یکشنبه , بهمن ۱ ۱۳۹۶
خانه / علمي پزشكي / این دسته از دیابتی ها، زیاد آب بنوشند!

این دسته از دیابتی ها، زیاد آب بنوشند!

آن دسته از دیابتی ها، زیاد آب بنوشند!

81549974 6350810 این دسته از دیابتی ها، زیاد آب بنوشند! رژیم غذایی و همچنین تغذیه اشخاص در تعطیلات و همچنین سفرهای نوروزی دچار تغییر می می شود و همچنین آن مساله می تواند جهت بیماران بویژه مبتلایان به دیابت مشکل ساز باشد، از آن رو مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد آن اشخاص نسبت به کنترل قند خون خود توجه مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری داشته باشند.
توجه نکردن به مقدار و اندازه و میزان قند خون سبب بروز آسیب به اندام های متنوع و گوناگون و مختلف بدن شامل کلیه ها، پاها و همچنین چشم ها می می شود که در بعضی موارد آن عوارض غیرقابل جبران و همچنین بازگشت می باشد.

پزشکان توصیه می کنند، مبتلایان به بیماری دیابت نوع یک یا دو در هنگام سفر یا دید و همچنین بازدیدهای نوروزی همواره به مقدار و اندازه و میزان قند خون خود توجه و همچنین لوازم مورد مستلزم و نیاز جهت مقدار و اندازه گیری و همچنین کنترل قندخون را به همراه داشته باشند.

در صورتیکه قندخون فردی زیر ۱۰۰ میلی گرم قسمت و بخش پیش از صرف غذا و همچنین زیر ۱۴۰ میلی گرم قسمت و بخش دو ساعت بعد از صرف غذا باشد، آن هم فرد دیابت ندارد.

همچنین مبتلایان به دیابت که بعد از صرف غذا، قند خونی بین ۹۰ تا ۱۳۰، دو ساعت بعد از صرف صبحانه و همچنین ناهار قندخونی زیر ۱۶۰ و همچنین پیش از خواب قندخون ۱۸۰ میلی گرم قسمت و بخش داشته باشند، بیماری خود را به خوبی کنترل کرده اند و همچنین به اصطلاح به آنها دیابتی های خوب کنترل گفته می می شود.

رییس انجمن دیابت ایران در گفت وگو با روزنامه نویس و خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: با تغییر رژیم غذایی در سفر، نوساناتی در مقدار و اندازه و میزان قند خون بیماران دیابتی ساخته یا ایجاد می می شود، از آن رو مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد آن اشخاص برنامه جذاب و جالب و خوب منظم غذایی و همچنین کنترلی را در سفرهای خود درنظر بگیرند.

دکتر اسدالله رجب افزود: اشخاص دیابتی بایستی و حتما لوازم کنترل و همچنین مقدار و اندازه گیری قندخون شامل انسولین، داروهای خوراکی پایین آورنده قندخون، سرنگ و همچنین قلم انسولین، نوار جهت کنترل قندخون، باتری دستگاه مقدار و اندازه گیری قندخون و همچنین الکل یا پد الکی را در سفر به همراه داشته باشند.

او همچنین ادامه داد: کودکان و همچنین جوانان و نوجوانان دیابتی معمولا به دلیل افزایش فعالیت های جسمی در سفر دچار افت ناگهانی قندخون می شوند که آنها را با خطر بروز تشنج روبرو می کند.

رجب توضیح داد: آن اشخاص بایستی و حتما دائما آمپول ‘گلوکاگن’ را به همراه داشته باشند تا در صورت بروز افت قند خون بلافاصله آن هم را تزریق کنند تا دچار تشنج نشوند.

او همچنین ادامه داد: آن اشخاص همچنین می توانند در شرایط سفر حدود ۳۰ میلی گرم قسمت و بخش انسولین کمتری مصرف کنند.

** موارد قابل توجه رانندگان دیابتی

رییس انجمن دیابت ایران گفت: رانندگان دیابتی بایستی و حتما پیش از سفر قند خون خود را مقدار و اندازه گیری کنند و همچنین در صورتیکه قند خون آنها کمتر از ۱۲۰ میلی گرم قسمت و بخش باشد بایستی و حتما مقداری موادغذایی قندی مصرف کنند تا قندخون آنها متعادل می شود.

رجب افزود: آن اشخاص بایستی و حتما هر دو تا سه ساعت یک بار قند خون خود را مقدار و اندازه گیری و همچنین در صورت مستلزم و نیاز با توقف در مسیر مقداری مواد غذایی مصرف کنند تا دچار افت قندخون در حین رانندگی و همچنین مواجهه با خطرات احتمالی نشوند.

او همچنین گفت: افرادی که با اتوبوس یا قطار سفر می کنند بویژه در مسیرهای طولانی مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد هر چند وقت یکبار در راهروی قطار یا اتوبوس قدم بزنند تا دچار عوارض ناشی از یکجانشینی طولانی مدت نشوند.

رییس انجمن دیابت ایران افزود: افرادی که با هواپیما نیز سفر می کنند مورد بهره بری و استفاده و نیاز ضروری می باشد ساعت رسیدن به مقصد را بدانند و همچنین به نسبت فاصله مبدا تا مقصد، مصرف انسولین را زمان بندی کنند.

او همچنین گفت: همچنین افرادی که به کشورهای دیگر سفر می کنند بایستی و حتما متناسب با اقامت خود در آن هم کشور، انسولین به همراه داشته باشند زیرا ممکن می باشد انسولینی که در آن هم کشور می باشد با انسولینی که آنها مصرف می کنند، همخوانی نداشته باشد.

** ممنوعیت مصرف تنقلات جهت دیابتی های بد کنترل

رجب به افرادی که قندخون آنها بالای ۱۸۰ می باشد (بدکنترل)، توصیه کرد: آن اشخاص به منظور پیشگیری از ابتلا به عوارض ناشی از قند خون بالا، مواد قندی که سریع جذب می شوند را که در اکثرا و بیشتر تنقلات نوروزی می باشد، مصرف نکنند.

او همچنین گفت: جهت دیابتی ها خوب کنترل ممنوعیت غذایی وجود ندارد ولی باید توجه داشت جهت دیابتی های بد کنترل ممنوعیت های غذایی بسیاری وجود دارد که بایستی و حتما مورد توجه قرار گیرد.

رجب ادامه داد: دیابتی هایی که مقدار و اندازه و میزان قند خون آنها کمتر از ۱۸۰ می باشد، می توانند بطور محدود از آن تنقلات بهره بری و استفاده کنند ولی باید توجه داشت بایستی و حتما قند خون خود را پیش از مصرف مقدار و اندازه گیری کنند.

** سالمندانی که بیش از ۷۰ سال شمسی سن دارند آب بیشتری مصرف کنند

رییس انجمن دیابت ایران گفت: در مورد مقدار و اندازه و میزان مناسب مصرف هر روز خدا آب، پزشکان و همچنین مهندسین و متخصصین نظرهای متفاوتی دارند. بعضی معتقدند اشخاص زمانی که احساس تشنگی کردند بایستی و حتما آب بنوشند ولی باید توجه داشت عده ای دیگر معتقدند هر فرد بایستی و حتما جهت حفظ سلامت خود هر روز خدا هشت لیوان آب بنوشد.

رجب افزود: با آن حال به اشخاص شامل سن بالای ۷۰ سال شمسی بویژه مبتلایان به دیابت توصیه می می شود مقدار و اندازه و میزان بسیاری آب مصرف کنند، آن اشخاص معمولا احساس تشنگی نمی کنند و همچنین از همین رو آب کمتری مصرف می کنند ولی باید توجه داشت بایستی و حتما بدانند بدن آنها به آب مستلزم و نیاز دارد و همچنین بایستی و حتما به مصرف مناسب هر روز خدا آب توجه داشته باشند.

 

 

http://migna.ir/vdcb0gbf.rhbgfpiuur.html
برترین خبرهای اسپورت و ورزشی : آن دسته از دیابتی ها، زیاد آب بنوشند!

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

n00036161-s.jpg

زخمی که انسان را به آستانه مرگ می برد

زخمی که انسان را به آستانه مردن و مرگ می برد ارتباط و رابطه تن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *