شنبه , مرداد ۲۷ ۱۳۹۷
خانه / علمي پزشكي / سرعت بهبودی در بیماران سرطانی دارای معنویت بیشتر است

سرعت بهبودی در بیماران سرطانی دارای معنویت بیشتر است

سرعت بهبودی در بیماران سرطانی شامل معنویت اکثرا و بیشتر می باشد

شهرام وزیری کاشانی، روانشناس و همچنین عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم علم پزشکی جدید شهید بهشتی در گفت‌وگو با ایکنــا با گفتن آنکه در هر انسانی باره معنویت وجود دارد، اظهار کرد: در واقع آنچه یک روانشناس یا روان‌درمانگر انجام می‌دهد؛ آن می باشد که آن باره‌ها را زنده کند.

او همچنین افزود: در صورتی که ما تحمل و همچنین مدارا را بتوانیم بر اساس دین مبین اسلام به اشخاص یاد دهیم بسیاری از آن مشکلاتی که در اطراف ما هم هست کاهش پیدا می‌کند.

وزیری ادامه داد: هنگامه بحران مقدار و اندازه و میزان هورمون کورتیزول در اشخاص به ویژه افرادی که شامل سلول‌های سرطانی‌اند افزایش پیدا می‌کند آن مقدار و اندازه و میزان در اثر مواجه با امیدی که حاصل از معنویت می باشد کاهش می‌یابد و همچنین سرعت بهبودی در آنها افزایش پیدا می‌کند.

او همچنین گفتن کرد: آن یک معنی دیگر نیز دارد در صورتی که بیماری بدون امید باشد و همچنین خود را بدون پشتوانه ببیند زودتر می‌میرد.

آن استاد دانشگاه با اشاره به پروژه معنویت درمانی سرطان اظهار کرد: در آن پروژه نخست بر روی ساختار بیولوژیک بیماران سرطانی و همچنین سنجش دو هورمون DOPAMIN و همچنین CEROTONIN که در اوضاع‌های بحرانی فعال می‌شوند کار شد و همچنین مقدار و اندازه و میزان فعالیت آن دو هورمون در بیمارانی که مداخلات معنوی گرفته بودند مورد سنجش قرار گرفت، آن موضوع بعد از چندین مرحله دیگر چراغ راهی شد تا به تحقیقات در ارتباط و رابطه دخالت معنویت در گفتن ژنی بیماران سرطانی پرداخته می شود.

او همچنین عنوان کرد: تحقیقات نشان داده می باشد بیمارانی که اعتقادات معنوی دارند یکسری نیازهای معنوی نیز دارند هنگام و زمانی که آن نیازها ناکام بماند انسان را در معرض مردن و مرگ قرار می‌دهد.

وزیری تأکید کرد: با انسان‌های بیماری مواجه هستیم که آن سؤال در ذهن آنها به وجود آمده که چرا آنها بیمارند و همچنین به همین دلیل سراسر ذهنشان عصباینت می باشد؛ در صورتی که بتوانیم به آن آدمها از لحاظ معنوی کمک کنیم در واقع فرایند درمان آنها را تسهیل کرده‌ایم.

او همچنین یادآور شد: ما صحنه‌هایی در دین خود داریم که اشخاص حاضر در آن هم تاریخ با وقایع و همچنین صحنه‌هایی مواجه شده‌اند که افرادی مانند ما شاید تحمل دیدن یک دقیقه آن هم را نداشته باشیم نمونه آن هم حادثه کربلا می باشد ولی باید توجه داشت چرا بازماندگان آن حادثه هیچگاه بیمار نشدند زیرا در آن هم لحظه به قول حضرت زینب (س) «ما رأیت الا جمیلا»، حتی از آن هم صحنه‌ها نیز امید می‌گرفتند.

وزیری خاطر نشان کرد: نگاه کردن با امید به بدبختی‌ها و همچنین حوادث پیرامون یک بحث مهم می باشد؛ آن معنا را می‌دهد که احساس کنیم ما در آن لحظه بی کس نیستم خداوند حامی و همچنین پشتوانه ما بوده و همچنین به معنایی متصل هستیم که می‌تواند چهره آن واقعه را جهت من عوض کند و همچنین فاجعه را به امری قابل تحمل تغییر پیدا کردن کند.

کلمات کلیدی: معنویت درمانی ، سرطان ، امید ، شهرام وزیری

http://migna.ir/vdcdnj0s.yt0kn6a22y.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : سرعت بهبودی در بیماران سرطانی شامل معنویت اکثرا و بیشتر می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *