوادگی، شرایط و همچنین مسائل فرهنگی و اجتماعی. آن ها می تواند فرد را از نظر خلقی افسرده کند که شدت آن افسردگی ها خفیف می باشد و همچنین نحوه درمان آن هم هم با برطرف کردن عامل به وجود آورنده یا کاهش اثر آن هم می باشد.

 افسردگی های خیلی شدید بیماری هایی با باره های ژنتیک خواهند بود که حتی در بعضی مواقع، فرد استرس ویژه ای ندارد و همچنین شاید هم ممکن می باشد زندگی خوب و همچنین مرفهی داشته باشد که چنین مواردی مستلزم و نیاز به درمان های دارویی و همچنین مداخلات روان علم پزشکی جدید دارد. عموما آن اشخاص شامل افسردگی های شدید، به همراه نومیدی های زیاد خواهند بود و همچنین همواره احساس پوچی و همچنین بی ارزشی، احساس از دست دادن انگیزه ها را دارند و همچنین در انظار و افکار آن اشخاص اقدام به خودکشی هم وجود دارد.»

دکتر صابری در مورد افسردگی های خفیف، می گوید:«در آن نوع افسردگی فرد احساس می کند، دچار بی حوصلگی شده می باشد و همچنین زود عصبانی می می شود و همچنین کارهایش کمی با کندی و همچنین تانی انجام می می شود و همچنین تمرکز ذهنی اش کم شده می باشد. به آن ها اختلالات کج خلقی یا بد خلقی یا اختلالات سازگاری گفته می می شود. درمان ابتدایی آن نوع اختلالات دارویی نیست و همچنین معمولا روان پزشک به فرد مبتلا به چنین نوع افسردگی کمک می کند، تا فرد با رفع دلایل بروز بیماری، از آن حالت در بیابد. روان درمانی یکی از روش های خیلی زیاد خوب می باشد مداخلات روان علم پزشکی جدید در چنین مواردی تنها و فقط جهت پیدا کردن عامل افسردگی، رفع یا کاهش اثر آن هم می باشد که بخشی از آن عوامل هم عوامل محیطی خواهند بود.»

مرز در هم تنیده جامعه شناسی و همچنین روان شناسی

از آن متخصص روان علم پزشکی جدید، نقش عوامل محیطی در آن باره را می پرسم، که پاسخ می دهد: «آن بحث خیلی طولانی می باشد و همچنین در واقع یک قسمت و بخش جامعه شناسی و همچنین یک قسمت و بخش روان شناسی دارد. بعضی از جوامع در شرایط تنش و همچنین استرس خواهند بود مثل جوامعی که در حال جنگ یا تجزیه یک بلای طبیعی خواهند بود در چنین جوامعی طبیعتا شهروندان و مردم شهر دچار افسردگی می شوند. مواردی خواهند بود که مرتبط به  مسائل کاری و همچنین شغلی می می شود که آن هم به نوعی با مسائل فرهنگی و اجتماعی مرتبط می باشد در جامعه ما خیلی از اشخاص بیکارند و همچنین آن بیکاری عامل استرس زا و همچنین پرفشار می باشد و همچنین گاهی اشخاص به دلیل عدم توانایی اقتصادی و مالی در پرداخت هزینه های زندگی مجبور می شوند در یک یا دو جا کار کنند که خستگی ناشی از کار و همچنین فرسودگی ناشی از آن هم باعث می می شود اشخاص دچار تنش و همچنین استرس شوند و همچنین از آن  طریق افسردگی سراغ اشخاص می رود. گاهی ممکن می باشد فرد از کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خود راضی نباشد و همچنین امکان دارد فرد در یک رشته ای لیسانس بگیرد و همچنین به دلیل نبود کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل مناسب در یک کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل پایین تر مشغول به کار می شود در واقع نبود کار مناسب و همچنین شرایط کار مناسب یکی از عوامل خستگی و همچنین افسردگی اشخاص می باشد.»

صابری، هم چنین می افزاید:«نقطه مهم دیگر عدم وجود ساعات کافی جهت استراحت می باشد. معمولا یک تقسیم بندی جهت زندگی وجود دارد که اشخاص بایستی و حتما هشت ساعت کار کنند و همچنین هشت ساعت جهت تفریح اختصاص بدهند که آن تقسیم بندی جهت خیلی از اشخاص جامعه مقابل ما انجام نیست و همچنین بعضی از اشخاص خواهند بود که حتی روزهای تعطیلی کار می کنند یا دچار تنش های ناشی از کار خواهند بود.

 افرادی هم که می خواهند در روزهای تعطیل، به تفریح بپردازند، مجبور خواهند بود جهت ساخته یا ایجاد یک تفریح در داخل شهرستان ، چندین ساعت ترافیک را تحمل کنند که خود آن شرایط، ساخته یا ایجاد تنش و همچنین استرس می کند. آن ها مهم ترین مسائل محیطی خواهند بود. البته مسائل موجود در خانواده هم خیلی مهم می باشد. متاسفانه با وجود به آنکه در بعضی خانواده ها، هم زن و همچنین هم مرد کار می کنند و همچنین فرصت در کنار هم بودن را ندارند، اختلافات خانوادگی و همچنین تنش های ویژه ای بروز می کند که آن مسائل از طریق گفت و همچنین گو قابل حل می باشد.»

عوامل خانوادگی

او همچنین همچنین با اشاره به عوامل خانوادگی ساخته یا ایجاد تنش در خانواده، گفتن می کند:« تنش های ناشی از عدم تفاهم در زندگی جنسی و زناشویی، فشارهایی که جوانان خانواده وارد می کنند، عدم وجود شرایط مناسب مثل ازدواج و همچنین اشتغال جهت جوانان خانواده باعث ساخته یا ایجاد استرس در خانواده می می شود.

750474 591 فرق داروی ضد افسردگی و داروی شادی آور!

 عدم کنترل خانواده ها خانواده ها در مهار جوانان و همچنین عدم درک و همچنین شناخت مسائلی که جوانان دارند، باعث تشدید تنش ها در خانواده ها می می شود که غالبا تجربه و مهارت بالا های مهار جوانان در خانواده ها وجود ندارد و همچنین در صورتی که وجود دارد معمولا از طریق آموزش های غیر رسمی می باشد که خود آن ها باعث می می شود که اشخاص گاهی به روان پزشک رفت و آمد و مراجعه کنند و همچنین یا بدتر از آن هم ها به خود درمانی روی می آورند و همچنین انواع و همچنین اقسام داروهای گیاهی و همچنین شیمیایی مصرف می کنند.» آن متخصص روان علم پزشکی جدید با تاکید بر عدم خوددرمانی، جهت او همچنین دارویی تجویز شده می باشد، اقدام به مصرف آن هم دارو بکند.

در آن موارد بایستی و حتما توجه داشت که شاید نشانه ها و علائم فردی که به او همچنین دارو تجویز شده می باشد، نشانه ها و علائم شدیدتری بوده می باشد و همچنین شاید اصلا نشانه ها و علائم بیماری او همچنین ناشی از مسائل ژنتیکی بوده باشد و همچنین فردی که بدون تجویز روان پزشک دارو مصرف می کند، شاید نیازی به آن هم دارو نداشته باشد و همچنین با مصرف آن هم دارو شرایط بدتر می شود و همچنین عوارض خطرناکی جهت مصرف کننده بدون تجویز داشته باشد. ضمن آنکه بایستی و حتما توجه داشت در صورتی که در افسردگی های خفیف دارویی تجویز می می شود، صرفا جهت کاهش نشانه ها و علائم و همچنین جلوگیری از بروز افسردگی شدید می باشد و همچنین مسلما بایستی و حتما عوامل محیطی و همچنین فرهنگی و اجتماعی موثر از طریق مشاوره و همچنین روان درمانی باشد.»

فرق داروی ضد افسردگی و همچنین داروی شادی آور!

صابری در مورد داروهای ضد افسردگی، می گوید:« داروهای ضد افسردگی خیلی زیاد گوناگون خواهند بود و همچنین عمده اثر آن داروها آن می باشد که فعالیت های شیمیایی مغز را در مناطقی که مرتبط به احساسات و همچنین هیجانات انسان می باشد کنترل می کنند در واقع با تداخل در ارتباطات شیمیایی سلول های عصبی که احساسات و همچنین عواطف را کنترل می کنند، به اصلاح اختلالات روانی می پردازند. یک نقطه ای که بایستی و حتما به آن هم توجه کرد آن می باشد که قرص ضد افسردگی، قرص شادی آور نیست. قرص های شادی آور معمولا داروهای محرک مغزی خواهند بود که آن ها شادی کاذب ساخته یا ایجاد می کنند و همچنین خیلی زیاد هم مضر خواهند بود و همچنین ما اصلا چنین داروهایی را تجویز نمی کنیم که یک محرک مغزی، جهت رفع افسردگی و همچنین از طرف دیگر شامل عوارض خواهند بود.

 از او همچنین در مورد عوارض چنین داروهایی، سوال می کنم که پاسخ می دهد: «داروهایی مثل ریتالین، آمفتامین و همچنین به روش کلی آمفتامین ها داروهایی محرک خواهند بود و همچنین عموما آن ها جهت درمان افسردگی توصیه نمی شوند در صورتی که چه ممکن می باشد که مثلا داروی ریتالین را جهت افرادی که دچار حملات ناخودآگاه خواب یا کودکانی که بیش فعال خواهند بود، تجویز کنند که آن هم ها با نظر پزشک معنی ندارد و همچنین باعث درمان هم می می شود و همچنین کنترل آن هم ها هم دست پزشک می باشد عده ای از آن دارو مضر و همچنین بد بهره بری و استفاده می کنند که در آن صورت در صورتی که زیر نظر پزشک نباشد، هم وابستگی و همچنین اعتیاد دارویی ساخته یا ایجاد می می شود و همچنین از طرفی دیگر عامل افسردگی را رفع نمی کند.

ولی باید توجه داشت داروهای ضدافسردگی جهت آن منظور ساخته شده اند یعنی با شناسایی مسائل مختلفی که جهت افسردگی در مغز به وجود می آید و همچنین اشباع آن هم ها، افسردگی در بلند مدت رفع می می شود. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که داروهای شادی آور، نقش ساخته یا ایجاد فوری و همچنین کاذب شادی دارند ولی باید توجه داشت داروهای ضد افسردگی جهت آن منظور ساخته شده اند یعنی با شناسایی مسائل مختلفی که جهت افسردگی در مغز به وجود می آید و همچنین اشباع آن هم ها، افسردگی در بلند مدت رفع می می شود. مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری به ذکر می باشد که داروهای شادی آور، نقش ساخته یا ایجاد فوری و همچنین کاذب شادی دارند ولی باید توجه داشت داروهای ضد افسردگی تاثیر درست و همچنین دراز مدت دارند که با مصرف آن هم ها بعد از سه الی چهار هفته شرایط روانی فرد بهتر می می شود و همچنین تا ماه ها و همچنین شاید سال شمسی ها آن بهبودی ادامه پیدا می کند ولی باید توجه داشت در مورد داروهای شادی آور بایستی و حتما گفت که آن ها عین هم نیستند و همچنین نباید مترادف هم دیگر به کار بروند.»

چگونه شاد باشیم و همچنین شاد بمانیم؟

با توجه به آن که شادی نوعی حالت روانی می باشد که بعد از برآورده شده خواسته های انسان ساخته یا ایجاد می می شود و همچنین شامل مقدار و اندازه و میزان عاطفه مثبت و همچنین رضایتمندی فرد می باشد، بنابراین جهت آن که بتوانیم شاد باشیم می توانیم از آن راهکارها بهره بری و استفاده کنیم:

* بازسازی نگرش ها و همچنین شناخت ها: در آن تمرین مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد ابتدا مشخص کنید چه اتفاقاتی باعث می می شود تا تو دچار خلق پایین و همچنین ناراحتی شوید. سپس معین کنید کنترل کدام یک از اتفاقات تحت اختیار تو بوده می باشد و همچنین به نقش خود در بروز آن هم اتفاق نمره دهید. بعد از آن هم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد مشخص کنید چگونه می توانید اتفاقات را بپذیرید و همچنین به مقدار و اندازه و میزان پذیرش خود نمره دهید. فهرستی از راه حل هایی را تهیه کنید که می قدرت بر آن هم اتفاق غلبه کرد و همچنین احتمال موفقیت آن هم را حل ها را نیز مشخص کردن کنید.

* مدیریت زمان:برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی به منظور درست و همچنین به موقع انجام دادن کارها به کاهش استرس و همچنین افزایش شادی منجر می می شود.

* تهیه فهرستی از موفقیت ها و همچنین تمرکز بر آن هم ها

* برقراری روابط فرهنگی و اجتماعی و همچنین رفت آمد با دوستان و همچنین اقوام

* تمرین مثبت نگری: تهیه فهرستی از ویژگی های خوب نزدیکان و همچنین اطرافیان و همچنین مرور آن هم ها

* مشورت: همفکری هنگام اراده و تصمیم راسخ گیری منجر می می شود تا تصمیمات بهتری بگیرید و همچنین ترس از شکست در تو کاهش یابد.

* شمارش نعمت ها و همچنین تهیه فهرستی از دارایی های مادی و همچنین غیر مادی و همچنین تمرین شکرگزاری

* گوش دادن به موسیقی: موسیقی، نواحی ویژه ای در مغز را تحریک می کند که به افزایش شادی منجر می می شود.

* تنفس عمیق و همچنین تمرین آرام سازی عضلات به منظور کاهش استرس و همچنین افزایش شادی

* عضویت در انجمن های خیریه

* خواندن مباحث و مطالب طنز

* انجام فعالیت های لذت قسمت و بخش


محمود ابراهیمی سعید

http://migna.ir/vdcaowne.49nie15kk4.html
بهترین خبرهای اسپورت و ورزشی : فرق داروی ضد افسردگی و همچنین داروی شادی آور!

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *