پنج شنبه , آذر ۲۳ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / سکته مغزی در ایران جوان‌تر از دنیاست

سکته مغزی در ایران جوان‌تر از دنیاست

سکته مغزی در ایران جوون‌تر از دنیاست

سلولهای مغزی بازسازی نمی‌شوند

ریاست انجمن علمی مغز و همچنین اعصاب ایران گفت: مغز تنها عضوی از بدن می باشد که سلول‌های آن هم بازسازی نمی‌شوند. متأسفانه بی توجهی به آن عارضه باعث شده سن ابتلا به سکته مغزی در ایران ۱۰ سال شمسی پایین تر میانگین جهانی باشد.
به به گفته فارس، حسین پاکدامن امروز در نشست خبری بیست و همچنین دومین کنگره بین‌المللی نورولوژی و همچنین الکتروفیزیولوژی بالینی ایران گفت: از حدود ۱۰ سال شمسی پیش به تا حال دنبال مراکز سکته‌های مغزی در کشور بوده‌ایم تا در صورتی که کسی با مشکل مغزی مواجه شد بتواند به مراکزی که ویژه آن اختلال می باشد رفت و آمد و مراجعه کند.

او همچنین افزود: مغز تنها عضوی از بدن می باشد که سلول‌های آن هم بازسازی نمی‌شوند. با نگاهی به آمار ۲-۳ دهه اخیر می‌بینیم که مردن و مرگ و همچنین میر ناشی از سکته‌های مغزی در کشورهای پیشرفته به روش چشمگیری کاهش یافته می باشد.

او همچنین افزود:‌از طرفی بررسی ها در ایران نشان می‌دهد که سن ابتلا به سکته‌های مغزی در کشور ۱۰ سال شمسی نسبت به سایر کشورها کاهش پیدا کرده می باشد و همچنین در اوضاع فعلی که مقدار و اندازه و میزان امید به زندگی اشخاص بالا رفته می باشد در صورتی که نتوانیم سن ابتلا به سکته‌های مغزی را افزایش دهیم در بعدی با مبتلایان بیشتری مواجه خواهیم بود.

آن نورولوژیست ادامه داد: بنده طی ۵ جلسه با معاونت‌های درمان دانشگاه‌های علوم علم پزشکی جدید خواستار استقرار یونیت‌ها یا کلینیک‌های مغز در مراکز درمانی متنوع و گوناگون و مختلف شده‌ام. او همچنین افزود: در حال حاضر آمار مصرف R-TPA در کشورهای پیشرفته ۱۵ قسمت و بخش می باشد در حالی که آن دارو که جهت حل شدن لخته خون ناشی از سکته‌های مغزی به کار می‌رود در کشور نیم قسمت و بخش می باشد. آن در حالی می باشد که تزریق آن دارو در ۳ ساعت ابتدایی و اولیه بروز سکته مغزی در یک سوم مبتلایان بهبودی ۱۰۰ درصدی به جای می‌گذارد.

پاکدامن گفت: گزارشها نشان می‌دهد سال شمسی قبل با معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری در مورد تهیه آن دارو مواجه بوده‌ایم. خوشبختانه اکنون کارخانه‌های داخلی قادر به تولید آن دارو خواهند بود زیرا واردات آن هم با تأخیر و همچنین هزینه بالایی همراه می باشد. ریاست انجمن علمی مغز و همچنین اعصاب ایران با گفتن آنکه اطلاعات بیماران در مورد سکته‌های مغزی در تمام دنیا کم می باشد، گفت: رسانه‌ها نقش موثری در جهت شناساندن عوامل خطرزای ابتلا به سکته‌های مغزی و همچنین نشانه ها و علائم خبرکننده آن هم خواهند داشت.

او همچنین گفت: زمانی ابتلا به سکته مغزی مساوی با عدم پذیرش در مراکز درمانی بود ولی باید توجه داشت اکنون اطلاعات در مورد آن اختلال افزایش یافته می باشد همچنین سکته مغزی دائما بر اثر گرفتگی رگ نیست و همچنین گاهی پارگی رگ غیر طبیعی موجب بروز سکته‌های مغزی می‌می شود.

او همچنین ادامه داد: بعد از انقلاب، تعداد نورولوژیست‌ها در کشور کمتر از ۲۰ فرد یا شخص بود زیرا آن هم زمان آن رشته مستقل نبود و همچنین به مقدار قابل توجهی به روانپزشکی و همچنین بخشی از آن هم نیز به جراحی مغز و همچنین طب داخلی وابسته بود. اکنون تعداد مهندسین و متخصصین مغز و همچنین اعصاب به ۱۰۲۳ فرد یا شخص رسیده در حالی که تعداد روان‌پزشکان ۱۸۰۰ فرد یا شخص می باشد. آن در حالی می باشد که در کشورهای پیشرفته آمار نورولوژیست‌ها اکثرا و بیشتر از روان‌پزشکان می باشد.

او همچنین با گفتن آنکه سردرد یکی از علل شایع رفت و آمد و مراجعه به پزشکان می باشد، گفت: در جراحی بیماری صرع به PET اسکن مستلزم و نیاز داریم، صرع مانند دیسک می باشد و همچنین در صورتی که کاندیدای جراحی آن هم به درستی انتخاب می شود می‌تواند درمان موثری تلقی می شود. پاکدامن با اشاره به آنکه بیماری‌های مغز و همچنین اعصاب هزینه‌های گزافی بر جای می‌گذارند، تصریح کرد: آمریکا سالانه ۱۲۰ میلیارد دلار هزینه مستقیم جهت آلزایمر دارد و همچنین آن هزینه همچنین و علاوه بر از کار افتادگی و همچنین مشکلاتی می باشد که فرد را با آنها مواجه می‌سازد.

مجید غفارپور ریاست مرکز تحقیقات بیماری‌های مغز و همچنین اعصاب بیمارستان امام و پیشوا (ره) با گفتن اهمیت پیشگیری جهت عدم ابتلا به سکته‌های مغزی گفت: افرادی که سابقه دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون یا باره ابتلا به بعضی بیماری‌های عفونی را دارند بایستی و حتما مراقب خود باشند.
او همچنین با اشاره به خرید دستگاه بای‌پلن در مرکز تحقیقات بیماری‌های مغز و همچنین اعصاب بیمارستان امام و پیشوا (ره) اظهارداشت: آن دستگاه به گونه‌ای می باشد که به روش سریع عروق و همچنین بافت مغزی را بررسی کردن می‌کند تا در صورت بروز مشکل اقدامات درمانی به موقع جهت آن هم در نظر گرفته می شود. ۳ سال شمسی پیش آن دستگاه با یک میلیارد و همچنین ۷۰۰ میلیون تومان خریداری شد و همچنین اکنون به حدود ۶ میلیارد تومان رسیده می باشد.

آن متخصص مغز و همچنین اعصاب تاکید کرد: آن دستگاه هنوز راه‌اندازی نشده می باشد بنابراین از شهروندان و مردم شهر خواهشمندیم قبل از اعلام خبر راه‌اندازی آن هم به بیمارستان رفت و آمد و مراجعه نکنند، همچنین در مورد نحوه اطلاع‌رسانی با مراکز دانشگاهی، انتقال بیماران و همچنین مقدار و اندازه و میزان پذیرش نیز تمهیداتی در نظر گرفته می شود تا مشکلی از بابت ارائه سرویس ها و خدمات به وجود نیاید.

آن نورولوژیست ادامه داد: جهت سلول‌های بنیادین حیطه‌های درمانی بسیاری مطرح می باشد که یکی از آن حیطه‌ها می‌تواند مغز و همچنین اعصاب باشد ولی باید توجه داشت با توجه به جدید بودن آن علم و همچنین فواید و همچنین خطرهای ویژه ای که جهت آن هم مطرح می باشد هنوز نمی‌قدرت به روش ۱۰۰ قسمت و بخش در مورد بهره بری و استفاده از آنها در بیماری‌های مغز و همچنین اعصاب اظهار نظر کرد زیرا در علم پزشکی جدید نمی‌قدرت نتایج بر چند مورد را به همه اشخاص تعمیم داد.
غفارپور گفت: در مرکز تحقیقات بیماری‌های مغز و همچنین اعصاب بیمارستان امام و پیشوا (ره) بخشی به نام نوروژنتیک داریم که آنجا سلول‌های بنیادین تهیه می شوند و همچنین در بیماری‌های MS و همچنین قلبی از آنها بهره بری و استفاده می‌می شود.

http://migna.ir/vdcdf50s.yt0zs6a22y.html
برترین خبرهای اسپورت و ورزشی : سکته مغزی در ایران جوون‌تر از دنیاست

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *