شنبه , تیر ۲۱ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / علل شب ادراری در کودکان

علل شب ادراری در کودکان

علل شب ادراری در کودکان

فوق تخصص کلیه کودکان با گفتن آنکه شب اداری می‌تواند ارثی باشد، گفت: مثانه نوروژنیک یا عصبی، عفونت ادراری، دیابت، کلیه پلی کیستیک و همچنین درگیری‌های خانوادگی جزو عوامل ابتلا به شب ادراری خواهند بود.

دکتر سید عباس اسحاق حسینی در گفت‌وگو با فارس، در مورد علل شب ادراری کودکان، اظهارداشت: یکی از ملاک‌های اظهار نظر در مورد عارضه شب‌ ادراری، سن می باشد. بر آن اساس دفع ادرار در سنین دو یا ۳ سالگی شب ادراری تلقی نمی‌می شود زیرا آن عارضه بعد از کنترل ادرار بالای ۶ سالگی و همچنین در صورتی که سیستم ادراری فرد مشکلاتی مانند عفونت نداشته باشد یا کودک به سایر بیماری‌ها مانند دیابت مبتلا نباشد، تشخیص داده می‌می شود.

آن فوق تخصص کلیه اطفال، تاکید کرد: موقع تشخیص شب ادراری بایستی و حتما مطمئن شویم که ساختار سیستم ادراری کودک، طبیعی می باشد و همچنین عواملی که موجب افزایش حجم ادرار می‌می شود در او وجود ندارد.

او همچنین با گفتن عواملی که موجب ابتلا به شب ادراری می‌می شود، تصریح کرد: مثانه نوروژنیک یا عصبی، عفونت ادراری، بیماری‌های متابولیکی مانند دیابت که حجم ادرار را افزایش می‌دهد و همچنین کلیه پلی کیستیک می‌تواند جزو عوامل ابتلا به شب ادراری باشد، بنابراین کودک بایستی و حتما ابتدا به لحاظ ساختاری بررسی کردن شده و همچنین سن او نیز اکثرا و بیشتر از ۶ سال شمسی باشد.

* شب ادراری می‌تواند ارثی باشد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی در مورد سبب شناسی شب ادراری گفت: شب ادراری می‌تواند ارثی باشد، آن اختلال در پسران جوان اکثرا و بیشتر از دخترک های جوان و ازدواج نکرده می باشد و همچنین در صورتی که پدر سابقه شب ادراری داشته باشد به احتمال زیاد فرزند او نیز به آن عارضه مبتلا می‌می شود.

* درمان شب ادراری

آن فوق تخصص گوارش کودکان، اظهار داشت: درمان‌های مختلفی جهت کنترل شب ادراری وجود دارد؛ اولین روش آن می باشد که کودک از مصرف مایعات بعد از ساعت ۱۰ شب جلوگیری کند، همچنین بهتر می باشد کودک یک نوبت قبل از خواب دفع ادرار داشته باشد. بعضی درمان‌های دیگر مانند بهره بری و استفاده از داروی اوکسی‌بوتینین کلراید باعث افزایش حجم مثانه می‌می شود و همچنین در کنترل شب ادراری موثر می باشد، زیرا با مصرف آن دارو مثانه، حجم بیشتری از ادرار را نگه می‌دارد.

او همچنین افزود: داروی دسموپرسین نیز که به صورت قطره داخل بینی و همچنین قرص زیر زبانی تجویز می‌می شود و همچنین نوع زیرزبانی آن هم کیفیت و همچنین اثر بهتری دارد چنانچه تنها و فقط شب‌ها مصرف می شود عارضه ویژه ای در پی ندارد.

* درگیری‌های خانوادگی موجب شب ادراری کودک می‌می شود

یکی از دلایل شب ادراری کودکان استرس‌هایی می باشد که بر آنها وارد می‌می شود و همچنین فرد توانایی کنترل ادرار را از دست می‌دهد، استرس‌های وارد شده بر فرد موجب انقباضات ناگهانی مثانه و همچنین تخلیه ادرار می‌می شود. درگیری‌های خانوادگی یکی از موارد استرس‌زا می باشد که موجب شب ادراری کودک می‌می شود، توصیه می‌می شود والدین از نزاع‌های خانوادگی به ویژه در حضور کودکان بپرهیزند تا باره ابتلا به معظلات و مسائل و مشکلات روانی و همچنین جسمانی را در کودک فراهم نکنند.

http://migna.ir/vdcce1q1.2bqio8laa2.html
بهترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : علل شب ادراری در کودکان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *