چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / سجادپور: لغو قطعنامه های شورای امنیت نقطه عطفی در روند مذاکرات هسته ای است

سجادپور: لغو قطعنامه های شورای امنیت نقطه عطفی در روند مذاکرات هسته ای است

سجادپور: لغو قطعنامه های شورای امنیت نقطه عطفی در روند مذاکرات هسته ای می باشد

استاد روابط بین‌الملل و همچنین استاد حقوق بین‌الملل در گفتگوی ویژه خبری همین امشب به بررسی کردن موضوع واژه های حقوقی مذاکرات هسته ای پرداختند.

3258554 152 سجادپور: لغو قطعنامه های شورای امنیت نقطه عطفی در روند مذاکرات هسته ای استبه به گفته روزنامه نویس و خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران؛ “محمدکاظم سجادپور” استاد روابط بین‌الملل و همچنین “توکل حبیب‌زاده” استاد حقوق بین‌الملل در گفتگوی ویژه خبری همین امشب دوشنبه ۱۸ خرداد ماه به بررسی کردن موضوع واژه های حقوقی مذاکرات هسته‌ای پرداختند.

در ابتدای آن برنامه جذاب و جالب و خوب سجادپور در پاسخ به آن سؤال که بر اساس بیانیه لوزان قرار می باشد چه نوع تحریم‌هایی برداشته می شود گفت: قبل از وارد شدن به آن بحث یک واقعیت و همچنین مطلب مهم آن می باشد که فضای تحریم به هم ریخته می باشد.

او همچنین ادامه داد: تحریم چند بعد دارد که یک بعد آن هم نوع تحریم اعم از تحریم شورای امنیت، تحریم اتحادیه اروپا و همچنین تحریم‌های آمریکا اعم از تحریم‌های کنگره و همچنین حکومت آمریکا می باشد که در هر یک از آن هم‌ها نیز تقسیم بندی‌های جداگانه ای وجود دارد.

آن استاد روابط بین‌المللی اضافه کرد: ولی باید توجه داشت آن هم چه که در یک سال شمسی و همچنین نیم قبل اتفاق افتاده فضای حاکم می باشد که بر اساس آن هم ما یک متن بیانیه داریم و همچنین در حال مذاکره جهت تغییر پیدا کردن آن هم به یک سند حقوقی هستیم.

سجادپور تصریح کرد: آن هم چه  که در مورد تحریم‌ها خیلی زیاد کلیدی‌تر از بحث‌های آن چنینی می باشد به هم ریختن فضای تحریمی می باشد که دشمنان ایران سعی کردند طی سال شمسی‌ها علیه کشور ما اعمال کنند.

او همچنین یادآور شد: یک سری تحریم‌ها طی چند قطعنامه و همچنین ذیل فصل هفتم از سوی شورای امنیت اعمال شده که بر اساس چارچوب توافقی که در لوزان مشخص شده می باشد همه آن‌ها طی یک قطعنامه غیره ای برداشته می‌می شود.

سجادپور ادامه داد: دسته دوم تحریم‌ها، تحریم‌های اتحادیه اروپاست که در خصوص آن تحریم‌ها شورای وزیران اتحادیه اروپا تشکیل جلسه می‌دهد و همچنین آن هم‌ها هم طی بیانیه ای تحریم‌های خود را بلااثر و همچنین لغو خواهند کرد.

آن استاد روابط بین‌الملل در ادامه به تحریم‌های امریکا اشاره کرد و همچنین گفت: در مورد آمریکا دو نوع تحریم وجود دارد که یک دسته تحریم‌هایی می باشد که بر اساس دستورات اجرایی ریاست جمهور آمریکا اعمال شده که لغو آن هم در اختیار ریاست جمهور آمریکا قرار دارد ولی باید توجه داشت دسته دوم تحریم‌هایی که توسط آمریکا اعمال شده تحریم‌هایی می باشد که توسط کنگره آمریکا اعمال شده که آن هم‌ها ماهیت غیره ای دارند و همچنین حکومت آمریکا نمی‌تواند آن هم‌ها را لغو کند ولی می‌تواند در اجرای آن هم‌ها از اختیارات خود بهره بری و استفاده کند.

سجادپور یادآور شد: آمریکا بیش از ۳۰ سال شمسی می باشد که ایران را تحریم کرده ولی باید توجه داشت مذاکرات تنها در مورد مسائل مرتبط به هسته ای می باشد لذا تنها تحریم‌هایی که در اثر مباحث هسته ای مطرح شده برداشته  می‌می شود.

او همچنین اظهار داشت: آن هم چه که مورد اثبات و یا تایید ایران می باشد آن می باشد که هم تحریم‌ها یک جا برداشته می شود ولی باید توجه داشت بایستی و حتما عملیات حقوقی و همچنین اجرایی آن موضوع مشخص می شود لذا آن مهم یکی از کارهایی می باشد که تیم مذاکره کننده ما در حال انجام آن هم می باشد که چگونه می‌می شود همه تحریم‌ها را برداشت.

لغو قطعنامه های شورای امنیت علیه ایران نقطه عطفی در مذاکرات هسته ای می باشد

او همچنین تصریح کرد: علی رغم آن موضوع آن هم چیزی که قطعی و همچنین مسلم می باشد و همچنین با سرعت اکثرا و بیشتر از بقیه انجام می‌گیرد قطعنامه شورای امنیت می باشد که آن موضوع یک نقطه عطف می باشد چرا که ما موردی نداریم که کشوری ذیل فصل ۷ منشور ملل متحد توسط شورای امنیت تحریم می شود و همچنین به آن سبک یعنی با تصویب قطعنامه از سوی شورای امنیت از زیر بار تحریم‌ها درآید و همچنین آن یک مورد خیلی زیاد نادر در رفع تحریم‌های بین‌المللی می باشد

در ادامه گفتگو حبیب زاده استاد حقوق بین‌الملل نیز اظهار داشت: مسلماً در آن که فضای تحریم با آن مذاکرات شکسته شده تردیدی نیست ولی باید توجه داشت هزینه‌هایی که ما قرار می باشد در پس نتیجه آن می شود که مذاکرات بدهیم به قدری اکثرا و بیشتر می باشد که ما نمی‌توانیم صرفاً به شکسته شدن فضای تحریم اکتفا کنیم.

او همچنین ادامه داد: ما بایستی و حتما از آن مذاکرات به نتایج ملموسی در خصوص فعالیت صلح آمیز هسته ایمان و همچنین همچنین در خصوص لغو تحریم‌های ظالمانه ای که علیه ما گرفته شده برسیم.

آن استاد حقوق بین‌الملل با گفتن آن که سندی که هم اکنون پیش روی ما قرار دارد که بر اساس آن هم می‌توانیم اظهار نظر کنیم بیانیه لوزان می باشد گفت: در خصوص قطعنامه های شورای امنیت بایستی و حتما گفت که هنگام و زمانی که در چارچوب فصل هفتم منشور ملل متحد قطعنامه ای توسط شورای امنیت تصویب می‌می شود لغو آن هم به راحتی امکان پذیر نیست لذا خود آن موضوع نقطه مثبتی در روند مذاکرات می باشد.

او همچنین در ادامه به بندی از بیانیه لوزان اشاره کرد و همچنین گفت: یک بندی در بیانیه لوزان وجود دارد که مرتبط به قطعنامه  جدید شورای امنیت می باشد که در آن هم جمله نگران کننده ای وجود دارد که گفته در آن قطعنامه جدید یک سری اقدامات محدودیت سازی که توافق شده می باشد جهت دوره زمانی مشخصی درج خواهد شد که در اینجا ابهامات بسیاری  ساخته یا ایجاد شده که آن اقدامات محدودیت ساز چه اقداماتی خواهد بود.

خبر در حال تکمیل می باشد…

http://www.yjc.ir/fa/news/5225915/%D8%B3%D8%AC%D8%A7%D8%AF%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D9%84%D8%BA%D9%88-%D9%82%D8%B7%D8%B9%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D9%82%D8%B7%D9%87-%D8%B9%D8%B7%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF-%D9%85%D8%B0%D8%A7%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید فرهنگی و اجتماعی : سجادپور: لغو قطعنامه های شورای امنیت نقطه عطفی در روند مذاکرات هسته ای می باشد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *