یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / راهکارهای درمانی مفید برای یبوست

راهکارهای درمانی مفید برای یبوست

راهکارهای درمانی مفید جهت یبوست

n00030523 b راهکارهای درمانی مفید برای یبوست

یبوست چیست؟
در حالت عادی، زمانی که غذایی به دهان برده می‌می شود دندان‌ها به کمک بزاق به جان آن هم افتاده و همچنین روانهٔ معده‌اش می‌کنند. آن مواد غذایی در داخل معده به کمک شیرهٔ معده هضم شده و همچنین سپس راه روده‌ها را در پیش می‌گیرد. در طول آن روند مواد مغذی موجود در غذای خورده شده توسط پرزهای روده جذب و همچنین وارد جریان خون می‌شوند. آن مواد مغذی حدود ۸ ساعت بعد از گوارش در هر دقیقه ۵/۰ سانتی‌متر پیش می‌روند و همچنین هر آنچه جذب نشده می باشد مدفوع را تشکیل داده و همچنین در کولون پیش می‌روند.

غدد داخل کولون آب مدفوع را گرفته هزاران باکتری از آن مواد زائد تغذیه می‌کنند. انقباض‌های جدارهٔ روده‌ها مدفوع را به سمت رودهٔ راست (رکتوم) پیش می‌برند. در واقع مواد غذایی بین بیست تا چهل ساعت بعد از مصرف به آخر خط می‌رسند. در صورتی که تو هر هفته کمتر از سه مرتبه دفع داشته باشید می‌می شود گفت که دچار مشکل یبوست هستید. معمولاً اشخاص پیرتر اکثرا و بیشتر در معرض آن مشکل قرار دارند به خاطر آنکه تحرک بدنیشان کمتر می باشد و همچنین داروهای بیشتری مصرف می‌کنند که ممکن می باشد باعث تشدید مشکل می شود. یبوست در بین خانم‌های باردار نیز رایج می باشد.

یبوست از دیدگاه طب سنتی «ام الامراض» یا «مادر بیماری‌ها» می باشد. به همین دلیل می باشد که در رفت و آمد و مراجعه به مطب‌های مهندسین و متخصصین طب سنتی، یکی از اولین پرسش‌ها آن می باشد که «آیا شکمتان خوب کار می‌کند یا نه؟»

حتی گفته می‌می شود بسیاری از بیماری‌های روانی، کج‌خلقی‌ها، عصبانیت‌ها و همچنین… نیز ریشه در یبوست دارند، بنابراین جهت داشتن زندگی سالم، مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد حتماً به درمان و همچنین پیشگیری از یبوست بپردازیم، ولی باید توجه داشت گاهی یبوست نسبت به درمان‌های معمول مقاوم می باشد و همچنین حتی با مصرف ملین هم برطرف نمی‌می شود. در آن صورت چاره کار چیست؟ دراین مطلب پاسخ آن پرسش را خواهید گرفت.

 راهکارهای درمانی جهت یبوست

 جهت درمان یبوست هر غذایی را به جایش بخورید!
هر غذایی را به جایش بخورید! تغذیه نامناسب، مصرف غذاهای خشک و همچنین خوراکی‌های ناسازگار با مزاج از دیگر دلایل بروز یبوست خواهند بود. همچنین و علاوه بر آن‌ها بایستی و حتما به مصلحات و همچنین تدابیر مشخص کردن‌شده جهت مصرف خوراکی‌ها در هر منطقه از کشور توجه کرد. مثلاً در صورتی که مازندرانی‌ها برنج مصرف نکنند، دچار یبوست می‌شوند درحالی‌که ساکنین تهران ممکن می باشد با خوردن برنج یبوست بگیرند یا در صورتی که ماهی در مازندران خورده می شود، مشکلی ساخته یا ایجاد نمی‌کند ولی باید توجه داشت در صورتی که در یزد مصرف می شود، ممکن می باشد یبوست و همچنین نفخ را به دنبال داشته باشد.

با پیاده‌روی به جنگ یبوست بروید!
با پیاده‌روی به جنگ یبوست بروید! یکی از دلایل اصلی ابتلا به یبوست، کم‌تحرکی و همچنین ورزش نکردن می باشد. به گفته بوعلی سینا، در صورتی که مداوم ورزش کنید، هیچ‌گاه دچار یبوست نخواهید شد. البته منظور ورزش‌های سنگین نیست چراکه بعضی از ورزش‌ها می‌توانند باعث یبوست شوند. بهترین فعالیت‌های فیزیکی جهت رفع یبوست، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و همچنین حرکت‌های تقویت‌کننده عضلات شکم خواهند بود. درواقع ورزش کردن و همچنین قرار گرفتن در هوای آزاد، نوعی ملین طبیعی محسوب می‌می شود و همچنین از یبوست پیشگیری می کند.

تند غذا خوردن باعث یبوست می می شود
هر لقمه را ۳۰ بار بجوید! تند غذا خوردن باعث ساخته یا ایجاد تشنگی و همچنین یبوست می‌می شود و همچنین آهسته جویدن و همچنین صرف غذا با آرامش خاطر به پیشگیری از یبوست، چاق شدن و همچنین کبد چرب کمک می‌کند، بنابراین بهتر می باشد هر لقمه غذا را ۳۰ تا ۴۰ بار بجوید و همچنین بعد قورت دهید. آن کار باعث سیری زودرس، کم شدن حجم غذای مصرفی و همچنین هضم بهتر مواد غذایی نیز می‌می شود. همچنین و علاوه بر آن‌ها، توصیه می‌می شود تا هنگام و زمانی که گرسنه نشده‌اید، غذا نخورید. روی هم خوردن مواد غذایی متنوع و گوناگون و مختلف نیز باعث سوءهاضمه می‌می شود.
 
 جهت جلوگیری از بروز یبوست اجابت مزاج را به تعویق نیندازید!
اجابت مزاج را به تعویق نیندازید! جهت جلوگیری از بروز یبوست بایستی و حتما عمل تخلیه را در ساعت‌های معینی انجام دهید. خیلی از اشخاص آن توصیه را جهت کودکانشان به کار می‌برند و همچنین به آن هم‌ها می‌گویند صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب و همچنین شب‌ها قبل از خوابیدن دستشویی بروند ولی باید توجه داشت خودشان به آن هم عمل نمی‌کنند درحالی‌که به تعویق انداختن عمل دفع و همچنین نگه‌داشتن فضولات در بدن می‌تواند باعث یبوست و همچنین مشکل‌های متعدد می شود. نوشیدن مایعات به‌مقدار و اندازه کافی نیز می‌تواند به رفع یبوست کمک کند. در فصل‌های سرد هم که بلغم در بدن رسوب می‌کند، توصیه می‌می شود صبح‌ها ناشتا یک استکان آب جوش بنوشید. آن عمل باعث لینت مزاج می‌می شود. 

hee622 1 راهکارهای درمانی مفید برای یبوست
فست‌فودها و همچنین غذاهای آماده باعث یبوست می می شود

  تغذیه خود را اصلاح کنید
در طب سنتی، نظر بر آن می باشد که مصرف بعضی خوراکی‌ها مثل بادمجان، عدس، گوشت‌های نمک‌سود شده، ماهی‌های شور، شیرینی، قهوه، شکلات، چای پررنگ، سبزی‌های تند، خوراکی‌های ترش و همچنین قابض مثل آبغوره، فست‌فودها و همچنین غذاهای آماده و همچنین همچنین آب یخ می‌تواند باعث یبوست می شود. در مقابل، غذاهایی مثل اسفیدباج (آبگوشت جوجه یا بزغاله و همچنین گوشت‌های راحت‌هضم همراه با سبزی‌هایی مثل اسفناج و همچنین کدو و همچنین…) طبیعت گرم و همچنین تر دارند و همچنین روده‌ها را مرطوب می‌کنند.

 

گوشت مرغ چاق و همچنین بال جوجه یا مرغ نیز باعث لعاب‌دار شدن خوراک و همچنین نرم شدن مدفوع می‌می شود؛ به‌خصوص در افرادی که سوداوی مزاج خواهند بود. از طرفی، مصرف مرغ همراه دارچین، بادام، زیتون و همچنین کرفس، شکم پر کردن آن هم با سبزی‌ها و همچنین همچنین آبگوشت خروس با روغن بادام شیرین به رفع یبوست کمک می‌کند. در واقع دارچین لطیف‌کننده و همچنین مقوی معده می باشد و همچنین نفخ را از بین می‌برد. تخم کرفس نیز جاذب از معده و همچنین دافع از روده می باشد؛ یعنی مواد زائد را از معده به سمت روده‌ها جذب و همچنین از روده‌ها به خارج از بدن دفع می‌کند. روغن‌زیتون هم ملین می باشد و همچنین دل‌درد را برطرف می‌کند البته به‌شرط آنکه غذا با شعله زیاد طبخ نشود و همچنین خوراک به‌خوبی جا بیفتد.

درمان یبوست با ورژن و نسخه طب سنتی

* دفع راحت با جوشانده برگ درخت زبان گنجشک :برگ‌های درخت زبان گنجشک صاف و همچنین سبز تیره خواهند بود. بو و همچنین عطر آن برگ‌ها تا حدودی شبیه به چای سبز می باشد. می‌قدرت آن برگ‌ها را به روش دست‌نخورده یا پاک‌کرده خشک کرد یعنی بدون ساقهٔ میانی. خشک کردن برگ‌ها بایستی و حتما بلافاصله بعد از چیدن باشد. از آن برگ‌ها به صورت دمنوش بهره بری و استفاده می‌کنند. به آن صورت که یک نوک انگشت از برگ‌های خشک را در یک فنجان کوچک آب در حال جوش ریخته و همچنین به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. درخت زبان گنجشک باعث سهولت عمل دفع شده و همچنین روده‌ها را تحریک می‌کند. توصیه می‌کنیم چندین هفته از آن گیاه بهره بری و استفاده کنید تا یبوست تو درمان می شود.

* در طب سنتی خوردن یک لیوان خاکشیر هنگام صبح، مصرف یک لیوان آب کرفس با آب هویج و همچنین همچنین مصرف عرق کاسنی با عسل جهت رفع یبوست توصیه می‌می شود. همچنین مخلوطی از پودر گل سرخ با ماست بدون چربی، مصرف زیتون همراه با غذا و همچنین خوردن هر روز خدا سبزی شوید و همچنین جعفری مفید می باشد.

 

البته می‌توانید متناسب با مشکلتان با پزشک داروساز مشورت کنید تا مقدار و اندازه و میزان مصرفتان را مشخص کند. خوشبختانه به تا حال مواردی جهت عوارض جانبی آن گیاه ذکر نشده می باشد.
  

hee622 2 راهکارهای درمانی مفید برای یبوست
دمنوش ریشه گل ختمی یکی از ملین‌های طبیعی جهت درمان یبوست

 تاثیرات و همچنین اثرات مفید دمنوش ریشه گل ختمی:گل ختمی از آن هم «جامهٔ مخملی»‌اش گرفته تا در ترکیب تمام قسمت و بخش‌هایش سرشار از موسیلاژ می باشد جهت همین هم یکی از ملین‌های طبیعی محسوب می‌می شود. می‌توانید از ریشهٔ خردشدهٔ آن هم دمنوش تهیه کنید و همچنین یا آنکه آن هم را بجوید. مورد منع مصرفی جهت آن گیاه وجود ندارد ولی باید توجه داشت در صورتی که تو مشکل ویژه ای دارید قبل از مصرف حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

 
* همچنین خوردن گیاه آلوئه ورا توصیه می‌می شود زیرا و به درستی که آن گیاه تقویت‌کننده معده و همچنین روده و همچنین سرشار از ویتامین A، B1، B2، B6، می باشد. آلوئه ورا تنظیم‌کننده هضم غذا می باشد و همچنین دفع مواد زائد از روده را آسان می‌کند و همچنین از یبوست پیشگیری می کند.

* گشنیز نیز در رفع یبوست موثر می باشد. آن سبزی تقویت‌کننده معده و همچنین ضد باکتری معده و همچنین روده می باشد.

* بادرنجبویه نیز از خانواده نعناع می باشد و همچنین ویتامین‌های A، B و همچنین C دارد و همچنین تقویت‌کننده معده و همچنین روده بوده و همچنین صفرا را از بین می‌برد.

 

* بارهنگ یکی از آن هم گیاهان معروف و همچنین با خاصیت می باشد. مصرف آن هم به صورت دمنوش با یبوست مقابله می‌کند. می‌توانید یک نوک انگشت از برگ‌های خشک آن گیاه را در یک فنجان آب جوش دم و همچنین میل کنید. همچنین می‌توانید برگ‌های جدید و تو و تازه آن هم را داخل سالاد ریخته و همچنین مصرف کنید.میوه‌ها و همچنین سبزیجات ضد یبوست مصرف میوه و همچنین سبزیجات (از همه نوع) به مقابله با یبوست کمک می‌کند. بهترین حالت آن می باشد که میوه‌ها را با پوست میل کنید.

* تا جایی که امکان دارد از میوه‌ها و همچنین سبزیجات ارگانیک بهره بری و استفاده کنید.توجه داشته باشید که در بین میوه‌ها و همچنین سبزیجات بعضی مزایا و خاصیت های ملینی بالایی دارند مانند کیوی، آب سیب، طالبی، آلو خشک و همچنین میوه‌های خشک دیگر و همچنین در بین سبزیجات نیز می‌قدرت به اسفناج اشاره کرد.

* جهت مقابله با یبوست همچنین و علاوه بر مصرف مواد غذایی ملین بایستی و حتما فعالیت بدنیتان را نیز بالا ببرید. بی‌تحرکی باعث تنبلی روده‌ها و همچنین تشدید مشکل یبوست می‌می شود.

چرا به یبوست دچار می‌شویم؟

یبوست علل خیلی زیاد متعددی دارد؛ مثلاً حرارت و همچنین خشکی روده‌ها می‌تواند باعث سفت شدن مدفوع می شود. بعضی اشخاص هم به دنبال اسهال مزمن دچار یبوست می‌شوند. مصرف داروهای مخدر، شقاق و همچنین بواسیر، انسداد در روده‌ها یا مسیر ریزش صفرا به روده، تنگی‌ها و همچنین چسبندگی‌ها، کرم‌ها و همچنین انگل‌های روده، بیماری‌های عصبی، عضلانی و همچنین روانی، تندخویی و همچنین عصبانیت، بی‌خوابی، تغذیه نامناسب و همچنین سرطان‌ها می‌توانند باعث یبوست شوند. توجه داشته باشید که در صورتی که یبوست به روش‌های ساده درمان نشود، حتماً بایستی و حتما اقدام‌های تشخیصی انجام بگیرد.

 

طب سنتی معتقد می باشد بعد از خوردن هر وعده غذایی، بایستی و حتما فضولات حاصل از آن هم دفع می شود. البته در آن باره استثناء هم وجود دارد؛ اشخاص سالخورده به‌روش طبیعی فضولات دفعی‌شان کمتر می باشد. همچنین و علاوه بر دفعات اجابت مزاج، قوام مدفوع هم اهمیت دارد. مثلاً ممکن می باشد فرد روزی ۴ بار دفع داشته باشد ولی باید توجه داشت اجابت مزاجش همراه با یبوست باشد و همچنین با اتمام دفع احساس سبکی نکند.

 

منابع: فارس / هفته نامه سلامت /میگنا / سلامت نیوزhttp://migna.ir/vdcc1pq1.2bqxi8laa2.html
برترین خبرهای اسپورت و ورزشی : راهکارهای درمانی مفید جهت یبوست

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *