دوشنبه , تیر ۲۳ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / شیوع ٢۵ درصدی اختلالات روان در کشور

شیوع ٢۵ درصدی اختلالات روان در کشور

شیوع ٢۵ درصدی اختلالات روان در کشور

روزنامه اعتماد نوشت:
46804080934689341683 شيوع ٢٥ درصدي اختلالات روان در كشورمصطفی معین را غالبا به عنوان یک شخصیت سیاسی و همچنین وزیر سابق علوم می‌شناسند ولی باید توجه داشت او یکی از مهندسین و متخصصین آسم و همچنین آلرژی اطفال و همچنین فعال حوزه سلامت در کشور می باشد که از سال شمسی ۸۲ با ریاست دو انجمن رحمان و همچنین اخلاق در علوم و همچنین فناوری و همچنین ریاست کرسی سلامت یونسکو، بیش و همچنین پیش از هر چیز فعالیت‌های اجتماعی و همچنین سلامت‌محور داشته می باشد. به بیمارستان اطفال رفتیم تا دکتر معین همیشه سحر‌خیز را در روپوش سفید پزشکی و همچنین نه کت و همچنین شلوار سیاسی در دفتر انجمن آسم و همچنین آلرژی ببینیم و همچنین فارغ از بحث داغ مجلس نهم، با او در خصوص سلامت روان جامعه صحبت کنیم.

 

او در این گفت‌وگو وضعیت سلامت روان در کشور را، با توجه به تعریف سلامت از منظر نهاد بهداشت جهانی نامطلوب ارزیابی کرد و همچنین گفت ساختارهای بالادستی حکومتی و همچنین انجمن‌های غیر‌دولتی باید در کنار هم به ارتقای سلامت عمومی و همچنین به خصوص سلامت روان کشور بپردازند.

معین با سمت ریاست کرسی سلامت کمیسیون ملی یونسکو، تاکنون پنج دوره همایش سالانه با محوریت «سلامت روان و همچنین رسانه» برگزار کرده می باشد و همچنین امسال در آستانه برگزاری ششمین دوره این همایش‌ها با محوریت سلامت روان کودکان و همچنین جوانان و نوجوانان به صورت تخصصی نگاهی به سلامت روان کودکان و همچنین نقش رسانه‌ها در پیشگیری از اختلالات روان کودکان پرداخت.

آقای دکتر ششمین دوره از همایش‌های سالانه «سلامت روان و همچنین رسانه» با محوریت سلامت روان کودکان و همچنین جوانان و نوجوانان انجام شد. این همایش‌ها از سوی کرسی سلامت کمیسیون ملی یونسکو برگزار می‌می شود. کرسی سلامت یونسکو دقیقا چه سازمانی می باشد و همچنین اولویت‌های کاری‌اش چیست؟
کرسی سلامت یونسکو در سال شمسی ۸۳ طی قراردادی بین دانشگاه علوم پزشکی و همچنین مدیرکل یونسکو در پاریس به امضا رسید. ماموریت این کرسی این می باشد که اساس آموزش و همچنین پژوهش در سطوح عمومی و همچنین تخصصی فرهنگ سلامت را در کشور ارتقا دهد. در نخستین جلسات در شورای‌عالی یونسکو ۹ اولویت از نظر کاری تعیین شد که این اولویت‌ها متناسب با بار بیماری‌ها بوده می باشد و همچنین از آنجایی که بیشترین بار بیماری را نه تنها در ایران که در تمام جهان اختلالات روان به خود اختصاص داده می باشد، سلامت روان در راس همه مسائل سلامت در اولویت قرار گرفت.

هشت اولویت دیگر سلامت کشور چه چیزهایی در نظر گرفته شدند؟
هشت اولویت دیگر سلامت که با توجه به بار بیماری‌ها در کرسی سلامت یونسکو تعیین شد به ترتیب، بیماری‌های قلب و همچنین عروق، سرطان، سوانح و همچنین حوادث، دیابت، آسم و همچنین آلرژی، ایدز، محیط زیست و همچنین اعتیاد می باشد.
پس مهم‌ترین مساله سلامت کشور بحث سلامت روان می باشد.

در حال حاضر شیوع اختلالات روان در کشور چقدر می باشد؟
به‌روش کلی اختلالات روان در کشور حدود ۲۵ قسمت و بخش شیوع دارد. البته مشخص می باشد که شیوع این اختلالات در کلانشهرهایی مانند تهران بیشتر می باشد و همچنین در شهرهای کوچک‌تر و همچنین روستاها کمتر می باشد.

یعنی از هر چهار ایرانی یک فرد یا شخص درگیر نوعی از اختلالات روان می باشد که نیاز به مداخله دارد؟ آمار بالایی می باشد نه؟ دلیل این شیوع بالای اختلالات روان در کشور چه می‌تواند باشد؟
البته باید توجه داشت که اختلالات روان مساله‌ای جهانی و همچنین رو به افزایش می باشد و همچنین از سویی بیشترین شیوع این اختلالات مانند هر بیماری مزمن دیگری در کشورهای در حال توسعه می باشد و همچنین از آنجایی که ایران هم کشوری در حال توسعه می باشد مشمول این حکم کلی می‌می شود. آن هم‌روش که دیگر بیماری‌های مزمن غیر واگیردار شامل سرطان‌ها، ‌دیابت، بیماری‌های تنفسی مزمن، بیماری‌های قلبی هم در کشورهای در حال توسعه شامل ایران شیوع بیشتری دارد.

یعنی شیوع اختلالات روان در جامعه ارتباط و همچنین همبستگی مستقیمی با وضعیت اقتصادی و همچنین اجتماعی یک کشور دارد؟
دقیقا. توسعه انسانی، وضعیت اقتصادی و همچنین اجتماعی و همچنین فرهنگی جامعه، درگیر جنگ بودن یا نبودن، میزان دموکراتیک بودن ساختار حکومتی، ‌توسعه سیاسی و همچنین مدیریت صحیح همگی از عواملی می باشد که در سلامت روان جامعه تاثیرگذار می باشد.

بنابراین برای ارتقای وضعیت سلامت روان جامعه باید منتظر بود ساختارهای بالادستی سیاسی و همچنین اجتماعی شرایط مطلوبی داشته باشند و همچنین سلامت روان را جزو اولویت‌ها و همچنین دغدغه‌های خود قرار داده باشند؟
من فکر می‌کنم حکومت‌ها و همچنین دستگاه‌های حاکمیتی به تنهایی نمی‌توانند کشور را خوب اداره کنند. در زمینه سیاست و همچنین فرهنگ و همچنین اقتصاد و همچنین اجتماع صاحب‌نظران جامعه هم باید در قالب انجمن‌ها و همچنین نهاد‌های غیر‌دولتی به ارتقای وضعیت عمومی کشور کمک کنند. مثلا ببینید که کشورهای اسکاندیناوی هر کسی که عضو شهر است در چهار انجمن عضو فعال می باشد. حالا در صورتی که جمعیت ۸۰ میلیونی ایران را در نظر بگیریم ببینید باید چند انجمن داشته باشیم. همچنین و علاوه براینکه پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تعداد انجمن‌های شهروندان و مردم شهر‌نهاد با سلامت جامعه، ‌رواداری، افزایش سرمایه اجتماعی، روحیه اعتماد، تعاون، همکاری، گفت‌وگو و همچنین فداکاری ارتباط مستقیم دارد و همچنین از آنجایی که سرمایه اجتماعی حرف اول را در توسعه می‌زند می‌قدرت گفت افزایش تعداد انجمن‌ها می‌تواند یک گام بسیار اساسی در توسعه کشور باشد.

ولی باید توجه داشت به نظر می‌رسد که فعالیت‌های نهادهای مدنی در ایران با چالش‌هایی روبه‌رو می باشد. خود تو که در ۱۰-۱۲ سال شمسی قبل ریاست چند انجمن غیر‌دولتی را در حوزه سلامت و همچنین آسیب‌های اجتماعی به عهده داشتید، آیا فضای کاری برای انجمن‌ها را مثبت می‌بینید؟
البته باید گفت که در حکومت قبلی فضا برای فعالیت انجمن‌های غیر‌دولتی نا‌مساعد و همچنین ناامن بود. مجوز فعالیت انجمن‌ها به سختی صادر می‌شد و همچنین فعالیت‌های انجمن‌ها با خلل روبه‌رو بود. برای مثال انجمن رحمان مجبور شد شش بار تغییر مکان بدهد. ولی باید توجه داشت در شرایط نامساعد باید انگیزه‌ها دوچندان می شود و همچنین تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرد. در آن هم دوره انجمن رحمان نخستین نقل از وضعیت اجتماعی ایران را در آورد که یک مرجع بسیار مهم در وضعیت اجتماعی ایران محسوب می‌می شود.
آنچه مسلم می باشد اینکه حکومت‌ها باید نهاد‌های غیر‌دولتی را به رسمیت بشناسند و همچنین آنها را مزاحم تلقی نکنند. در واقع باید توجه داشت که نهاد‌های غیر‌دولتی به لحاظ بافت و همچنین ساختار و همچنین خودجوش بودن و همچنین غیرسیاسی بودن و همچنین داشتن انگیزه‌های بالا می‌توانند گام‌های بسیار مثبتی را در جهت ارتقای سلامت عمومی جامعه و همچنین توسعه پایدار کشور بردارند. حکومت‌ها می‌توانند به سیاستگذاری‌های کلان و همچنین نظارت و همچنین پشتیبانی از انجمن‌ها و همچنین احزاب و همچنین سندیکاها فراتر از جناح‌بندی موجود و همچنین دیدگاه‌های تنگ‌نظرانه، توسعه کشور را با همراهی و همچنین همکاری شهروندان و مردم شهر رقم بزنند.

برگردیم به بحث سلامت روان در جامعه. فرمودید که آمار اختلالات روان در جامعه حدود ۲۵ قسمت و بخش می باشد. تعریف سلامت چیست و همچنین شهروندان و مردم شهر چگونه می‌توانند اطمینان داشته باشند که جزو این ۲۵ قسمت و بخش نیستند؟
خب باید توجه کرد که نگاه به سلامت نسبت به قبل تغییر کرده می باشد. در قبل در صورتی که کسی بیماری جسمی نداشت سالم تلقی می‌شد. ولی باید توجه داشت حالا نهاد بهداشت جهانی تعریف سلامت را تغییر داده می باشد. بنا بر تعریف نهاد بهداشت جهانی، تندرستی تنها فقدان بیماری یا نواقص دیگر در بدن نیست بلکه «تندرستی نداشتن هیچ‌گونه مشکل روانی، اجتماعی، اقتصادی و همچنین سلامت جسمانی برای هر فرد جامعه می باشد.» اخیرا هم به بعد دیگری به اسم سلامت اخلاقی و همچنین معنوی نیز توجه ویژه شده می باشد و همچنین گفته می‌می شود که در صورتی که کسی بیماری جسمی یا روانی آشکاری هم نداشته باشد ولی باید توجه داشت مثلا اجتماعی نباشد سالم تلقی نمی‌می شود.
تعریف سختگیرانه‌ای می باشد، حالا با توجه به شاخص‌های جهانی سلامت وضعیت عمومی سلامت جامعه ایرانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
باید اعتراف کرد که از نظر جسمی، روانی، اجتماعی و همچنین اخلاقی وضع جامعه ما خیلی مطلوب نیست. مهم‌ترین دلیل آن هم هم جنگ هشت ساله و همچنین تاثیر آن هم بر سلامت عمومی جامعه می باشد. همچنین و علاوه بر این مضر و همچنین بد‌مدیریت‌ها قبل از حکومت تدبیر و همچنین امید هم به جد کشور را دچار آسیب‌های اجتماعی کرد. ولی باید توجه داشت از سویی باید توجه داشت که به‌روش تاریخی در کشور ما فردگرایی بر جمع‌گرایی و همچنین احساسات بر خرد‌گرایی غلبه داشته می باشد و همچنین این نشان‌دهنده خلل در جامعه ما می باشد.

راه‌حلش چیست؟
باید همه کارشناسان و همچنین مهندسین و متخصصین به فکر ارتقای سلامت جامعه باشند و همچنین حکومت و همچنین شهروندان و مردم شهر دست به‌دست هم تلاش کنند جامعه با‌نشاط و همچنین پویا بسازند. خود من از سال شمسی ۸۲ که از وزارت علوم استعفا دادم، تصمیم گرفتم در این حوزه‌ها کاری انجام دهم. انجمن رحمان و همچنین انجمن اخلاق در علوم و همچنین فناوری و همچنین کرسی سلامت یونسکو و همچنین حتی مرکز مطالعات و همچنین تحقیقات آسم آلرژی همگی نهادهای غیر‌دولتی بود که ماموریت خود را ارتقای سلامت جامعه و همچنین کمک به توسعه کشور قرار دادند. حالا در صورتی که همه مهندسین و متخصصین و همچنین مسوولان چنین رویکردی داشته باشند، می‌قدرت به بهبود شرایط و همچنین ارتقای سلامت جامعه امیدوار بود.

یکی از فعالیت‌های مهم تو در طول چند سال شمسی اخیر برگزاری شش دوره همایش سلامت روان رسانه بود. موضوع این همایش‌ها چه بود؟
تاکنون پنج دوره از این همایش‌ها برگزار شده می باشد و همچنین هر دو‌ره به موضوعی که بیشترین اهمیت را در حوزه سلامت روان دارد، اختصاص پیدا کرده می باشد. در سال شمسی ۸۹ موضوع همایش نقش رسانه‌ها برای انگ‌زدایی از اختلالات سلامت روان بود که به نظر می‌رسد در حال حاضر مهم‌ترین چالش و همچنین مشکل، سلامت روان می باشد. در سال شمسی ۹۰ به نقش رسانه‌ها در روشن‌سازی ابعاد بهره بری و استفاده نادرست و همچنین خودسرانه از داروها پرداخته شد. در سال شمسی ۹۱ تمرکز بر هزینه‌های اختلالات روان در ایران بود. در سال شمسی ۹۲ تلاش شد در خصوص اختلالات روان به جامعه و همچنین مسوولان هشدار داده می شود و همچنین برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنین سرمایه‌گذاری در این حوزه مورد تاکید و همچنین تشویق قرار بگیرد. در سال شمسی ۹۳ هم عنوان همایش سلامت روان و همچنین رسالت همگانی بود و همچنین محور‌های اصلی آن هم آگاه‌سازی مسوولان و همچنین نقد شرایط موجود بود.

پس یکی از موضوعات هزینه‌های اختلالات روان در کشور بوده می باشد. گفته می‌می شود که سرانه سلامت روان در کشور زیر یک دلار می باشد در حالی که این رقم در جهان چیزی بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار می باشد. این ارقام درست می باشد؟
من هم شنیدم. آنچه قطعی می باشد این می باشد که سرانه سلامت روان در کشور بسیار ناچیز و همچنین قطعا پایین‌تر از نرم‌های جهانی می باشد. با توجه به بار گسترده اختلالات روان در کشور میزان سرمایه‌گذاری و همچنین تعداد تخت و همچنین تعداد متخصص در حوزه سلامت روان بسیار محدود و همچنین ناچیز می باشد.

عنوان همایش امسال « آموزش و همچنین پیشگری اختلالات روانی در کودک و همچنین نوجوان و همچنین نقش رسانه‌ها» بود. چرا ششمین دوره را به موضوع کودکان و همچنین جوانان و نوجوانان اختصاص دادید؟
خوب واقعیت این می باشد که نه‌تنها در جامعه بلکه در بین مسوولان برای کودک جایگاه ویژه‌ای قایل نیستند. مثلا اغلب اوقات به حقوق و همچنین شخصیت مستقل کودک توجه نمی‌می شود. در جامعه کودکان وابسته بار می‌آیند و همچنین اجازه داده نمی‌می شود که اعتماد به‌نفس‌شان رشد کند. همچنین و علاوه بر این اختلالات روان در کودکان شیوع چشمگیری داشته و همچنین بار آن هم از بار اختلالات روان در بزرگسالان هم بیشتر می باشد. از سویی وضعیت کودکان در جامعه هم بسیار نامناسب می باشد. به شهرستان ها نگاه کنیم وضعیت نامناسب کودکان را به وضوح دیدن می‌کنیم. کودکان کار، کودکان معتاد، کودکان ایدز، پدیده کودک‌آزاری و همچنین کودکان طلاق همه نشان می‌دهد که فضای عمومی جامعه فضای سالم نیست و همچنین به مساله کودک کم‌توجهی می‌می شود. بنابراین تصمیم بر این شد که در همایش امسال به این موضوع پرداخته می شود.

کمی در مورد ششمین دوره همایش سلامت روان و همچنین‌رسانه هم توضیح دهید. مخاطب این همایش چه کسانی خواهند بود و همچنین چه موضوعاتی در این همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد؟
این همایش ۲۷ و همچنین ۲۸ بهمن ماه در سالن همایش‌های بیمارستان روزبه برگزار شد. مخاطب همایش جامعه روانپزشکی و همچنین روانشناسی و همچنین مشاوره و همچنین پزشکی و همچنین از سویی جامعه رسانه‌ای و همچنین ارتباطاتی کشور بودند. در این همایش که برای نخستین بار دو روزه برگزار شد از مهندسین و متخصصین تراز اول حوزه سلامت روان همچون دکتر نوربالا، محمدی، محمودی، رحیمی موقر و همچنین… همین‌روش از اساتید ارتباطات و همچنین جامعه‌شناسی همچون دکتر شکرخواه، کوثری، ‌خانیکی و همچنین احمدنیا و همچنین نمک‌دوست و همچنین… برای سخنرانی و همچنین برگزاری پنل‌های تخصصی بهره بری و استفاده شده بود. از سویی اساتید بنام حوزه ادبیات و همچنین سینمای کودک نیز برای برگزاری پنل‌های تخصصی دعوت شدند.
در این همایش به موضوعاتی شامل «شیوع و همچنین باراختلالات روانپزشکی کودک و همچنین نوجوان و همچنین پیشگیری»، «شبکه‌های اجتماعی»، «فضای مجازی و همچنین سلامت روان»، «مفهوم جدید کودکی و همچنین حلقه‌های مفقوده در رسانه‌ای شدن دنیای کودک ایرانی»، «بازی و همچنین سرگرمی»، «سلامت روان، چالش‌های علمی و همچنین عملی در رسانه»، «سینما و همچنین رسانه‌های تصویری و همچنین سلامت روان کودک»، «ادبیات و همچنین رسانه‌های نوشتاری»، «اخلاق و همچنین تعهد حرفه‌ای در فضای مجازی»، «کودک و همچنین نوجوان، خشونت و همچنین رسانه‌ها» پرداخته شد.

قسمت و بخش اصلی از مباحث به حوزه ارتباطات و همچنین رسانه اختصاص دارد، چرا رسانه‌ها اینقدر در حوزه سلامت روان تاثیرگذار تلقی می‌شوند؟
پژوهش‌ها نشان می‌دهد رسانه‌ها ابزار بسیار قدرتمندی در حوزه سلامت روان خواهند بود. در واقع تیغ دولبه هم خواهند بود. زیرا و به درستی که هم می‌توانند نقش بسیار تاثیر‌گذاری در ارتقای سلامت روان و همچنین پیشگیری از بروز اختلالات روان ایفا کنند و همچنین هم از سویی ممکن می باشد با کمبود دانش و همچنین آگاهی ندانسته دست به تخریب سلامت روان جامعه بزنند. از همین جهت باید به نقش مهم و همچنین تاثیرگذار رسانه‌ها در حوزه سلامت روان توجه ویژه داشت.
ما در طب، اصلی داریم با این عنوان که «در صورتی که نمی‌توانی کمکی بکنی، زیان نرسان» و همچنین به رسانه‌ها هم همین پیشنهاد می‌می شود که در صورتی که اطلاعات کاملی از موضوعات تخصصی ندارند اصلا چنین مسائلی را پوشش ندهند. از سویی پیشنهاد می‌می شود با تقویت روابط بین رسانه‌ها و همچنین مهندسین و متخصصین با انتقال دانش و همچنین اطلاعات دقیق و همچنین علمی رسانه‌ها به دست مهندسین و متخصصین حوزه سلامت روان به آموزش جامعه و همچنین پیشگیری از بروز اختلالات روان کمک کنند.
از همین رو ما از آغاز کار همایش‌های سلامت روان از اهالی رسانه‌ دعوت به همکاری و همچنین همراهی کردیم و همچنین عنوان کلی همه این همایش‌ها هم «سلامت روان و همچنین رسانه» انتخاب شد.
با توجه به اینکه یکی از محورهای اساسی همایش، فضای مجازی می باشد، به نظر تو ابزارهای جدید ارتباطی چقدر می‌توانند در سلامت روان مفید یا مخرب باشند؟‌
از آنجایی که نگاه من به صورت سرشتی به پدیده‌ها ایجابی می باشد، فکر می‌کنم اول باید جنبه‌های مثبت این ابزارها را دید و همچنین بعد با بهره بری و استفاده صحیح از آن هم از بروز جنبه‌های منفی پیشگیری کرد. آن هم‌روش که در طب هم اول فرد سالم تلقی می‌می شود و همچنین در صورتی که مشکلی در فرد ظهور کرد بیماری شناسایی می‌می شود و همچنین راه‌های درمان آن هم انتخاب می‌شوند. یعنی تشخیص مقدم بر درمان و همچنین پیشگیری مقدم بر هر‌دوی اینهاست. ما باید بدانیم که علم در حال تحول می باشد و همچنین این تحول در همه شوون زندگی ما تاثیرگذار و همچنین قابل دیدن می باشد. در واقع این ابزارهای جدید رسانه‌ای نشانه عقلانیت و همچنین تحول جامعه بشری می باشد و همچنین باید بر اساس یک نگاه علمی و همچنین عمیق جنبه‌های مثبت و همچنین منفی را با هم دید. از سویی باید توجه داشت که نمی‌قدرت همه‌چیز را بست و همچنین فیلتر کرد. این ابزارهای جدید فرصت جدی برای جوامع جهان سوم می باشد که فاصله‌های تاریخی و همچنین علمی و همچنین اجتماعی که با جهان توسعه‌یافته دارد را ترمیم کند. درها باز شده و همچنین حالا می‌توانیم از جدیدترین نتایج و همچنین دستاوردهای علمی برخوردار شویم.
حالا بعد از اینکه واقعیت موجود را پذیرفتیم و همچنین بر اساس یک نگاه علمی و همچنین عمیق جنبه‌های مثبت و همچنین منفی را با هم مطالعه کردیم، ‌می‌توانیم از بروز کژکارکردهای آنها هم پیشگیری کنیم. در واقع باید بدانیم که عدم توسعه اجتماعی و همچنین فرهنگی باعث بروز عوارض مضر و همچنین بد در بهره بری و استفاده از تکنولوژی‌های نوین ارتباطی می‌می شود و همچنین این تکنولوژی‌ها و همچنین ابزارها به خودی خود مخرب نیستند. این تکنولوژی‌ها در کودکی می‌تواند به رشد و همچنین آموزش و همچنین ارتقای دانش کودکان کمک بسزایی بکند ولی باید توجه داشت با مضر و همچنین بد‌مدیریت و همچنین نا‌آگاهی ممکن می باشد کودک دچار وابستگی به فضای مجازی و همچنین مشکلاتی که همین امر در پی دارد، می شود. مثلا همین بهره بری و استفاده بی‌رویه از ابزارهای نوین ارتباطی منجر به بی‌تحرکی کودکان و همچنین چاقی مفرط و همچنین مشکلات قلبی و همچنین عروقی و همچنین دیابت و همچنین بسیاری از بیماری‌های جسمی دیگر می شود.

با این اوصاف پیشنهاد تو برای کاهش عوارض سوءاستفاده از فضای مجازی به خصوص برای کودکان چیست؟‌
به نظرم راه یک‌طرفه و همچنین از بالا به پایین جوابگو نیست و همچنین راه‌حل قطعا فیلتر کردن و همچنین مسدود کردن راه‌های ارتباطی نیست. هر‌چقدر ما به سمت فیلتر کردن برویم راه‌های دور زدن جدید‌تری پیدا می‌می شود. به نظر من راه‌حل این می باشد که این پیشرفت تکنولوژی را به عنوان یک واقعیت و همچنین فرصت پذیرفت. جنبه‌های مثبت و همچنین منفی آن هم را مطالعه کرد و همچنین به سمت آموزش و همچنین تولید فکری رفت. این امر تنها و فقط با حضور فعال انجمن‌های شهروندان و مردم شهر نهاد در کنار رسانه‌ها و همچنین حکومت امکان پذیر می باشد. من امیدوارم که بهره بری و استفاده صحیح از ابزارهای نوین ارتباطی بتواند منجر به تبادل‌نظر و همچنین کاهش شکاف اجتماعی، شکاف نسلی و همچنین شکاف اقتصادی در کشور می شود.

 

کلمات کلیدی: وضعیت سلامت روان،دکتر مصطفی معین

http://migna.ir/vdcguz9w.ak93q4prra.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : شیوع ٢۵ درصدی اختلالات روان در کشور

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *