پنج شنبه , مرداد ۲۵ ۱۳۹۷
خانه / اجتماعي / بودجه سینمای ایران برای سال ۹۴ یک ریال افزوده نمی‌شود

بودجه سینمای ایران برای سال ۹۴ یک ریال افزوده نمی‌شود

بودجه سینمای ایران برای سال ۹۴ یک ریال افزوده نمی‌شود

4de64f9274368c02e79c0c4afd29f731949730f4 بودجه سینمای ایران برای سال ۹۴ یک ریال افزوده نمی‌شود

قانون بودجه سال ۹۴ در شرایطی تدوین شده و در حال جمع‌بندی‌‌ است که ظاهراً قرار نیست بودجه حوزه سینما افزایش یابد و حتی به اندازه رقم تورم رسمی اعلام شده در سال جاری نیز  به اعتبار سینما افزوده نخواهد شد تا سینما سالی به مراتب سخت‌تر از  ۹۳ پیش روd داشته باشد و یکی از حداقل توقع‌ها از وزارت فرهنگ و ارشاد و به ویژه سازمان سینمایی پیرامون افزایش اعتبارات در سال آینده تحقق نیابد.

به گزارش «تابناک»، با عدم تحقق برخی از اساسی‌ترین وعده‌های وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه سینما در دوران تازه، انتظار می‌‌رفت شاهد تغییر چشمگیر بودجه‌ریزی و رشد قابل توجه بودجه فرهنگی و به ویژه اعتبارات مورد اشاره در حوزه سینما باشیم تا بتوان با تغییر نگرش و برنامه در این حوزه، حداقل در زیرساخت‌ها یک تحول اساسی رخ داده باشد و تفاوت نگاه دولت‌ها در تخصیص اعتبار به حوزه فرهنگ نمود عینی داشته باشد؛ اما ظاهراً قرار نیست چنین اتفاقی رخ دهد.

در شرایطی که برخی مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد از رشد ۲۰ درصدی بودجه سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ خبر داده‌اند، ظاهراً قرار نیست مشخصاً بودجه سازمان سینمایی به عنوان مهم‌ترین حوزه تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حتی یک ریال افزوده شود و بودجه ۹۹ میلیارد تومانی سینمای ایران برای سال ۹۳، عیناً در لایحه بودجه ۹۴ نوشته خواهد شد که با توجه به در نظر گرفتن تورم، پرداخت سال ۹۴ مشابه سال ۹۳ در عمل به منزله کاهش اعتبارات سینمایی نیز محسوب می‌شود.

این در حالی است که انتظار می‌رفت، اعتبارات سینمایی در بودجه ۹۴ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. در این اوضاع که سازمان سینمایی نتوانسته بسیاری از شعار‌هایش نظیر تحول بنیادین در جشنواره فجر، رفع توقیف فیلم‌ها، ایستادن پای مجوزهای صادر شده و… را عملیاتی کند، دلخوش به اجرای طرح‌های زیربنایی بودیم که بسیاری‌شان در حد حرف ‌مانده‌اند و متولی سینمای کشور را به سمت بی‌عملی یا به عبارت دقیق‌تر ‌«اعمال بدون نتایج نهایی» سوق داده است.

به این‌ها، مطالبات بحق خانه سینما و سینماگران را نیز باید افزود، زیرا تصور می‌شد در بودجه ۹۴، رقم قابل توجهی دیده شود تا بتوان با کمک این مبلغ به خانه سینما، زیرساخت اولیه برای ایجاد یک مجموعه صنفی جهت حمایت از سینماگران فراهم شود؛ اما حال که رقم بودجه تغییری نخواهد داشت، طبیعتاً سازمان سینمایی در این عرصه نیز نخواهد توانست توقعات را برآورده کند و امید‌ها درباره تحقق این حداقل‌ها بیش از پیش به سمت ناامیدی گرایش خواهد یافت.

با این اوصاف، اساساً بیان انتظارات از سازمان سینمایی برای جذب بودجه عمرانی و توسعه زیرساخت‌های محدود این نهاد یک شوخی است و باید امیدوار بود با این اعتبار محدود، اسفند ۹۴ با آرامش بگذرد و دلخوش به بودجه ۹۵ بود؛ اما آیا تا آن زمان سینماگران با‌‌ همان کیفیت زمان ورود ایوبی و همکارانش به سازمان سینمایی، همراهشان خواهند بود یا با زمزمه «هزار وعده خوبان یکی وفا نکند» از این مدیریت نیز دل خواهند کند؟!

اوج این وضعیت آشفته را باید در تخصیص بودجه مورد توجه قرار داد؛ گذرگاهی که سال گذشته حدود ۸۵ درصد بودجه مصوب سازمان سینمایی از آن عبور کرد، ولی حال به نظر می‌رسد در بودجه ۹۳ حداکثر رقمی که تخصیص یابد، ۷۵ درصد خواهد بود و ‌سال جاری نیز سال مالی خوبی برای سینمای ایران نخواهد بود. با این تفاسیر، چنین پرسشی پیش روست. آیا حقیقتاً با این افق پیش رو، باید به آینده فرهنگ و بالاخص سینمای ایران خوش‌بین بود؟

بودجه یکی از انتظاراتی بود که نه می‌توان عدم تخصیصش به حوزه فرهنگ و به طور خاص به سینما را به گردن نمایندگان مجلس انداخت و نه از فشارهای فراقانونی درباره عملیاتی شدنش سخن به میان آورد و مستقیم‌‌ مسئولیت و اختیاراتش در دولت تعریف شده و نمایندگان حداکثر توان جابجایی ۵ درصد قانون بودجه را خواهند داشت.

اگر اراده عملی دولت مستقر در ایجاد تحولی جدی در این ساختار از نفس افتاده وجود دارد، باید بودجه فرهنگی دستخوش تغییر شود و حداقل با حذف بخشی از جدول کمک به نهادهایی که بسیاری‌شان بازدهی ندارند، این بودجه به متولی و پاسخگوی اصلی فرهنگ تزریق می‌شد؛ اما ظاهراً در این زمینه نیز اراده‌ای وجود ندارد و مجموعه فرهنگی این دولت نیز بودجه را همچنان در‌‌ همان کانال قبلی حفظ کرده است. با توجه به دیده نشدن فرهنگ در طرح هدفمندی، لایحه بودجه ۱۳۹۴ آزمون بزرگ برای تیم فرهنگی دولت است.

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

4254164_881.jpg

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴

آگهی استخدام ۲۰ اسفند ۹۴ تیم نبض بازار باشگاه خبرنگاران، جهت سهولت دسترسی کاربران آگهی‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *