جمعه , دی ۲۹ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / با فرزند پرتوقع خود اینگونه برخورد کنید

با فرزند پرتوقع خود اینگونه برخورد کنید

با فرزند پرتوقع خود اینگونه برخورد کنید

کودک از روی فطرت میل دارد آزاد باشد، هر چه می‌خواهد بکند، به همه چیز دست بزند و همچنین هیچ کس سد راه او نشود، ولی این کار به صلاح کودک نیست، زیرا او نیک و همچنین بد را نمی‌شناسد و همچنین خیر و همچنین شر خود را نمی‌فهمد. همه کودکان احتیاج به توجه و همچنین محبت والدین دارند، ولی بعضی کودکان به روش مداوم و همچنین بدون وقفه از والدینشان توجه و همچنین محبت می‌خواهند. در بیشتر موارد علت این می باشد که کودک از جانب یکی از والدینش مورد لطف، محبت و همچنین توجه کافی قرار نگرفته می باشد. علت دیگر این مساله، احساس ناامنی و همچنین وابستگی شدید می باشد، ولی اصلی‌ترین دلیل این مشکل، گوش به فرمان بودن والدین به فرمایشات اوست.

روانشناسان راجع به محبت بیش از مقدار و اندازه والدین می‌گویند که زیادی محبت بیش از نامهربانی و همچنین کم‌توجهی اثر زیانبخش دارد. هرچه کودک پهناور و بزرگ‌تر می‌می شود، والدین باید در عین ابزار محبت، به او بفهمانند که این محبت و همچنین توجه تا آخر زندگی ادامه نخواهد داشت و همچنین او در آینده باید خودش به حل مشکلاتش بپردازد و همچنین استقلال و همچنین اعتماد به نفس داشته باشد.

برای این که کودک بتدریج استقلال پیدا کند و همچنین خود را از وجود والدین بی‌نیاز سازد و همچنین بتواند مستقل زندگی کند، باید هر عمل کوچکی که انجام می‌دهد و همچنین اعتماد به نفس او را آشکار می‌کند، مورد تشویق والدین قرار گیرد.

آثار محبت زیاد
درهم شکستن اعتماد به نفس و همچنین از بین رفتن حس استقلال، حس مسوولیت و همچنین اعتماد به نفس، یکی از پهناور و بزرگ‌ترین ارکان سعادت فرد می باشد.

والدین باید دقت داشته باشند که یکی از نیازهای کودکان و همچنین جوانان و نوجوانان، نیاز به استقلال می باشد و همچنین کودک این نیاز خود را وقتی آشکار می‌کند که می‌خواهد کفش‌هایش را خودش به پا کند،‌ لباسش را خودش بپوشد و همچنین… نوجوان می‌خواهد خودش راهنمای خودش باشد و همچنین دیگر از طرف والدین راهنمایی نشود. او از دخالت‌ والدین در کارهایش عصبانی می‌می شود. او برای پاسخگویی به این نیاز، تلاش و همچنین کوشش می‌کند، ولی مساعدتی که از خارج به شخص می‌رسد، پشتکار و همچنین مجاهدت او را ضعیف می‌کند، زیرا در این صورت انسان علتی برای سعی و همچنین کوشش خود نمی‌یابد، بخصوص در صورتی که مساعدت‌های خارجی از حد لزوم تجاوز کند در این هنگام عزم و همچنین اراده و همچنین اقتدار و قدرت پشتکار خود را از دست خواهد داد.

نحوه گفتن «نه» به کودک
فرزندان ما ممکن می باشد خواسته‌هایی داشته باشند که برآورده کردن آنها به صلاح نباشد. با چنین فرزندانی چه برخوردی باید داشته باشیم و همچنین چگونه می‌توانیم آنها را قانع کنیم؟ در این مواقع تو چه برخوردی با آنها دارید؟ باید بدانید که درخواست فرزندان براساس میل و همچنین نیاز آنهاست، ولی باید توجه داشت در برخی مواقع، برآورده کردن این میل و همچنین نیاز ممکن می باشد به مصحلت نباشد.

 

ارضای خواسته‌ها و همچنین نیازها باید به گونه‌ای باشد که راه را برای رشد شخصیت فرد باز کند. به این معنی که در صورتی که همیشه همه خواسته‌های ما بدون کوچک‌ترین مانعی برآورده شوند، از وضعیت موجود احساس رضایت می‌کنیم و همچنین هیچ‌ تلاشی برای بهبود شرایطی که در آن هم هستیم انجام نمی‌دهیم و همچنین به دنبال پیشرفت نخواهیم بود. اصولا پیدایش نیازها و همچنین خواسته‌های جدید و تو و تازه که محرکی برای حرکت رو به جلو می باشد، نتیجه آن هم می باشد که به برخی از خواسته‌های خود نرسیده‌ایم. بنابراین ما در حالی که نیاز فرزندان خود را برآورده می‌کنیم، باید آنها را آماده کنیم که از لحاظ شخصیتی، اجتماعی و همچنین روانی به پله‌های بالاتری دست پیدا کنند.

پلکانی برای بالا رفتن کودکان
خواسته‌های معقول باید ارضا می شود، زیرا و به درستی که محرومیت و همچنین ناکامی در دستیابی به خواسته‌ها، شخص را در آینده از لحاظ شخصیتی و همچنین زندگی فردی با مشکل مواجه می‌کند. دوم این که ارضا و همچنین پاسخگویی به این خواسته‌ها باید نسبی باشد. در مباحث روان‌شناسی، ناکامی بهینه به معنای این می باشد که در برخی موارد واقعا صلاح نیست به نیازهای فرزندمان پاسخ دهیم. سوال این می باشد که چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

فرزندان ما هنگامی شخصیت سالمی دارند که ۲ خصوصیت در آنها وجود داشته باشد. خصوصیت اول، شناخت واقعیت‌ها و همچنین شناسایی محدودیت‌ها و همچنین فرصت‌هایی می باشد که وجود دارد. یعنی آموزش این نکته که در زندگی موانع و همچنین ناکامی‌هایی وجود دارد، خودش می‌تواند یک هدف تربیتی باشد و همچنین به فرزند ما کمک کند که واقع‌نگر بار بیاید و همچنین به قول معروف لوس و همچنین دردانه نشود. بچه‌های لوس بچه‌هایی هستندکه «نه» نشنیده‌اند.

خصوصیت دوم مرتبط به تفکر فرزند می باشد. به این معنی که باید متوجه می شود دست دیگری نیز در کار می باشد که ممکن می باشد بر وفق مراد او نباشد و همچنین او باید راه‌حل مناسب را پیدا کند تا اوضاع را به نفع خودش تغییر دهد. تقویت این روحیه در کودک مهم می باشد.

چگونگی تقویت روحیه
بچه‌ها از ما یک تصویر ذهنی به دست می‌آورند که این تصویر، معلول روش ماست. مثلا در صورتی که از کودکی بپرسید که پدر و همچنین مادرت چه رفتاری دارند، ممکن می باشد بگوید تا حرفی به آنها می‌زنم، داد می‌زنند یا برعکس، بگوید خیلی حوصله دارند. برخورد ما در مقابل فرزندانمان، وقتی نمی‌خواهیم خواست آنها را برآورده کنیم، باید همراه با اعتماد و همچنین صمیمیت باشد و همچنین در عین حال باید این ارتباط و رابطه نشانه‌هایی از جدیت و همچنین گفتگوهای دوطرفه داشته باشد.

 

 والدین نباید احکام خود را بسته‌بندی کنند و همچنین تحویل فرزندانشان بدهند. ما باید برای هر رفتار خود توضیح قانع‌کننده داشته باشیم. در این صورت فرزندمان یاد می‌گیرد که با محیط اطراف نیز به شیوه‌ای عاقلانه و همچنین تحلیلگرانه برخورد کند. احکام بسته‌بندی شده باعث می‌می شود بچه‌ها دنیا را سیاه و همچنین سفید ببینند. در دنیای امروز که بچه‌ها مجراهای ارتباطی زیادی دارند، نمی‌قدرت به صورت تحکمی برخورد کرد بلکه باید با اقتدار و قدرت استدلال و همچنین ارتباط عاطفی برخورد کنیم.

http://migna.ir/vdcfcmdm.w6dx0agiiw.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : با فرزند پرتوقع خود اینگونه برخورد کنید

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *