دوشنبه , تیر ۲۳ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / توهمی خانمانسوز/ چرا توهمِ خیانت همسر به ذهن فرد خطور می‌کند؟

توهمی خانمانسوز/ چرا توهمِ خیانت همسر به ذهن فرد خطور می‌کند؟

توهمی خانمانسوز/ چرا توهمِ خیانت همسر به ذهن فرد خطور می‌کند؟

توهم خیانت همسر، یکی از آزاردهنده ترین مسائلی می باشد که می‌تواند وجود داشته باشد تا مقدار و اندازه‌ای که در اکثرا و بیشتر موارد، با از بین رفتن سلامت روان کار به از هم پاشیده شدن بنیان خانواده، می‌انجامد.
ولی باید توجه داشت سؤال اینجاست چرا آن خیال باطل به ذهن فرد خطور می‌کند؟

مصطفی آب روشن، جامعه شناس و همچنین عضو شورای مدیریت در کارگروه آسیب های فرهنگی و اجتماعی ایران با اشاره به آنکه ریشه توهم خیانت زوجین به یکدیگر را می‌قدرت به کیفیت روابط زناشویی و جنسی و زناشویی ربط داد، به «ایران» می‌گوید: هنگام و زمانی که ارتباطات میان زن و همچنین شوهر مطلوب و همچنین متقاعد کننده نباشد زوجین آن توهم را در سر می‌پرورانند که به احتمال زیاد همسر در ارتباطی خارج از مدار جنسی و زناشویی به او خیانت می‌کند. به‌عبارتی هنگام و زمانی که زن و همچنین شوهر تمایلات احساسی و همچنین خصوصی شان به هر علتی کم رنگ می شود آن سؤال در ذهنشان شکل می‌گیرد که شاید من آن هم جذابیت مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری را جهت همسرم ندارم، همین درگیری‌های ذهنی به تنش و همچنین خشونت‌های کلامی و همچنین فیزیکی منجر می‌می شود.

به گفته او، گاهی وقت‌ها به علت مشغله‌های کاری و همچنین تعاملات خارج از منزل و خانه ناخواسته زوجین طوری رفتار می‌کنند که در ذهن همسرشان توهم روابطی پنهانی با غیره ای شکل می‌گیرد، درواقع آن طرز رفتار باعث می‌می شود که در زندگی جنسی و زناشویی نیازهای عاطفی و همچنین احساسی همسر تأمین نشود و همچنین آن واقعیت باعث دلسردی و همچنین فاصله آنها شده و همچنین دقیقاً در همین نقطه می باشد که توهم خیانت به همسر شکل می‌گیرد.

آن جامعه شناس در ادامه می‌افزاید: هر نوع بی‌توجهی از طرف همسر می‌تواند آن فرضیه را در ذهن شکل دهد که شاید من جهت همسرم کافی، کامل و همچنین دوست داشتنی و جذاب نیستم و همچنین همین امر به احساس خیانت از سوی همسر و همچنین اختلال در سلامت روان ختم می‌می شود.

همچنین و علاوه بر موارد یادشده متأسفانه امروزه مصرف موادمخدر نیز می‌تواند عاملی در جهت آن به هم ریختگی روانی و همچنین توهم خیانت از سوی همسر باشد.
به نظر آب روشن، مصرف مواد توهم زا در فاز اول خیلی زیاد لذت قسمت و بخش بوده و همچنین باعث سرخوشی فراوان در اشخاص می می شود ولی باید توجه داشت به مرور بدن به آن مقدار و اندازه و میزان از مصرف مواد مقاومت نشان داده و همچنین جهت به‌دست آوردن لذت های قبلی احتیاج به مواد بیشتری هست. آن وابستگی شدید و همچنین بیمارگونه که با معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی و مالی هم همراه می باشد آن اشخاص را به سوی دزدی و همچنین هر گونه رفتار کجروانه شامل توهم خانمانسوز خیانت سوق می دهد. در نهایت در صورتی که مانعی از سوی فرد معتاد جهت دستیابی به مواد احساس می شود بشدت با رفتارهای خشونت آمیز پاسخ داده می می شود. مصرف آن گونه مواد سیستم عصبی را دچار اختلال کرده، اشخاص را دچار بیماری های روانی شامل اسکیزوفرنی می کند که رفتارهای توهم آمیز از پیامدهای آن هم می باشد که در آن اوضاع او تغییر پیدا کردن به یک موجود بسیارخطرناک می می شود، فردی با رفتارهای توهم آمیز که همه حتی شوهر یا همسر خود را دشمن خود می پندارد و همچنین وظیفه سر به نیست کردنشان را به عهده دارد.

با تعاریف نقل شده، آن موجود متوهم و همچنین خطرناک، به راحتی دست به هر گونه جنایتی می زند و همچنین بعد ادعا می کند که آن جنایات و همچنین پرخاشگری به او الهام شده و همچنین خود نقشی در ساخته یا ایجاد آن هم جنایت نداشته می باشد.

آن جامعه شناس با اشاره به موارد بالا گفتن می‌کند: آن آثار وحشتناک توهم زا باعث می می شود که فرد از یک مضر و همچنین بد تفاهم غلط که شوهر یا همسر خود به او خیانت می‌کند رنج ببرد و همچنین بر اساس آن تصورات غلط، جنایات هولناکی از سوی معتادان به شیشه به افراد خانواده شان تحمیل می شود. البته قسمت و بخش بزرگی از آن خشونت های خانگی ناشی از معظلات و مسائل و مشکلات اقتصادی و مالی و همچنین برآورده نشدن پول جهت خرید مواد می باشد و همچنین درنهایت آن اشخاص به دلیل وابستگی بیمارگونه به موادی مانند شیشه براحتی دست به دزدی و همچنین جنایات خشن می زنند.

چه بایستی و حتما کرد؟
از آنجایی که مصرف بعضی موادمخدر مانند شیشه بدون بو می باشد، تشخیص اعتیاد از سوی خانواده و همچنین جامعه غیر ممکن و همچنین یا سخت به نظر می رسد.
آب روشن توصیه می‌کند: آنچه بایستی و حتما به آن هم توجه ویژه‌ای داشت، بررسی کردن حالات روحی و همچنین رفتار همسر در طی روز می باشد، به عنوان مثال نشاط و همچنین شادابی ناگهانی که در بعضی از اشخاص نمایان شده و همچنین غیر متعارف به‌نظر می‌رسد به عنوان زنگ خطری می باشد که به احتمال زیاد شخص، گرفتار مواد اعتیاد آور صنعتی شامل شیشه شده می باشد.
در نهایت بهترین راهکار جهت پیشگیری از ساخته یا ایجاد حس توهم خیانت در طرفین آن می باشد که زن و همچنین شوهر با کلامی آشکار و همچنین شفاف به همدیگر ابراز علاقه کنند و همچنین وقت بیشتری را با یکدیگر بگذرانند، در بهره بری و استفاده از شبکه‌های فرهنگی و اجتماعی نیز از هرگونه مخفی کاری پرهیز کرده و همچنین حتی یکدیگر را در تیم‌های فرهنگی و اجتماعی هم مشارکت دهند و همچنین یا مباحث و مطالب مفید جهت هم به اشتراک بگذارند تا هرگونه ذهنیت منفی از بین برود زیرا ارتباطات فرهنگی و اجتماعی غیرشفاف و همچنین مخفیانه یکی از عوامل از هم پاشیدگی نظام خانوادگی در جامعه ما می باشد.

http://migna.ir/vdchiznx.23n–dftt2.html
برترین خبرهای اسپورت و ورزشی : توهمی خانمانسوز/ چرا توهمِ خیانت همسر به ذهن فرد خطور می‌کند؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *