دوشنبه , اردیبهشت ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / علمي پزشكي / «سلامت روان» کمتر از سلامت جسم نیست

«سلامت روان» کمتر از سلامت جسم نیست

«سلامت روان» کمتر از سلامت جسم نیست

مانند هر سیستم دیگری، در بدنه‌ی نظام روان‌درمانی ما، اشخاص زیادی خواهند بود که به یاری علم، تجربه، تخصص و همچنین انسانیت، توانسته‌اند به مراجعان خود در حل مشکلات‌شان کمک کنند. ولی باید توجه داشت با وجود این، یکی از مشکلات مهمی که امروز در این زمینه با آن هم روبرو هستیم، توصیه‌هایی نه‌چندان صحیح ازسوی روان‌درمانگران و همچنین روانشناسانی می باشد که به دلیل نداشتن تجربه و همچنین تخصص کافی یا تعهد مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری، نه‌تنها موجب حل مشکلات مُراجعین خود نمی‌شوند، بلکه با ارائه‌ی پاره‌ای راهکارها، موجب بغرنج‌تر شدن وضعیت زندگی و همچنین روابط اشخاص در جامعه می‌شوند.

این در حالی می باشد که دانشگاههای ما، هرساله تعداد زیادی دانشجو در رشته‌های مرتبط با «روان»، جذب می‌کنند. ولی باید توجه داشت به نظر می‌رسد تربیت و همچنین پرورش این دسته دانشجویان در رشته‌های مزبور، به گونه‌ای نبوده که بتواند نیازهای جامعه را در حیطه «سلامت روان»، آن هم‌گونه که بایدوشاید، رفع نماید. شاید یکی از دلایل اصلی این مساله، نوع آموزش در این رشته‌ها در دانشگاه‌های ما باشد.

دانشجویان این رشته‌ها؛ اغلب به جای اینکه دوره‌های عملی و همچنین کارگاهی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را برای به دست آوردن مهارتهای موردنیاز، بگذرانند، با پاس کردن دروس و همچنین واحدهایی تئوری و همچنین با کسب کمترین تجربه عملی در این حیطه، فارغ‌التحصیل می‌شوند. طبیعی می باشد کسی که به میزان کافی، تجارب مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را برای برقراری ارتباط با دیگران و همچنین کمک به آنها، به دست نیاورده، چگونه می‌تواند در این زمینه، موفق می شود؟

به همچنین و علاوه، دانشجویان این قبیل رشته‌ها، وقتی در دانشگاه، از آموزشهای مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری بهره‌مند نمی‌شوند، به کارگاهها و همچنین دوره‌های آموزشی تخصصی خارج از دانشگاه روی می‌آورند که در این زمینه هم، قیمتهای بالای شرکت در این کارگاهها، خود، یک عامل بازدارنده می باشد که به همه این فارغ‌التحصیلان، اجازه‌ی شرکت در این دوره‌ها را نمی‌دهد.

نکته مهم دیگر هم این می باشد که بسیاری از اشخاص فعال در حوزه سلامت روان، خود، در ابتدا نیازمند شرکت در کارگاهها و همچنین دوره‌هایی خواهند بود که شخصیت آنها در آن هم به چالش کشیده شده و همچنین اصول اولیه‌ی کمک به دیگران، به آنها آموزش داده می شود.

به‌همچنین و علاوه، به نظر می‌رسد مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری باشد از داوطلبان این گونه رشته‌ها، در ابتدای امر، نوعی تستهای ارزیابی شخصیتی و همچنین سنجش میزان علاقمندی به این حیطه، گرفته می شود تا افرادی جذب این گونه رشته‌ها شوند که دغدغه‌ی اصلی‌شان، کمک به همنوع و همچنین حل مشکلات او برای داشتن یک زندگی آرام و همچنین سالم باشد و همچنین همچنین از نبوغ مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری برای حل مشکلات دیگران بهره‌مند باشند.

ولی باید توجه داشت نکته اصلی که نباید از آن هم غافل شد، پیوند بین روانشناسی و همچنین اخلاق می باشد که امروزه، با توجه به افت و همچنین تنزل اخلاقی در جامعه‌ی ما، بیش از پیش ضرورت یافته می باشد.

درست می باشد که هر یک از روان‌درمانگران و همچنین فعالان عرصه‌ی روان، ممکن می باشد از دیدگاهی و همچنین برپایه‌ی یک نظریه‌ی خاص، به حل مشکلات مُراجعان خود، مشغول باشند، ولی باید توجه داشت نمی‌می شود این مساله را انکار کرد که روانشناسی منهای اخلاق، به‌خصوص در جامعه‌ی ما که بیش از همیشه نیازمند اخلاق و همچنین روی آوردن به دیگردوستی می باشد، راه به جایی نخواهد برد. به همین دلیل به نظر می‌رسد وقتی روان‌درمانگری از مُراجع خود می‌خواهد برای حل مشکلاتش به «خشم» متوسل می شود و همچنین با فریاد کردن آن هم، مانع از ایجاد عقده‌های درونی در خود می شود، درواقع، به جای حل مشکلات مُراجع خود، در حال تشدید آنهاست.

همین روش می باشد وقتی که اولینِ پاسخِ روان‌درمانگر به مشکلات فردی که دچار اختلاف با همسر خود می باشد، «ورژن و نسخه‌ی جدایی و همچنین طلاق» می باشد، آن هم هم به دلیل این که فرد روان‌درمانگر، تعهد مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را در قبال شغلش ندارد و همچنین درواقع، حوصله‌ی درگیر کردن خود با مشکلات مُراجعش را برای حل آنها ندارد.

خلاصه‌ی کلام اینکه؛ آن هم روش که ما در حوزه‌های مرتبط با «روان» اشخاص دلسوز زیادی داریم، افرادی را نیز داریم که از تجارب و همچنین تخصص واقعی برخوردار نبوده و همچنین می‌توانند مشکلات اجتماعی را به مرحله‌ی حادتری برسانند.

فراموش نکنیم آن هم روش که سلامت جسم، یکی از حیطه‌های حساس در هر جامعه می باشد، حوزه‌ی سلامت روان نیز، در صورتی که از اهمیتی بیشتر برخوردار نباشد، قطعا کم‌اهمیت‌تر نیست و همچنین این مساله، ایجاب می‌کند مسئولان برای ارتقای سطح کیفی در این حیطه، نهایت توجه را داشته باشند.

http://migna.ir/vdcfmydm.w6dvmagiiw.html
بهترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : «سلامت روان» کمتر از سلامت جسم نیست

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *