جمعه , دی ۲۹ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / عوارض ریتالین،از اضطراب تا مرگ

عوارض ریتالین،از اضطراب تا مرگ

عوارض ریتالین،از اضطراب تا مردن و مرگ

n00031272 b عوارض ریتالین،از اضطراب تا مرگ

آمفتامین‌ها در دنیای شیمی و همچنین جهان پزشکی سابقه زیادی دارند ولی باید توجه داشت مصرف غیرمجاز آنها دست‌کم در ایران از کشف‌های نسل جدید می باشد. دارو‌هایی که بیشتر برای درمان بیش‌فعالی، برخی از مبتلایان به افسردگی تجویز می‌می شود، چندسالی می باشد به‌عنوان «داروی شب امتحان» مورد توجه قرار گرفته‌اند.

ریتالین یکی از همین آمفتامین‌هاست که محبوبیت بیشتری پیدا کرده می باشد. انگار گوش جوون‌تر‌ها خیلی بدهکار توصیه‌های پزشکان نیست که می‌گویند ریتالین باید تنها و فقط با تشخیص متخصص مصرف می شود و همچنین فروش این داروها بدون ورژن و نسخه پزشک مجاز نیست.

براساس به گفته‌های عینی از داروخانه‌های مجاور خوابگاه دانشجویان، مصرف ریتالین با مناسبت‌های موضوعی مانند فصل امتحانات و همچنین کنکور به نوعی ارتباط مستقیمی دارد و همچنین در این زمان‌ها تا ۵۰درصد مصرف این دارو افزایش می‌یابد. پیش از این بعضی رسانه‌ها با نشر به گفته‌هایی مدعی شده بودند که از هر ۱۰دانشجو ۶نفر سابقه مصرف ریتالین دارند.

هشدار جدی

شاید پیش از این می‌شد آمار رسانه‌ها را به‌دلیل تمایل آنها به بالابردن اعداد با هدف دیده‌شدن، غیرمستند و همچنین بعد هم غیرقابل‌قبول دانست ولی باید توجه داشت حالا زنگ خطر را دست یار کاهش تقاضای ستاد مبارزه با موادمخدر به صدا درآورده و همچنین هشدار‌هایی داده که عمق فاجعه را مشخص می‌کند؛ اینکه گاهی این مشاوران تحصیلی خواهند بود که مصرف چنین قرص‌هایی را توصیه می‌کنند.

پرویز افشار با بیان اینکه مصرف دوز‌ بالای ریتالین خطر سنکوب و همچنین مردن و مرگ را در پی‌دارد، از وزارت بهداشت می‌خواهد تا نظارت بر داروخانه‌ها در فروش ریتالین در ایام امتحانات را افزایش دهد. وی می‌گوید: «در مورد اینکه میزان فروش ریتالین در این ایام چه مقدار افزایش پیدا می‌کند آمار دقیقی وجود ندارد ولی باید توجه داشت آنچه مسلم می باشد ریتالین به‌ عنوان یک دارو که فروش آن هم بدون ورژن و نسخه پزشک ممنوع می باشد برای افزایش تمرکز در شب‌های امتحان مصرف می‌می شود.»

افشار از سوءاستفاده قاچاقچی‌ها با اشاره به تبلیغات اغواگرایانه در تشویق قشر تحصیلکرده به بهره بری و استفاده از ریتالین می‌گوید: «آنها ریتالین را به‌عنوان قرص شب‌های امتحان به جوانان معرفی و همچنین یکی از تاثیرات و همچنین اثرات ریتالین را افزایش تمرکز عنوان کرده‌اند. در مورد اینکه تجویز ریتالین از سوی مراکز مشاوره تحصیلی انجام شده باشد، اطلاع موثقی نداریم ولی باید توجه داشت ممکن می باشد مشاورانی باشند که از این جنس کارها انجام دهند که قطعا خلاف می باشد و همچنین خواهش می‌کنیم از شهروندان و مردم شهر این موارد را به ما به گفته دهند.»

از اضطراب تا مردن و مرگ

هشدارها در مورد افزایش مصرف ریتالین در شب امتحان در حالی می باشد که مصرف این دارو در کوتاه‌مدت ممکن می باشد موجب افزایش تمرکز می شود ولی باید توجه داشت در بلندمدت صدمات جبران‌ناپذیری مانند وابستگی ایجاد می‌کندهرچند این دارو مانند سایر محرک‌ها وابستگی جسمی ندارد، ولی باید توجه داشت وابستگی روحی و همچنین روانی در مصرف‌کننده ایجاد می‌کند.

آنهایی که از فروش این دارو سود می‌کنند چنین تبلیغ می‌کنند که دانش‌آموز با مصرف ریتالین کمتر می‌خوابد، ‌تمرکز بیشتری دارد، ساعت‌های بیشتری درس می‌خواند و همچنین نمرات بهتری می‌گیرد، درحالی‌که هدیه این دارو به مصرف‌کننده‌های غیرمجاز چیزی جز اضطراب، بیقراری، افزایش ضربان قلب و همچنین سنکوب و همچنین مردن و مرگ در دوزهای بالا نیست. ریتالین در داروخانه‌ها هست و همچنین باید با ورژن و نسخه توزیع می شود ولی باید توجه داشت مثل خیلی داروهای دیگر می‌می شود به راحتی آن هم را تهیه کرد. همین راحتی در تهیه این داروی خطرناک باعث شده تا یک مقام رسمی در تقاضای ستاد مبارزه با موادمخدر در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از وزارت بهداشت بخواهد دست‌کم در ایام امتحانات، بیشتر مراقب توزیع آن هم باشد.

مصرف زیاد ترامادول و همچنین تمرکز بر عطاری‌ها

رئیس پلیس مبارزه با مواد‌مخدر کشور گفت: قرص‌های ترامادول در اصلاحیه قانون مبارزه با مواد‌مخدر از داروهای طیف سوم شناخته شده و همچنین پراکندگی مصرف، تولید و همچنین توزیع ترامادول در ایران هشدار‌دهنده می باشد. علی مویدی با اشاره به اینکه دستگاه‌های متولی باید نظارت کافی و همچنین ساماندهی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری در تولید، توزیع و همچنین مصرف قرص‌های ترامادول داشته باشند، افزود: این قرص به شیوه‌های متنوع و گوناگون و مختلف در دسترس شهروندان و مردم شهر قرار می‌گیرد. قطعا با دیدن و همچنین تخلف و همچنین توزیع غیرمجاز قرص‌های ترامادول در عطاری‌ها و همچنین داروخانه‌ها با‌ آنها برخورد قانونی و همچنین قاطع می‌می شود.

 

http://migna.ir/vdceww8x.jh8zfi9bbj.html
بهترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : عوارض ریتالین،از اضطراب تا مردن و مرگ

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *