چهارشنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۹
خانه / مقالات / بهترین رفیق فرزندتان باشید

بهترین رفیق فرزندتان باشید

بهترین رفیق فرزندتان باشید
50c94c3a741c232fd3bcc8452ee96011 بهترین رفیق فرزندتان باشید
مشاوره خانواده

وقتی برای اولین بار کودکتان گریه می نماید شما او را در آغوش می کشید، وقتی برای اولین بار با چشم انش به شما نگاه می نماید وقتی برای اولین بار به صورت شما لبخند می زند، یک معنا بیشتر ندارد و آن این است که کودکان از همان روز اول تولد، به دنبال برقراری رابطه هستند .

وقت ی برای اولین بار کودکتان گریه می نماید و شما او را در آغوش می کشید، وقتی برای اولین بار با چشم انش به شما نگاه می نماید وقتی برای اولین بار به صورت شما لبخند می زند، معنا بیشتر ندارد آن این است که کودکان از همان روز اول تولد، به دنبال برقراری رابطه هستند . ولی چند درصد از ما در این ارتباطاتی که با فرزندانمان داریم خوب هستیم به تمام اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت خود رسیده ایم؟ چند درصد از ما توانسته ایم با آرامش بدون دعوا و بگو مگو، با فرزندانمان به توافق برسیم؟ «زن روز» با این مقدمه می نویسد: تعداد بسیار بسیاری از والدین، با این مساله رو به رو می باشند که نمی توانند رابطه درستی با فرزندانشان برقرار کنند. در این مطلب به بخشی از دغدغه ذهنی این والدین جواب داده خواهد شد.

معرفت خصوصیات ی شخصیتی

اولین گام برای رسیدن به مذاکره رابطه درست، این است که از خصوصیات ی شخصیتی فرزندتان باخبر باشید تلاش بکنید تا طبق آن خصوصیات با او رفتار بکنید . برای مثال چنانچه شما کودکی نافرمان لجباز دارید قطعا لازم نیست که با او رئیس مآبانه رفتار بکنید بلکه شما باید با تذکر به خصوصیات ی شخصیتی او، به دنبالروش سازنده تری باشید و ممکن است ضروری باشد که برای رسیدن به اهدافتان با او به توافق برسید او را نیز در تصمیم گیری ها شریک بکنید .

حفظ احترام؛ واجب تر از نان شب

هیچ فراموش نکنید که برای رسیدن به یک رابطه خوب مفید ، نیاز دارید که اندکی مفرق از بقیه با فرزندانتان، رفتار بکنید چرا که روابط بین شما و فرزندان مانند عابر خیابان نیست که مقطعی زودگذر باشد بلکه درازمدت زیاد است پس شما به رفتاری احتیاج دارید تا بتوانید این روابط را حفظ بکنید و آن را زخمی نکنید. یکی از کارهایی که به شما در رسیدن به یک رابطه بهتر خوب کمک می نماید این است که همیشه در تمام حال احترام منزلت فرزندتان را حفظ بکنید آن را در نظر بگیرید با این کار عزت نفس او را ارتقا دهید.

کمی قدرت بدهید

گفته می شود که کودکان رفیق دارند در خانواده نظم برقرار باشد قوانینی وجود داشته باشد. به جمله دیگر آن ها نیاز دارند بفهمند که هر رفتاری چه پیامدی خواهد داشت پس بر طبق آن پیامد، تصمیم بگیرند، هنوز می خواهند آن رفتار را انجام دهند یا خیر؟ ضمن آن که وجود نظم قوانین در خانواده یکی از مسائل ی است که نیاز به امنیت کودکان را برآورده می نماید . اما در عین حال تمام کودکان رفیق دارند تا از اندک قدرتی هم در خانواده برخوردار باشند و گاهی اوقات نیز والدین به حرف آن ها گوش کنند تا بتوانند کارهایی که فکر می کنند برایشان ارزشمند است انجام دهند ولی چنانچه این احساس را نکنند والدین را انعطاف ناپذیر بیابند از آن ها فاصله می گیرند و به دنبال راه هایی می گردند که هر طور شده، آن ها را به خواسته هایشان برساند، حتی به قیمت زیر پا گذاشتن قوانین پدر مادرشان.

شفاف سازی بکنید

چرا نمی توانم این کار را انجام دهم؟ چرا نباید این غذا را بخورم؟ چرا نباید بیرون بروم؟ هزاران چرای دیگری که کودکان از شما می پرسند تا بلکه شما را از تصمیمی که گرفته اید منصرف کنند. پس هر به کودکتان دستوری می دهید را برای این پرسش همیشگی وی آماده بکنید و برای آن پاسخ و دلیل ی روشن و قانع کننده داشته باشید. با این کار کودکان از منطق زیربنایی تصمیمات شما آگاه می شوند و پس زمان ی که شما نیستید تلاش می کنند با در نظر گرفتن همان منطق، تصمیمات درست بگیرند علاوه بر آن یاد می گیرند که چطور با مراجع قدرت کنار بیایند.اما چنانچه هر باری که از شما می پرسند چرا؟ با جواب «همین که هست»، رو به رو شوند، ممکن است در مقابل شما بایستند یا در بهترین حالت تا ی شما بالای سرشان ایستاده اید به حرفتان گوش کنند.

پیامدهای رفتار را معین بکنید

ی شما به عنوان والدین پیامد انجام کاری را برای فرزندتان روشن کردید معین کردید در صورت انجام یک رفتار معین با پیامد معین ی رو به رو می شود، آن گاه فرزندان از قدرت پیش بینی پیامد رفتارشان برخوردار می شوند و در نتیجه در قبال کاری که می خواهند انجام دهند، حس مسئولیت زیادتری می کنند. برای مثال وقت ی شما به فرزندتان می گویید: «چنانچه قبل از ساعت ده به خانه آمدی، دفعه بعد هم می توانی خودرو را با خودت ببری» او می فهمد که اگر بعد از دوازده بیاید دیگر از خودرو خبری نخواهد بود پس چنانچه چنین اتفاقی بیفتد مسئولیت رفتارش را می پذیرد و دیگر با شما بر سر دادن خودرو یا ندادنش بحث نمی نماید . با معین شدن قواعد روشن هم حس مسئولیت را در فرزندان افزایش دهید و هم از بحث مذاکره در آینده پیشگیری بکنید .

خواسته های واقعی را بشناسید

زمان ی کودکی می گوید: «این دسر را رفیق دارم بخورم» یا وقت ی نوجوانی می گوید: «رفیق دارم تا ساعت بعد از نصف شب در بیرون از خانه باشم!» قطعا این کارها برطرف کننده یکی از نیازهای او است. برای مثال نوجوانی که می خواهد تا ساعت بیرون باشد ممکن است می خواهد نیاز به استقلالش را نشان دهد یا کودکی که به دسر خاصی علاقه دارد ممکن است آن دسر ماده ای دارد که بدنش به آن احتیاج دارد. پس در هر خواسته فرزندان، نیازی وجود دارد و با اهمیت این است که شما از آن باخبر شوید و بتوانید از راه دیگری نیازش را تأمین بکنید . راهی کم تهدید تر و با امنیت بیشتر.

درست برداشت بکنید

بعضی اوقات والدین فکر می کنند واقعا می دانند منظور فرزندشان از این نوع رفتار چیست فرزندان فکر می کنند که می دانند منظور والدینشان از این که به آن ها می گویند: «نه!» چیست. اما در واقع آن چه که هر دو فکر می کنند، غلط و نادرست است. برای مثال پدری ممکن است فکر نماید که درخواست فرزندش از کمک مالی به این است که او نمی خواهد کار نماید و تصمیم گرفته روش تنبلی را در پیش بگیرد پس به او می گوید: «نه!» و فرزند هم فکر می نماید علت «نه» گفتن پدر این است که به او اعتماد ندارد. در حالی که هر دو غلط برداشت می کنند!

برای رسیدن به این برداشت درست تنها کافی است که برداشت و ذهنیت را به اطلاع طرف مقابل برسانید و از او بخواهید در صورت غلط بودن، منظور خود را به صورت کامل بیان نماید .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی چیست؟ سرور اختصاصی یک کامپیوتر در یک شبکه مادی و معنوی برای خدمت به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *