جمعه , آذر ۲۴ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / بیماری ALS چیست؟

بیماری ALS چیست؟

بیماری ALS چیست؟

بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (به انگلیسی: Amyotrophic lateral sclerosis) (به صورت مخفف: ALS) یا بیماری لو گهریگ (به انگلیسی: Lou Gehrig’s Disease) یک بیماری نورون‌های حرکتی یا (MND یا Motor Neuron Disease) می باشد که موجب تخریب پیشرونده و همچنین غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و همچنین نخاع) و همچنین دستگاه عصبی محیطی می‌می شود. به‌همچنین و علاوه،‌ آن بیماری مسری نیست و همچنین جزو سرطان‌ها نیز به شمار نمی‌رود.ALS به اقتباس از نام بازیکن معروف بیسبال آمریکایی که به آن بیماری مبتلا شده بود به «بیماری لو گریگ» (Lou Gehrig) نیز معروف می باشد. گریگ، بر اساس اطلاعات مندرج در وب وبسایت و مرکز خبرهای جدید فردی یا شخصی‌اش، نخستین نشانه ها و علائم بیماری راسال ۱۹۳۸،‌ یعنی حدود ۳۵ سالگی،‌ نشان داد​ و همچنین البته پزشکان به مدت یک سال شمسی نتوانستند بیماریش را تشخیص دهند. او سرانجام سال شمسی ۱۹۴۱ در ۳۷ سالگی به دلیل همین بیماری درگذشت.

ALS یک بیماری عصبی پیشرونده می باشد که سبب زوال تدریجی سلول‌های عصبی‌ای می‌می شود که وظیفه کنترل حرکت ماهیچه‌ها را به عهده دارند. با پیشرفت بیماری،‌ اشخاص مبتلا رفته‌رفته توانایی کنترل حرکت ماهیچه‌هایشان را از دست می‌دهند. به عبارت دیگر، با مرور زمان فرد مبتلا آرام‌آرام توانایی‌های حرکتی خود را از دست می‌دهد. البته توانایی فکر کردن و اندیشیدن و همچنین حافظه آن اشخاص معمولا تحت تاثیر آن بیماری قرار نمی‌گیرد.

38937327356372413435 بیماری ALS چیست؟

اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شایعترین بیماری نورون‌های حرکتی (MND) می‌باشد؛ بنابراین آن بیماری هم علایم نورون محرکه فوقانی و همچنین هم نشانه‌های نورون محرکه تحتانی را ساخته یا ایجاد می‌کند. در واقعیت و حقیقت در ALS نشانه‌های فلج مرکزی و همچنین محیطی تواماً ساخته یا ایجاد می‌می شود.
آن بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می‌گردد و همچنین با تضعیف ماهیچه‌ها بتدریج فرد به فلج عمومی مبتلا می‌می شود. به طوری که توانایی هرگونه حرکتی از شخص سلب خواهد شد. معمولاً مبتلایان به آن بیماری مدت زمان بسیاری زنده نمی‌مانند. در صورتی که چه آن مدت جهت استیون هاوکینگ بین ۲ تا ۳ سال شمسی پیش‌بینی شده بود، ولی باید توجه داشت او علی‌رغم همه معظلات و مسائل و مشکلات و همچنین ناراحتی‌ها همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد و همچنین جهت فرارسیدن مردن و مرگ لحظه‌شماری نمی‌کند. بیماران مبتلا به آن بیماری معمولاً دچار ناتوانی‌های حرکتی شده و همچنین ۳ تا ۵ سال شمسی بعد از ابتلا به آن بیماری جان خود را از دست می‌دهند. در صورتی که چه ۲۰ قسمت و بخش آن بیماران تا ۵ سال شمسی و همچنین ۱۰ قسمت و بخش آن هم‌ها تا ۱۰ سال شمسی زنده خواهند ماند.
در آن بیماری دستگاه عصبی مرکزی و همچنین ماهیچه‌ها بویژه ماهیچه‌های دست، پا، ساعد، سر و همچنین گردن به شدت صدمه می‌بینند.

69189257133153186969 بیماری ALS چیست؟


علت آن بیماری نامشخص می باشد (بعضی بیماران باره ارثی دارند) ولی باید توجه داشت به نظر می‌رسد فرایندهای التهابی که در آن موتور نورون‌ها اتفاق می‌افتد، دلیل بروز آن هم باشد. آن بیماری در اثر معیوب بودن ژن SOD۱ ممکن می باشد بوجود آمده باشد. ولی باید توجه داشت به تا حال علت دقیق ابتلا به ALS شناخته نشده‌می باشد. ناتوانی حرکتی در آن اشخاص سبب ساخته یا ایجاد زخم‌هایی ناشی از فشارهای طولانی مدت روی نقاط ویژه ای از بدن می‌می شود. ابتلا به ذات‌الریه در اثر معظلات و مسائل و مشکلات موجود در بلع آن اشخاص و همچنین همچنین تجمع ترشحات در مسیرهای هوایی از دیگر عوارض جانبی احتمالی در اشخاص مبتلا به ALS می باشد. آن در حالی می باشد که تحلیل قوه جسمانی فرد می‌تواند جنبه‌های متنوع و گوناگون و مختلف زندگی او مانند کار، روابط فرهنگی و اجتماعی و همچنین… را تحت تاثیر پیامدهای نامطلوب خود قرار دهد.

پژوهشگران جهت بررسی کردن منشاء ساخته یا ایجاد آن بیماری نظریه‌های گوناگونی مانند عوامل عفونی، اختلال در دستگاه ایمنی بدن، علل وراثتی، مواد سمی، عدم تعادل مواد شیمیایی در بدن و همچنین همچنین سوءتغذیه را بررسی کردن نموده اند. اگرچه پژوهشگران به تا حال به عامل ایجادکننده آن بیماری در بیماران متنوع و گوناگون و مختلف پی نبرده‌اند، ولی باید توجه داشت در سال شمسی ۱۹۹۳ با شناسایی عامل ژنتیکی موثر در انتقال بیماری ALS براساس عوامل وراثتی توسط تیمی از کارشناسان علوم ژنتیک و همچنین روان‌پزشکان بالینی یک قدم به شناسایی عامل ساخته یا ایجاد بیماری نزدیک‌تر شدند. آن عامل ژنتیکی در به رمز درآوردن آنزیمی که از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ساخته یا ایجاد شده توسط رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند، نقش دارد.

علایم بالینی
شامل نشانه‌های شایع آن بیماری دشواری در گفتار و همچنین گرفتگی ماهیچه، پرش و همچنین ضعف ماهیچه‌ها که اغلب از اندام‌ها (دست، بازوها و همچنین پاها) آغاز شده و همچنین گسترش می‌یابد و همچنین سرانجام ماهیچه‌های تنفسی و همچنین بلع را نیز درگیر می‌کند. ضعف و همچنین ناتوانی ناشی از آن بیماری، راه رفتن و همچنین بهره بری و استفاده از دست‌ها جهت انجام فعالیت‌های هر روز خدا مانند شستن دست و همچنین صورت و همچنین لباس پوشیدن را غیرممکن می‌سازد. با گسترش ناتوانی حرکتی و همچنین ضعف ماهیچه‌ها در بدن فرد، بیمار در بلع، جویدن و همچنین تنفس نیز با مشکل روبه‌رو می‌می شود.
هنگامی که ماهیچه‌های تنفسی مورد حمله قرار می‌گیرند فرد جهت ادامه زندگی خود به ناچار بایستی و حتما از دستگاه‌های تنفس مصنوعی بهره بری و استفاده کند. بروز بیماری دونفر در هر صد هزار فرد یا شخص می‌باشد و همچنین اغلب اشخاص بین چهل تا شصت سال شمسی را درگیر می‌سازد. بیماری ماهیت پیشرونده داردو اغلب بیماران بعد از دو تا پنج سال شمسی فوت می‌کنند ولی گاه دوره‌های توقف بیماری وجود دارد؛ که باعث می‌می شود ۱۰ قسمت و بخش از بیماران تا ۱۰ سال شمسی زنده بمانند.
از آنجایی که آن بیماری تنها به اعصاب حرکتی آسیب می‌رساند، بنابراین هیچ اختلالی در بینایی، بساوایی، شنوایی، چشایی و همچنین بویایی فرد به وجود نخواهد آمد و همچنین جذاب و جالب آن که اعصاب حرکتی موثر در حرکت چشم‌ها و همچنین مثانه جهت مدت‌های طولانی از حمله عامل بیماری مصون خواهند ماند. بررسی کردن یک نوع امضا یا اثر انگشت مولکولی مشترک با بهره بری و استفاده از فناوری نانو، تشخیص بیماری ALS را در دو حالت ارثی و همچنین غیرارثی امکان‌پذیر می‌سازد. بررسی کردن‌های انجام شده توسط پژوهشگران نشان می‌دهد که نوعی پپتید در مایع نخاعی همه بیماران مبتلا وجود دارد.

هیچ آزمایش درست و همچنین درمانی وجود ندارد که نشانه ها و علائم ALS را اثبات و یا تایید کند. پزشک تو آن بیماری را بر اساس آزمایش در یک فرآیند حذف گزینه‌های احتمالی تشخیص خواهد داد؛ زیرا بخشی از نشانه ها و علائم آن بیماری با بعضی بیماری‌های دیگر عصبی مشترک می باشد. جهت انجام آن کار و همچنین رسیدن به پس نتیجه آن می شود که نهایی در تشخیص بیماری، گاهی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد بعضی روش‌های معاینه و همچنین نیز آزمایش‌هایی دیگر به کار گرفته می شود.

 

تشخیص بیماری ALS
رایج‌ترین آن روش‌ها عبارتند از:
ـ آزمایش خون
ـ آزمایش و همچنین تجزیه و همچنین تحلیل مایع نخاع
ـ اسکن MRI
متخصصی که در نهایت بایستی و حتما ALS را تشخیص دهد عصب‌شناس، یا آن هم متخصص دستگاه عصبی​ می باشد.

17907352225418845204 بیماری ALS چیست؟

=
دوره بیماری ALS
اشخاص مبتلا به ALS به روش میانگین سه تا پنج سال شمسی بعد از بروز نشانه ها و علائم بیماری زنده می‌مانند، ولی باید توجه داشت آن قانون کلی در مورد همه مبتلایان صادق نیست. شواهد نشان می‌دهد بعضی مبتلایان بیش از ۵ سال شمسی و همچنین حتی به مدت ۱۰ سال شمسی بعد از بروز نخستین نشانه ها و علائم نیز زنده مانده‌اند و همچنین سپس جان خود را از دست داده‌اند. علت مردن و مرگ اکثرا و بیشتر مبتلایان به ALS ناتوانی در تنفس یا عفونت ریه‌هاست.
شاید جذاب و جالب باشد​ بدانید یک استثنای عجیب بر قاعده سال شمسی‌های زندگی بعد از ابتلا به ALS وجود دارد و همچنین در حال حاضر هم زنده می باشد و همچنین اتفاقا جزو نوابع نادر در تاریخ علم بشر نیز به شمار می‌رود. استفن هاوکینگ، فیزیکدان و همچنین کیهان‌شناس برجسته بریتانیایی، از سال شمسی ۱۹۶۳، یعنی از ۲۱ سالگی که نخستین نشانه ها و علائم بیماری‌اش بروز کرده تا الان (چیزی حدود ۵۱ سال شمسی) با آن بیماری زندگی می‌کند و همچنین هر چند تقریبا به ‌لحاظ جسمانی کاملا ناتوان می باشد،‌ قوای ذهنی‌اش همچنان نبوغ‌آمیز به فعالیت ادامه می‌دهند.

درمان آن بیماری
بیماری ALS درمان ویژه ای به جز درمان نشانه ها و علائم ندارد ولی به تازگی نیز بهره بری و استفاده از سلولهای بنیادی پیشنهاد شده‌می باشد. دانشمندان هم اکنون در تلاش خواهند بود با انجام آزمایش‌های بالینی تأثیر آن روش‌های درمانی در بیماران مبتلا به ALS را مورد بررسی کردن قرار دهند. آنها امیدوارند با بهره بری و استفاده از نتایج آن تحقیقات بتوانند به روشی جهت درمان دیگر بیماری‌های دستگاه عصبی مانند پارکینسون، آلزایمر و همچنین زوال عقل دست یابند.
بعضی از پروتئین‌ها مانند عوامل رشد به آسانی جذب بافت عصبی می‌شوند و همچنین به‌نظر می‌رسد می‌توانند از اعصاب حرکتی بدن نیز محافظت کنند. از آنجا که نمی‌قدرت مولکول‌های پهناور و بزرگ را به‌آسانی از طریق جریان خونی به دستگاه عصبی بدن منتقل کرد، جهت بهره بری و استفاده از آن مولکول‌ها در فرایندهای درمانی بایستی و حتما آنها را به‌روش مستقیم به عضلات تزریق کرد. همچنین و علاوه بر آن بعضی از مولکول‌های کوچک نیز نقش مهمی در تحریک دستگاه عصبی بدن دارند که می‌قدرت آنها را براحتی به رگ‌های خونی منتهی به مغز منتقل کرد. بهره بری و استفاده از سلول‌های بنیادی نیز روش غیره ای می باشد که مانع از پیشرفت بیماری خواهد شد.
سلول‌های بنیادی مثل پمپ‌های زیستی عمل کرده و همچنین عوامل حیاتی مؤثر در رشد را به سلول‌های عصبی آسیب دیده انتقال می‌دهند. آزمایش‌های انجام شده در اشخاص مبتلا به آن بیماری نشان می‌دهد که سلول‌های بنیادی می‌توانند به‌روش دقیق خود را به محل سلول‌های عصبی آسیب دیده انتقال دهند.
همچنین ساخته یا ایجاد رشته‌های RNA مصنوعی نیز می‌تواند نقش موثری در توقف تولید پروتئین‌های سمی داشته باشد. آن نوع RNA خود را به RNA پیک که انتقال اطلاعات ژنتیکی را به‌عهده دارد متصل کرده و همچنین از ساخت پروتئین‌هایی که به سلول‌های عصبی آسیب می‌رساند جلوگیری می‌کند. تیمی دیگر از پژوهندگان نیز در تلاش جهت دستیابی به روش درمانی مؤثر جهت آن بیماری دریافته‌اند که انجام فعالیت‌های اسپورت و ورزشی مانع از گسترش بیماری‌های اعصاب حرکتی بدن خواهد شد. در موش‌های تحت بررسی کردن آزمایش‌های انجام شده، حرکت روی چرخ‌های گردان مانع از روند پیشرفت سریع بیماری شده‌می باشد.
براین اساس درمان‌های ترکیبی می‌تواند تأثیر درمان انتخاب شده در بهبود اوضاع بیمار را به نحو چشمگیری تحت تأثیر خود قرار دهد. در صورتی که چه بهترین روش آن می باشد که در مراحل ابتدایی و اولیه بیماری از توسعه بیماری جلوگیری کنیم. دستیابی به آن هدف نیز بیش از آن‌که تحت تأثیر عوامل ژنتیکی باشد مستلزم دستیابی به راهکارهایی جهت ساخته یا ایجاد تغییرات مناسب در زندگی اشخاص می باشد که با انجام تمرینات اسپورت و ورزشی و همچنین انتخاب برنامه جذاب و جالب و خوب غذایی مناسب می‌قدرت به اصلاح شیوه زندگی بیماران و همچنین ساخته یا ایجاد شرایط مناسب جهت زندگی آنها امیدوار بود. اخیراً بهره بری و استفاده از دارویی به نام ریلوزول یا ریلوتک با بلوک گیرنده های گلوتامات می‌تواند روند بیماری را کند نماید و همچنین طول عمر بیماران را افزایش دهد.

نگهداری و همچنین مراقبت
به علت شرایط فیزیکی بیمار و همچنین عدم تحرک او نگه داری از آن بیماران خیلی زیاد دشوار می باشد و همچنین خانواده و همچنین پرستار بایستی نسبت به موارد پیش رو کاملاً توجیه باشند و همچنین با پزشک و همچنین انجمن‌های محلی و همچنین خانواده سایر بیماران مشورت نمایند. به عنوان مثال حمام رفتن که کاری ساده و همچنین روزمره جهت اکثرا و بیشتر انسان هاست در آن بیماران بایستی به دقت انجام گیرد تا مانع از اسیب دیدن پرستار یا بیمار می شود. همچنین مهمترین مانع پیش رو بیماران عدم توانایی تکلم یا برقراری ارتباط با محیط بیرون می باشد. ساده ترین روش بهره بری و استفاده از یک جدول حروف جلو تخت بیمار و همچنین گرفتن علامت چشم از او هنگام اشاره به حرف مورد نظر می باشد. (مثلاً ایا در آن ستون می باشد؟ ایا در آن سطر می باشد؟) سپس باتوجه تجربه، پرستار بایستی و حتما حدس بزند که بیمار چه می‌خواهد. البته آن روش اکثرا و بیشتر جهت کارهای ابتدایی پاسخ گو می‌باشد. سالهاست دستگاه‌هایی جهت حل آن مشکل به بازار امده که می‌توانند با ردیابی حرکت چشم آنرا تغییر پیدا کردن به مختصات نموده و همچنین به کاربر اجازه تعامل ساده با رایانه را فراهم کنند. آن گونه دستگاه‌ها فعلاً قیمتی بین ۶ تا ۱۰ هزار دلار دارند و همچنین در ایران با توجه به موانع اقتصادی و مالی و همچنین زبانی اصولی و کاربردی نیافته‌اند. البته چند پروژه جهت کمک به بیماران ایرانی در دست اجرا می باشد که از آن هم جمله پروژه دستگاه ارتباط با بیمار Ziggurat می باشد.

حمایت معنوی
حمایت‌ها و همچنین پشتیبانی‌های روحیه قسمت و بخش و همچنین انگیزاننده در نبرد بی‌وقفه بیمار خیلی زیاد مهم و همچنین حیاتی می باشد. مطمئنا قسمت و بخش عمده چنین حمایت‌هایی از جانب خانواده و همچنین دوستان بیمار خواهد بود، ولی باید توجه داشت مشاوران یا روان درمان​گران خبره هم می‌توانند کمک‌های شایانی به بیمار بکنند یا حتی راهنمایی‌های سودمندی به نزدیکان و همچنین اطرافیان او ارائه دهند.

زمان رفت و آمد و مراجعه به متخصص
هرگاه ضعف ماهیچه‌ای ​سراغ فردی بیاید یا در حرکت دادن و همچنین کنترل حرکتی ماهیچه‌هایش به مشکل برخورد کند و همچنین هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برایش نداشته باشد،‌ بایستی و حتما در اسرع وقت به پزشک رفت و آمد و مراجعه کند. بخصوص آن مسأله زمانی اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت که در سخن گفتن،‌ تنفس یا بلع مشکل پیدا کرده باشد.

نهایت کار
ALS در نهایت بر ماهیچه‌هایی که مسئولیت تنفس، بلع و همچنین سایر فعالیت‌های حیاتی بدن را به عهده دارند تاثیر می‌گذارد و همچنین در پس نتیجه آن می شود که،‌ سرانجام به مردن و مرگ منجر خواهد شد، ولی باید توجه داشت فراموش نکنیم که پژوهش‌های بسیاری جهت پیدا کردن و یافتن علت و همچنین درمان آن بیماری همچنان در جریان می باشد و همچنین نیز آن را هم فراموش نکنیم که استثنا ممکن می باشد جهت هر فرد غیره ای غیر از هاوکینگ هم رخ دهد.

یک متخصص مغز و همچنین اعصاب گفت: بیماری ALS نشانه ها و علائم شناخته شده‌ای ندارد.
دکتر مهیار معتقد در گفت‌وگو با ایسنا، بیماری ALS را بیماری سیستم حرکتی دانست و همچنین اظهار کرد: ALS یک بیماری ضعف پیش رونده بوده که اعصاب حرکتی مرکزی و همچنین محیطی شامل اندام‌ها و همچنین عضلات حرکتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او همچنین تصریح کرد: بیماری ALS بر روی هوشیاری، کنترل ادرار و همچنین مدفوع و همچنین سیستم حسی اشخاص تاثیری ندارد و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات تنفسی جهت فرد ساخته یا ایجاد نمی‌کند.
معتقد با گفتن آنکه بیماران مبتلا به ALS با هوشیاری کامل و همچنین آگاهانه مسیر مردن و مرگ را طی می‌کنند، گفت: ابتلا به آن بیماری در سنین ۵۰ سال شمسی به بالا شایع‌تر می باشد.
او همچنین با اشاره به درمان آن بیماری اظهار کرد: هیچ درمان و همچنین داروی ویژه ای جهت آن بیماری وجود نداشته و همچنین بین جنس مذکر و همچنین مونث تفاوتی در مقدار و اندازه و میزان ابتلا نیست.


جام جم آنلاین/میگنا/ویکی پدیا

http://migna.ir/vdcb95bf.rhbgwpiuur.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : بیماری ALS چیست؟

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *