سه شنبه , آبان ۲ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / خاطرات چگونه در مغز شکل می‌گیرند؟

خاطرات چگونه در مغز شکل می‌گیرند؟

خاطرات چگونه در مغز شکل می‌گیرند؟

n00031210 b خاطرات چگونه در مغز شکل می‌گیرند؟

به به گفته ایسنا، هر زمان که یک خاطره ساخته می‌می شود، یک رشته در جایی از مغز به یک نورون کشیده شده و همچنین یک ارتباط الکتروشیمیایی را با نورون همسایه ساخته یا ایجاد می‌کند. اکنون محققان به بررسی کردن چگونگی شکل‌گیری آن ارتباطات موسوم به برآمدگی‌های دندریت‌، در سطح مولکولی و همچنین سلولی پرداخته‌اند.

محققان در تحقیقات خود نشان داده‌اند که پروتئین سیگنال‌دهی Asef2 که از خانواده پروتئین‌های تنظیم‌کننده مهاجرت و همچنین چسبندگی سلولی می باشد، نقش مهمی در شکل‌گیری آن برآمدگی ایفا می‌کند.

 آن یافته‌ها از اهمیت چشمگیری برخوردار می باشد، زیرا Asef2 با اوتیسم و همچنین ارتباط وابستگی به الکل و همچنین افسردگی مرتبط می باشد.

 سلول‌های نورون دو نوع فیبر بلند موسوم به دندریت‌ها و همچنین آکسون‌ها را تولید می‌کنند که در مغز ساخته یا ایجاد می‌شوند. آکسون‌ها سیگنال‌های الکتریکی را از بدنه سلول یک نورون به دندریت نورون دیگر منتقل می‌کند. دندریت‌ها آن سیگنال‌های ورودی را گرفتن کرده و همچنین آن هم‌ها را به بدنه سلول منتقل می‌کنند و همچنین از آن طریق، ارتباط نورون‌ها شکل می‌گیرد.

 دندریت‌ها در زمان انتظار جهت سیگنال ورودی، بطور مداوم رشته‌های منعطف ریزی موسوم به filopodia را ساخته یا ایجاد می‌کنند. آن رشته‌ها از سطح دندریت‌ها بیرون آمده و همچنین در منطقه بین سلول‌ها به دنبال آکسون‌ها حرکت می‌کنند. به گمان زیست‌شناسان، در همین زمان آکسون‌ها، مواد شیمیایی ناشناخته‌ای را ترشح می‌کنند که filopodia را جذب می‌کند. با برقراری ارتباط بین رشته‌های دندریت با آکسون، آن هم‌ها بهم چسبیده و همچنین یک برآمدگی ساخته یا ایجاد می‌کنند. آکسون و همچنین برآمدگی یکی از دو نیمه یک اتصال سیناپسی را شکل می‌دهند. ارتباطات جدید مانند آن، پایه شکل‌گیری حافظه و همچنین ذخیره آن هم خواهند بود.

 اوتیسم با برآمدگی‌های رشد‌نیافته مرتبط شده‌ می باشد که بطور کامل با آکسون‌ها جهت تشکیل اتصال سیناپسی جدید مرتبط نشده‌اند. همچنین کاهش برآمدگی‌ها، یکی از ویژگی‌های الزامی مراحل ابتدایی و اولیه می باشد. آن یافته‌ها ممکن می باشد توضیحی بر دلیل مشکل بودن شکل‌گیری خاطرات جدید در مغز اشخاص آلزایمری باشد.

شکل‌گیری برآمدگی‌ها توسط پروتئین actin انجام می‌می شود که میکرورشته‌ها را ساخته یا ایجاد کرده و همچنین بخشی از اسکلت سلولی می باشد. محققان نشان دادند که Asef2 شکل‌گیری برآمدگی و همچنین سیناپس را با فعالسازی پروتئین غیره ای موسوم به Rac ارتقا می‌دهد. آن هم‌ها همچنین دریافتند که پروتئین غیره ای موسوم به spinophilin به جذب Asef2 پرداخته و همچنین آن هم را به برآمدگی‌های خاص هدایت می‌کند.

 نتایج آن بررسی در مجله Biological Chemistry نشر یافته شده شده می باشد.

 

 

http://migna.ir/vdcgzx9w.ak9qq4prra.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : خاطرات چگونه در مغز شکل می‌گیرند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *