یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / باتری را از دسترس اطفال دور نگه دارید

باتری را از دسترس اطفال دور نگه دارید

باتری را از دسترس اطفال دور نگه دارید

n00030644 b باتری را از دسترس اطفال دور نگه دارید

در آن مطلب به بعضی عوارض مرگبار باتری جهت کودکان اشاره می کنیم.

هراز چندگاهی از رسانه های دیداری و همچنین شنیداری و همچنین نشریات و مطبوعات متنوع و گوناگون و مختلف هشدارهایی در مورد مواد شوینده بهداشتی و همچنین ظروف نگهدارنده آنها به خانواده ها داده می می شود. چرا که کودکان به خاطر شکل و همچنین شمایل زنگی و همچنین زیبای آن مواد از کنجکاوی سراغ آنها می روند و همچنین بدون آنکه بدانند آن مواد چه چیزی می باشد در معرض خطر خواهند بود. در اغلب موارد مسمومیت ها قابل رفع می باشد و همچنین کودک سلامتی خود را به دست می اورد.

ولی باید توجه داشت در صورتی که والدین و همچنین خانواده ها بدانند که از مواد شوینده، خطرناک تر و همچنین مهلک تر بعضی از اسباب بازی هایی می باشد که همه روزه در دسترس کودکان شان می باشد اکثرا و بیشتر از دائما به آنها توجه خواهند داشت. اکثر اسباب بازی هایی که امروزه در اختیار کودکان قرار دارد جهت کار کردن مستلزم و نیاز به باتری هایی دارد که عمدتا کوچک خواهند بود. آن باتری ها علی رغم ظاهر کوچک و همچنین بی خطر خود، مانند یک بمب اسیدی خواهند بود که عوارض آن هم تا سال شمسی های سال شمسی گریبان گیر کودک و همچنین خانواده اش می می شود.

باتری های مینیاتوری در کمین کودکان تا ۵ سال شمسی
زمانی که کودک باتری را می بلعد در صورتی که تا چهار ساعت، کودک به مراکز درمانی منتقل نشود آسیب های جدی شامل خوردگی و همچنین تخریب استخوان جمجمه و همچنین ابتلا به مننژیت، پارگی مری، پارگی تراشه و همچنین عفونت قفسه سینه به کودک وارد می کند. ترمیم مری و همچنین درمان آسیب های ناشی از بلع باتری نیازمند چندین نوبت عمل جراحی و همچنین نیازمند اقداماتی همچون برداشت کامل مری و همچنین بالاآوردن معده می باشد و همچنین گاهی از اوقات کودک تا پایان عمر با آن مشکل درگیر می باشد.

کودکان زندگی ماشینی، در حالی که شاید غرق در تفریحات نوین و همچنین سرگرم کننده ایمن به نظر بیایند، ولی به آن هم مقدار و اندازه هم خطرات آنها را تعقیب می کنند. آن باتری ها چند سالی می باشد که به بلای جان خانواده ها تغییر پیدا کردن شده می باشد. آن باتری های مینیاتوری به دلیل آنکه مقدار و اندازه خیلی زیاد کوچکی دارند، از کنجکاوی و همچنین عادات کودکان بهره بری و استفاده می کنند که آنها را قربانی خود کنند؛ کودکانی که عموما زیر پنج سال شمسی سن دارند و همچنین اغلب علاقه مند خواهند بود همه چیز را تجربه کنند در آن مورد اکثرا و بیشتر آسیب می بینند.

تخریب تیغه بینی کودکان در کمتر از چند ساعت
آنها از روی کنجکاوی باتری را در دهان کرده و همچنین می بلعند یا آنکه باتری را با شکلات و همچنین مواد خوراکی اشتباه گرفته و همچنین آن هم را جویده یا قورت می دهند.

آن تجربه ممکن می باشد با بلعیدن باتری یا فرو کردن آن هم در گوش یا بینی همراه باشد. باتری ها ممکن می باشد جلوی دی اکسید منگنز، لیتیوم، اکسید نقره، اسید مرکوری یا روی باشند. هنگامی که آن اتفاق رخ می دهد، خاصیت مواد قلیایی موجود در آنها شروع به واکنش شیمیایی می کند و همچنین در پس نتیجه آن می شود که تولید موادی می کنند که می تواند به مراتب بدتر از اسید باشد. باتری های ساعتی به دلیل مواد قلیایی خیلی زیاد بالا در صورتی که بعد از بلع در مری کودک باقی بماند، می تواند باعث سوراخ شدن آن هم و همچنین عوارض شدید گوارشی و همچنین حتی در یک بازه زمانی ۴ تا ۶ ساعته منجر به فوت کودک می شود. در صورتی که کودک باتری را در بینی خود فرو کرده باشد، باتری می تواند در عرض چند ساعت باعث نکروز مخاط بینی می شود. که علت آن هم برقراری یک جریان الکتریکی مداوم می باشد.

بایستی و حتما توجه داشت از بین رفتن نشانه ها و علائم ظاهری دلیل بر خروج جسم خارجی نیست و همچنین می تواند در طولانی مدت عوارض بسیاری را جهت کودک به همراه داشته باشد. لذا در مورد هر کودکی که دچار سرفه های شدید، کبودی لب ها و همچنین مشکل شدن تنفس و همچنین گاه تهوع و همچنین استفراغ می می شود حتما جهت بررسی کردن از نظر وجود جسم خارجی بایستی و حتما با متخصص مربوطه مشورت می شود، حتی در صورتی که در ظاهر بی علام باشد. در صورتی که بعد از معاینه کودک محل باتری در بینی یا گوش قابل دسترسی و همچنین دیدن باشد بایستی و حتما توسط متخصص خارج می شود. والدین و همچنین خانواده ها از رفت و آمد و مراجعه به افرادی که تخصص، تبحر و همچنین تجربه کافی ندارند اکیدا خودداری کنند. در صورتی که باتری در راه هوایی باشد که بایستی و حتما فورا با برونکوسکوپی خارج می شود. در صورتی که باتری در مری باشد در شرایط زیر بایستی و حتما خارج می شود:

–    گیر افتاده باشد
–    از انواع قدیمی باشد که خطر آسیب در مقابل اسید معده را دارد.
–    باتری طی نگهداری یا خوردن آسیب دیده باشد.
–    قطری بیش از ۱۵ تا ۲۰ میلی متر داشته باشد.
–    در صورتی که وارد معده شد، گرافی ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از نظر عبور از پیلور انجام می شود.

عبور از روده ها عموما انجام می می شود. پیگیری عبور از روده ها با بررسی کردن مدفوع یا رادیوگرافی کنترل انجام می می شود. در همین راستا توصیه می می شود اسباب بازی هایی که حاوی باتری های کوچک (مثل باتری ساعت) خواهند بود از دسترس کودکان دور نگه داری می شود. والدین بایستی و حتما توجه داشته باشند در صورت مواجهه با بلعیدن باتری توسط فرزندشان با حفظ آرامش و همچنین پرهیز از هرگونه اقدام خودسرانه فرزند خود را به مراکز درمانی انتقال دهند.

همچنین خانواده ها بایستی و حتما اسباب بازی هایی را در اختیار کودکان خود قرار دهند که دریچه باتری آن هم به راحتی باز نشود و همچنین در غیر آن صورت باتری ها را از اسباب بازی خارج کنند. در مورد وسایل دیگر منزل و خانه هم تا حد امکان سعی می شود که آن وسایل همچون کنترل، ساعت و همچنین… دور از دسترس کودکان قرار گیرد.

آن یک داستان کاملا واقعی می باشد
چندی پیش دختری ۵ ساله به همین مشکل گرفتار شد. بعدازظهر یک پنج شنبه «ماهور» به اتاق پدرش می رود و همچنین به پدرش می گوید که باتری داخل بینی اش فرو رفته می باشد! پدر ماهور، او را بلافاصله به یک پزشک عمومی می برد. به گفته پدر ماهور، متاسفانه پزشک به دلیل عدم آگاهی از خطرات آن مشکل، سعی کرد با یک پنس باتری را بیرون بکشد ولی باید توجه داشت نه تنها آن اتفاق نیفتاد، بلکه باتری اکثرا و بیشتر به داخل فرو رفت و همچنین بدتر آنکه لایه درونی بینی ماهور دچار آسیب شد. بعد از آن اتفاق ماهور به بیمارستان منتقل می می شود و همچنین پزشکان قسمت و بخش اورژانس اراده و تصمیم راسخ می گیرند او را جراحی کنند. همه آن اتفاق ها در حالی رخ می داد که پدر ماهور هنوز از ابعاد خطرآفرین آن حادثه آگاه نبود.

پزشکان به او گفتند آن باتری های مینیاتوری می توانند در بدن باد کنند و همچنین بعد منفجر شوند که آن باعث می می شود مواد اسیدی داخل آن هم به افراد بدن صدمه شدید بزنند. پزشکان همچنین به پدر ماهور هشدار ددند که در صورتی که آن باتری پایین تر برود، بایستی و حتما از زیر گلوی ماهور بریده می شود تا باتری را از معده خارج کنند، زیرا در غیر آن صورت باتری در معده منفجر می می شود و همچنین حتی از او جهت انجام چنین عملی، رضایت نامه گرفتند. همه اینها در حالی اتفاق می افتاد که پدر با همه استرس تنها و فقط به فکر کردن و اندیشیدن کردن و اندیشیدن جان دختر خردسال خود بود.

ماهور بعد از یک عمل جراحی حدودا یک ساعته نجات پیدا کرد ولی باز هم به والدین او هشدار داده شد که تا ۲۴ ساعت بایستی و حتما تحت مراقبت های ویژه قرار داشته باشد تا در صورتی که احیانا باتری غیره ای بلعیده باشد، آن هم را از بدنش خارج کنند.

آن خطر همچنان در هر منزل و خانه وجود دارد، زیرا با خرید هر اسباب بازی که از باتری تغذیه می می شود، آن احتمال وجود دارد که یک فرد یا شخص دیگر به قربانی ها اضافه می شود که متاسفانه در نمونه ای دیگر، بخت با دختری دیگر به نام روژان همچون ماهور همراه نبود. مادر آن دختر چهارساله، با گفتن آنکه طفل خردسالش هنگام و زمانی که دوساله بود به دور از چشم پدر و همچنین مادر کنترل ضبط ماشین را با دندان شکسته و همچنین باتری کوچک دایره ای شکل آن هم را بلعیده می باشد و همچنین به دلیل آنکه بین زمان بلعیدن تا عمل جراحی فاصله بسیاری در حدود هفت ساعت وجود داشته، باتری به ناحیه مری او نفوذ کرده بود و همچنین بایستی و حتما مری برداشتعه می شد.

مادر روژان می گوید: تا چهار ماه پیش شلنگی به معده روژان وصل بود و همچنین تنها می توانسته بود مایعات را بخورد ولی باید توجه داشت با انجام عمل ها متعدد در حال حاضر معده آن طفل در نزدیکی گلویش قرار دارد و همچنین بعد از بلعیدن مایعات، مایع مستقیما وارد معده روژان می می شود چرا که بعد از هشت بار عمل جراحی روی مری آن کودک تنها یک سانتی متر از مری او باقی مانده می باشد.

مادر روژان می گوید: بعد از هر بار عمل جراحی نمی تواند تا یک هفته غذا بخورد، دختر چهار ساله ام تنها ۱۱ کیلو وزن دارد و همچنین تنها می تواند مایعات را مصرف کند. هنگامی که آن کودک مایعات مصرف می کند، جهت آنکه دچار مشکل نشود مجبور هستم گلوی او را ماساژ دهم تا مایعات به راحتی از  گلویش پایین رود.

آن دختر چهار ساله جهت ادامه درمان و همچنین تلاش جهت زنده ماندن به خارج از کشور سفر کرده و همچنین امیدواریم سلامتی خود را به دست آورد.

پزشکان معتقدند در چنین مواردی یا جسم خارجی جا به جا می می شود یا همچنان د رمحل باقی می ماند.در مورد نوزادان می قدرت در چنین مواردی آنها را وارونه کرد تا جسم خارجی برون بیاید و همچنین در صورت ادامه سرفه شدید و همچنین احساس خفگی فورا بایستی و حتما او را به اورژانس رساند.

در بعضی موارد هم کودک بعد از چند سرفه و همچنین برطرف شدن حالت کبودی، خیال والدین را راحت می کند. درصورتی که والدین بایستی و حتما هوشیار باشند و همچنین بدانند که ممکن می باشد که جسم خارجی از تنگی مجرای حنجره عبور کند و همچنین در ریه راست یا چپ یا نای باقی بماند.

وجود اجسام خارجی موجود در مجاری تنفسی خیلی زیاد خطرناک می باشد و همچنین معظلات و مسائل و مشکلات بسیاری جهت کودک به وجود می آورد.

 –

همشهری تندرستی

http://migna.ir/vdcgt39w.ak9zt4prra.html
جدید و تو و تازه ترین خبرهای جدید اسپورت و ورزشی : باتری را از دسترس اطفال دور نگه دارید

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *