چهارشنبه , دی ۲۷ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / بدون عنوان

بدون عنوان

بدون عنوان

%name بدون عنواندانشمندان به رهبری «موسسه ژنتیک مولکولی» ماکس پلانک در آلمان، هفت ژن را شناسایی نموده اند که می‌توانند عامل ژنتیکی ناتوانی ذهنی باشند.
به به گفته ایسنا، ناتوانی ذهنی، اختلالی می باشد که عمدتا بر مردها اثر می‌گذارد و همچنین شامل نشانه‌های بالینی خیلی زیاد متنوعی می باشد.
جهش‌های ژن‌های کشف‌شده بر روی کروموزوم ایکس، منجر به بروز اشکال متنوع و گوناگون و مختلف ناتوانی ذهنی می‌شوند.
محققان در آن مطالعه از نوعی شیوه تحلیل ژنتیکی بهره بری و استفاده کردند که به روش قابل‌توجهی جستجوی نارسایی‌های ژنتیکی نادر را آسان می‌کند.
ناتوانی ذهنی مرتبط با کروموزوم ایکس، ناشی از عملکرد ژن‌های معیوب بر روی آن کروموزوم می باشد. زیرا و به درستی که مردان شامل یک کروموزوم ایکس خواهند بود و همچنین آن بیماری در شیوه‌ای بازگشتی منتقل می‌می شود، آن اختلال عمدتا در پسران جوان رخ می‌دهد.
زنان شامل یک کروموزوم سالم و همچنین یک کروموزوم جهش‌یافته، معمولا سالم خواهند بود ولی باید توجه داشت در آن حالت، ۵۰ قسمت و بخش امکان انتقال کروموزوم ایکس جهش‌یافته به فرزندان وجود دارد.
دانشمندان حاضر در آن بررسی، دی‌ان‌ای ۴۰۵ خانواده که در آن هم‌ها ناتوانی ذهنی مرتبط با کروموزوم ایکس رخ داده بود را بررسی کردن کردند.
آن محققان دریافتند بروز تغییرات در تعدادی از ژن‌ها (که قبلا شناخته شده بودند) با آن اختلال مرتبط می باشد. آن هم‌ها همچنین پی بردند ناتوانی ذهنی مرتبط با کروموزوم ایکس (حاوی پروتئین‌ها) احتمالا ناشی از وجود هفت ژن دیگر می باشد که تا پیش از آن به آن اختلال ربط داده نشده بودند.
بر اساس یافته‌های جدید، شدت آن اختلال به ژن مسئول و همچنین ماهیت جهش آن هم بستگی دارد.
به روش مثال، چنانچه آن جهش در ناحیه‌ای از ژن رخ دهد که جهت رشد و همچنین مغز و همچنین عملکرد پروتئین‌های موجود در کروموزوم ایکس مهم باشد، پس نتیجه آن می شود که، احتمالا پیشرفت شدید ناتوانی ذهنی باشد.
به گفته دانشمندان، پروتئین‌های مرتبط با ژن‌های جدید احتمالا در بروز صرع، اوتیسم و همچنین اسکیزوفرنی نیز دخیل خواهند بود.
تیم علمی در تحقیقات آتی به دنبال بررسی کردن عملکردهای آن پروتئین‌های مسئول خواهد بود تا بتواند درک محققان از ماهیت اختلال ناتوانی ذهنی و همچنین شرایط مشابه را ارتقا بخشد.

http://migna.ir/vdcf01d0.w6d1jagiiw.html
برترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : بدون عنوان

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *