چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
خانه / اجتماعي / تصویب طراحی سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم

تصویب طراحی سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم

تصویب طراحی سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم

دبیر کمیته فقهی نهاد بورس و همچنین اوراق بهادار از تصویب طراحی سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم خبر داد.

3185294 352 تصویب طراحی سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم
به به گفته تیم اقتصادی باشگاه خبرنگاران حجت الاسلام سیدعباس موسویان از تصویب آن کمیته به منظور سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم خبر داد و همچنین اظهار داشت: امید می رود با تصویب آن اوراق شاهد تحول در بازار سرمایه و همچنین به روز شدن ابزارهای اقتصادی و مالی حاضر در آن بازار باشیم.

او همچنین گفت: یکی از نیازهایی که در بازار سرمایه اسلامی احساس می می شود طراحی و همچنین نشر اوراق بهادار مصون از تورم می باشد، به آن معنا که آن اوراق بتواند در برابر تورم ارزش خود را حفظ کند.

او همچنین افزود: سرمایه گذاران در محلی سرمایه گذاری می کنند که ارزش واقعی آن هم حفظ و همچنین جهت سرمایه گذار بازدهی داشته باشد.

موسویان با گفتن آنکه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری بود در کمیته فقهی آن موضوع بررسی کردن می شود که آیا براساس مقررات حوزه اسلام و همچنین رعایت فقه معاملات ابزار مصون از تورم امکان طراحی دارد؛ تصریح کرد: براین اساس با مطالعه بر روی ابزار پس نتیجه آن می شود که آن شد که در قرارداد اوراق مشارکت و همچنین اوراق اجاره آن قابلیت وجود دارد.

دبیر کمیته فقهی نهاد بورس و همچنین اوراق بهادار افزود: آن کمیته بعد از تشکیل جلسات متعدد به آن پس نتیجه آن می شود که رسید که می قدرت ۳ نوع اوراق مشارکت مصون از تورم طراحی کرد.

موسویان خاطرنشان کرد: نوع اول اوراق مشارکتی می باشد که سود علی الحساب آن هم براساس شاخص تورم اعلام می می شود و همچنین ناشر اعلام می کند دارنده اوراق می تواند متناسب با تورم موجود سود علی الحساب بگیرد، ولی باید توجه داشت تسویه حساب پروژه براساس ارزش دارایی پروژه خواهد بود.

او همچنین افزود: در نوع دوم آن اوراق صاحبان اوراق در سررسید اوراق مشارکت همچنین و علاوه بر گرفتن سود متناسب با تورم در پایان دوره سررسید اوراق مشارکت با بهره بری و استفاده از حق اختیار فروش، مختار خواهند بود که سهم الشراکه خود را براساس نرخی که بر پایه تورم مشخص کردن می می شود به بانی بفروشند.

به گفته موسویان، پس نتیجه آن می شود که نهایی آن نوع اوراق آن هم می باشد که صاحب اوراق می تواند به مقدار و اندازه اصل سرمایه به همچنین و علاوه درصدی سود را به دست آورند.

دبیر کمیته فقهی نهاد بورس و همچنین اوراق بهادار در تشریح نوع سوم آن اوراق گفت: نوع سوم آن اوراق کاملتر از سایرین می باشد و همچنین به گونه ای طراحی شده که در صورتی که بانی نگران از دست دادن اقتدار و قدرت خرید پروژه و همچنین ناتوانی در تسویه حساب به واسطه تغییر شرایط اقتصادی و همچنین بالا رفتن ارزش پروژه می باشد بتواند از آپشن حق اختیار خرید که جهت آن نوع اوراق وجود دارد، بهره بری و استفاده کند به آن ترتیب که در صورتی که در زمان سررسید ارزش دارایی از رقم مشخص کردن شده بالاتر رود، بانی حق دارد با بهره بری و استفاده از حق اختیار خرید نسبت به خرید اوراق بر اساس نرخ تورم به همچنین و علاوه درصدی سود مشخص اقدام کند.

موسویان تصریح کرد: در اوراق اجاره مطالعه شده که از نظر فقهی اوراق اجاره عادی و همچنین اوراق اجاره به شرط تملیک می باشد می قدرت بازدهی اوراق را براساس نرخ تورم افزایشی و همچنین یا کاهشی و همچنین همچنین اجاره دخل و درآمد و همچنین بازدهی اوراق تعریف کرد.

دبیر کمیته فقهی بورس اوراق بهادار کشور در ادامه به جمع بندی کمیته فقهی در آن خصوص اشاره کرد و همچنین گفته استدر آن نوع اوراق به جای آنکه اوراق اجاره ۴ ساله تعریف می شود به صورت ۴ تا اجاره یک ساله تعریف می می شود به روش مثال بانی متعهد می می شود تا دارایی مورد نظر را به n ریال اجاره کند و همچنین متعهد می باشد تا در سال شمسی های ۲ و همچنین ۳ و همچنین ۴ آن اوراق را براساس نرخ گذاری جدید (به روش مثال نرخ تورم به همچنین و علاوه ۳ قسمت و بخش) اجاره کند که آن مساله را اصطلاحا شرط در ضمن قرارداد اجاره می نامند.

به گفته موسویان، پس نتیجه آن می شود که نهایی از طراحی آن اوراق مصون ماندن دارایی سرمایه گذاران از تورم و همچنین کاهش ارزش پول می باشد که با تصویب آن هم در کمیته فقهی نهاد بورس امید می رود به تصویب شورای عالی پول و همچنین اعتبار هم برسد و همچنین با تصویب آن هم شاهد تحول در بازار سرمایه و همچنین به روز شدن ابزارهای اقتصادی و مالی حاضر در آن بازار باشیم.

انتهای پیام/

http://www.yjc.ir/fa/news/5202662/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B3%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B9-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D9%88%D9%86-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%88%D8%B1%D9%85
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید فرهنگی و اجتماعی : تصویب طراحی سه نوع اوراق با قابلیت مصون بودن از تورم

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *