جمعه , آذر ۲۴ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / سرطان پانکراس یا لوزالمعده؛ از تشخیص تا درمان

سرطان پانکراس یا لوزالمعده؛ از تشخیص تا درمان

سرطان پانکراس یا لوزالمعده؛ از تشخیص تا درمان

n00031015 b سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درمان

پانکراس، ارگانی می باشد که پشت معده قرار دارد. وطیفۀ پانکراس ترشح هورمون و همچنین شیره های گوارشی جهت کمک به هضم غذا می باشد. لوزالمعده یا پانکراس، اندامی اسفنجی شکل و همچنین لوله ای در پشت معده می باشد.لوزالمعده دو وظیفه مهم در بدن بر عهده دارد:
•آنزیم های گوارشی را می سازد که کمک به هضم غذاها (مخصوصا چربیها) در روده می کند.
•ساختن هورمون ها، شامل: انسولین و همچنین گلوکاگون که مقدار و اندازه و میزان قند خون را متعادل می کنند. هنگامی که سلول های بدخیم رشد کرده و همچنین در لوزالمعده پخش می شوند، سرطان لوزالمعده به وجود می آید.

64061372454860837475 سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درمانسرطان پانکراس از زمانی که چند چهره مشهور شامل استیو جابز بنیانگذار شرکت اپل به آن هم مبتلا شدند (در سال شمسی ۲۰۰۳ بیماری او تشخیص داده شد و همچنین در سال شمسی ۲۰۱۱ به دلیل آن بیماری جان سپرد) توجه بسیاری به خود معطوف کرده می باشد. جابز تومور اندوکرین سلول جزیره‌ای داشت که نوع نادری از آن بیماری می باشد. خطر سرطان پانکراس در طول زندگی، یک به هفتاد و همچنین یک می باشد. 

 
پانکراس چیست؟ 

پانکراس عضوی لوله ای شکل و همچنین اسفنجی با طول ۱۵ سانتیمتر می باشد که در پشت معده قرار گرفته می باشد. پانکراس دو وظیفه مهم در بدن دارد: تولید شیره گوارشی (آنزیمها) که به روده‌ها در تجزیه غذا کمک می‌کند و همچنین تولید هورمون‌های شامل انسولین که بهره بری و استفاده بدن از قندها و همچنین نشاسته‌ها را تنظیم می‌کند. سرطان پانکراس زمانی اتفاق میافتد که سلول‌های بدخیم (سرطانی) رشد کرده، تقسیم می‌شوند و همچنین به بافتهای پانکراس گسترش می‌یابند.  

 90095500457867580586 سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درمان

انواع سرطان پانکراس یا لوزالمعده

سرطان پانکراس بسته به آنکه کدام قسمت و بخش از پانکراس (بخشی که مواد هاضمه را ترشح می کند – برون ریز- یا بخشی که انسولین و همچنین سایر هورمون ها را ترشح می کند –درون ریز-) به سرطان دچار شده می باشد، در چند دسته ی متنوع و گوناگون و مختلف طبقه بندی می می شود.

سرطان پانکراس درون ریز (exocrine)

در صورتی که چه انواع مختلفی از سرطان لوزالمعده وجود دارد ولی باید توجه داشت ۹۵% از موارد به علت تومور های بدخیم (adenocarcinoma) آن قسمت و بخش از لوزالمعده به وجود می آیند.

سایر انواع کمتر رایج سرطان لوزالمعده ی درون ریز عبارتند از:

کارسینوم آدنواسکواموس (Adenosquamous carcinoma)
کارسینوم سلول سنگفرشی (Squamous cell carcinoma)
کارسینوم سلول غول پیکر (Giant cell carcinoma)
کارسینوم سلول اسینار (Acinar cell carcinoma)
کارسینوم سلول کوچک (Small cell carcinoma)

قسمت و بخش برون ریز لوزالمعده بیش از ۹۵% از لوزالمعده را تشکیل می دهد به همین دلیل آن بحث و داستان که اکثرا و بیشتر سرطان های پانکراس در آن قسمت و بخش ساخته یا ایجاد می شوند تعجب آور نخواهد بود.
سرطان پانکراس درون ریز (Endocrine)

سایر سلول های پانکراس هورمون هایی را ترشح می کنند که به صورت مستقیم وارد جریان خون (سیستم درون ریز) می شوند. تومور های سرطانی ناشی از آن سلول ها تومور نورواندوکرین پانکراس (pancreatic neuroendocrine) یا تومور سلول های جزیره ای نامیده می شوند.

سرطان پانکراس درون ریز نادر می باشد و همچنین بسته به نوع هورمونی که آن هم قسمت و بخش تولید می کند، به آن هم نام خوانده می شوند:

Insulinomas (از سلول های تولید کننده ی انسولین به وجود می آید)
Glucagonomas (از سلول های تولید کننده ی گلوکاگون به وجود می آید)
Somatostatinomas (از سلول های تولید کننده ی سوماتوستاتین به وجود می آید)
Gastrinomas (از سلول های تولید کننده ی گاسترین به وجود می آید)
VIPoma ها ( از سلول های تولید کننده ی هورمون پپتید های روده ای فعال کننده ی عروق به وجود می آید)
بعضی از سلول های جزیره ای پانکراس که به تومور مبتلا می شوند هیچ هورمونی را ترشح نمی کنند لذا آن نوع از تومور های سرطانی به تومور های غیر ترشحی جزیره ای پانکراس شناخته می شوند.

نشانه ها و علائم سرطان پانکراس (لوزالمعده) با توجه به محل آن هم

در ابتدا سرطان پانکراس در سکوت و همچنین بدون درد رشد می کند. زمانی که سرطان به مقدار و اندازه ی کافی پهناور و بزرگ می شود، نشانه ها و علائم آن هم بروز می کند. در آن مرحله سرطان در خارج از پانکراس نیز رشد کرده می باشد. بسته به محل تومور در پانکراس، نشانه ها و علائم می توانند متغایر و متفاوت باشند:

سرطان پانکراس در بالای سر پانکراس تمایل دارد که علائمی مانند موارد فوق ساخته یا ایجاد کند: کاهش وزن، زردی پوست، ادرار تیره، مدفوع کم رنگ، خارش، تهوع، استفراغ، شکم درد، کمر درد و همچنین پهناور و بزرگ شدن غدد لنفاوی در گردن.
سرطان پانکراس در بدنه یا دم پانکراس، معمولا باعث علائمی مانند شکم یا کمر درد و همچنین کاهش وزن می می شود.

به روش کلی نشانه ها و علائم در سرطان هایی که در سر پانکراس رخ می دهند زودتر نمایان می شوند تا آن هم هایی که در بدنه و همچنین یا دم پانکراس به وجود می آیند.

نشانه ها و علائم گوارشی سرطان پانکراس (لوزالمعده)

از آنجایی که سرطان پانکراس در اطراف افراد مهمی از سیستم گوارشی قرار دارند، نشانه ها و علائم گوارشی آن هم اغلب برجسته تر می باشد. آن نشانه ها و علائم عبارتند از:

شکم درد. بیش از ۸۰% از اشخاص مبتلا به سرطان لوزالمعده در مرحله ای که تومور در حال رشد می باشد حتما با شکم درد مواجه می شوند. سرطان لوزالمعده می تواند باعث ساخته یا ایجاد دردی مبهم در قسمت فوقانی شکم می شود که از آن ناحیه به پشت نشر یافته شده می می شود. درد ممکن می باشد بیاید و همچنین برود.
نفخ. بعضی از مبتلایان به سرطان پانکراس یک احساس سیر شدن زودرس دارند و همچنین یا یک تورم ناخوش و غمگین کننده را در شکم خود حس می کنند.
تهوع
اسهال
مدفوع کم رنگ. در صورتی که مجرای تخلیه ی صفرا به روده توسط سرطان لوزالمعده مسدود شده باشد ممکن می باشد مدفوع رنگ قهوه ای خود را از دست بدهد و همچنین کم رنگ و همچنین یا خاک رسی رنگ می شود. ادرار نیز ممکن می باشد تیره تر می شود.

سرطان لوزالمعده: علائمی که در کل بدن نمایان می شوند

سرطان لوزالمعده همانطور که در حال رشد و همچنین گسترش می باشد، روی کل بدن نیز تاثیر می گذارد. آن حالت باعث ساخته یا ایجاد علائمی مانند موارد زیر می می شود:

کاهش وزن

نشانه ها و علائم و همچنین نشانه های سرطان لوزالمعده (پانکراس)
سرطان لوزالمعده به نام بیماری خاموش خوانده می می شود، زیرا نشانه ها و علائم آن هم در مراحل ابتدایی و اولیه بیماری مشخص نمی می شود. ولی باید توجه داشت زمانی که سرطان پخش شد، در بالای شکم و همچنین پشت، درد دیده می می شود.
بعد از غذا خوردن و همچنین دراز کشیدن، درد بدتر می می شود.

آن نشانه ها و علائم عبارتند از:
ادرار تیره و همچنین مدفوع روشن، لخته خونی، مضر و همچنین بد هاضمه، اسهال، تهوع، کاهش اشتها. سرطان لوزالمعده همانطور که در حال رشد و همچنین گسترش می باشد، روی کل بدن تاثیر می گذارد.

آن حالت باعث ساخته یا ایجاد علائمی غیره ای مانند موارد زیر هم می می شود:
•کاهش وزن
•کسالت، ضعف و همچنین افسردگی
•از دست دادن اشتها
•افزایش قند خون
بعضی از اشخاص مبتلا به دیابت، به علت اختلال ناشی از دیابت که باعث ناتوانی پانکراس در تولید انسولین می می شود، به سرطان لوزالمعده دچار می شوند. (با آن حال اکثریت قریب به اتفاق افرادی که بیماری دیابتِ آنها جدید و تو و تازه تشخیص داده می می شود، در آن هم لحظه به سرطان پانکراس مبتلا نیستند.)

55260330140992132967 سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درمانیرقان / زردی : باعث زرد شدن رنگ پوست و همچنین چشم می می شود. مدفوع رنگ قهوه ای طبیعی خود را ندارد و همچنین در عوض به رنگ خاکستری در می آید. زردی در نتیجۀ انسداد جریان صفرا از کیسۀ صفرا به روده – جایی که صفرا به هضم غذا کمک می کند – ساخته یا ایجاد می می شود. انسداد در نتیجۀ سرطان ساخته یا ایجاد می می شود.

علت سرطان پانکراس 

در صورتی که چه علت دقیق سرطان پانکراس هنوز مشخص نیست، سیگار کشیدن عامل خطر مهمی می باشد و همچنین اشخاص سیگاری دو تا سه برابر اکثرا و بیشتر از اشخاص غیر سیگاری احتمال دارد به آن بیماری مبتلا شوند. سن نیز عامل خطر محسوب می‌می شود به طوری که معمولا بعد از سن ۴۵ سالگی آن بیماری بروز می‌کند.  دیابت نیز با سرطان پانکراس مرتبط می باشد و همچنین حدود ۱۰ تا ۲۰ قسمت و بخش از افرادی که آن سرطان در آنها تشخیص داده می‌می شود، دیابت دارند. عوامل خطر دیگر شامل پانکراتیت مزمن و همچنین سیروز کبدی می باشد. سابقه خانوادگی سرطان پانکراس، رژیم پر چرب، چاق شدن و همچنین ورزش نکردن نیز می‌تواند در آن هم نقش داشته باشد. 

 
تشخیص سرطان پانکراس 

                  35716194921897723486 سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درمان

چالش اصلی در آن بیماری تشخیص زود هنگام آن هم می باشد. پزشک تومور را نمی‌تواند در معاینه معمولی ببیند یا احساس کند. جهت کمک به تشخیص (و همچنین مشخص کردن درمان مناسب) آزمایش‌های تصویر برداری مانند اولتراسوند یا سی تی اسکن انجام می‌شوند تا با دیدن تصاویر شکم گستره بیماری مشخص می شود. ناحیه سبز نشان داده شده در آن تصویر رنگی سی تی اسکن سرطان در پانکراس و همچنین کبد را نشان میدهد. تشخیص آن هم با نمونه برداری (برداشتن نمونه بافت از تومور به وسیله سوزن از داخل پوست یا در حین عمل) انجام می‌می شود. 

 
درمان: جراحی 

در صورتی که سرطان فراتر از پانکراس گسترش نیافته باشد، جراحی می‌تواند سرطان را درمان کند. از آنجایی که عوارض بستگی به وسعت جراحی دارد، تومور برداشته می‌می شود و همچنین تا حدامکان مقداری از پانکراس که سالم می باشد، باقی می‌ماند. متاسفانه در سرطان پانکراس، در زمان تشخیص سلولهای بدخیم معمولا فراتر از پانکراس گسترش یافته‌اند. حتی در صورتی که تومور جهت برداشتن خیلی پهناور و بزرگ باشد باز هم ممکن می باشد جراحی انجام می شود. آن جراحی می‌تواند شامل روشی جهت کمک به تخفیف مقداری از نشانه ها و علائم و همچنین پیشگیری از معظلات و مسائل و مشکلات مشخص مرتبط به مقدار و اندازه توده سرطانی باشد. 

 
درمان: پرتو درمانی 

                        85135568974890245901 سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درمان
پرتو درمانی از پرتوهای با اقتدار و قدرت بالا بهره بری و استفاده می‌کند تا سلولهای سرطانی را نابود کند. پرتودرمانی معمولا پنج روز در هفته به مدت چند هفته یا چند ماه انجام می‌می شود. آن برنامه جذاب و جالب و خوب با نشر دوز کامل تابش به محافظت از سلولهای سالم کمک می‌کند. پرتو درمانی به عنوان روشی جهت نابود کردن سلولهای سرطانی که بعد از جراحی در آن هم ناحیه باقی مانده‌اند نیز مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. پرتو درمانی میتواند به آرام کردن درد یا معظلات و مسائل و مشکلات گوارشی ساخته یا ایجاد شده توسط توده سرطانی پهناور و بزرگ، کمک کند. 

 
درمان: شیمی درمانی

شیمی درمانی از دارو جهت تخریب سلولهای سرطانی بهره بری و استفاده کرده و همچنین جلوی رشد و همچنین تکثیر آنها را می‌گیرد. درمان ممکن می باشد شامل یک دارو یا ترکیبی از داروها باشد و همچنین از طریق تزریق یا به صورت خوراکی مصرف می شود. دارو وارد جریان خون شده و همچنین به سرتاسر بدن منتقل می‌می شود بنابراین شیمی درمانی جهت سرطانی که گسترش یافته می باشد گزینه خوبی به شمار می‌آید. همچنین می‌قدرت بعد از جراحی جهت کشتن سلولهای سرطانی که باقی مانده‌اند، از شیمی درمانی بهره بری و استفاده کرد. 

 
درمان:درمان هدفمند 

داروهای جدیدتر در بازار قادرند به قسمت و بخش مشخصی از سلولهای سرطانی حمله کنند. درمان‌های هدفمند عوارض کمتری نسبت به شیمی درمانی داشته و همچنین به سلولهای طبیعی آسیب کمتری وارد می‌کنند. درمان هدفمند در حال حاضر جهت درمان سرطان پانکراس مورد مطالعه قرار دارد. در اینجا تصویر پهناور و بزرگ شده از سلول سرطان پانکراس دیده می‌می شود. 

 
درمان ضد سرطانی جدید: ایمنی درمانی 

ایمنی درمانی که به عنوان درمان بیولوژیک نیز شناخته می‌می شود به تقویت سیستم ایمنی فرد در مبارزه با بیماری کمک می‌کند. ایمنی درمانی هنوز جهت سرطان پانکراس در دسترس نیست ولی باید توجه داشت در کنار تحقیقاتی بر روی واکسنهایی که سیستم ایمنی را جهت حمله به سلولهای سرطانی تقویت می‌کنند، درحال مطالعه و همچنین بررسی کردن می باشد.  

 
درمان: درمان تسکینی 

درمان نشانه ها و علائم سرطان پانکراس :
سرطان پانکراس معمولاً باعث نشانه ها و علائم آزار دهنده ای مثل زردی (یرقان)، انسداد روده ها، درد و همچنین کاهش وزن می می شود. درمان هایی به منظور تسکین آن نشانه ها و علائم وجود دارد :
یرقان : یرقان در نتیجۀ انسداد و همچنین در پس نتیجه آن می شود که توقف جریان صفرا در مسیرخود از مجرای صفراوی مشترک به روده ها می باشد. رایج ترین درمان بهره بری و استفاده از استنت (Stent ) می باشد؛ استنت یک لولۀ باریک می باشد که درون مجرا قرار می گیرد، تا آن هم را باز نگه دارد. استنت معمولاً با روشی به نام ERCP انجام می می شود. /Endoscopic retrograde cholangiopancreatography/ERCP) تصویربرداری از مجاری صفراوی و همچنین پانکراس توسط اندوسکوپی 
انسداد روده (دئودنوم) : حدود ۲۰-۱۵% از اشخاص مبتلا به سرطان پانکراس دچار انسدادِ ناشی از تومور در قسمت و بخش اول روده باریک (دئودنوم) می شوند. جهت آن اشخاص، به وسیلۀ جراحی بین معده و همچنین قسمت و بخش تحتانی رودۀ باریک مسیر جدیدی ساخته یا ایجاد می کنند. روش غیره ای که می قدرت به عنوان جایگزینی جهت جراحی در نظر گرفت قرار دادن یک استنت (لوله) درون رودۀ باریک می باشد؛ آن استنت باعث می می شود که ناحیۀ مسدود شده باز نگه داشته می شود.

درد: درد یکی از شایع ترین معظلات و مسائل و مشکلات اشخاص مبتلا به سرطان پانکراس می باشد. در تیمی از بیماران بهره بری و استفاده از مُسکن کافی می باشد. رادیوتراپی هم با کوچک کردن تومور می تواند درد را بهبود دهد. روشی به نام Celiac plexus block ( مسدود کردن شبکۀ سلیاک- شبکۀ سلیاک: شبکه پهناور و بزرگ عصبی در شکم می باشد) هم می تواند گزینۀ خوبی جهت کنترل درد باشد. در آن روش، الکل در اعصاب انتقال دهندۀ درد تزریق می می شود. الکل، باعث از بین رفتن اعصاب گشته و همچنین در پس نتیجه آن می شود که مانع از انتقال پیام درد به مغز جهت احساس درد می می شود.

کاهش وزن : اکثر بیماران مبتلا به سرطان پانکراس دچار کاهش وزن می شوند. بهره بری و استفاده از جایگزین هایی جهت آنزیم پانکراتیک می تواند در جذب چربی، به بدن کمک کند. آن جایگزین ها معمولاً به صورت کپسول خواهند بود که به صورت هر روز خدا مصرف می شوند. در صورتی که بیمار دچار مشکلاتی مثل حالت تهوع و همچنین استفراغ می باشد، داروهای بسیاری جهت کاهش آن نشانه ها و علائم و همچنین افزایش اشتها وجود دارد.

درمان تسکینی بدون توجه به مرحله بیماری یا مستلزم و نیاز به درمان‌های دیگر جهت کاهش نشانه ها و علائم و همچنین مدیریت درد مورد بهره بری و استفاده قرار می‌گیرد. هدف از درمان تسکینی بهبود کیفیت زندگی نه تنها در بدن، بلکه در ذهن و همچنین روح می باشد. در حالی که درمان‌های تسکینی در مراحل خیلی زیاد پیشرفته بیماری خیلی زیاد مناسب خواهند بود، می‌توانند در کنار درمان های دیگر در مراحل دیگر سرطان نیز بهره بری و استفاده شوند. 

 
گرفتن حمایت 

زندگی با سرطان پانکراس آسان نیست، وجود یک سیستم حمایتی جهت کمک به غلبه بر جنبه‌های احساسی و همچنین عملی آن بیماری متهاجم مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد. تشکلها و همچنین نهادهای حمایتی جهت بیماران و همچنین خانواده و همچنین دوستان آنها وجود دارد. آن ارگانها به معظلات و مسائل و مشکلات درمانی روزمره‌ی بیماران و همچنین رفع نگرانی‌های بعدی‌ی آنها کمک می‌کنند. 

 
آیا پیشگیری از آن سرطان ممکن می باشد؟ 

با آن که هیچ کار مشخصی جهت پیشگیری از سرطان پانکراس نمی‌قدرت انجام داد، ولی باید توجه داشت عوامل خطر زیر را می‌توانید کنترل کنید: 

در صورتی که سیگار می‌کشید، آن هم را ترک کنید. 

در صورتی که رژیم غذایی پر چرب دارید، غذاهای سالمتر مصرف کنید. 

برنامه جذاب و جالب و خوب اسپورت و ورزشی منظم داشته باشید چرا که مشخص شده می باشد ورزش خطر سرطان پانکراس را کاهش می‌دهد. 

تحقیقات جدید در اروپا :
پزشکان هشدار دادند مصرف یک عدد سوسیس در روز خطر احتمالی ابتلا به سرطان پانکراس را تا یک پنجم افزایش می‌دهد. مهندسین و متخصصین سوئدی در مقاله جدیدی تاکید کردند خوردن حتی مقادیر اندکی گوشت فرآوری شده به روش هر روز خدا احتمال ابتلا به این بیماری کشنده را تشدید می‌کند. سرطان پانکراس نیز شامل اختلالاتی می باشد که «قاتل خاموش» نامیده می‌می شود زیرا و به درستی که اغلب در مراحل ابتدایی بیماری هیچ علایمی از خود بروز نمی‌دهد.

به نوشته روزنامه دیلی‌ تلگراف، علایم این سرطان حتی در صورتی که هم بروز کنند اغلب مبهم و همچنین گیج کننده خواهند بود مانند کمردرد، بی‌اشتهایی و همچنین کاهش وزن که معمولا با سایر بیماری‌ها مشترک بوده و همچنین همین امر تشخیص صحیح بیماری را دشوار می‌سازد. به این ترتیب بیماری معمولا زمانی تشخیص داده می‌می شود که دیگر خیلی دیر شده و همچنین به دلیل پیشرفت سرطان، شانس زنده ماندن بیماران تا پنج سال شمسی بعد از تشخیص سرطان، تنها و فقط سه قسمت و بخش می باشد. پزشکان به جز عواملی زیرا و به درستی که سیگار، الکل و همچنین اضافه وزن تقریبا در مورد سایر عوامل موثر در بروز این سرطان اطلاعات بسیار اندکی دارند ولی باید توجه داشت در این بررسی جدید دریافته‌اند که خوردن تنها و فقط ۵۰ گرم گوشت فرآوری شده مثل سویس یا کالباس در روز احتمال ابتلا به این سرطان را تا ۲۰ قسمت و بخش افزایش می‌دهد. همچنین خوردن ۱۰۰ و همچنین ۱۵۰ گرم از این نوع گوشت در روز به ترتیب ۳۸ و همچنین ۵۷ قسمت و بخش احتمال ابتلا به سرطان پانکراس را تشدید می‌کند. بنابراین به گفته، تاکنون علت شناخته شده‌ای برای این سرطان بیان نشده می باشد ولی باید توجه داشت مطالعات بیانگر این مطلب می باشد که اشخاص سیگاری دو برابر اشخاص غیرسیگاری به سرطان غده پانکراس مبتلا می‌شوند.

رژیم غذایی نیز ممکن می باشد در ایجاد سرطان لوزالمعده دخالت داشته باشد به طوری که این سرطان در افرادی که کافئین مصرف می‌کنند و همچنین همچنین افرادی که غذاهای پرچرب به خصوص چربی‌های حیوانی مصرف می‌کنند، بیشتر دیدن می‌می شود.
برای جلوگیری از ابتلا به سرطان پانکراس توصیه می‌می شود که رژیم‌های غذایی متنوع، کم ‌چرب و همچنین با فیبرهای غذایی فراوان مصرف کرده و همچنین از استعمال دخانیات نیز پرهیز نمایید.

 

اتمام مراقبت های درمانی:

66985043211190485875 سرطان پانکراس يا لوزالمعده؛ از تشخيص تا درماندر بسیاری از اشخاص مبتلا به سرطان پانکراس، بیماری غیر قابل علاج می باشد. اراده و تصمیم راسخ به قطع درمان خیلی زیاد سخت می باشد و همچنین در آن اراده و تصمیم راسخ گیری بایستی و حتما خانواده، دوستان و همچنین تیم درمانی شرکت داشته باشند. قطع درمان به معنای قطع مراقبت و همچنین نظارت بر اوضاع بیمار نیست. معمولاً جهت بیمارانی که احتمالاً کمتر از شش ماه زنده می ماننند از Hospice care بهره بری و استفاده می می شود.
آن مراقبت دربرگیرندۀ تمام مستلزم و نیاز های بیمار و همچنین خانواده اش شامل جوانب و همچنین مراقبت های جسمی(تسکین درد) ، روانی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین معنویِ درد و همچنین بیماری که فرد به آن هم مبتلا می باشد می می شود. آن مراقبت ها می توانند در منزل و خانه یا آسایشگاه انجام می شود و همچنین به کادر درمانی که شامل پزشک، پرستار، بهیار، مددکار فرهنگی و اجتماعی و همچنین متخصص مسائل معنوی و همچنین دینی می باشد، مستلزم و نیاز دارد. آن اشخاص با همکاری یکدیگر، تلاش می کنند تا ناراحتی ها و همچنین عذابی که بیمار و همچنین خانواده اش متحمل می شوند را کاهش دهند.

 

 

– دکتر غلامرضا احتجاب
-دکتر سید حسین دهقان منشادی

کلمات کلیدی: سرطان پانکراس، پانکراس،لوزالمعده

http://migna.ir/vdcjiyet.uqevvzsffu.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : سرطان پانکراس یا لوزالمعده؛ از تشخیص تا درمان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *