دوشنبه , تیر ۲۳ ۱۳۹۹
خانه / علمي پزشكي / با حسادت کودکم چه کنم؟/ درمان حسادت نسبت به فرزند دوم و برخورد درست والدین

با حسادت کودکم چه کنم؟/ درمان حسادت نسبت به فرزند دوم و برخورد درست والدین

با حسادت کودکم چه کنم؟/ درمان حسادت نسبت به فرزند دوم و همچنین برخورد درست والدین

n00036145 b با حسادت کودکم چه کنم؟/ درمان حسادت نسبت به فرزند دوم و برخورد درست والدین

اغلب والدین با آن حس در کودک‌شان مواجه می‌شوند، احساسی که حتی تا بزرگسالی نیز می‌تواند همراه ما باشد؛ حسادت. شاید خیلی از پهناور و بزرگ‌ترها هم حسادت را داشته باشند ولی باید توجه داشت قادرند آن هم را مخفی کنند و همچنین به خودشان یا بقیه دروغ بگویند، یا آنکه آن احساس را کنترل کنند و همچنین جریان درستی را از دل آن هم بیرون بیاورند. ولی باید توجه داشت کودکان دائما صادق و همچنین رو راست خواهند بود، خیلی راحت می‌قدرت احساسات آنها را در رفتاروگفتارشان دید.

ولی باید توجه داشت با حسادت کودکان چه بایستی و حتما کرد؟
دکتر محمد رضابیگی، روانشناس بالینی در مورد آن موضوع می‌گوید: حسادت هیجانی می باشد طبیعی و همچنین مرکب از حس‌ها و همچنین هیجانات دیگر. ولی باید توجه داشت مانند سایر هیجانات شامل محدوده و همچنین گستره‌ای می باشد و همچنین شدت آن هم متناسب با سن و همچنین موقعیت فرد، مشخص کردن کننده نوع برخورد با آن هم می باشد. 

او در مورد علل بروز حسادت توضیح می‌دهد: حسادت و همچنین ساخته یا ایجاد آن هم وابسته به نگرش فرد  نسبت به خود می باشد و همچنین آنکه خود را در کجای دنیای خود فرض می‌کند. در واقع حس حقارت به ساخته یا ایجاد حسادت کمک می‌کند. پس با آن توضیحات قاعدتا آن حس جهت اولین بار در سنی بروز پیدا می‌کند که کودک به درکی از خود رسیده باشد. و همچنین نقش پدر و همچنین مادر در ساخته یا ایجاد آن درک کاملا واضح می باشد. 

رضابیگی در مورد نقش مهم پدرومادر در آن موضوع نظر دارد: در واقع پدر و همچنین مادر با نحوه تربیت خود در ساخته یا ایجاد اعتماد به نفس یا حس حقارت و همچنین گناه مهمترین نقش را در ابتدای زندگی کودک دارند. کودکی را تصور کنید که به واسطه تنبیه‌های غیر اصولی والدینش دائما در یک حس حقارت و همچنین در عین حال ناامنی به سر می‌برد و همچنین در آن شرایط وابستگی‌اش به والدین به خصوص مادر اکثرا و بیشتر هم شده می باشد. حال خبر وارد شدن کودکی دیگر به او داده می‌می شود. کودکی که ممکن می باشد جای او را پیش پدر و همچنین مادر بگیرد. ببینید چقدر بر احساس ناامنی او افزوده خواهد شد و همچنین آن هنگام و زمانی که شدیدتر خواهد شد که وارد شدن آن هم کودک باعث تغییراتی در نظام زندگی او هرچند به روش موقت می شود. و همچنین باز شدیدتر خواهد شد هنگام و زمانی که که والدین آن دو کودک را مورد مقایسه قرار دهند. 

آن روانشناس بالینی در مورد نحوه درست برخورد با آن اوضاع و همچنین راه چاره آن هم می‌گوید: تنها درمان حسادت در هر سنی کسب کمال می باشد. پدر و همچنین مادرها بایستی و حتما آگاه باشند که تا می‌توانند کودک خود را با توانایی‌های خود آشنا سازند و همچنین در عین حال پذیرش ضعف‌ها و همچنین شکست‌ها را به او بیاموزند. به عنوان مثال پدری که با پسرش کشتی می‌گیرد، خوب می باشد که خود را به عمد زمین می‌زند تا توانایی فرزندش اکثرا و بیشتر به چشم آید. ولی جهت بار دوم بایستی و حتما پسرش را زمین بزند تا او طعم شکست را هم بچشد تا جهت بار سوم که پدر را زمین می‌زند طعم پیروزی را با غلبه بر شکست بیاموزد.

 پدر و همچنین مادرها نباید به نیت و اراده تنبیه کودک‌شان را با غیره ای مقایسه کنند یا در حضور دیگران از او بدگویی کنند. بلکه دائما او را با خودش مقایسه کنند. بایستی و حتما به کودک آن حس داده می شود که دائما در مسیر تکامل و همچنین تعالی قرار دارد و همچنین هیچکس و همچنین هیچ چیزی نمی تواند جهت موفقیت‌های او محدودیت ساخته یا ایجاد کند. در صورتی که پای فرزندی دیگر در راه می باشد. نگذارند کودک اول حس کند که تغییرات ساخته یا ایجاد شده در زندگی او ناشی از وارد شدن عضو جدید می باشد بلکه تغییرات مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری زودتر و همچنین آهسته و همچنین ناملموس ساخته یا ایجاد شوند. و همچنین دائما در انجام مسائل نوزاد جدید از کودک اول کمک بگیرند.

محمد رضابیگی،در نهایت یادآوری کرد: حال با تمام آن تفاسیر در صورتی که حسادتی دیدن شد نباید کودک را مستقیما از ابراز حسادتش منع کرد یا او را به آن دلیل تنبیه کرد بلکه همانطوری که گفته شد حسادت یک هیجان می باشد و همچنین در صورتی که جلوی آن هم گرفته می شود در جای دیگر و همچنین به صورت دیگر مثلا تغییرات رفتاری یا اضطراب خود را نشان خواهد داد. بلکه بهترین راه کشف ریشه حسادت و همچنین خشکاندن آن هم می باشد. و همچنین در آن راه کمک گرفتن از یک روانشناس کودک توصیه می می شود.

 

http://migna.ir/vdciwzap.t1aq52bcct.html
تازه ترین و جدیدترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : با حسادت کودکم چه کنم؟/ درمان حسادت نسبت به فرزند دوم و همچنین برخورد درست والدین

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *