شنبه , خرداد ۱۷ ۱۳۹۹
خانه / بين الملل / سفر یک روزه ظریف به کابل

سفر یک روزه ظریف به کابل

سفر یک روزه ظریف به کابل

9310 11m4179 سفر یک روزه ظریف به کابل

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (سه‌شنبه) در سفری یک روزه وارد کابل شد و پس از آنکه مورد استقبال عاطف مل سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان قرار گرفت، با نیکلاس هیسام نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان دیدار کرد.

پیش از این عنوان شده بود که هدف از سفر یک روزه ظریف تسلیم دعوتنامه رسمی حسن روحانی از اشرف غنی برای سفر به ایران و مرور روابط دوجانبه است و ظریف نیز روز گذشته ابراز امیدواری کرد که در این سفر بتواند هم حمایت خود را از روند وحدت ملی در افغانستان اعلام و هم در زمینه‌های مورد علاقه دو کشور و همچنین خطرات مشابه به رایزنی بپردازد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته (دوشنبه) در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره سفرش یک روزه‌اش به افغانستان، گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدای جهاد در افغانستان و بخصوص بعد از پایان حکومت طالبان در افغانستان به عنوان متحد مردم و دولت افغانستان در کنار آن بوده است. بسیار خوشحالیم که امروز یک دولت وحدت ملی در افغانستان تشکیل شده و علاوه بر آن دو دوست نزدیک جمهوری اسلامی ایران یعنی آقای دکتر اشرف غنی و همچنین آقای دکتر عبدالله عبدالله مسئولان این دولت هستند و تمام طیف‌های مختلف مردم افغانستان در این دولت نمایندگی می‌شوند.

وی ادامه داد: بسیار خوشحالیم که کابینه به مجلس معرفی می‌شود و احساس می‌کردم ضرورت دارد در این مقطع بسیار مهم بنده به افغانستان سفر داشته باشم. دو هفته قبل مشاور امنیت ملی افغانستان در ایران بودند و گفت‌وگوهای خوبی با برادر خوبم امیردریادار شمخانی و بنده داشتند و امیدوارم در سفر به کابل بتوانیم هم حمایت خود را از روند وحدت ملی در افغانستان اعلام و هم در زمینه‌های مورد علاقه دو کشور در موضوعات مختلفی که دو کشور را به هم وصل می‌کند و اشتراک منافع دارند یا خطرات مشابهی که دو کشور از آن رنج می‌برند بخصوص مواد مخدر، ترور و افراط، بتوانیم گفت‌وگوهای خوبی انجام دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز در بدو ورود به کابل روابط با همسایگان را اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برشمرد و با ابراز خرسندی از تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان، افزود: خوشحالیم که همه مردم این کشور حضورشان را در دولت مشاهده می‌کنند که این فرصت خوبی برای ریشه کنی افراط و ترویسم و مقابله با نیروهای خارجی است.

ظریف خاطرنشان کرد: به آینده روابط دو کشور بسیار امیدوارم چرا که مردم ایران در کنار ملت افغانستان در روزهای سخت جهاد و دولت سازی بوده‌اند و خواهند بود.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی دومین مقام افغان بود که ظریف با آن دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با عبدالله عبدالله در جمع خبرنگاران با ابراز خرسندی از حضور در کابل آن هم همزمان با معرفی کابینه وحدت ملی افغانستان به مجلس برای گرفتن رای اعتماد یادآور شد: ایران در دوران‌های گذشته از جمله دوران سازندگی و تشکیل دولت وحدت ملی در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و خوشحال است که نقش خوبی در این خصوص داشته، زیرا ما توسعه و ثبات افغانستان را ثبات خود می‌دانیم و ثبات و پیشرفت افغانستان، برای ما از اهمیت راهبردی برخوردار است.

ظریف افزود: جمهوری اسلامی از سال‌ها قبل به دنبال ایجاد شرایط آرامش و ثبات و مقابله با افراط در منطقه بوده و این تلاش‌ها بدون وقفه ادامه دارد. ما در بازسازی و امنیت افغانستان و مبارزه با افراط در کنار مردم افغانستان هستیم.

وی همچنین در خصوص نقش نیروهای بین‌المللی در افغانستان نیز گفت: متاسفانه شرایط منطقه با حضور خارجی بهبود پیدا نکرد. ما در امور داخلی افغانستان هیچگاه دخالت نکردیم و در آینده نیز این سیاست را به عنوان سیاست اصولی دنبال می‌کنیم. البته نگرانی‌هایی در خصوص اهداف حضور خارجی‌ داشتیم که آن را به صورت برادرانه و با صراحت با برادران و خواهران خود در منطقه در میان گذاشته و اعلام کردیم. همچنین اطمینان‌هایی از طرف افغانستان نیز در این خصوص گرفته‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه کشت و قاچاق مواد مخدر در آن دوران رو به افزایش بوده، خاطرنشان کرد: اطمینان داریم که دولت جدید با مواد مخدر مقابله می‌کند چرا که یک عامل بی نظمی و بی ثباتی در افغانستان و منطقه است و ما در کنار افغانستان هستیم؛ البته معتقدیم که جامعه بین‌المللی باید در این خصوص تلاش بیشتری داشته باشد.

*ایران دوست مورد اطمینان افغانستان/تأثیرگذاری ایران در صلح و ثبات افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به میزبانی و پذیرایی ایران از مهاجران افغانستان یادآور شد: ایران همچنین در مبارزه با قاچاق مواد مخدر نقشی فعال داشته و همکاری همه جانبه جمهوری اسلامی ایران با افغانستان ادامه دارد و این کشور تا به حال از بازیگران اصلی و دوست مطمئن مردم و دولت افغانستان بوده است که ما آرزومند استحکام و گسترش هر چه بیشتر روابط دوستانه و همکاری‌ها هستیم.

وی عنوان کرد: درباره سفر رئیس جمهور افغانستان به ایران در آینده نزدیک و همچنین در رابطه با موافقتنامه همکاری‌های جامع بین ۲ کشور گفت‌وگو شد.

رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان همچنین گفت: موضوع مبارزه با مواد مخدر و مهاجران افغانستان مسائلی است که در بحث‌های ما در گسترش روابط وجود دارد و امیدواریم با تکمیل توافقنامه همکاری، گام‌های بیشتری در این زمینه برداریم.

عبدالله عبدالله همچنین یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در خصوص صلح و ثبات افغانستان تأثیرگذار است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از آن در کاخ ریاست جمهوری افغانستان با محمد اشرف غنی رئیس جمهور دیدار و دعوتنامه کتبی رئیس جمهور کشورمان برای سفر اشرف غنی به ایران را به وی تسلیم و در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو پرداخت.

ظریف همچنین با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان دیدار و گفت‌وگو کرد و در آخرین ملاقاتش در این سفر یک روزه با حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان به رایزنی پرداخت و پس از آن کابل را به مقصد تهران ترک کرد.

ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه، مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی و علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی ظریف را در این سفر یک روزه همراهی کردند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

داعش: اعدام علنی ۱۴ جوان به دلیل تماشای فوتبال جام آسیا

داعش: اعدام علنی ۱۴ جوان به دلیل تماشای فوتبال جام آسیا داعش ۱۳ جوان را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *