سه شنبه , آبان ۲ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / بیمه ها خدمات روانپزشکی را فراموش کرده اند

بیمه ها خدمات روانپزشکی را فراموش کرده اند

بیمه ها سرویس ها و خدمات روانپزشکی را فراموش کرده اند

میگنا: در حالی که آخرین آمار موجود از نشانه های بیماری‌های روانی در کشور حدود ۲۵ قسمت و بخش می باشد که با وجود اهمیت این موضوع، پوشش بیمه‌ای سرویس ها و خدمات مشاوره و همچنین روان درمانی و همچنین به عبارتی توجه به بهداشت روان در کشور مغفول مانده می باشد. این در حالی می باشد که بیماری‌های روانی بعد از بیماری قلب و همچنین عروق و همچنین تصادفات رانندگی جاده‌ای؛ بیشترین آمار را به خود اختصاص می‌دهد.

56198218782830178452 بيمه ها خدمات روانپزشکي را فراموش کرده انددکترجعفر بوالهری، رئیس دانشکده علوم رفتاری وسلامت روان در گفت‌وگو با روزنامه سپید بر ضرورت پوشش بیمه‌ای سرویس ها و خدمات روان‌شناسی، مشاوره و همچنین روان درمانی تاکید کرد و همچنین گفت: «در واقع در این خصوص می‌قدرت به پوشش مداخله در بحران و همچنین پوشش مداخلات روانی و همچنین اجتماعی نیز اشاره کرد. برای اینکه یک فرد یا شخص از مردن و مرگ نجات یابد، به جای تکیه بر دارو، تجهیزات پزشکی و همچنین هزینه‌های میلیاردی می‌قدرت ازمشاوره بهره بری و استفاده کرد. چرا که مشاوره همچنین و علاوه بر کاهش ناهنجاری‌ها واتفاقات، باعث کاهش هزینه‌های سرسام آور بیمه نیز می‌می شود.»

وی ادامه داد: «تحت پوشش قرار دادن سرویس ها و خدمات مشاوره و همچنین روان درمانی یکی ازضروری‌ترین و همچنین عقلانی‌ترین سرویس ها و خدمات به‌خصوص برای جلوگیری از کمبود منابع و همچنین ورشکستگی بیمه‌ها محسوب می‌می شود، ولی باید توجه داشت متاسفانه به تا حال مدیر و همچنین نهاد‌های بیمه‌ای این اصل را نپذیرفته‌اند. در صورتی که این موضوع یک نیاز حیاتی و همچنین مهم برای جامعه محسوب می‌می شود.»

بوالهری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بیمه‌ها بر این موضوع اذعان دارند که برخی خدماتدر حوزه روانپزشکی را تحت پوشش قرار داده‌اند، گفت: «باید دید با پوشش‌های گرفته شده، هزینه‌ها کاهش یافته می باشد. یا آمار‌ها اینطور نشان نمی‌دهد یا تحقیقی در این زمینه صورت نگرفته می باشد. تنها در صورتی که پوشش سرویس ها و خدمات موفقیت آمیز خواهد بود که براساس مشاوره پیشگیری، حمایتی و همچنین مداخله در بحران باشد.»

رئیس دانشکده علوم رفتاری وسلامت روان با تاکید بر اینکه باید به سرعت از حضور متخصصانی که رویکرد پیشگیرانه دارند بهره بری و استفاده کرد، افزود: «رویکرد انستیتو روانپزشکی تهران براساس تخصص پیشگیری، مداخله در درمان، ارتقاء سلامت روان و همچنین کاهش هزینه‌های سرویس ها و خدمات می باشد.» وی با اشاره به اینکه حدود ۲۰تا ۲۵ قسمت و بخش، اشخاص جامعه روانپزشکی در کشور، به سرویس ها و خدمات مشاوره نیاز دارند، گفت: «۵۰ تا ۷۵ قسمت و بخش شهروندان و مردم شهر با معظلات و مسائل و مشکلات روانپزشکی، خانوادگی، فرزند پروری، تحصیلی و همچنین… مواجه خواهند بود که این موارد صدمات به فرد و همچنین جامعه را در پی دارد که تمامی این موارد با مشاوره و همچنین روان درمانی قابل حل می باشد.»

بوالهری ادامه داد: «همچنین برخی بیماری‌ها شامل بیماری‌های روماتولوژی، گوارشی، زنان و همچنین قلبی معمولا با استرس همراه می باشد که به مشاوره نیاز دارند.»

وی با اشاره به اینکه تمام آسیب‌های اجتماعی، منجر به آسیب سلامتی می‌می شود که نیاز به پوشش بیمه‌ای دارد گفت:«در حال حاضر سرویس ها و خدمات درمانی قدیمی شده می باشد. باید سرویس ها و خدمات سلامت یعنی توجه به پیشگیری، توانبخشی، درمان، مداخله در بحران نیز مورد توجه قرار گیرد، ولی هیچ کدام یا وجود ندارد و همچنین یا به روش کامل انجام نمی‌می شود.»

وقتی عدم توانایی در پرداخت هزینه‌ها، باعث محروم شدن از سرویس ها و خدمات می‌می شود

41767280734417391619 بيمه ها خدمات روانپزشکي را فراموش کرده انددکتر مهدی میرمحمد صادقی، مدیر کل دفتر مشاوره مرکز توسعه پیشگیری نهاد بهزیستی کشور در گفت‌وگو با سپید در این زمینه گفت: «بهزیستی با همکاری وزارت رفاه، در حوزه بیمه مشاوره و همچنین سرویس ها و خدمات روان‌شناختی تمام تلاش خود را به منظور همکاری‌های بین بخشی انجام می‌دهد. باید به این موضوع توجه داشت که بیمه سرویس ها و خدمات روان‌شناسی یکی از اولویت‌های جامعه محسوب می‌می شود.» وی ادامه داد: «وقتی در جامعه نزدیک به یک میلیون فرد یا شخص به مراکز مشاوره رفت و آمد و مراجعه می‌کنند نشان دهنده این موضوع می باشد که طیف وسیعی از جامعه برای دریافت این سرویس ها و خدمات هزینه می‌کنند از طرفی برخی اشخاص نیز به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه‌ها، ازخدمات محروم می‌شوند.» به گفته وی، در سال شمسی ۹۳، ۵۰ هزار فرد یا شخص در مراکز دولتی، حدود یک میلیون فرد یا شخص در مراکز مشاوره‌ غیردولتی و همچنین ۵۰۰ هزار فرد یا شخص نیز از طریق خط۱۴۸۰خدمات مشاوره‌ای دریافت نموده اند.

میر صادقی گفت: «اقداماتی به منظور پوشش سرویس ها و خدمات مشاوره و همچنین روان‌شناسی در حال انجام می باشد. البته برای اینکه این اقدامات به نتیجه برسد مستلزم همکاری‌های بین بخشی می باشد. به عنوان مثال نهاد تامین اجتماعی برخی سرویس ها و خدمات روانپزشکی را به عنوان ضریب K تعریف کرده می باشد.»

وی با تاکید بر اینکه بیمه خدمتی می باشد که باید برای مسائل روان‌شناختی و همچنین سلامت روان تعریف می شود و همچنین یک اولویت، ضرورت و همچنین نیاز جدی برای جامعه محسوب می‌می شود، افزود: «مسلما بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد. البته این نهاد به اشخاص تحت پوشش، یارانه‌ای در غالب یاری برگ به منظور بهره بری و استفاده از سرویس ها و خدمات مشاوره در مراکز خصوصی ارائه می‌دهد که هزینه آن هم را بهزیستی پرداخت می‌کند.» مدیر کل دفتر مشاوره مرکز توسعه پیشگیری نهاد بهزیستی کشور با بیان اینکه سلامت روان در کشور مورد توجه قرارنگرفته می باشد، گفت: «در صورتی که به این موضوع توجه می شود می‌قدرت از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.»

میر‌ صادقی تصریح کرد: «مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد صندوق بیمه‌ای شکل گیرد تا یارانه‌ها در آن هم تجمیع شوند. در حال حاضر که بیمه‌ای وجود ندارد تنها کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم ارائه یاری برگ و همچنین پیگیری موضوع بیمه می باشد.»

http://migna.ir/vdcc4sq1.2bqsx8laa2.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای اسپورت و ورزشی : بیمه ها سرویس ها و خدمات روانپزشکی را فراموش کرده اند

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *