جمعه , اسفند ۲ ۱۳۹۸
خانه / مقالات / راهنمای نصب جوملا در سی پنل (cPanel)

راهنمای نصب جوملا در سی پنل (cPanel)

آموزش نصب جوملا در سی پنل (cPanel)
joomla راهنمای  نصب جوملا در سی پنل (cPanel)
آموزش جوملا
آموزش جوملا فارسی

در این متن نصب جوملا و بسته نصب زود جوملا در سی پنل (سیسـتم مدیریت هاست cPanel) همراه با تصاویر ذکر جزئیات روش داده می شود و به پرسشها شما در بخش نظرات جواب داده خواهد شد.
در نصب جوملا یا بسته نصبی جوملا شما فایل زیپ دارید که از وب سایت دریافت جوملا و یا از وب سایت خرید دانـلود قالب با عنوان بسته نصب سریع جوملا دانـلود کرده اید. مد نظر داشته باشید که بسته نصبی جوملا بسته نصب سریع قالب ها از نظر شیوه نصب با یکدیگر هیچ فرق ی ندارد. پس در صورتی که می خواهید بسته جوملا یا بسته نصب زود را در سیسـتم مدیریت هاست سی پنل (cPanel) نصب نمایید، این آموزش به شما یاری خواهد کرد که بتوانید بسته را به راحتی در سی‌پنل نصب نمایید

اگر بسته نصبی جوملا را از وب سایت جوملای جهان ی دانلود کرده باشید بسته شما نامش شبیه به این است: Joomla_3.4.8-Stable-Full_Package.zip

و چنانچه در حال نصب بسته نصب زود قالب دریافت ی از وب سایت جومی هستید نام بسته شما شبیه به این است: Persian_JM_XXX_Quick_Start_Package_V1.1_J3.x_Coded.zip

در قالب های خریداری شده از وبسایت جومی چند فایل برای شما ارسال می شود که ضروری است فایل صحیح را جهت نصب انتخاب نمایید. اگر می خواهید بسته نصب زود را نصب بکنید تذکر بکنید که در نام فایـل حتمـا واژه Quick Start وجود داشته باشد و اگه می خواهید بسته نصبی شما فارسی باشد لازم است به وجود کلمه Persian در نام فایل دقت بفرمایید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به این آدرس مراجعه نمایید: نحوه استفاده از فایل های قالب‌های سایت جومی

حال که فایل بسته نصبی شما معین شد در ادامه وارد مراحل نصب می شوید:

۱- در وهله اول ضروری است وارد بخش مدیریت سی پنل شوید. جهت ورود به بخش مدیریت سی پنل شما به سه مورد نیاز دارید: ۱- آدرس ورود به سی پنل (در بسیاری از هاست ها، آدرس مدیریت سی پنل با اضافه کردن دو نقطه ۲۰۸۲ یا cpanel/ به انتهای آدرس دامنه معین می شود مانند: www.domain.com:2082 www.domain.com/cpanel اما این تنها مثال است. مطمئنا این آدرس را مدیر هاست در اختیار شما قرار داده است ) ۲- نام کاربر ی ۳- رمز عبور . بعد از وارد کردن این موارد وارد مدیریت سی پنل می شوید.

نکته: ظاهر سی پنل در نسخه های مختلف آن کمی احتمال دارد مفرق باشد اما عملکرد آن فرق ی ندارد.

۲- در این وهله ضروری است فایل نصبی خود را در بخش مدیریت فایـل های سی پنل آپلود و بارگذری بکنید . در صفحه اصلی مدیریت سی پنل روی مورد File Manager کلیک نمایید:

پس وارد پوشه public_html شوید:

اگر هاستتان را برای اولین بار است که می خواهید استفاده بکنید در داخـل public_html میزان ی فایل پوشه احتمال دارد وجود داشته باشد که ضروری است تمام این فایـل ها را حذف نمایید. جهت افرادی که قبلا روی سایتشان اطلاعاتی بوده توصیه میشه جهت آن که مشکلی پیش نیاید تمام فایل های موجود در پوشه public_html را حذف کنند تا بعد از راه اندازی سایت، وب سایت بدون مساله و تمیـز داشته باشند. برای حذف فایل های موجود بر روی مورد Select All پس بر روی مورد Delete کلیک نمایید.

سپس در پنجه باز شده بر روی مورد Confirm کلیک کرده تا فایل حذف شود.

هم اکنون برای آپلود فایل در بالای همین صفحه بر روی مورد Upload کلیک نمایید:

از طریق مورد Select File فایل مورد نظر را در رایانه گزینش کرده تا فایل بر روی هاست آپلود شود.

چنانچه آپلود به صورت کامل انجام شده باشد نوار آپلود سبز شده و به صورت ۱۰۰٪ پر می شود . پس بر روی مورد Go Back to (در تصویر زیر معین شده) کلیک نمایید تا به public_html برگردید:

نکته: اگر در حال نصب بسته نصب سریع قالب های تجاری غیر سایت جومی هستید همچنین بسته نصبی که آپلود کردید فایلی با نام tmplicence.txt جهت شما ارسال شده ضروری است آن را نیز به همین روش در همین مسیر آپلود نمایید.

۳- در این وهله ضروری است بسته آپلود شده را از حالت زیپ خارج (Extract) نمایید. برای این کار در همان پوشه public_html بر روی فایـل کلیک راست کرده و بر روی مورد Extract کلیک بکنید :

در صفحه باز شده هم مجددا بر روی مورد Extract Files کلیک بکنید :

اگر عملیات به درستی انجام شده باشد در بخش Extraction Results نمایش داده می شود. پس بر روی مورد Close که در عکس معین شده کلیک نمایید تا صفحه مورد نظر بسته شود.

۴- در این وهله می بایست دیتابیس همراه با نام فرد ی و رمز عبور ایجاد نمایید. برای این کار ابتدا با کلیک بر روی لوگوی سی پنل همان گونه که در عکـس معین است به صفحه اول هاست برگردید.

در صفحه اول سی پنل بر روی مورد MySQL® Databases کلیک بکنید :

پس در صفحه باز شده در زیر بخش Create New Database مورد New Database: برای دیتابیس خود یک نام در نظر بگیرید. یک کلمه انگلیسی بنویسید فقط از حروف عدد استفاده بکنید . سعی بکنید برای امنیت بیشتر، این کلمه معنا دار نباشد. (جهت مثال از اسم خودتان استفاده نکنید).

پس بر روی مورد Create Database کلیک کرده تا با پیام زیر که نشانگر تهیه و تولید موفق یت آمیز دیتابیس است روبرو شوید. نام دیتابیس را در این بخش کپی کرده در جایی امن نگاهداری بکنید زیرا در بقیه مراحل به آن نیاز دارید. پس با کلیک بر روی مورد Go Back به صفحه قبل برگردید.

پس لازم است یک یوزر جدید بسازیــد . در بخش Add New User :

جهت بخش username کلمه انگلیسی بنویسید و تنها از حروف و عدد استفاده بکنید . سعی بکنید برای امنیت بیشتر، این کلمه معنا دار نباشد. (جهت مثال از اسم خودتان مصرف نکنید).

جهت Password هم پیشنهاد میشه از پسورد انتخاب ی خود سی پنل استفاده بکنید . برای این کار بر روی مورد Password Generator کلیک بکنید .

در پنجره باز شده ابتدا بر روی Generate Password کلیک بکنید پسورد تهیه و تولید شده را با عنوان پسورد دیتابیس در جایی امن کپی بکنید پس تیک مورد I have copied this password in a safe place. را زده پس بر روی دکمه Use Password کلیک بکنید .

بعد از بسته شدن پنجره بالا در انتها بر روی Create User کلیک نمایید.

و با پیام تولید و ساخت خوب یت آمیز یوزر مواجه خواهید شد.

نام یوزر که در پیام بالا به شما اعلام می شود را کپی کرده و در جای امن در کنار پسورد با عنوان نام یوزر دیتابیس نگاه داری نمایید. در نمونه ما نام یوزر tjomi_as4gtfa3 است.

مجددا بر روی Go Back کلیک کرده و به صفحه قبل بر می گردیم.

در وهله پایانی تولید و ساخت دیتابیس بایستی یوزری که تهیه و تولید ایم را به دیتابیس تهیه و تولید شده متصل کنیم. این وهله خیلی مهمی است بسیاری از موارد در نصب جوملا در سی پنل به عدم انجام این وهله بر می گردد.

جهت اتصال یوزر به دیتا بیس در بخش Add User To Database در مورد user یوزری که تهیه و تولید ایم در بخش Database دیتابیسی که ساخـته ایم را گزینش می بکنید بر روی مورد add کلیک بکنید .

در صفحه باز شده بر روی مورد ALL PRIVILEGES کلیک کرده تیک تمام موارد زده شود و پس بر روی مورد Make Changes کلیک بکنید .

پس با پیام زیر روبرو می شوید که نشان از خوب یت آمیز بودن اتصال یوزر به دیتابیس دارد.

این وهله به انتها رسید اگر وهله را به دقت انجام داده باشید در حال حاضر شما بایستی سه مورد را پیش خود داشته باشید: ۱- نام دیتابیس. ۲- یوزرنیم دیتابیس. ۳ رمز عبور دیتابیس

۵- اکنون لازم است وارد مراحل نصب جوملا شویم. برای این کار فقط کافیست آدرس دامنه (Domain) وبسایت خود را در مرورگر وارد نمایید تا وارد مراحل نصب جوملا شوید.

در این وهله اگر از از بسته نصبی جوملای فارسی مصرف کرده باشید مراحل به صورت فارسی است. اما اگر مراحل و صفحه انگلیسی بود از طریق مورد گزینش زبان این مورد را به Persian (فارسی) تغییر دهید تا زبان نصب فارسی شود.

نام سایت: در این بخش اسم سایتتان هر چه که هستن را می نویسید مثلا: “گروه فناوری اطلاعات جومی”.

پست الکترونیکی مدیر ارشد: پست الکترونیکی ی که در این بخش وارد می بکنید ایمیل مهم وبسایت شما خواهد بود گزارشات و تمام کار ها اگر قرار باشد به مدیر اطلاع داده شود به این پست الکترونیکی اعلام می شود.

نام فرد ی مدیر ارشد: نام فرد ی برای مدیر مهم وب وبسایت کسی که تمام دسترسی ها در جوملا خواهد بود. این شناسه کاربر ی زیاد با اهمیت هست سعی بکنید برای این مورد از حروف پیچیده استفاده نمایید و به هیچ عنوان از کلمه های آسان مثل “admin” یا “test” یا “demo” استفاده نکنید. سعی بکنید کلمات بی مفهوم با ترکیب اعداد استفاده نمایید.

رمز عبور کردن مدیر ارشد: رمز مربوط به مدیر ابیشتر شدن که به تمام بخش های جوملا دسترسی خواهد داشت. سعی بکنید رمز پیچیده گزینش بکنید که حاوی حروف بزرگ کوچک همین طور اعداد و کاراکترها باشد، همچنین می توانید از فاصله استفاده نمایید. پسورد شما بهتر است که حداقل ۸ کاراکتر پیچیده باشد.

دوباره تکرار رمز رد شدن مدیر ارشد: همان رمزی که در بالا نوشتید را در این بخش نیز دوباره تکرار بکنید .

توضیح ات متا: این مورد اجباری نیست ولی می توانید شرحی از شرح ات کار های سایتتان بسیار زیاد کوتاه بنویسید. بعد از تکمیل این موارد بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۶- این وهله مربوط به انجام تنظیمات مربوط به پایگاه داده یا همان دیتابیس است. در این بخش به اطلاعات دیتابیسی که در وهله ۴ تولید و ساخته اید نیاز است.

نوع پایگاه داده: این مورد نیازی به تغییر ندارد و بر روی mySQLi بایستی بماند، به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا توسط کارشناس انجام خواهد شد.

نام هاست: این مورد در ۹۹٪ مواقع باید با واژه : localhost تکمیل شود و چنانچه مورد دیگری باشد بایستی بوسیله مدیرهاست در اختیار شما قرار گیرد.

نام فرد ی: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که تهیه و تولید اید با عنوان یوزر نیم یا نام فرد ی دیتابیس بود کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد tjomi_as4gtfa3 است.

رمز رد شدن : این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخـته اید با نام پسورد یا رمز رد شدن بود و کافیس دقیقا همان را در این بخش وارد کنیم در نمونه ما این مورد [O8jWpwE0F3? است.

نام پایگاه داده: این مورد در اطلاعات دیتابیسی که ساخته‌اید با عنوان نام دیتابیس بود کافیست آن را در این بخش وارد کنیم که در نمونه ما این مورد tjomi_a3kjtg30k است.

پیشوند جداول: این مورد پسوند جداول دیتابیس است که به صورت اتفاقی و رندوم بوسیله جوملا جهت وبسایت شما در نظر گرفته می شود و نیازی به تغییر آن نیست به جز در شرایط ویِژگزینشه که قاعدتا بوسیله کارشناس انجام خواهد شد.

فرایند پایگاه داده قدیم: این مورد نیز نیازی به تغییر ندارد زیر پایگاه داده شما از قبل اطلاعاتی روی آن وجود ندارد.

بعد از تکمیل بر روی ادامه کلیک بکنید .

۷- در وهله بعد از شما پرسش می شود که چه اطلاعاتی می خواهید با نصب جوملا بر روی وبسایت شما نصب شود. مورد های این صفحه در بسته های نصبی جوملا مفرق است.

اگر در حال نصب بسته قالب های سایت جومی هستید این صفحه را به این شکل مشاهده می بکنید :

در اینجا این مورد به صورت پیش فرض بر روی “نصب قالب فارسی دریافت شده از وب سایت جومی” قرار دارد نیازی به تغییر وجود ندارد. در صورتی که آن را به هیچکدام تغییر دهید قالب دانـلود شده از وب سایت جومی نصب نخواهد شد جوملای خام بدون قالب اطلاعات نمونه برای شما نصب می شود.

در اینجا می توانید بدون تغییر بر روی نصب کلیک کرده و به وهله بعدی بروید.

اگر در حال نصب بسته جوملا دریافت شده از وبسایت مهم جوملا هستید در این وهله با تصویر زیر روبرو خواهید شد.

در این بخش امکانات متنوعی در زمینه با اطلاعات نمونه به شما می دهد که می توانید با سلیقه نیاز مورد مناسب را انتخاب نمایید و پس بر روی مورد نصب کلیک نمایید.

۸- در وهله پایانی نصب به انتها رسیده است در این بخش شما چند مورد پیش روی خود دارید که در ادامه با آنها آشنا می شوید.

در بعضی ورژن های نصبی در این وهله دکمه‌ای با نام “وهله اضافی: نصب زبان ها” وجود دارد دارند. با مصرف از این دکمه شما می توانید زبان‌های دیگری به جوملای اضافه بکنید که اما اجباری به استفاده از آن وجود ندارد ضروری است بدانید که اگر هم اکنون از این مورد مصرف نکنید بعدها شما به راحتی می توانید از طریق مدیریت جوملا هر تعداد زبان اضافه که می خواهید به جوملای اضافه نمایید. چنانچه نمی خواهید از “دکمه وهله اضافی: نصب زبان ها” استفاده بکنید یا این دکمه در صفحه شما وجود ندارد لطفا وهله بعدی به مفهوم وهله ۹ را نادیده بگیرید و سراغ وهله ۱۰ بروید.

۹- اضافه کردن زبان اضافه به جوملا: برای این کار بر روی دکمه “وهله اضافی: نصب زبان ها” کلیک بکنید .

زبان های مورد نظر را در لیست گزینش بکنید پس بر روی دکمه ادامه کلیک نمایید.

فعال کردن ویژگی چند زبانه: با فعال کردن این مورد سایت شما قابلیت چند زبانه شدن پیدا می نماید .

درمورد زبان پیش فرض مدیریت و وبسایت نیز می توانید معین بکنید زبان سایت مدیریت جوملای شما به صورت پیش فرض کدام از زبان های موجود باشد.

اما همان گونه که گفته شد بعد از انتها نصب و ورود به مدیریت جوملا قادر به استفاده از این امکانات خواهید بود.

در انتها بر روی مورد ادامه کلیک نمایید.

۱۰- حذف پوشه نصب جوملا: با زدن این دکمه پوشه نصب جوملا حذف می شود شما امکان این را خواهید داشت که بتوانید وارد سایت و مدیریت جوملای خود شوید. چنانچه این دکمه کلیک نشود و پوشه Installation حذف نشود شما امکان مشاهده سایت مدیریت را نخواهید داشت مجددا این صفحه به شما نمایش داده می شود.

دکمه سایت شما را به مسیر مهم یا تمام آدرس سایتتان منتقل می نماید .

دکمه مدیریت نیز شما را به صفحه مدیریت جوملایتان منتقل می نماید . اما اگر این صفحه بسته شد نگـران نباشید با اضافه کردن کلمه administrator به آدرس سایتتان می توانید به راحتی وارد مدیریت جوملا شوید. مثلا: www.domain.com/administrator

نام کاربر ی و رمز رد شدن مدیریت جوملای شما همان است که در وهله ۵ برای سایتتان در نظر گرفته اید.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *