چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / سال را در سرزمین اوز تحویل کنید+تصاویر

سال را در سرزمین اوز تحویل کنید+تصاویر

سال شمسی را در سرزمین اوز تحویل کنید+تصاویر

تا عید چیزی نمانده و همچنین در صورتی که دلتان می خواهد بهار سال شمسی بعدی را در یکی از زیباترین و همچنین دنج ترین روستاهای ایران شروع کنید، به اوز بروید؛ روستایی در جنوب مازندران که خانوارهای کمی در آن هم سکونت دارند و همچنین گردشگران کمی به آن هم سر می زنند.

به نقل از روزنامه نویس و خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، تا عید چیزی نمانده و همچنین در صورتی که دلتان می خواهد بهار سال شمسی بعدی را در یکی از زیباترین و همچنین دنج ترین روستاهای ایران شروع کنید، به اوز بروید؛ روستایی در جنوب مازندران که خانوارهای کمی در آن هم سکونت دارند و همچنین گردشگران کمی به آن هم سر می زنند.

اوز رود یا اوز کلا روستایی در قسمت و بخش بلده شهرستان نور می باشد که در واقع، در جنوب مازندران، جنوب اروپایی شهرستان نور و همچنین شمال استان تهران قرار گرفته می باشد. اوز خط مرزی دو استان را می سازد و همچنین از شمال به کوه های کجور، ازغرب و همچنین شرق به کوه های نور و همچنین از جنوب به کوه های استان تهران متصل می باشد.

روستای اوز آن روزها چهره سبزی به خود می گیرد ولی باید توجه داشت تماشای تصویر زمستانی آن روستای دره ای هم خالی از لطف نیست. اوز در زمستان برفی می باشد و همچنین آسمان دائما آبی و همچنین وسیع آن هم شبیه نقاشی به نظر می رسد.

سختی رفت و همچنین آمد در زمستان باعث می می شود که خیلی از خانواده ها در آن فصل از اوز مهاجرت کنند و همچنین جمعیت خانوارهای ساکن روستا در آن زمان به کمتر از ۳۰خانوار می رسد.

در زمستان رودخانه یخ می زند و همچنین ماهی های زیبای آن هم زیر لایه ای از یخ شنا می کنند. قزل آلای خال قرمز یکی از کمیاب ترین ماهی های دنیا می باشد که در آن رودخانه زندگی می کند و همچنین البته شکار آن هم به خاطر در معرض انقراض بودنش غیرقانونی می باشد

آن روستا در دامنه دو سوی دره قرار گرفته و همچنین منزل و خانه ها به صورت پراکنده در زمین های اطراف، شیب دره و همچنین کنار جاده ساخته شده اند. رودخانه ای در میان دره جاری می باشد که بهارها خیلی زیاد پر آب و همچنین خروشان می باشد و همچنین رد شدن از آن هم کار ساده ای نیست.

در زمستان هم رودخانه یخ می زند و همچنین ماهی های زیبای آن هم زیر لایه ای از یخ شنا می کنند. قزل آلای خال قرمز یکی از کمیاب ترین ماهی های دنیا می باشد که در آن رودخانه زندگی می کند و همچنین البته شکار آن هم به خاطر در معرض انقراض بودنش غیرقانونی می باشد.

 رودخانه کوچکتری هم در روستا جریان دارد که از سمت روستای انگرود جریان گرفته و همچنین به رودخانه اصلی روستا می ریزد. زمین های روستائیان در دوطرف آن دو رودخانه قرار گرفته و همچنین آب مورد مستلزم و نیاز آن هم ها تامین می می شود.

جاذبه های آن روستا بعد از طبیعت گردی، به گردشگری مذهبی مرتبط می می شود. در روستای اوز، یک مسجدبزرگ معروف به مسجد جامع قرار دارد. یک حسینیه، دو امامزاده و همچنین دو مسجد کوچک هم محل هایی خواهند بود که اهالی روستا در ایام متنوع و گوناگون و مختلف سال شمسی در آن هم دور هم جمع می شوند.

چگونه و چطوری برویم؟

جهت رسیدن به اوز می توانید از هر دوجاده چالوس و همچنین هراز راهی نور شوید؛ ولی باید توجه داشت در صورتی که از تهران راهی اوز می شوید، مسیر نزدیک تر جهت تو جاده چالوس می باشد و همچنین بعد از آن هم رفتن از فرعی یوش بلده به سمت اوز. 

از سمت تهران بعد از گذشتن از شهرستان کرج، در جاده چالوس و همچنین ۱۰ کیلومتر بعد از تونل معروف کندوان به دو راهی پل زنگوله می رسید که آغاز روستاهای توابع قسمت و بخش بلده می باشد. از ابتدای آن جاده فرعی تا بلده روستاهای دونای بالا و همچنین پائین، ایلیکا، کلاونگا، کمربن، نسن، پیل، کلاک بالا و همچنین پائین، میناک، نته، نیکنام ده، یوش، یاسل، کلیک، کمرود، بردون، بطاهرکلا، مرچ، یالرود، ورازون، هتر و همچنین بل قرار دارند که هر کدام از آنها می توانند محل توقف و همچنین خستگی در کردن و همچنین لذت بردن از طبیعت باشند.

انتهای پیام/

http://www.yjc.ir/fa/news/5156068/%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%88%D8%B2-%D8%AA%D8%AD%D9%88%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1
بهترین خبرهای جدید فرهنگی و اجتماعی : سال شمسی را در سرزمین اوز تحویل کنید+تصاویر

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *