یکشنبه , تیر ۳۰ ۱۳۹۸
خانه / علمي پزشكي / بهترین و بدترین ورزش‌ها برای قلب

بهترین و بدترین ورزش‌ها برای قلب

بهترین و همچنین بدترین ورزش‌ها برای قلب

n00032735 b بهترين و بدترين ورزش‌ها براي قلب

برای بعضی از بیماران قلبی اصلا فعالیت‌های ورزشی توصیه نمی‌می شود. گروهی از آنها هم باید فعالیت‌های بسیار محدودی داشته باشند. فعالیت ورزشی‌ای که برای بیمار توصیه می‌می شود هم باید با توجه به نوع بیماری قلبی او باشد.

نخست باید بدانیم بیمار مبتلا به عارضه قلبی در چه وضعیتی قرار دارد و همچنین بیماری تا چه میزان پیش رفته و همچنین براساس آن هم نوع فعالیت ورزشی و همچنین میزان ورزش را مشخص کنیم.

 

دکتر محمدرضا رجبی- فوق‌تخصص قلب و همچنین عروق/عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شاهد

وقتی ثابت می‌می شود فردی به بیماری قلبی مبتلاست، طبیعی می باشد که دیگر نمی‌تواند مانند یک فرد عادی فعالیت یا هر رشته ورزشی‌ای را برای خود انتخاب کند. ثابت شده ورزش همیشه روی قلب و همچنین عروق، کاهش فشار و همچنین قند خون و همچنین جلوگیری از سکته قلبی و همچنین… اثری مثبت دارد، ولی باید توجه داشت بیماران قلبی‌عروقی شرایطی دارند که حتما قبل از انجام ساده‌ترین ورزش‌ها باید با پزشک‌شان مشورت کنند. برای بعضی از بیماران قلبی اصلا فعالیت‌های ورزشی توصیه نمی‌می شود. گروهی از آنها هم باید فعالیت‌های بسیار محدودی داشته باشند. فعالیت ورزشی‌ای که برای بیمار توصیه می‌می شود هم باید با توجه به نوع بیماری قلبی او باشد. نخست باید بدانیم بیمار مبتلا به عارضه قلبی در چه وضعیتی قرار دارد و همچنین بیماری تا چه میزان پیش رفته و همچنین براساس آن هم نوع فعالیت ورزشی و همچنین میزان ورزش را مشخص کنیم.

طیف وسیعی از بیماران قلبی خواهند بود که بیماری‌شان چندان جدی نیست و همچنین منع ورزشی ندارند. بیمارانی که فشار خون کنترل‌شده دارند به بیماری‌های دریچه‌ای خفیف مبتلا خواهند بود، سابقه عمل جراحی قلب باز یا آنژیوپلاستی دارند، تنگی عروق کرونر دارند و همچنین به اختلال‌های ریتم قلبی خوش‌خیم مبتلا خواهند بود جزو این تیم‌اند. چنین بیمارانی با ورزش‌های معمول و همچنین ورزش‌های تفریحی مشکلی پیدا نمی‌کنند ولی در بیماری‌های قلبی پیشرفته باید فعالیت ورزشی محدود و همچنین
تحت‌نظارت پزشک معالج باشد. در بیماران با مشکل قلبی حتما باید پایش و همچنین برآوردی از وضعیت قلب قبل از اقدام به ورزش به دست آید.

در صورتی که بیماری قلبی دارید، سراغ ورزش حرفه‌ای نروید

در انجام ورزش‌های حرفه‌ای و همچنین رقابتی باید شرایط دیگری را در نظر گرفت حتی در صورتی که فرد سالم می باشد و همچنین هیچ علامت و همچنین نشانه‌ای از بیماری قلبی ندارد باید تحت پایش قرار گیرد زیرا و به درستی که ممکن می باشد بعضی از اشخاص زمینه‌ای از بیماری قلبی بدون علامت داشته باشند که در فعالیت‌های ورزشی سنگین و همچنین رقابتی دچار حمله و همچنین ایست قلبی شوند. ایست قلبی هنگام ورزش را گهگاه از مباحث و مطالب نشریات و مطبوعات نیز می‌شنویم.

کدام ورزش‌ها برای قلب و همچنین عروق فایده دارند؟

بهترین و همچنین مفیدترین ورزش برای سیستم قلبی‌عروقی، ورزش‌های هوازی می باشد. این ورزش‌ها شامل پیاده‌روی، شنا، دویدن ملایم، دوچرخه‎سواری و همچنین ورزش‌هایی می باشد که آستانه هوازی ما را تقویت می‌کنند و همچنین منجر به تقویت سیستم قلبی‌عروقی و همچنین تنفسی و همچنین افزایش طول عمر می‌شوند. برنامه جذاب و جالب و خوب ورزشی بیماران قلبی باید براساس ملاحظه‌های ورزشی و همچنین پزشکی ورزشی تعیین می شود تا بتوانند سیستم قلبی‌عروقی فعال‌تری داشته باشند و همچنین خطرهای ورزش گریبانگیرشان نشود.

ورزش‌های ممنوعه

ورزش‌هایی مانند وزنه‌برداری که حالت ایستایی و همچنین به زور زدن‌های درجا نیاز دارد اصلا به بیماران قلبی‌عروقی توصیه نمی‌می شود زیرا و به درستی که فشار زیادی به قلب و همچنین عروق وارد می‌کنند.

همچنین رفتن به جکوزی و همچنین سونا که تغییرات همودینامیکی و همچنین تغییرات سریع و همچنین ناگهانی در سیستم بدن ایجاد می‌کند یا ورز‌ش‌هایی که به حرکات شتابی خیلی سریع نیاز دارد و همچنین یکدفعه به سیستم بدن انرژی وارد می‌کند اصلا توصیه نمی‌می شود. چنین ورزش‌هایی ممکن می باشد تغییرات ناگهانی در ریتم قلب ایجاد کنند که برای بیمار قلبی خطرناک باشد. یک عادت ناسالم و همچنین خطرناک، رفتن داخل جکوزی و همچنین سپس وارد شدن داخل آب یخ می باشد. این کار می‌تواند در بیماران قلبی و همچنین حتی اشخاص سالم باعث سنکوپ یا ایست قلبی می شود. این کار، به‌خصوص برای بیماران قلبی، ممنوع می باشد.

ورزشکاران حرفه‌ای باید از نظر سلامت قلب ارزیابی شوند

سالانه حدود ۳۶۰ هزار حمله قلبی در ایالات متحده آمریکا اتفاق می‌افتد که منجر به مردن و مرگ بیمار می‌می شود. بیشتر فوت‌شدگان اشخاص پیرتر و همچنین تنها و فقط تعداد کمی از آنها جوون خواهند بود. ایست قلبی در جوانان اصلا شایع نیست ولی اختلال نهفته‌ای در جوانان وجود دارد به نام کاردیومیوپاتی هیپرترفیک که در آن هم عضله قلب به‌روش مادرزادی ضخیم‌تر از حالت معمولی می باشد. این اختلال کشنده نیست و همچنین مشکلی ایجاد نمی‌کند. تنها و فقط وقتی چنین جوانانی ورزش سنگین انجام می‌دهند یا کار فیزیکی سنگین می‌کنند ممکن می باشد در یک لحظه قلب قدرت پمپاژ کافی خون به اعضا را نداشته باشد و همچنین فرد دچار ایست قلبی می شود. بنابراین بهتر می باشد همه جوانانی که نیت و اراده دارند ورزش حرفه‌ای را آغاز کنند قبل از این کار از نظر قلبی پایش شوند.

نگاه دوم

دکتر حمیدرضا حق‌جو-فیزیوتراپیست

توانبخشی قلبی بعد از سکته قلبی

فیزیوتراپی قلب مهم‌ترین قسمت و بخش توانبخشی می باشد. توانبخشی قلب و همچنین عروق توانسته‌ ۲۶ قسمت و بخش، مردن و مرگ و همچنین میر بیماران‌ را کاهش دهد. هدف اصلی از فیزیوتراپی این می باشد که سطح سلامت بیمار را ارتقا دهیم و همچنین او را به زندگی معمول برگردانیم. این کار نقش مهمی در کاهش زمان بستری بیمار و همچنین همچنین کاهش هزینه دارد. توانبخشی قلبی برای ۳ تیم از بیماران انجام می‌می شود: آنهایی که جراحی شده‌اند، آنهایی که سکته قلبی داشته‌اند و همچنین آنهایی که به بیماری قلبی‌ای مبتلا خواهند بود که در صورتی که درمان نشود ممکن می باشد کارشان به جراحی، سکته و همچنین… بکشد. فیزیوتراپی قبل از عمل جراحی، بعد از جراحی یا بستری در بیمارستان و همچنین بعد از ترخیص انجام می‌می شود. آموزش‌ها شامل آگاه‌سازی بیماران برای تغییر شیوه زندگی و همچنین آشناسازی آنها برای خودمراقبتی بعد از جراحی می باشد. بعد از ترخیص نیز به بیماران آموزش داده می‌می شود با توجه به قدرت قلب و همچنین عروقی‌‌‌شان چگونه راه بروند و همچنین فعالیت کنند. ورزش‌هایی نیز برای بیماران توصیه می‌می شود تا بتوانند عضلاتشان را تقویت کنند. فیزیوتراپی قلبی معمولا ۶-۲ هفته بعد از ترخیص بیمار انجام می‌می شود. بیماران بعد از ترخیص باید فعالیت‌های روزمره خود را به آرامی از سرگیرند. قدم برداشتن و همچنین اینکه بیمار با چه سرعتی راه برود به وی آموزش داده می‌می شود. همچنین فعالیت روی پله‌ها و همچنین اینکه در روز بیمار حق دارد چند پله را بالا و همچنین پایین برود (البته تعداد پله‌ها به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند) نیز آموزش داده می‌می شود. برای بیماران ورزش‌هایی هم در نظر می‌گیرند تا بتوانند عضلات بدنشان را تقویت کنند طوری که از فشار روی سیستم قلبی تنفسی کاسته می شود. بیمار می‌تواند فعالیت‌هایی مانند آب دادن به گل‌ها، باغبانی، بلند کردن اشیا و همچنین رانندگی را با توجه به نظر پزشک متخصص قلب و همچنین عروق و همچنین فیزیوتراپیست آغاز کند. درنهایت اینکه پزشک تعیین می‌کند بیمار چه موقع می‌تواند به کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل قبلی خود برگردد و همچنین آیا مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل خود یا بخشی از کارو بار یا کسب و کار یا همان شغل را که برای قلب صدمه ایجاد می‌کند را عوض کند.

 

 

کلمات کلیدی: ورزش‌،قلب،قلبی،ورزش‌ مفید برای قلب،دکتر محمدرضا رجبی،فوق‌تخصص قلب و همچنین عروق

http://migna.ir/vdcjiaet.uqe8tzsffu.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : بهترین و همچنین بدترین ورزش‌ها برای قلب

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *