یکشنبه , اسفند ۴ ۱۳۹۸
خانه / مقالات / خطوط در عکاسی

خطوط در عکاسی

وقت ی که می خواهید تصمیم بگیرید که چه چیز هایی چطور در عکـس شما قرار گیرند یا به جمله دیگر ی که می خواهید ترکیب و چهارچوب عکس را معین بکنید پیشنهاد می کنم به خطوط بیشتر دقت بکنید .
khat3 خطوط در عکاسی
آموزش عکاسی حرفه ای

آموزش عکاسی حرفه ای,آموزش عکاسی,عکاسی

خطوطی که در عکـس ها دیده می شوند می توانند عنصری خیلی قدرتمند از تصویر باشند و با کمی آزمایش می توانید با مصرف از این خطوط پویایی زیادتری به عکس زیبا های ببخشد به خصوص از دید کسی که به آنها می نگرد.

سه نوع از خطوط وجود دارند: افقی، عمودی مورب. که هر کدام تاثیری مفرق در عکـس می گذارند.

این که خطوط در تصاویر تاثیر گذار باشند تصادفی نیست بلکه می بایست تست بکنید زیادتری صرف بکنید . تا در این فن عکاسی مهارت پیدا بکنید .

دفعه بعد که برای عکاسی از خانه بیرون رفتید آگاهانه به خطوط بنگرید و از بپرسید چه خطوطی در مقابل شما می باشند تمام شرایط ممکن را تحلیل بکنید عکس زیبا های خود را نگاه بکنید ببینید دفعه بعد چگونه عکس جالب بگیرید خوب است. با خطوط کار بکنید تا اینکه با آنها بجنگید.

الگوهای مختلف خطوط را در نظر بگیرید سعی بکنید آنها را در عکس زیبا های پیاده بکنید .

خطوط افقی در عکاسی

چیزی که در خطوط افقی مشترک است پیامی است که به ما می رسانند آنها حاوی پیامی از حس پایداری آرامش هستند ، افقی که در طبیعت دیده می شود خط افقی در خود دارد که احساس آرامش را در افراد تلقین می نماید ، افرادی که در خواب هستند ، اقیانوس ها، درخت هایی که روی زمین افتاده اند و… احساس ی از پایداری نا همه و آرام بودن القا می کنند.

چنانچه می خواهید از افق عکس زیبا بگیرید برای اینکه به عکس زیبا خود حالت پویا تری بدهید خوبتر است سوژه دیگری مانند یک درخت یا یک ساختمان در عکس جالب خود بگنجانید.

بهتر است خط افقی در وسط کادر شما نباشد یا آنرا در نیمه بالایی یا پایینی قرار دهید می توانید از قانون مشهور یک سوم استفاده بکنید اما خیلی خود را مقید به رعایت دقیق آن نکنید همان گونه که قبلا گفته شد خلاقیت را فراموش نکنید.

گنجاندن چند لایه از خطوط افقی در کنار هم می تواند ریتم در عکس ایجاد نماید .

خطوط عمودی در تصویر

خطوط عمودی حالت های مفرق ی در عکـس القا می کنند. از حس قدرت گرفته (آسمان خراش ها) تا رشد بالندگی (درختان) را می توان با خطوط عمودی به عکس کشید. برای عکاسی از خطوط عمودی می توانید دوربین را بچرخانید که این کار اکثرا ٌ در عکاسی از خطوط افقی انجام نمی شود. چرخاندن دوربین جهت القای حس قدرت خیلی تاثیر گذار است. در عکاسی از خطوط عمودی بسیار زیاد مهم است که تا میزان ممکن خطوط با حاشیه عکس زیبا موازی باشند که اما این کار همـواره میسر نیست و در این مواقع می توانید از پروگرام های ویریایش عکس زیبا مصرف بکنید و تصویر خود را ویرایش نمایید.

در مرکز قرار دادن خط عمودی در موارد ی ویِژگزینشه مانند وقتی که بخواهید عکس جالب را دو تکه نشان دهید یا زمانی که بخواهید عکسی عشقی بگیرید نتیجه خوب ی می دهد ولی در اکثر موارد اینجا همان قانون سوم از حاشیه صدق می نماید .

خطوط مورب منحنی در عکاسی

خطوط مورب در عکاسی باعث کشش مخاطب می شوند. جاییکه خطوط به می رسند اکثرا نقطه ای است که تذکر ببننده را به جلب می نماید . این خطوط احساس پویایی به تصویر می دهند.

به یاری خطوط مورب می توانید توجه ببیننده را به سوژه اصلی جلب بکنید . با حرکت عکاس گاه سوژه به چپ راست می توان این خطوط مورب را ایجاد کرد.

اما خطی مورب که تصویر را از قطر به قطر به دو سری تقسیم نماید عکـس ریبایی خلق نخواهد کرد بلکه خوبتر است به دنبال خطوط یا منحنی هایی باشید که به طور طبیعی این حالت را در تصویر شما ایجاد کنند.

چنانچه چندین خط مورب داشته باشید حس پویایی و حرکت در عکس زیبا القا می شود ولی چنانچه تعداد خیلی ی خط مورب به عکس جالب خود بیفزایید آنگاه باعث شلوغی عکس و گیج شدن ببننده خواهید شد.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *