یکشنبه , تیر ۲۲ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد

ارتباط و رابطه تن و همچنین روان یکی از پیچیده‌ترین مسائلی می باشد که ذهن بشر را از ابتدای بشریت به خود مشغول ساخته و همچنین تئوری های مختلفی فیلسوفان و همچنین دانشمندان در مورد آن هم ارایه داده‌اند، ولی باید توجه داشت بیماری‌هایی که ناشی از روح و همچنین روان انسان بوده و همچنین تأثیر آنها بر جسم انسان همچون جای زخمی رخ می‌نماید دلیلی بر آن ارتباط و همچنین سهم قوی روان بر بدن می باشد. بیماری‌هایی که ناشی از استرس، خشم و همچنین ناراحتی می باشد، می‌تواند انسان را به آستانه مردن و مرگ ببرد و همچنین ازاین‌رو توجه به ارتباط ذهن و همچنین جسم یکی از دغدغه‌های بشر در عصر حاضر شده می باشد.

بیماری‌های روان‌تنی در قرن معاصر به روش وسیعی جامعه بشری را تحت تأثیر قرار داده و همچنین بیماری‌های ناشی از استرس به یکی از کابوس‌های جامعه انسانی تغییر پیدا کردن شده می باشد. ایران نیز دورافتاده از آن طوفان به سر نمی برد و همچنین همچنانکه بیماری‌های غیر واگیر جای بیماری‌های واگیردار را در جهان غرب گرفته می باشد، ایران نیز دچار بیماری‌هایی شده که ناشی از سبک زندگی می باشد. ازاین‌رو گفت و همچنین گویی با دکتر افشاری، رییس مرکز تحقیقات روان‌تنی دانشگاه علوم علم پزشکی جدید اصفهان داشتیم و همچنین در آن هم ماهیت و همچنین چگونگی رو به رویی و همچنین برخورد با آن تیم بیماری‌ها را بررسی کردن کردیم.

 

ایسنا: بیماری‌های روان‌تنی به چه حوزه‌ای از بدن مرتبط می‌می شود؟ و همچنین تا چه مقدار و اندازه شامل اهمیت می باشد؟

 بین ذهن و همچنین بدن انسان ارتباط و همچنین تعامل پیچیده و همچنین پویایی وجود دارد که قرن‌هاست انسان متوجه آن تعامل و همچنین ارتباط دو سویه شده و همچنین در واقع تأثیرات دو طرفه‌ای که از طرف جسم بر اوضاع روانی و همچنین از طرف روان بر عملکرد جسمی اعمال می‌می شود را دیدن کرده می باشد. آن ارتباط تنها جهت پزشکان آشکار نیست؛ بلکه اشخاص غیرمتخصص نیز که از دقت کافی برخوردارند، تصدیق می‌کنند، زمانی که استرس و همچنین تنش‌های روانی بالایی را تجربه می‌کنیم، فعالیت و همچنین عملکرد جسمی و همچنین سلامت بدنی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و همچنین یا بهبود بیماری‌ها به تأخیر می‌افتد.

 

تغییر الگوی بیماری‌ها در قرن اخیر نشان‌دهنده کاهش مردن و مرگ‌ومیر بیماری‌های عفونی و همچنین مسری و همچنین افزایش بیماری‌های مزمن و همچنین غیر واگیر می باشد. به همین علت در چند دهه اخیر، بیماری‌های مزمن و همچنین اختلالات روان‌تنی نیز اکثرا و بیشتر مورد توجه قرار گرفتند. ویژگی اساسی آن تغییر، پر رنگ شدن نقش عوامل روانی فرهنگی و اجتماعی و همچنین فرهنگی و همچنین اهمیت پیدا کردن و یافتن تأثیر ساختارها و همچنین رفتارهای فرهنگی و اجتماعی بر پیدایش، سیر، توزیع و همچنین درمان بیماری و همچنین ناخوشی انسان ها بوده و همچنین بسیاری از بیماری‌های غیر واگیر از قبیل بیماری گرفتگی عروق کرونر قلب، آسم، اختلالات عملکردی گوارشی و همچنین … امروزه بر زندگی بسیاری از ساکنین کره زمین تأثیرگذار می باشد. نقش استرس و همچنین سبک زندگی به عنوان عاملی مهم و همچنین مؤثر به همراه عوامل دیگر در تمامی اختلالات فوق‌الذکر، دیده می‌می شود. از نظر مهندسین و متخصصین اساس تمامی بیماری‌های روان‌تنی تأثیر مسائل روانی و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات شخصیتی و همچنین حتی سبک زندگی بر جسم می باشد. جهت توجه جدی و همچنین همه‌جانبه به آن بیماری‌ها بایستی از مدل های مراقبتی ارایه شده در علم پزشکی جدید روان‌تنی سود برد.

 البته اگرچه علم پزشکی جدید «روان‌تنی» یا «سایکوسوماتیک» قدمت بسیاری دارد، ولی باید توجه داشت شهروندان و مردم شهر در سال شمسی‌های اخیر اکثرا و بیشتر در مورد آن اختلالات شنیده‌اند. به عنوان نمونه هنگام و زمانی که از موضوعی ناراحتیم یا نگرانیم، سردرد می‌گیریم، اشتهایمان کم می‌می شود، ممکن می باشد خوابمان نبرد یا تپش قلب پیدا کنیم. چه می‌می شود که نگرانی ما را دچار آن حالت‌های بدنی می‌کند؟ چه ارتباطی بین آن دو وجود دارد؟ ادامه موضوعات ناخوش و غمگین‌ کننده و همچنین مسائل استرس زا یا اضطراب‌آور می‌تواند بدن ما را طولانی مدت در اوضاع ناراحتی، فشار و همچنین ضعف کارکردی قرار دهد. آن حالت‌های بدنی گاه طولانی می‌شوند و همچنین حتی در زمانی که مشکل ما در ظاهر حل شده ممکن می باشد نشانه ها و علائم ادامه پیدا کنند. در آن حالت پزشکان به بیماران می نامند:”سردردهای طولانی تو عصبی می باشد” ، “ناراحتیهای گوارشی تو به دلیل اعصاب می باشد یا به علت حرص و همچنین جوش خوردن خیلی زیاد می باشد”. متأسفانه موضوع تنها و فقط به آن جا ختم نمی‌می شود بلکه گاهی ادامه شرایط ناخوشایند روانی یا استرس های پهناور و بزرگ و همچنین فشارهای عصبی طولانی مدت سیستم بدنی ما را دچار تغییرات جدی می‌کند که در آن هم موقع بیماری غیرقابل‌برگشت به وجود می‌آید. مثلاً می‌شنویم: “بعد از ورشکستگی سکته کرد”، “از غصه بچه‌اش سرطان گرفت”، “بعد از طلاق MS گرفت”. آن موارد نمونه‌هایی می باشد که شهروندان و مردم شهر می‌بینند و همچنین می‌شنوند.

 امروزه ارتباط و رابطه علمی و همچنین زیستی آن وقایع کشف شده می باشد؛ جهت مثال دیده‌شده استرس های طولانی و همچنین شدید می‌تواند سیستم ایمنی ما را ضعیف کند و همچنین به سلول‌های سرطانی فرصت رشد و همچنین توسعه اکثرا و بیشتر بدهد یا فشارهای روانی مکرر بیماری سفتی رگ‌های قلب را تسریع کند. از سوی دیگر انسان‌هایی که دچار بیماری می‌شوند، دغدغه‌ها و همچنین نگرانی‌هایی پیدا می‌کنند که آسیب روانی برایشان به وجود می‌آورد. بیماری‌های مزمن و همچنین طولانی مثل دیابت یا فشارخون یا بیماری‌های قلبی، کلیوی و همچنین گوارشی هم می‌توانند اشخاص مبتلا را خسته و همچنین فرسوده و همچنین نهایتاً افسرده کند. ترس و همچنین اضطراب ناشی از خطرات احتمالی بیماری یا از دست دادن توانمندی‌ها، می‌تواند بیماران را ناامید و همچنین مأیوس از ادامه درمان کند. آن اوضاع را خیلی زیاد در بیماران دچار سرطان می‌بینیم، حتی سرطان‌هایی که قابل کنترل و همچنین درمان می باشد. تداوم نشانه ها و علائم جسمی و همچنین مراجعات مکرر جهت گرفتن سرویس ها و خدمات علم پزشکی جدید و همچنین گاه سردرگمی در مورد تشخیص و همچنین درمان بیماران را دچار اضطراب و همچنین نگرانی اکثرا و بیشتر می‌کند و همچنین چرخه اضطراب نگرانی و همچنین تشدید نشانه ها و علائم به وجود می‌آید. تمام آن وقایع و همچنین فرآیندها، بر تعامل و همچنین تداخل بین «تن» و همچنین «روان» تأکید دارند.

 

ایسنا: موارد شایع آن‌گونه بیماری‌ها در ایران و همچنین استان اصفهان چیست؟

 آمار دقیقی در مورد شیوع آن معظلات و مسائل و مشکلات نداریم، چرا که جهت آن اختلالات تعاریف مختلفی وجود دارد. در بسیاری از بیماری‌ها جنبه‌های روان‌تنی برجسته می باشد. به عنوان مثال بسیاری از اوضاع‌های همراه با تنش و همچنین استرس در انسان با نشانه ها و علائم جسمی همراه خواهند بود؛ بسیاری از سر دردهای عصبی و همچنین میگرن، دردهای پراکنده بدنی که به دردهای رماتیسمی شبیه می باشد ولی باید توجه داشت منشأ جسمی ویژه ای در آن هم وجود ندارد امکان دارد که ریشه‌های روان‌تنی داشته باشند. بسیاری از بیماری‌های گوارشی که سبب می‌می شود، اشخاص نزد پزشک بروند؛ مانند بیماری روده حساس یا روده تحریک‌پذیر ریشه‌های روان‌تنی دارد و همچنین یا اختلالات معده مانند سوءهاضمه عملکردی و همچنین بسیاری دیگر از بیماری‌ها که جنبه‌های روان‌تنی در آنها قوی می باشد و همچنین عوامل روانی و همچنین استرس ها در شکل‌گیری، تداوم و همچنین شدید شدن آنها نقش دارد.

 

ایسنا: جهت پیشگیری از آن بیماری‌ها چه اقداماتی گرفته شده می باشد؟

 جهت پیشگیری از بیماری‌های روان‌تنی بایستی و حتما اشخاص از دوران کودکی و همچنین نوجوانی تجربه و مهارت بالا‌های مقابله با استرس را فرابگیرند و همچنین تجربه و مهارت بالا‌های فرهنگی و اجتماعی آنها بالا باشد، استرس ها و همچنین شرایط ناخوشایند خانوادگی بر شکل‌گیری آن بیماری تأثیرگذار می باشد. در صورتی که خانواده‌ها بتوانند شرایط خود را کنترل و همچنین مراقبت کرده و همچنین جهت رفع معظلات و مسائل و مشکلات به مشاوره رفت و آمد و مراجعه کنند، همچنین در صورتی که در مدارس نیز فشار و همچنین تنش عصبی جهت کودکان و همچنین جوانان و نوجوانان به وجود نیامده و همچنین شرایط مفید و همچنین سالم آموزشی به وجود آید، در سلامت روانی اشخاص جامعه اثرگذار خواهد بود.

 به غیر از آن موارد فاکتورهای غیره ای نیز در تمام جهان و همچنین ایران وجود دارد؛ ترافیک، آلودگی هوا، معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی و همچنین… منشأ استرس و همچنین تنش روانی دارند و همچنین بایستی و حتما در طولانی مدت با سیاست‌گذاری کنترل می شود. آن موارد می‌تواند راه حل اصلی باشد، ولی باید توجه داشت پزشکان با یک رویکرد همه‌جانبه بایستی و حتما آن بیماری‌ها را بشناسند و همچنین به شکلی به بیماران در مدیریت معظلات و مسائل و مشکلات جسمی روانی و همچنین ارتقای سلامت کمک کنند.

 همچنین و علاوه بر آن بسیاری از موارد مانند تنش‌های خانوادگی، اختلافات جنسی و زناشویی، ناسازگاری‌های شدید اشخاص خانواده با یکدیگر، تفاوت‌های فرهنگی بین نسل قدیم و همچنین جدید، تفاوت در خواسته‌ها و همچنین اختلافاتی که از نظر سطح فرهنگی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین اقتصادی در بعضی از خانواده‌ها به وجود می‌آید و همچنین مسائلی از آن قبیل در بروز بیماری روان‌تنی و همچنین بیماری‌های روانی در فرزندان نقش بارز ایفا می‌کنند.

 بنابراین می‌قدرت گفت علم پزشکی جدید روان‌تنی رشته‌ای مختص به یک تیم خاص از پزشکان مانند روان‌پزشکان نیست و همچنین تمام پزشکان بایستی و حتما آگاهی و همچنین دانش در آن باره داشته باشند تا در مداخلات و همچنین درمان‌های خود بتوانند تمام جنبه‌های زیستی، روانی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین فرهنگی را در نظر بگیرند تا بتوان بیماری‌ها را به شکل وسیع تر و همچنین همه‌جانبه کنترل کرد.

 

ایسنا: راه‌های درمان آن تیم بیماری‌ها چیست؟

 آن اختلالات اغلب مزمن، عود کننده و همچنین شامل دوره‌های تشدید و همچنین تخفیف می باشد. در اکثر بیماری‌های روان‌تنی مدارا و همچنین مدیریت آنها واقع‌بینانه‌تر از درمان و همچنین شفای کامل می باشد. در علم پزشکی جدید روان‌تنی به اهمیت مسائل روانی و همچنین فرهنگی و اجتماعی جهت درمان بیماری‌های جسمی تأکید و همچنین جهت کمک به ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف وجودی انسان در مسیر کسب سلامت تلاش می‌می شود، در واقع در آن رویکرد به “بیمار” توجه می‌می شود و همچنین نه تنها و فقط به “بیماری”. ولی باید توجه داشت بسیاری از بیماران دچار اختلالات روان‌تنی احساس می‌کنند، بعضی پزشکان آنها بیماری‌شان را جدی نمی‌گیرند و همچنین آن پیام را که خیلی اوقات گرفتن می‌کنند که تمام “ناخوشی تو روانی یا ذهنی” می باشد و همچنین واقعیت ندارد!

 

اغلب بیماری‌ها تنها با رویکرد علم پزشکی جدید مورد توجه قرار می‌گیرد، ولی باید توجه داشت واقعیت آن می باشد که بایستی در مورد فردی که دچار آسیب یا بیماری می باشد اکثرا و بیشتر دانست. بیماران بایستی و حتما فرصت گفت و همچنین گو در مورد احساسات، هیجانات، نگرانی‌ها و همچنین انتظاراتشان داشته باشند. آن موضوع کمک می‌کند تا بیمار و همچنین پزشک بیماری را بهتر بشناسند و همچنین روش‌های مقابله و همچنین مدیریت بهتری پیدا کنند.

 توجه به تمام جنبه‌های زندگی شامل شیوه زندگی (life style) جهت روش‌های مقابله ضروری می باشد. آن هم‌طوری که تغذیه، ورزش، خواب و همچنین سایر جنبه‌های حیاتی یک بیمار مهم می باشد. به هر حال بسیاری از مطالعات انجام شده وجود ارتباط و رابطه نسبتاً قوی بین فشارهای زندگی و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات روانی و همچنین بیماری‌های روان‌تنی را نشان می‌دهد. بنابراین افرادی که دچار بیماری‌های روان‌تنی می‌شوند، فشارهای روانی مهم تر و همچنین معنادارتری را نسبت به اشخاص غیر مبتلا تجربه نموده اند. جهت کمک به کاهش تنش‌ها و همچنین استرس های محیطی و همچنین فردی عوامل کنترل‌کننده دو کار می‌قدرت انجام داد: اول آموزش راهکارهای مقابله با استرس ها همچون روبه رو شدن با معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین برخورد منطقی با آن هم، تقویت تجربه و مهارت بالا‌های حل پیشامد جدید و همچنین ارتباطی و همچنین فرهنگی و اجتماعی، آموزش روش‌های کاهش استرس و همچنین آرامش و همچنین وقت گذاشتن جهت استراحت و همچنین فعالیت‌های خوشایند. دوم تغییر عوامل بیرونی و همچنین یا محیط زندگی از قبیل بهبود اوضاع فرهنگی و اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و همچنین نیز ارتقای کیفی روابط حاکم بر اشخاص یک جامعه با همدیگر و همچنین تناسب هماهنگی مابین شهروندان و مردم شهر و همچنین سنت‌های حاکم بر جامعه می‌تواند در توسعه سلامت زندگی و همچنین روانی اشخاص اثربخش باشد.

 

ایسنا: مرکز تحقیقات روان‌تنی در باره پیشگیری و همچنین درمان جهت آن تیم بیماری‌ها چه فعالیت‌هایی داشته می باشد؟

 از تأسیس آن مرکز حدود پنج سال شمسی می‌گذرد و همچنین اکثرا و بیشتر تمرکز بر روی پژوهش‌ها در باره انواع بیماری‌ها، عوامل مؤثر، درمان‌ها و همچنین جنبه‌های فرهنگی و همچنین فرهنگی و اجتماعی که بر شکل‌گیری و همچنین تداوم بیماری روان‌تنی نقش دارد، بوده می باشد. همچنین آن مرکز اقدام به تهیه مباحث و مطالب آموزشی و همچنین علم پزشکی جدید و همچنین ترجمه کتاب‌ها جهت کمک به مهندسین و متخصصین، تهیه مواد آموزشی و همچنین برقراری کلاس‌های آموزشی جهت افرادی که علاقه‌مند کار در آن باره خواهند بود، شامل پزشکان عمومی و همچنین متخصص و همچنین روان‌شناسان کرده می باشد.

 

ایسنا: با توجه به آنکه یکی از اهداف آن مرکز ” انجام پژوهش‌های بالینی” می باشد. در آن باره چه اقداماتی انجام گرفته می باشد؟

 پژوهش‌ها در باره عوامل باره‌ای ساخته یا ایجاد اختلالات و همچنین مداخلات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری در آن بیماری‌ها و همچنین تولید دانش بومی در آن باره‌ها متمرکز می باشد. به آن معنا که در چارچوب فرهنگی و همچنین سیستم بهداشتی درمانی کشور چگونه می‌قدرت اقدامات مناسب طراحی کرد.

 ایسنا: مرکز چه طرح‌های جدیدی در دست اجرا دارد؟ در باره پایان‌نامه‌های دانشجویی چه فعالیت‌هایی دارد؟

 مراکز بایستی و حتما دائما به تهیه طرح‌های متنوع و گوناگون و مختلف پژوهشی بپردازند و همچنین یکی از طرح‌هایی که مرکز تحقیقات روان‌تنی در دست اجرا دارد. در باره شیوه‌های درمانی روان‌تنی و همچنین آموزش آن هم به پزشکان عمومی و همچنین لزوم فراگیری و همچنین نیازهای آن پزشکان جهت کار در عرصه اجتماع می باشد. دانشجویان روانشناسی و همچنین علم پزشکی جدید علاقه‌مند به روان‌تنی پایان‌نامه خود را با اساتید آن مرکز مطابق و یکدست می‌کنند و همچنین مرکز تحقیقات روان‌تنی نیز از پایان‌نامه‌های مرتبط با آن رشته حمایت می‌کند.

 ایسنا: مرکز تحقیقات روان‌تنی با چه نهادهایی در ارتباط می باشد؟

 با مرکز تحقیقات بازتوانی قلب و همچنین عروق و همچنین علوم رفتاری در داخل دانشگاه و همچنین با مراکز خارج از دانشگاه علوم علم پزشکی جدید که در باره روان‌تنی فعالیت می‌کنند، ارتباط وجود دارد. همچنین با دانشگاه‌های آلمان مانند فرایبورگ، ماربورگ و همچنین هامبورگ نیز در باره‌های برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزشی و همچنین پژوهشی ارتباط وجود دارد.

 

ایسنا: تحقیقات روان‌تنی را چگونه می‌قدرت اصولی و کاربردی کرد؟

 تحقیقات علم پزشکی جدید معمولاً اصولی و کاربردی می باشد یعنی در باره علل، همه‌گیری و همچنین عواملی که می‌تواند تهدیدکننده و همچنین تخفیف دهنده یک بیماری کار می‌می شود و همچنین در آن مورد مرکز با سایر مراکز در ارتباط می باشد. تبادل اطلاعات نیز انجام می‌می شود و همچنین در مرکز تحقیقات روان‌تنی نیز طرح‌های فراوانی انجام می‌می شود.

 

گفت و همچنین گو از: گلشید مدنی، روزنامه نویس و خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان

 

http://migna.ir/vdcgqq9w.ak9334prra.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای اسپورت و ورزشی : زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟

کدام بیماری‌های روانپزشکی با بی‌خوابی ارتباط دارند؟ به به گفته ایسنا، دکتر خسرو صادق‌نیت در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *