یکشنبه , آذر ۲۶ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / عشق چگونه نابود می‌شود؟

عشق چگونه نابود می‌شود؟

عشق چگونه نابود می‌می شود؟

هر عشقی روزی از آن هم تب و همچنین تاب شورانگیز می‌افتد و همچنین از شهرستان شعرها و همچنین شورها به واقعیت زندگی روزمره وارد می‌می شود. البته آن عشق قوام یافته و همچنین همراه با احترام متقابل چیزی از آن هم احساس شورانگیز کم ندارد. آن عشق هیجان بسیاری برنمی‌انگیزد ولی باید توجه داشت معنابخش‌ترین تمنای انسانی می باشد. آن عشق راستین و همچنین همراه با احترام دیگر آن هم آتش‌ سوزانی نیست که در دل عاشق دربگیرد و همچنین همه شور و همچنین هیجان مهارگسیخته باشد. آن عشق آسیب‌پذیر می باشد و همچنین بایستی و حتما از آن هم مراقبت کرد. آسیب‌پذیری عشق به چشم نمی‌آید. آنقدرآرام و همچنین ذره‌ذره آب می‌می شود که یک روز چشمتان را باز می‌کنید و همچنین می‌بینید اثری از آن هم نیست. مواجه شدن با دستی که گرمای قبل را ندارد یا چشمی که فروغ نگاه همیشگی را ندارد، درد سنگینی می باشد. جان گاتمن، یکی از مشهورترین زوج‌درمان‌گران معاصر، نظر دارد که عاملی که بیشترین اثر پیش‌بینی کننده را در طلاق دارد، انتقاد از همسر می باشد.

انتقاد مداوم، پهناور و بزرگ‌ترین آسیب را به ارتباط و رابطه می‌زند و همچنین به زودی عشق را نابود می‌کند. البته واقعیت زندگی مشترک آن می باشد که دائما اختلاف‌نظر پیش می‌آید. گفت‌وگو‌های زن و همچنین مرد در زندگی دیگر آن هم پچ‌پچ‌های رازآمیز عاشقانه نیست. صحبت سر زندگی واقعی با همه دشواری‌های آن هم می باشد. طبیعی می باشد که گاهی ما یا طرف مقابل مسیر اشتباهی را می‌رویم. گاهی به درست یا اشتباه فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کنیم روش طرف مقابل جهت حل یک مشکل خاص روش درست و همچنین سنجیده‌ای نیست. مشکل درست از همین جا شروع می‌می شود. طبیعی می باشد که شروع به مخالفت می‌کنیم. آن مخالفت‌ها در صورتی که به‌صورت «پسخوراند» یا «فیدبک» باشند، کاملا طبیعی و همچنین سازنده خواهند بود ولی باید توجه داشت در صورتی که به صورت انتقاد باشند، آسیب‌رسان می‌شوند.

«پسخوراند» با انتقاد متغایر و متفاوت می باشد. در یک ارتباط و رابطه درست ۲ فرد یا شخص به یکدیگر پسخوراند یا فیدبک می‌دهند، در حالی که در یک ارتباط و رابطه ناسالم از یکدیگر انتقاد می‌کنند. انتقادهای آسیب‌رسان شخصیت طرف مقابل را نشانه می‌گیرند و همچنین سعی در کنترل کردن او و همچنین تخریب شخصیتش دارند. در پسخوراند می‌گوییم من با آن «رفتار» تو موافق نیستم در حالی که در انتقاد «شخصیت» طرف مقابل را زیر سوال می‌بریم. در پسخوراند به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن آن هستیم که پس نتیجه آن می شود که بهتری بگیریم در حالی که در انتقاد هدف ما بهبود نیست بلکه دنبال مقصر می‌گردیم. کسی که انتقاد می‌کند، فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن می‌کند تنها و فقط یک راه درست وجود دارد در صورتی که کسی که پسخوراند می‌دهد، می‌داند که غیر از راهی که در ذهن خودش می باشد، راه‌های جایگزین غیره ای هم خواهند بود. به‌عنوان نمونه عبارت «تو از پس آن کار برنمی‌آیی» انتقاد ولی عبارت «بهتر می باشد با کمک همدیگر آن کار را انجام بدهیم» پسخوراند می باشد. عبارت «بحران اقتصادی که در آن هم افتاده‌ایم تقصیر تو می باشد» انتقاد می باشد ولی باید توجه داشت عبارت «جهت بیرون آمدن از آن بحران اقتصادی بایستی و حتما هر دو با هم از چیزهایی بگذریم» پسخوراند می باشد.

عبارت «من باهوش‌تر و همچنین باتجربه‌تر از تو هستم و همچنین می‌دانم آن تصمیمی که گرفته‌ای اشتباه می باشد» انتقاد ولی عبارت «من شرایط تو را می‌فهمم و همچنین می‌دانم که حق اراده و تصمیم راسخ‌گیری با خودت می باشد ولی باید توجه داشت با تصمیمت به آن دلایل موافق نیستم.» پسخوراند می باشد. انتقاد کردن ویروسی می باشد که آرام وارد ارتباط و رابطه و همچنین به‌تدریج اکثرا و بیشتر می‌می شود و همچنین روز به روز اعتماد به‌نفس طرف مقابل را کمتر می‌کند. عشق ورزیدن به اعتماد به‌نفس مستلزم و نیاز دارد. افرادی که مرتب از معشوقشان انتقاد می‌کنند، توانایی عشق ورزیدن را از او می‌گیرند. آتشی که دودش اول در چشم خودشان می‌رود. عشق ورزیدن مهارتی می باشد که بایستی و حتما از اوان کودکی آموخته می شود. در صورتی که می‌خواهید به فرزندانتان توانایی عشق ورزیدن را بیاموزید، از آن هم کودکی به جای انتقاد به آنها پسخوراند بدهید. مثلا بگویید: «تو پسر خوبی هستی ولی آن رفتارت خوب نبود». به یاد داشته باشید پسخوراند هر چقدر هم مودبانه و همچنین سیاستمدارانه گفتن می شود، در صورتی که در زمان عصبانیت گفته می شود هیچ تفاوتی با انتقاد ندارد. ما اکثرا و بیشتر به بار هیجانی کلمه‌ها واکنش نشان می‌دهیم تا معنایی که منتقل می‌کنند. عشق گلی می باشد که می‌قدرت با نسیم «پسخوراند» از آن هم مراقبت کرد. در عین حال می‌قدرت با تندباد «انتقاد» آن هم را به نابودی کشاند؛ انتخاب با خودتان می باشد.

دکتر حافظ باجُغلی

روان پزشک و همچنین عضو کمیته بهداشت و همچنین سلامت جنسی و زناشویی و جنسی انجمن روان‌پزشکان ایران

http://migna.ir/vdcexx8x.jh8zni9bbj.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای اسپورت و ورزشی : عشق چگونه نابود می‌می شود؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *